Nová kalkulačka: Zvýšení příspěvku na bydlení v roce 2022 – nárok bude i v podnájmu

<span>Vláda schválila návrh na změnu zákona – mimořádné zvýšení příspěvku na bydlení. Ten by se mohl zvýšit o 1120 Kč až 2147 Kč. Změna platí i zpětně, od začátku ledna 2022 (příspěvek je možné žádat i zpětně – 3 měsíce nazpět). Nově by byl nárok na příspěvek i v podnájmu.</span> Vláda schválila návrh na změnu zákona – mimořádné zvýšení příspěvku na bydlení. Ten by se mohl zvýšit o 1120 Kč až 2147 Kč. Změna platí i zpětně, od začátku ledna 2022 (příspěvek je možné žádat i zpětně – 3 měsíce nazpět). Nově by byl nárok na příspěvek i v podnájmu.

Ve středu 5. ledna 2022, schválila vláda změnu zákona, kterým by se mimořádně zvýšily normativní náklady na bydlení. To by mělo vést jednak k tomu, že na příspěvek na bydlení, bude mít nově nárok více rodin (osob). Může to současně znamenat i zvýšení samotného příspěvku o 1120 až 2147 Kč.

Nově by měl být nárok na příspěvek i při bydlení v podnájmu (doposud to musel být nájem/nájemní smlouva). Změna byla nakonec finálně schválena až na konci ledna 2022, ale platí zpětně od začátku roku (od 1. 1. 2022).

Kolik bude příspěvek na bydlení v roce 2024?

Od 1. ledna 2024, se mění podmínky pro přídavky na bydlení. A platí i nové tabulky – normativní náklady na bydlení. Což bude mít velký vliv na výpočet příspěvků na bydlení.

Od ledna 2024, se pro některé rodiny mohou snížit dávky na bydlení (zbytek domácností bude mít stejně, někdo i více peněz, než v minulém roce).

Na přídavky na bydlení je nárok při bydlení v nájmu (i v podnájmu), družstevní byty, byty a domy v osobním vlastnictví (včetně věcného břemene, nebo některých rekreačních objektů). Nárok na podporu od státu je v případech, kdy jsou náklady na bydlení vyšší než 30% čistého příjmu.

Mimořádné zvýšení příspěvku na bydlení v roce 2022 – od kdy bude platit?

S návrhem na mimořádné zvýšení příspěvku na bydlení, přišla už končící vláda premiéra Babiše, na konci roku 2021. Na začátku roku 2022, byl návrh na změnu zákona odsouhlasen i novou vládou premiéra Fialy, a nyní zákon putuje ke schválení do Parlamentu a Senátu.

Ke schválení v Parlamentu a Senátu došlo v průběhu ledna 2022.Navržené změny,  ale platí i zpětně, od 1. 1. 2022. V návrhu na změnu zákona, je zahrnuto přechodné ustanovení:

Částky navýšení měsíčních normativních nákladů na bydlení podle § 26a odst. 2 zákona č. 117/1995 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, se použijí poprvé pro stanovení příspěvku na bydlení za leden 2022.

Kalkulačka: Výpočet zvýšeného příspěvku na bydlení od 1. 7. 2022

V následující kalkulačce si můžete spočítat, zda byste měli nárok na příspěvek na bydlení a kolik byste mohli dostat v roce 2022 (díky mimořádnému zvýšení normativních nákladů na bydlení, může mít nárok podstatně více domácností, nebo mohou mít nárok i na vyšší částku).

Kalkulačka přídavky na bydlení od 1. 7. 2022
Počet dospělých osob v bytě
Počet dětí do 6 roků
Počet dětí do 15 roků
Počet dětí do 26 roků
Průměrný čistý měsíční příjem
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte průměrný čistý měsíční příjem rodiny (všech osob ve společné domácnosti). Jako příjem se počítají především příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání. A dále pak příjmy jako je podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovský příspěvek, přídavky na děti, výživné nebo alimenty. Zadávají se průměrné příjmy za kalendářní čtvrtletí.
Celkové měsíční náklady na bydlení
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte celkové průměrné měsíční náklady na bydlení. Ty zahrnují nájemné (u nájemních bytů), částka za elektřinu, částka za plyn, částka za vodu, za odvoz odpadů, náklady na vytápění. Zadávají se průměrné náklady za kalendářní čtvrtletí.
Druh bydlení
Velikost obce / města
Výpočet

O kolik se může zvýšit příspěvek na bydlení v roce 2022

Od začátku roku 2022, platí „běžné“ zvýšení normativních nákladů na bydlení. Ty se ostatně zvyšují skoro každý rok, nejedná se ale o žádnou dramatickou změnu. Jednotlivé částky normativních nákladů na bydlení, se od 1. 1. 2022 zvýšily jen o desítky korun/stokoruny – o cca 1,5 – 2,5%.

