Kalkulačka ošetřovné – výpočet ošetřování člena rodiny (peníze za OČR)

<span>Pokud vám onemocní dítě a jste zaměstnanec, pak s ním můžete zůstat doma, pečovat o něj. </span> Pokud vám onemocní dítě a jste zaměstnanec, pak s ním můžete zůstat doma, pečovat o něj.

Zajímalo by vás, jestli máte nárok dostat nějaké peníze, při ošetřování člena rodiny nebo neumocněného dítěte? V této kalkulačce, pro výpočet výše ošetřovného v roce 2016, si můžete spočítat, kolik peněz byste mohli dostat. Povíme vám také, jak je to s nárokem na ošetřovné. Kdy můžete zůstat doma a máte placené ošetřovné. Jak dlouho takto můžete být doma a jaké musíte splňovat podmínky.

Výpočet OČR – podmínky pro ošetřovné 2024

V roce 2024, platí pro nárok na ošetřovné pouze běžné podmínky (všechny výjimky, které platily během epidemie COVID již skončily):

 • Na OČR je nárok 9 nebo 16 dní
 • Ošetřovné je 60% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu)
 • Na ošetřovné je nárok jen u zaměstnanců (pracovní nebo služební poměr)
 • Nárok na OČR není u DPP, DPČ a OSVČ (plánuje se od 1. 1. 2025)

Aktuální informace, kdo má nárok na ošetřovné a kolik je za OČR, najdete zde:

Výpočet ošetřování člena rodiny v roce 2016

Kalkulačka ošetřovné
Počet dní v pracovní neschopnosti *

(*) Zadejte počet kalendářních dní v pracovní neschopnosti při ošetřování člena rodiny.
Na ošetřovné je nárok maximálně za 9 dní, pro samoživitelku/samoživitele pak maximálně 16 kalendářních dní.
Vyměřovací základ
Zadejte výši vyměřovacího základu
(denní nebo měsíční)

Výpočet

Kdo má nárok na placené ošetřovné při ošetřování člena rodiny

Ošetřovné je dávka, která se vyplácí na základě nemocenského pojištění. Mezi další „podobné“ dávky patří nemocenské dávky (při pracovní neschopnosti) nebo peněžitá pomoc v mateřství (v souvislosti s porodem a péčí o narození dítě).

Na ošetřovné mají nárok především zaměstnanci (podobně jako na nemocenské dávky)

Kdo nemá nárok na ošetřovné

Na ošetřovné nemají nárok OSVČ, a to ani, když si platí nemocenské pojištění. Pak sice mají nárok (při splnění podmínek) na placenou nemocenskou nebo na peněžitou pomoc v mateřství, na ošetřovné však nikdy.

Na ošetřovné naopak nemají nárok ti, kdo pracují na DPP (dohoda o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o pracovní činnosti). Na ošetřovné také nemají nárok třeba studenti, pokud mají zaměstnání jen na dobu školních prázdnin, dobrovolní pracovníci pečovatelské služby, zahraniční zaměstnanci nebo třeba odsouzení ve výkonu trestu odnětí svobody.

Na ošetřovné ale nemusíte mít nárok ani jako zaměstnanec. Pokud byste patřil mezi tzv. „domáčtí zaměstnanci,“ pak ošetřovné nárok také není. Sem patří třeba takoví zaměstnanci, kteří mají sice „klasické“ zaměstnání, ale současně pracují v režimu tzv. „home office“, tedy pro zaměstnavatele pracují z domova.

Ošetřovné na dítě v roce 2016

Pokud vám onemocní dítě a jste zaměstnanec, pak s ním můžete zůstat doma, pečovat o něj a při tom dostáváte peníze, podobně jako byste byli sami nemocní a v pracovní neschopnosti. Na ošetřovné na dítě máte nárok když:

 • Onemocní (nebo má nějaký úraz) dítě do 10 roků
 • Dítě do 10 roků musí zůstat doma, protože je uzavřena škola, školka nebo třeba jesle z důvodu nějaké havárie, karantény apod. V tomto případě je nárok na ošetřovné, i když je dítě zcela zdravé
 • Onemocní starší dítě (více než 10 roků) a vyžaduje nezbytnou péči (ošetřování) dospělou osobou. Zde je navíc podmínka, že dítě musí žít se zaměstnancem ve společné domácnosti

Jak dlouho můžete být doma s nemocným dítětem?

