Kalkulačka ošetřovné: Kolik dostanu při OČR na dítě?

<span>Ošetřovné na dítě - kolik peněz můžete v roce 2014 dostat, když vám onemocní dítě nebo jiný člen rodiny, o kterého se musíte postarat?</span> Ošetřovné na dítě - kolik peněz můžete v roce 2014 dostat, když vám onemocní dítě nebo jiný člen rodiny, o kterého se musíte postarat?

Spočítejte si, jaké je ošetřovné v roce 2014. Kalkulačka ošetřovné 2014 vám pomůže spočítat, na jaké peníze budete mít nárok, pokud budete muset zůstat doma s dítětem nebo se starat o jiného nemocného člena rodiny. V dalších odstavcích tohoto článku se také podíváme na to, jaké jsou podmínky nároku na ošetřovné, a co vše musí být splněno, aby vám tyto peníze byly vyplaceny.

Výpočet OČR – podmínky pro ošetřovné 2024

V roce 2024, platí pro nárok na ošetřovné pouze běžné podmínky (všechny výjimky, které platily během epidemie COVID již skončily):

 • Na OČR je nárok 9 nebo 16 dní
 • Ošetřovné je 60% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu)
 • Na ošetřovné je nárok jen u zaměstnanců (pracovní nebo služební poměr)
 • Nárok na OČR není u DPP, DPČ a OSVČ (plánuje se od 1. 1. 2025)

Aktuální informace, kdo má nárok na ošetřovné a kolik je za OČR, najdete zde:

Výpočet – ošetřovné 2014

V následující kalkulačce zadávejte počet dní (od prvního dne) strávených na pracovní neschopnosti a dále pak denní vyměřovací základ. Pokud neznáte denní vyměřovací základ (najdete jej například na výplatní pásce), pak můžete zadat průměrnou hrubou mzdu za posledních 12 měsíců:

Kalkulačka ošetřovné
Počet dní v pracovní neschopnosti *

(*) Zadejte počet kalendářních dní v pracovní neschopnosti při ošetřování člena rodiny.
Na ošetřovné je nárok maximálně za 9 dní, pro osamělé pak maximálně 16 kalendářních dní.
Vyměřovací základ
Zadejte výši vyměřovacího základu
(denní nebo měsíční)

Výpočet

Ošetřovné – základní informace

Ošetřovné je dávka vyplácená z nemocenského pojištění. Týká se především případů, kdy zaměstnanec nastoupí na dočasnou pracovní neschopnost z důvodu ošetřování člena rodiny – nejčastěji se jedná o ošetřování nemocného dítěte. Konkrétně pak může být ošetřovné přiznáno v těchto případech:

 • Při ošetřování dítěte mladšího než 10 roků, pokud je nemocné nebo mělo úraz
 • Při ošetřování jiného člena rodiny (dítě nebo i dospělý), pokud jeho zdravotní stav vyžaduje ošetřování jinou osobou (o tom rozhoduje lékař)
 • Při ošetřování ženy, která právě porodila, pokud její stav vyžaduje péči jiné osoby (opět dle rozhodnutí lékaře)
 • Při péči o dítě mladší než 10 roků, pokud jeho škola nebo školka byla uzavřena z důvodu havárie, epidemie nebo jiné nepředvídané události
 • Při péči o dítě mladší než 10 roků, které kvůli karanténě nemůže navštěvovat školu nebo školku
 • Při péči o dítě mladší než 10 roků pokud osoba, která o něj běžně pečuje, onemocněla nebo utrpěla úraz, nebo porodila nebo jí byla nařízena karanténa

Kolik je ošetřovné v roce 2014?

To, kolik je ošetřovné, závisí na tom, jaký je váš denní vyměřovací základ. Jeho výši byste měli najít na výplatní pásce. Nebo jej můžete zjednodušeně vypočítat tak, že vezmete průměrnou hrubou měsíční mzdu za poslední 12 kalendářních měsíců, a tu vynásobíte 12 (počet měsíců) a vydělíte 365 (počet dní). V naší kalkulačce pro výpočet ošetřovného pak stačí zadat průměrnou hrubou mzdu.

Tento denní vyměřovací základ se pak pro účely výpočtu ošetřovného redukuje (obdobě se postupuje i při stanovení nemocenské nebo mateřské, což jsou další dávky vyplácené na základě nemocenského pojištění). V roce 2014 platí tyto redukční hranice:

 • Do 865 Kč se započítává 90%
 • Do 1298 Kč se započítává 60% z rozdílu mezi 1 a 2 redukční hranicí
 • Do 2595 Kč se započítává 30% z rozdílu mezi 2 a 3 redukční hranicí
 • Nad 2595 Kč se nezapočítá nic

Ošetřovné se vyplácí ve výši 60% redukovaného denního vyměřovacího základu a to pod dobu maximálně 9 dní (resp. 16 dní u osamělé osoby).

