Vláda schválila návrh na změnu zákona – mimořádné zvýšení příspěvku na bydlení. Ten by se mohl zvýšit o 1120 Kč až 2147 Kč. Změna platí i zpětně, od začátku ledna 2022 (příspěvek je možné žádat i zpětně – 3 měsíce nazpět). Nově by byl nárok na příspěvek i v podnájmu.
Ve středu 5. ledna 2022, schválila vláda změnu zákona, kterým by se mimořádně zvýšily normativní náklady na bydlení. To by mělo vést jednak k tomu, že na příspěvek na bydlení, bude mít nově nárok více rodin (osob). Může to současně znamenat i zvýšení samotného příspěvku o 1120 až 2147 Kč.
Nově by měl být nárok na příspěvek i při bydlení v podnájmu (doposud to musel být nájem/nájemní smlouva). Změna byla nakonec finálně schválena až na konci ledna 2022, ale platí zpětně od začátku roku (od 1. 1. 2022).
Od 1. ledna 2024, se mění podmínky pro přídavky na bydlení. A platí i nové tabulky – normativní náklady na bydlení. Což bude mít velký vliv na výpočet příspěvků na bydlení.
Od ledna 2024, se pro některé rodiny mohou snížit dávky na bydlení (zbytek domácností bude mít stejně, někdo i více peněz, než v minulém roce).
Na přídavky na bydlení je nárok při bydlení v nájmu (i v podnájmu), družstevní byty, byty a domy v osobním vlastnictví (včetně věcného břemene, nebo některých rekreačních objektů). Nárok na podporu od státu je v případech, kdy jsou náklady na bydlení vyšší než 30% čistého příjmu.
S návrhem na mimořádné zvýšení příspěvku na bydlení, přišla už končící vláda premiéra Babiše, na konci roku 2021. Na začátku roku 2022, byl návrh na změnu zákona odsouhlasen i novou vládou premiéra Fialy, a nyní zákon putuje ke schválení do Parlamentu a Senátu.
Ke schválení v Parlamentu a Senátu došlo v průběhu ledna 2022.Navržené změny, ale platí i zpětně, od 1. 1. 2022. V návrhu na změnu zákona, je zahrnuto přechodné ustanovení:
Částky navýšení měsíčních normativních nákladů na bydlení podle § 26a odst. 2 zákona č. 117/1995 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, se použijí poprvé pro stanovení příspěvku na bydlení za leden 2022.
V následující kalkulačce si můžete spočítat, zda byste měli nárok na příspěvek na bydlení a kolik byste mohli dostat v roce 2022 (díky mimořádnému zvýšení normativních nákladů na bydlení, může mít nárok podstatně více domácností, nebo mohou mít nárok i na vyšší částku).
Od začátku roku 2022, platí „běžné“ zvýšení normativních nákladů na bydlení. Ty se ostatně zvyšují skoro každý rok, nejedná se ale o žádnou dramatickou změnu. Jednotlivé částky normativních nákladů na bydlení, se od 1. 1. 2022 zvýšily jen o desítky korun/stokoruny – o cca 1,5 – 2,5%.
Pro rok 2022 ale bylo schváleno podstatně vyšší zvýšení. Podle typu bydlení a počtu osob, by se částky zvyšovaly o 1120 až 2147 Kč – viz následující tabulky:
Počet osob | Zvýšení 2022 |
---|---|
jedna | 1 120 Kč |
dvě | 1 130 Kč |
tři | 1 607 Kč |
čtyři a více | 1 974 Kč |
Počet osob | Zvýšení 2022 |
---|---|
jedna | 1 180 Kč |
dvě | 1 219 Kč |
tři | 1 733 Kč |
čtyři a více | 2 147 Kč |
Až doposud platilo, že na příspěvek na bydlení byl nárok, pouze při bydlení v nájmu (na základě nájemní smlouvy), nebo v družstevním bytě, či v bytě/domě v osobním vlastnictví.
Pokud jste bydleli v podnájmu, tak nebylo možné získat příspěvek na bydlení. Mohl být případně nárok pouze na doplatek na bydlení (který spadá pod dávky hmotné nouze). Na ten je nárok i při bydlení v podnájmu nebo třeba i na ubytovně. Podmínky jsou ale u něj přísnější, než u běžných sociálních dávek.
Díky změně zákona, je nově nárok na příspěvek na bydlení i v podnájmu – musí se ale jednat o podnájem celého bytu.
U příspěvku na bydlení je jednou z podmínek, že náklady na bydlení, musí být vyšší než 30% rozhodného příjmu v rodině (nebo 35% v Praze). A současně těchto 30% (35% v Praze), není vyšších než normativní náklady na bydlení (tj. příjem musí být „dostatečně nízký“ a náklady na bydlení musí být „dostatečně vysoké“).
Díky mimořádnému zvýšení normativních nákladů na bydlení, by nově mohlo mít nárok na tuto sociální dávku více rodin (osob). Nárok by nově měli i ti, kdo mají vyšší příjmy.
Současně platí, že příspěvek na bydlení je vyplácen maximálně do výše normativních nákladů na bydlení (resp. ve výši rozdílu mezi normativními náklady a 30% rozhodného příjmu; v Praze 35%).
Pokud má někdo vysoké náklady na bydlení, může nastat situace, kdy příspěvek na bydlení nepokrývá všechny skutečné náklady spojené s bydlením. I toto by se mohlo změnit. Díky mimořádnému zvýšení se může zvýšit i vyplácená dávka. A to případně až o zmíněných 1120 až 2147 Kč.
Toto zvýšení příspěvku na bydlení, ale není automaticky pro všechny – záleží vždy na konkrétních doložených nákladech na bydlení a na konkrétních doložených příjmech v rodině (u osob ve společné domácnosti).
O příspěvek na bydlení je možné požádat na Úřadu práce v místě, kde skutečně bydlíte (tj. tam kde máte byt nebo dům; to, kde máte trvalé bydliště, není až tak důležité).
O příspěvek na bydlení je možné požádat kdykoliv. Je dokonce možné žádat i zpětně – ale maximálně o 3 měsíce nazpět.
Nově je také k dispozici i nový online formulář, kde je možné příspěvek na bydlení, a všechny změny, vyřídit jen online, bez papírování a bez návštěvy na ÚP.
Příspěvek na bydlení, je určen těm, kdo mají vysoké náklady na bydlení a nízké nebo nižší příjmy. Pokud se ale někdo dostane do akutních problémů – třeba z důvodu nutnosti uhradit vysoké zálohy za plyn nebo elektřinu, pak mu příspěvek na bydlení nemusí ihned pomoci.
Pro tyto případy, je spíše určena dávka mimořádná okamžitá pomoc. Podmínky pro tuto jednorázovou (akutní) dávku, se zmírnily – nově budou zohledněny i závazky typu hypotéka, leasing, nebo i další výdaje (které se za běžných podmínek nezohledňovaly). Žádosti o mimořádnou okamžitou pomoc, jsou vyhodnocovány individuálně.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.