V případě nemocného dítěte (nebo i jiného člena domácnosti) můžete mít placené ošetřovné po dobu:

 • 9 kalendářních dní
 • 16 kalendářních dní – pokud se jedná o dítě do 16 roků, které neukončilo povinnou školní docházku a stará se o něj pouze jeden rodič (samoživitel, samoživitelka)

Ošetřování člena rodiny v roce 2016

Nárok na ošetřovné je i v případě že onemocní jiný člen rodiny. V takovém případě jsou ale podmínky o něco přísnější (na rozdíl od ošetřování dítěte do 10 roků).

Jiný člen rodiny, který onemocní nebo utrpí úraz, musí s vámi sdílet společnou domácnost. Také je zde podmínka, že dotyčný (dotyčná) vyžaduje „nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou“. Tedy zjednodušeně, pokud jiný člen domácnosti má jen běžnou nemoc, kdy se o sebe zvládne postarat sám, tak na ošetřovní nárok není.

Na ošetřovné je nárok i případě péče o ženu, která právě porodila, a jejíž stav po porodu vyžaduje péči jiné osoby.

Ošetřovné na dítě a rodičovská nebo mateřská

Pokud je na dítě vyplácena rodičovská nebo mateřská, není současně nárok na ošetřovné. Na to by byl nárok pouze v případě, že ten, kdo se o dítě běžně stará sám onemocní, nebo je hospitalizován v nemocnici, a nemůže tedy o dítě pečovat.

Výpočet výše ošetřovného v roce 2016

Výpočet výše ošetřovného se provádí stejně jako u nemocenských dávek. Základem je určení denního vyměřovacího základu. Ten bývá zpravidla uveden i na výplatní pásce.

Denní vyměřovací základ se určuje z posledních 12 měsíců. Pokud ale poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, pak se počítá jen tato kratší doba. Pouze pokud by poslední zaměstnání bylo kratší než 7 dní, pak se pro výpočet denního vyměřovacího základu již nedá vycházet z tohoto posledního zaměstnání, ale vychází se z nějakého jiného příjmu (předchozí kalendářní rok, kdy je zde alespoň 30 dní příjmu, který zakládá účast na nemocenském pojištění).

Velmi zjednodušeně je denní vyměřovací základ hrubá mzda za posledních 12 měsíců vydělená počtem dní (365).

Tento denní vyměřovací základ se pak redukuje podle těchto pravidel:

Redukční hranice platné od 1. 1. 2016:

 • 1 redukční hranice = do částky 901 Kč se započítá 90% = 810,90 Kč
 • 2 redukční hranice = nad 901 Kč do 1351 Kč se započítá 60% = 248,44 Kč
 • 3 redukční hranice = nad 1351 Kč do 2701 Kč se započítá 30% = v našem příkladu tedy 0
 • Nad 2701 Kč se již nezapočítává nic

Výsledkem je pak tzv. „redukovaný denní vyměřovací základ“. A ošetřovné pak činí 60% z tohoto vyměřovacího základu. Ošetřovné se pak vyplácí za každý kalendářní den. Tedy i za víkendy, pokud ošetřování trvá i v tyto dny.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka 10000 Kč bez registrů ještě dnes. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Kreditní karta bez doložení příjmu. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka ošetřovné – výpočet ošetřování člena rodiny (peníze za OČR)

Diskuse: 1
 • Custom avatar Věra

  Dobrý den. Chci se zeptat,zda mám nárok na ošetřovné v roce 2017 jako samoživitelka na nemocné dítě ve věku 13 let? Děkuji za odpověd. Věra.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • petr.vinohradsky@seznam.cz: Úkáčkům bych jako vláda nedal ani korunu, dobrovolně sem vtrhli, museli čekat,...
 • Jan: Jen se podívejte pokud by šel náš studen studovat, co by dostal a to nic, ještě...
 • Jan: A je to tady zase se přidává té Ukrajinské svoloči, je to opravdu neskutečné ...
 • Ing. Luděk Maier: Datum narození 8.11.1964. V květnu 1982 jsem odmaturoval a v září 1982 jsem nast...
 • Irena: Tak to je tedy pěkný podraz na důchodce. Můj důchod má nyní termín 19. den v...