Kalkulačka ošetřování člena rodiny (kolik je ošetřovné při OČR)

<span>Na ošetřovné mají nárok především zaměstnanci, na ošetřovné naopak nevzniká nárok třeba OSVČ (i když si platí dobrovolné nemocenské pojištění).</span> Na ošetřovné mají nárok především zaměstnanci, na ošetřovné naopak nevzniká nárok třeba OSVČ (i když si platí dobrovolné nemocenské pojištění).

Na ošetřovné mají nárok zaměstnanci, kteří nemohou pracovat z důvodu ošetřování nemocného člena rodiny. Typicky se může jednat o případ rodiče, který musí zůstat doma s nemocným dítětem. V takovém případě mu náleží tato dávka.

Zvýšené ošetřovné 2022 – epidemie COVID

Na začátku roku 2022, byl v souvislosti s pokračující epidemií COVID, nárok na zvýšené (a případně i prodloužené) ošetřovné. Podobně, jako již několikrát před tím, bylo ošetřovné zvýšeno na 80% a nárok byl po celou dobu karantény, izolace nebo omezení výuky ve třídě, škole či školce (a v dalších podobných případech). Viz. Kalkulačka – COVID krizové ošetřovné (zvýšení na 80%)

Na „krizové“ ošetřovné byl nárok pouze do 28. 2. 2022. Od začátku března 2022, je aktuálně nárok pouze na standardní OČR, ve výši 60%, po dobu maximálně 9 nebo 16 dní.

Aktuální kalkulačku pro výpočet ošetřovného v roce 2022 (po skončení nároku na krizové ošetřovné), najdete zde

Kalkulačka ošetřovné 2015

Kalkulačka ošetřovné
Počet dní v pracovní neschopnosti *

(*) Zadejte počet kalendářních dní v pracovní neschopnosti při ošetřování člena rodiny.
Na ošetřovné je nárok maximálně za 9 dní, pro osamělé pak maximálně 16 kalendářních dní.
Vyměřovací základ
Zadejte výši vyměřovacího základu
(denní nebo měsíční)

Výpočet

Kdo má nárok na ošetřovné?

Na ošetřovné mají nárok především zaměstnanci, na ošetřovné naopak nevzniká nárok třeba OSVČ (i když si platí dobrovolné nemocenské pojištění). Na ošetřovné také nemají nárok ti, kdo vykonávají zaměstnání malého rozsahu, ti kdo pracují na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce.

Jaké jsou podmínky nároku na ošetřovné?

 • Zaměstnanec musí žít s ošetřovanou osobou v domácnosti (s výjimkou péče o dítě do 10 roků)
 • Na ošetřovné vzniká nárok při péči o jiného člena rodiny (může to být jak dítě, tak i dospělý, pokud jeho zdravotní stav vyžaduje péči jiné osoby
 • Na ošetřovné vzniká nárok i při péči o ženu, která právě poradila, pokud její zdravotní stav vyžaduje péči jiné osoby
 • Na ošetřovné vznikne nárok, i když se nejedná o nemoc nebo úraz – jedná-li se o dítě do 10 roků, jehož škola nebo školka byla uzavřena z důvodu havárie, epidemie nebo jiné podobné, nepředvídatelné události

Kolik je ošetřovné v roce 2015 a jak se počítá?

Základem pro výpočet výše ošetřovného je hrubá mzda. Resp. na základě hrubé mzdy se stanoví tzv. denní vyměřovací základ (bývá zpravidla uváděn na výplatní pásce).

Zjednodušeně je možné denní vyměřovací základ spočítat tak, že váš průměrný hrubý příjem za posledních 12 měsíců vydělíte počtem dní (tj. 365). V případě, že vaše poslední zaměstnání je kratší než 12 měsíců, pak započítáte pouze příjem z tohoto posledního zaměstnání a vydělíte jej počtem kalendářních dní v tomto posledním zaměstnání (započítávají se pouze dny, kdy jste nebyli v pracovní neschopnosti a to včetně víkendů a svátků).

Tento denní vyměřovací základ pak pro další výpočet ošetřovného podléhá redukci:

 • z částky do 888 Kč se počítá 90 %
 • z částky od 888 Kč do 1 331 Kč se počítá 60 %
 • z částky od 1 331 Kč do 2 662 Kč se počítá 30 %
 • z částky nad 2 662 Kč se už nic nezapočítává

Příklad výpočtu – ošetřovné 2015:

Paní Nováková je matka, samoživitelka a má šestiletého syna, který navštěvuje mateřskou školku. Paní Nováková je zaměstnaná jako účetní s průměrnou měsíční hrubou mzdou 27 500 Kč. Její syn onemocněl, a ona s ním musela být deset dní doma. Na jakou částku ošetřovného bude mít nárok?

 • Denní vyměřovací základ = 904,11 Kč
 • Denní vyměřovací základ po redukci = 809 Kč
 • Denní ošetřovné = 60% z redukovaného základu = 486 Kč
 • Ošetřovné celkem za 10 dní = 4860 Kč

Další užitečné informace – ošetřování člena rodiny 2015

 • Rodič, samoživitel může pobírat ošetřovné na dítě až 16 dní
 • Ostatní rodiče (kteří nejsou samoživitelé) mohou pobírat ošetřovné pouze 9 dní
 • Při jedné nemoci (která by případně byla delší než zmíněných 9 nebo 16 dní) nemůže být ošetřovné přiznáno opakovaně – muselo by se jedině jednat o jinou nemoc (jinou diagnózu)
 • Ošetřovné je 60% z denního redukovaného vyměřovacího základu
 • OSVČ nemá nárok na ošetřovné ani, když si platí nemocenské pojištění
 • Ošetřovné se na rozdíl od nemocenské poskytuje od prvního dne

Starší kalkulačky:

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčka Provident v hotovosti. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka na směnku ihned. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Diskuse: Kalkulačka ošetřování člena rodiny (kolik je ošetřovné při OČR)

Diskuse: 2
 • Custom avatar Petra

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se počítá víše pafagrafu na dítě,když mám stanovenou hodinovou mzdu. MOc děkuji Petra

 • Custom avatar Stanislav

  Dobrý den, mám nárok na osetrovne, nebo paragraf na 1. dítě ( 3 roky ), pokud mám přítelkyni po porodu v nemocnici s novým členem rodiny a z důvodu zdravotních komplikaci, musí matka s dítětem zůstat v nemocnici ještě dalsich 7 až 10 dni a to pokud bude vše v pořádku. Jsem zaměstnaný a otcovskou dovolenou bych chtěl použít ode dne návratu matky s dítětem z nemocnice. Diky za odpověď

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Veronika: Dobrý den,máme 2 děti a jedno uplatňuje manžel a jedno já. V daňovém přizná...
 • stanickova.sona@seznam.cz: Letos mi byl přiznán příspěvek na bydlení 2239,-kč.Při dosazení nákladu na ...
 • Solc: Zdravím Vás: dotaz na odpisy "stravného" do nákladů OSVČ: mohu jako OSVČ př...
 • Eva Šťastná: Známý pobírá existečni minimum a to čast ve stravenkach. Platí si nocleh 1200 ...
 • jarda: měl jsem mozkovou přihodu v praci marodim přičiněno vadou na srdci jak je to s o...