Nový solidární příspěvek – až 12 tisíc za ubytování Ukrajinců od dubna 2022

<span>Od 11. 4. 2022, je možné žádat o příspěvek na ubytování Ukrajince (pouze online). Nárok je na 3000 Kč měsíčně za jednu osobu (maximálně 12 000 Kč měsíčně za 4 osoby). Nárok na příspěvek je za ubytování v březnu, dubnu, květnu a červnu 2022 (může býti i prodlouženo).</span> Od 11. 4. 2022, je možné žádat o příspěvek na ubytování Ukrajince (pouze online). Nárok je na 3000 Kč měsíčně za jednu osobu (maximálně 12 000 Kč měsíčně za 4 osoby). Nárok na příspěvek je za ubytování v březnu, dubnu, květnu a červnu 2022 (může býti i prodlouženo).

Od pondělí 11. dubna 2022, je možné žádat o nový solidární příspěvek, za ubytování Ukrajinců. Nárok na tento příspěvek je za měsíce březen, duben, květen a červen 2022 (může být případně prodlouženo nařízením vlády, platnost nového zákona je až do 31. 3. 2023).

Za jeden měsíc, je takto možné získat 3 000 Kč za jednu ubytovanou osobu. A maximálně 12 000 Kč za 4 ubytované osoby. Podmínkou je poskytnutí ubytování, alespoň po dobu 16 kalendářních dní (následujících po sobě), během jednoho měsíce.

Solidární příspěvek na ubytování Ukrajince

Nový solidární příspěvek na ubytování Ukrajince, řeší nový zákon číslo 66/2022 Sb., v paragrafu 8 (viz zde). Kromě toho, jde zde ještě nařízení vlády, číslo 73/2022 Sb. (viz zde), které upřesňuje některé parametry, a které začíná platit od 11. 4. 2022.

Příspěvek na ubytování je určen fyzickým osobám, který ubytují alespoň jednoho uprchlíka před válkou na Ukrajině, alespoň po dobu 16 po sobě následujících kalendářních dní, v jenom měsíci.

Kolik je příspěvek od státu za ubytování Ukrajince?

Výše příspěvku je stanovena příslušným nařízením vlády:

 • 3 000 Kč měsíčně za jednu osobu
 • Maximálně je nárok na příspěvek za 4 osoby
 • Maximálně tedy 12 000 Kč měsíčně

Příklad: Pokud byste poskytli ubytování pro ukrajinskou maminku a dvě děti, pak můžete od státu dostat příspěvek na ubytování 9 000 Kč za měsíc, tj. celkem 36 000 Kč za březen, duben, květen a červen 2022.

Kdo má nárok na příspěvek za ubytování Ukrajinců – jaké jsou podmínky?

Nárok na příspěvek je při poskytnutí ubytování v bytě/domě v osobním vlastnictví, ve družstevním bytě, případně i v bytě, kde sami bydlíte v nájmu nebo v podnájmu

Na příspěvek není nárok, při poskytnutí bydlení v nějakém ubytovacím zařízení typu ubytovna, hotel či penzion (to je řešeno jinými příspěvky).

Jednou z hlavních podmínek, pro nárok na tento příspěvek je to, že ubytování bylo poskytnuto alespoň po dobu 16 kalendářních dní, během jednoho kalendářního měsíce (těchto 16 dní musí následovat po sobě).

Další podmínkou je to, že ubytované osoby z Ukrajiny, musí mít zajištěn dostatečný prostor pro odpočinek, pro přípravu stravy, prostor pro osobní hygienu a záchod a musí být zajištěn přístup k pitné vodě.

Žádost o příspěvek na ubytování vyřídíte jedině online

Na rozdíl od běžných sociálních dávek (jako je například příspěvek na bydlení, přídavky na dítě, apod.), které je možné vyřídit osobně nebo písemně na Úřadu práce, o příspěvek za ubytování Ukrajince, jde požádat pouze online.

Online žádost o příspěvek za ubytování Ukrajince, je k dispozici na speciálním webu Ministerstva práce a sociálních věcí davkyuk.mpsv.cz.

 • Online žádost o příspěvek za ubytování najdete zde

Pro vyřízení žádosti je ale nutná elektronická identifikace prostřednictvím Identity občana (tj. přihlášení i prostřednictvím datové schránky, MojeID, BankID, mobilní klíč eGovernmentu, apod.).

K vyřízení žádosti je potřeba zadat/doložit několik údajů:

 • Adresa, kde je ubytování poskytováno
 • Vztah k dané nemovitosti (vlastník, nájemce, člen družstva, podnájemce či jiné)
 • Kontaktní údaje (emailová adresa, telefon, datová schránka)
 • Bankovní účet, kam má být vyplacen příspěvek (je možná i výplata poštovní poukázkou)
 • Identifikace ubytovaných osob (minimálně 1 osoba, maximálně 4 osoby)

Žádost o příspěvek na ubytování se podává zpětně. To znamená, že v dubnu 2022, se žádá o příspěvek na ubytování poskytnuté v březnu 2022. Následně bude možné v květnu žádat o příspěvek na ubytování v dubnu, atd.

Příspěvek za ubytování Ukrajince nebude ovlivňovat sociální dávky

Pokud si o příspěvek za ubytování Ukrajince požádá někdo, kdo obírá sociální dávky od státu (například příspěvek na bydlení nebo dávky hmotné nouze), pak se nemusí obávat, že by tím přišel o sociální dávky.

V novém zákonu, který řeší příspěvek na ubytování Ukrajince, je přímo uvedeno, že se nebude započítávat jako příjem, který se posuzuje u sociálních dávek – viz paragraf 8, odstavec 5.

(5) Příspěvek se nebude považovat za příjem pro účely zákona o státní sociální podpoře, zákona o pomoci v hmotné nouzi, zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a zákona o sociálních službách.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlé půjčky do 50000 Kč. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka v hotovosti i pro lidi s exekucí. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Nový solidární příspěvek – až 12 tisíc za ubytování Ukrajinců od dubna 2022

Diskuse: 1
 • Custom avatar milanognar@seznam.cz

  Vážení, žádal jsem již dvakrát za dvě rodiny ukáček, mám je od března a doposud jsem nedostal ani kopějku, ta debilní vláda včetně jurečky si z lidí dělají zřejmě prdel a dojnou krávu, asi si pozvu nějaké novináře, at lidi vidí jaké máme ve vládě kašpary. Milan Ognar, Tanvald

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Michaela: Dobrý den, prosím o pomoc s výpočtem nároku na řádnou dovolenou čerpanou bezp...
 • Petr: Jsem invalida III. stupně 90% práce neschopný s poznámkou zákaz jakékoliv prác...
 • vlasta suchý: Zapojit do diskuse je sice dobré, ale když nikdo neodpoví je celá diskuse k hovnu...
 • Lenka: Nezdá se mi rozhodnutí vlády rozumné. Přece ten, kdo bydlí společně s Ukrajin...
 • Václav Staněk: Moc Vám děkuji za sdělení.Václav Staněk...