Podívejte se na další užitečné informace:

Příklad výpočtu ošetřovného:

Paní Nováková zůstane 7 dní doma se svým 6-ti letým synem, který je nemocný. Paní Nováková pracuje a její průměrná měsíční mzda je 45 000 Kč hrubého:

 • Neredukovaný denní vyměřovací základ = 1479,45 Kč
 • Protože je DVZ vyšší než první redukční hranice, započítá se 90% z 863 Kč = 776,7 Kč
 • Protože je DVZ vyšší než druhá redukční hranice, započítá se 60% ze 435 Kč (rozdíl 2 a 1 redukční hranice) = 259,80 Kč
 • Ze zbytku se pak započítá 30% tj. (1479,45-1298)*0,3 = 54,44 Kč
 • Redukovaný denní vyměřovací základ (DVZ ) je pak 1093 Kč
 • Celkové ošetřovné za 7 dní bude 4 591 Kč (ošetřovné se vyplácí ve výši 60% z redukovaného DVZ)

Ošetřovné na dítě 2014

Na ošetřovné při péči o nemocné dítě má nárok zaměstnanec, který platí nemocenské pojištění (resp. jeho zaměstnavatel). Maximální doba za jakou může být vyplaceno ošetřovné je:

 • 9 kalendářních dní v případě že dítě žije s oběma rodiči
 • 16 kalendářních dní pokud se jedná o osamělého zaměstnance

(*) osamělý zaměstnanec je osoba, která je rozvedená, ovdovělá nebo svobodná, pokud nežije s druhem nebo družkou nebo v registrovaném partnerství. Typickým příkladem je např. matka samoživitelka. Jako osamělý zaměstnanec je posuzována i osoba, jejíž manžel/manželka je ve výkonu trestu odnětí svobody po dobu delší než 1 rok

Nárok na ošetřovné může uplatit pouze jeden z rodičů. Nárok na ošetřovné ale není v případě, že na dítě je již vyplácena peněžitá pomoc v mateřství (mateřská) nebo rodičovský příspěvek (výjimkou je situace, kdy osoba, která pobírá mateřskou nebo rodičovský příspěvek sama onemocněla).

Nárok na ošetřovné nemají OSVČ nebo i zaměstnanci, kteří pracují např. na základě dohody o provedení práce.

Ošetřování člena rodiny

 • Ošetřovné se vyplácí od prvního dne (ne jako u nemocenské kde je to až od 15 dne resp. 21 den)
 • Ošetřovné se vyplácí za každý kalendářní den, tedy včetně víkendu či svátků
 • Maximální doba je stanovena na 9 dní, u osamělé soby na 16 dní
 • Vyplácí se 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu
 • Redukční hranice platné od 1. 1. 2014 jsou 865 Kč (1 redukční hranice), 1298 Kč (druhá redukční hranice) a 2595 Kč (třetí redukční hranice)
 • Během ošetřování dítěte se rodiče mohou vystřídat (maximálně jednou, vystřídání v péči o dítě nemá vliv na celkovou délku poskytování ošetřovného)
 • Změna diagnózy u nemocného nemá vliv na prodloužení doby poskytování ošetřovného

Máte nějaký dotaz, potřebujete poradit nebo vám není něco jasného? Zeptejte se v diskuzi pod tímto článkem. Ohledně ošetřovného také můžete vznést dotaz na call centrum Ministerstva práce a sociálních věcí – na telefonním čísle 840 406 040, kde vám také poradí.

Potřebujete rychle získat peníze? Pak neváhejte a podívejte se, co vám nabízí půjčky bez registru potvrzení přijmu a poplatku předem. Snadno a rychle, za výhodných podmínek, bez placení poplatků předem a bez rizika si i vy můžete půjčit peníze. Umožní vám to i tato okamžité půjčky bez registrů. Stačí jedno kliknutí a peníze už mohou být na cestě k vám.

Diskuse: Kalkulačka ošetřovné: Kolik dostanu při OČR na dítě?

Diskuse: 15
 • Custom avatar Gabriela

  Dobry den chtela bych se zeptat jsem samoživitelka ,mam 4letou dceru a jsem sni již 14 den doma bere natibiotika a ma pred zakrokem ,14teho nastupujem do nemocnice a hned jak nas pusti mame dalsi týden domací lecení ,což zname že prekročím lhutu 16dní.. chci se zeptat co delat? Nemam nikoho kdo by sní byl ci ji hlidal a musís sní byt a starat se.. Mužete mi poradit ? dekuji moc za odpoved Gabriela

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, obávám se, že tady není žádná rada, kterou bych vám mohla dát. Ošetřovné je maximálně na 16 dní. Můžete se jedině domluvit se zaměstnavatelem, že vám poskytne dovolenou, neplacené volno apod.

  • Custom avatar Klarka

   Bylo mi řečeno jinak než odpovídá paní Králová. Přerušíte na den ošetřovné po vyčerpání počtu dní a nastoupíte znovu na ošetřovné a máte dalších 16dní pro samoživitelky.
   Ještě chci podotknout, že DVZ v uvedeném příkladu je téměř nereálný, když si srovnám svůj plat a necelých 700Kč DVZ a to jsem těsně pod průměrnou mzdou.

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den,
  prosím o radu jak je to s proplácením OČR a směnným provozem.Pracuji na nepravidelných směnách a dcera onemocněla,Proplácí se jen dny ,kdy jsem měla mít směnu a zda.li o víkendu OČR přeruším a půjdu do práce ,,,,jak to bude s OČR, zaniká mi víkendem nárok? Po odprac. víkendu mám s dcerou kontrolu a antibiotika vychází až do půlky následujícího týdne.
  Děkuji.

 • Custom avatar Deny

  Dobrý den,

  máme 2 děti, nechodí ještě do školky. Manžel pracuje. Mě, matku, trápí migrény. Někdy se dostaví ta chronická a 3 dny strávím v posteli a nejsem schopná se starat ani o sebe. Může si vzít manžel ošetřovné na mě? Pokud ano, je to placené? Placené jako u ošetřovného u dětí? Na jak dlouho může ošetřovné na manželku mít? Předem děkuji za informaci.

 • Custom avatar Štěpánka

  Dobrý den,
  z OČR se neprovádějí srážky na exekuci. Platí totéž i pro insolvenci?
  Děkuji

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den,

  jsem OSVČ a již několikrát se mě dětská doktorka ptala zda chci jít s malou na paragraf. A proto se chci zeptat mám jako OSVČ nárok na ošetovné? Mé dítě má 4 roky. Platím si nejvyšší sazbu zdravotního pojištění. A vše ostatní také.

  Děkuji

 • Custom avatar Michaela

  Dobrý den,
  Jak dlouho trvá než sociálka vyplatí OČR

 • Custom avatar Květa

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat,jestli mám nárok na placené ošetřovné na svoji matku.Matka je vdova a je jí 79let a v době nemoci není schopná se o sebe postarat.Bydlíme ve stejném městě,ale máme každá jiné trvalé bydliště.Jak to v tomhle případě vlastně je?
  Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Eliška

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat jestli na ošetřované dítě chodí kontroly nebo jak to je? Lze mi o to když dítě je po operaci nemůže tedy do školky, ale může chodit ven a jezdit se mnou po nákupech atd. tak jestli může?
  Dále se chci zeptat jestli je možné při ošetřování uzavřít dohodu o provedení práce.
  děkuji
  Eliška

 • Custom avatar Martina

  Dobrý den,
  jsem na mateřské, mám chlapečka skoro 3 roky. na konci ledna mám plánovanou operaci vrozeného šedého zákalu. Hospitalizace bude pouze 2 dny, ale rekonvalescence samozřejmě déle. 3 týdny na to se bude operovat 2. oko. Prosím jak postupovat. Potřebovala bych min týden, aby se postarala babička, která ještě chodí do zaměstnání. Bude mít i ona nárok na kompenzaci jako rodinný příslušník. Popř. otec dítěte, pokud se babička nebude moci uvolnit ze zaměstnání? Předem děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Mirka

  Dobrý den, mohu jít na OČR i jako teta 3 leté neteře? Sestra je v nemocnici po operaci a dalších 14 bude v domácím oštěřování a není schopá se o dděti postarat( mám ještě 6letou neteř). Její manžel je OSVČ a nemůže být doma. Prarodiče také nemohou vypomoci.
  předem děkuji

 • Custom avatar Lucie

  dobry den chci se zeptat co se stane jestlize jsem byla na paragrafu vice dni nez je dana doba 9 a 16dni
  dekuji za odpoved na email

 • Custom avatar Linda

  Dobrý den.
  Chtěla bych se zeptat,jsem na PNS,čeká na mě operace a jsem samoživitelka.
  Malého,teda 9.letého dítě přivezl tatínek po víkendu,že narazil jsi ruku.Jela jsem s nim na pohotovost,měl to bolavé a oteklé a je z toho zlomená ruka.Můžu na něho vzít OČR,když jsem v neschopnosti?Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Pavla

  Dobrý den,

  prosím o radu.Mohu uplatnit paragraf na 16ti letou dceru?Lékařka výrazně doporučila zůstat s dcerou doma(těžký průběh angíny s podezřením na mononukleozu),čekáme na výsledky.Prosím tedy o radu,chtěla jsem využít,jen nezbytnou dobu,pokud se sama stačí o sebe postarat,cca 5 dní.V práci mi tvrdí,že mi to neuznají.Děkuji za odpověď

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
 • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...
 • Simča: Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnankyně nastoupila na nemocenskou 12.6.2023, nas...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Obávám se, že nikoho nenapadlo, že Úřad práce bude mít více pravomocí zkoum...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Tam kde budete uplatňovat daňové slevy (je možné jenom u jedné firmy v jednom m...