Pro rok 2022 ale bylo schváleno podstatně vyšší zvýšení. Podle typu bydlení a počtu osob, by se částky zvyšovaly o 1120 až 2147 Kč – viz následující tabulky:

Tabulka: Zvýšení normativních nákladů na bydlení v bytech užívaných na základě nájemní nebo podnájemní smlouvy v roce 2022

Počet osob Zvýšení 2022
jedna 1 120 Kč
dvě 1 130 Kč
tři 1 607 Kč
čtyři a více 1 974 Kč

Tabulka: Zvýšení normativních nákladů na bydlení v družstevních bytech nebo bytech v osobním vlastnictví

Počet osob Zvýšení 2022
jedna 1 180 Kč
dvě 1 219 Kč
tři 1 733 Kč
čtyři a více 2 147 Kč

Nově bude nárok na příspěvek na bydlení i při bydlení v podnájmu

Až doposud platilo, že na příspěvek na bydlení byl nárok, pouze při bydlení v nájmu (na základě nájemní smlouvy), nebo v družstevním bytě, či v bytě/domě v osobním vlastnictví.

Pokud jste bydleli v podnájmu, tak nebylo možné získat příspěvek na bydlení. Mohl být případně nárok pouze na doplatek na bydlení (který spadá pod dávky hmotné nouze). Na ten je nárok i při bydlení v podnájmu nebo třeba i na ubytovně. Podmínky jsou ale u něj přísnější, než u běžných sociálních dávek.

Díky změně zákona, je nově nárok na příspěvek na bydlení i v podnájmu – musí se ale jednat o podnájem celého bytu.

Kdo bude mít nárok na zvýšený příspěvek na bydlení v roce 202?

U příspěvku na bydlení je jednou z podmínek, že náklady na bydlení, musí být vyšší než 30% rozhodného příjmu v rodině (nebo 35% v Praze). A současně těchto 30% (35% v Praze), není vyšších než normativní náklady na bydlení (tj. příjem musí být „dostatečně nízký“ a náklady na bydlení musí být „dostatečně vysoké“).

Díky mimořádnému zvýšení normativních nákladů na bydlení, by nově mohlo mít nárok na tuto sociální dávku více rodin (osob). Nárok by nově měli i ti, kdo mají vyšší příjmy.

Současně platí, že příspěvek na bydlení je vyplácen maximálně do výše normativních nákladů na bydlení (resp. ve výši rozdílu mezi normativními náklady a 30% rozhodného příjmu; v Praze 35%).

Pokud má někdo vysoké náklady na bydlení, může nastat situace, kdy příspěvek na bydlení nepokrývá všechny skutečné náklady spojené s bydlením. I toto by se mohlo změnit. Díky mimořádnému zvýšení se může zvýšit i vyplácená dávka. A to případně až o zmíněných 1120 až 2147 Kč.

Toto zvýšení příspěvku na bydlení, ale není automaticky pro všechny – záleží vždy na konkrétních doložených nákladech na bydlení a na konkrétních doložených příjmech v rodině (u osob ve společné domácnosti).

Kdy a kde vyřizovat zvýšení příspěvek na bydlení?

O příspěvek na bydlení je možné požádat na Úřadu práce v místě, kde skutečně bydlíte (tj. tam kde máte byt nebo dům; to, kde máte trvalé bydliště, není až tak důležité).

O příspěvek na bydlení je možné požádat kdykoliv. Je dokonce možné žádat i zpětně – ale maximálně o 3 měsíce nazpět.

Jednodušší vyřízení příspěvku od července 2022

Nově je také k dispozici i nový online formulář, kde je možné příspěvek na bydlení, a všechny změny, vyřídit jen online, bez papírování a bez návštěvy na ÚP.

Změna podmínek pro mimořádnou okamžitou pomoc

Příspěvek na bydlení, je určen těm, kdo mají vysoké náklady na bydlení a nízké nebo nižší příjmy. Pokud se ale někdo dostane do akutních problémů – třeba z důvodu nutnosti uhradit vysoké zálohy za plyn nebo elektřinu, pak mu příspěvek na bydlení nemusí ihned pomoci.

Pro tyto případy, je spíše určena dávka mimořádná okamžitá pomoc. Podmínky pro tuto jednorázovou (akutní) dávku, se zmírnily – nově budou zohledněny i závazky typu hypotéka, leasing, nebo i další výdaje (které se za běžných podmínek nezohledňovaly). Žádosti o mimořádnou okamžitou pomoc, jsou vyhodnocovány individuálně.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka bez osobní schůzky. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 150 000 Kč bez poplatků předem. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Nová kalkulačka: Zvýšení příspěvku na bydlení v roce 2022 – nárok bude i v podnájmu

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Maximální částka, která je v roce 2024 osvobozena je 116,20 Kč. Pokud by vám z...
  • eEvas: Dobrý den, prosím, jak to vypadá v praxi. Od zaměstnavatele dostanu stravenku ...
  • Tereza: Paní Králová, děkuji za Vaši odpověď. Zaskočila mne však informace ohledně...
  • Pavlína: Dobrý den, prosím o radu při výpočtu nároku na dovolenou. Zaměstnankyně pr...
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Rozhodné období pro výpočet podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifika...