Pokud vám onemocní dítě a jste zaměstnanec, pak s ním můžete zůstat doma, pečovat o něj.
Zajímalo by vás, jestli máte nárok dostat nějaké peníze, při ošetřování člena rodiny nebo neumocněného dítěte? V této kalkulačce, pro výpočet výše ošetřovného v roce 2016, si můžete spočítat, kolik peněz byste mohli dostat. Povíme vám také, jak je to s nárokem na ošetřovné. Kdy můžete zůstat doma a máte placené ošetřovné. Jak dlouho takto můžete být doma a jaké musíte splňovat podmínky.
V roce 2024, platí pro nárok na ošetřovné pouze běžné podmínky (všechny výjimky, které platily během epidemie COVID již skončily):
Aktuální informace, kdo má nárok na ošetřovné a kolik je za OČR, najdete zde:
Ošetřovné je dávka, která se vyplácí na základě nemocenského pojištění. Mezi další „podobné“ dávky patří nemocenské dávky (při pracovní neschopnosti) nebo peněžitá pomoc v mateřství (v souvislosti s porodem a péčí o narození dítě).
Na ošetřovné mají nárok především zaměstnanci (podobně jako na nemocenské dávky)
Na ošetřovné nemají nárok OSVČ, a to ani, když si platí nemocenské pojištění. Pak sice mají nárok (při splnění podmínek) na placenou nemocenskou nebo na peněžitou pomoc v mateřství, na ošetřovné však nikdy.
Na ošetřovné naopak nemají nárok ti, kdo pracují na DPP (dohoda o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o pracovní činnosti). Na ošetřovné také nemají nárok třeba studenti, pokud mají zaměstnání jen na dobu školních prázdnin, dobrovolní pracovníci pečovatelské služby, zahraniční zaměstnanci nebo třeba odsouzení ve výkonu trestu odnětí svobody.
Na ošetřovné ale nemusíte mít nárok ani jako zaměstnanec. Pokud byste patřil mezi tzv. „domáčtí zaměstnanci,“ pak ošetřovné nárok také není. Sem patří třeba takoví zaměstnanci, kteří mají sice „klasické“ zaměstnání, ale současně pracují v režimu tzv. „home office“, tedy pro zaměstnavatele pracují z domova.
Pokud vám onemocní dítě a jste zaměstnanec, pak s ním můžete zůstat doma, pečovat o něj a při tom dostáváte peníze, podobně jako byste byli sami nemocní a v pracovní neschopnosti. Na ošetřovné na dítě máte nárok když:
V případě nemocného dítěte (nebo i jiného člena domácnosti) můžete mít placené ošetřovné po dobu:
Nárok na ošetřovné je i v případě že onemocní jiný člen rodiny. V takovém případě jsou ale podmínky o něco přísnější (na rozdíl od ošetřování dítěte do 10 roků).
Jiný člen rodiny, který onemocní nebo utrpí úraz, musí s vámi sdílet společnou domácnost. Také je zde podmínka, že dotyčný (dotyčná) vyžaduje „nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou“. Tedy zjednodušeně, pokud jiný člen domácnosti má jen běžnou nemoc, kdy se o sebe zvládne postarat sám, tak na ošetřovní nárok není.
Na ošetřovné je nárok i případě péče o ženu, která právě porodila, a jejíž stav po porodu vyžaduje péči jiné osoby.
Pokud je na dítě vyplácena rodičovská nebo mateřská, není současně nárok na ošetřovné. Na to by byl nárok pouze v případě, že ten, kdo se o dítě běžně stará sám onemocní, nebo je hospitalizován v nemocnici, a nemůže tedy o dítě pečovat.
Podívejte se na další užitečné informace:
Výpočet výše ošetřovného se provádí stejně jako u nemocenských dávek. Základem je určení denního vyměřovacího základu. Ten bývá zpravidla uveden i na výplatní pásce.
Denní vyměřovací základ se určuje z posledních 12 měsíců. Pokud ale poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, pak se počítá jen tato kratší doba. Pouze pokud by poslední zaměstnání bylo kratší než 7 dní, pak se pro výpočet denního vyměřovacího základu již nedá vycházet z tohoto posledního zaměstnání, ale vychází se z nějakého jiného příjmu (předchozí kalendářní rok, kdy je zde alespoň 30 dní příjmu, který zakládá účast na nemocenském pojištění).
Velmi zjednodušeně je denní vyměřovací základ hrubá mzda za posledních 12 měsíců vydělená počtem dní (365).
Tento denní vyměřovací základ se pak redukuje podle těchto pravidel:
Redukční hranice platné od 1. 1. 2016:
Výsledkem je pak tzv. „redukovaný denní vyměřovací základ“. A ošetřovné pak činí 60% z tohoto vyměřovacího základu. Ošetřovné se pak vyplácí za každý kalendářní den. Tedy i za víkendy, pokud ošetřování trvá i v tyto dny.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.