Nárok na ošetřovné za pololetní nebo jarní prázdniny

<span>Během pololetních prázdnin v pátek 29. Ledna 2021 a i během následujících jarních prázdnin v únoru a březnu 2021, není nárok na ošetřovné. Za dny, kdy je škola plánovaně uzavřená z důvodu školních prázdnin, nevzniká nárok na OČR ani během epidemie COVID.</span> Během pololetních prázdnin v pátek 29. Ledna 2021 a i během následujících jarních prázdnin v únoru a březnu 2021, není nárok na ošetřovné. Za dny, kdy je škola plánovaně uzavřená z důvodu školních prázdnin, nevzniká nárok na OČR ani během epidemie COVID.

Na pátek 29. leden 2021, připadají pololetní prázdniny. Pro většinu dětí to letos neznamená žádnou velkou změnu. I v tento den budou doma, jen nebudou muset zapínat počítače kvůli online výuce.

Na pololetní prázdniny na konci ledna, by pak v únoru a v březnu, měly navázat pololetní prázdny. Ty budou probíhat následujících 6 týdnů, postupně v jednotlivých krajích (viz tabulka níže).

Výpočet OČR – podmínky pro ošetřovné 2024

V roce 2024, platí pro nárok na ošetřovné pouze běžné podmínky (všechny výjimky, které platily během epidemie COVID již skončily):

 • Na OČR je nárok 9 nebo 16 dní
 • Ošetřovné je 60% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu)
 • Na ošetřovné je nárok jen u zaměstnanců (pracovní nebo služební poměr)
 • Nárok na OČR není u DPP, DPČ a OSVČ (plánuje se od 1. 1. 2025)

Aktuální informace, kdo má nárok na ošetřovné a kolik je za OČR, najdete zde:

Je nárok na ošetřovné za pololetní prázdniny?

Pokud dítě chodí do školy, a nespadá do některé z kategorií, u kterých je povolena prezenční výuka (aktuálně jen první a druhé třídy, od února se možná změní), pak je již od začátku ledna 2021 doma a má distanční výuku. V takovém případě je za leden nárok na ošetřovné. Ale s jednou výjimkou.

I když je dítě celý leden doma, a vy jste celý měsíc na OČR, tak za pololetní prázdniny – tedy za pátek 29. 1. 2021, není nárok na ošetřovné.

To je dáno ustanovením paragrafu 3, zákona o krizovém ošetřovném (zákon číslo438/2020 Sb.), kde se přímo mluví o tom, že za dny prázdniny (nebo i dny ředitelského volna) nevzniká nárok na ošetřovné:

(4) Nárok na výplatu ošetřovného není v období školních prázdnin a volných dnů vyhlášených ředitelem školy v průběhu školního roku.

Za víkend 30. a 31. ledna je ale nárok na ošetřovné, protože v tomto kalendářním týdnu vznikal nárok na ošetřovné za jiné dny:

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

Je nárok na ošetřovné během jarních prázdniny?

Obdobná situace se bude týkat i jarních prázdnin, které budou v průběhu 6 týdnů v únoru a březnu 2021. Ani za tento týden, kdy jsou školy plánovaně uzavřené, nevzniká nárok na ošetřovné (OČR).

U jarních prázdnin to bude znamenat, že na ošetřovné nebude nárok za celých 7 dní (ne jenom za 5 pracovních dní), i když dítě před a po prázdninách bude doma.

Termíny jarních prázdnin v roce 2021 podle okresů a obvodů Prahy

Termíny jarních prázdnin jsou rozděleny do 6 týdnů, podle jednotlivých okresů, u Prahy pak podle jednotlivých městských částí (obvodů).

Obvykle je toto rozdělení z důvodu aby se děti stihly vystřídat na horách. To je ale letos poněkud bezpředmětné, vzhledem k tomu, že vláda zakázala jakýkoliv provoz lanovek a vleků, jakož i možnost ubytování na horách.

Termín jarních prázdnin 2021 Okres, obvod
1. 2. 2021 – 7. 2. 2021 Bruntál, Česká Lípa, Havlíčkův Brod, Jablonec nad Nisou, Jihlava, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Liberec, Náchod, Pelhřimov, Písek, Semily, Třebíč, Žďár nad Sázavou
8. 2. 2021 – 14. 2. 2021 Chomutov, Jeseník, Jičín, Mladá Boleslav, Most, Olomouc, Opava, Prachatice, Příbram, Rychnov nad Kněžnou, Strakonice, Šumperk, Tábor, Ústí nad Labem
15. 2. 2021 – 21. 2. 2021 Benešov, Beroun, České Budějovice, Český Krumlov, Chrudim, Klatovy, Ostrava-město, Pardubice, Prostějov, Rokycany, Svitavy, Trutnov, Ústí nad Orlicí
22. 2. 2021 – 28. 2. 2021 Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Domažlice, Hodonín, Karviná, Louny, Praha 1, Praha 2, Praha 3, Praha 4, Praha 5, Tachov, Vyškov, Znojmo
1. 3. 2021 – 7. 3. 2021 Děčín, Frýdek-Místek, Cheb, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Litoměřice, Nymburk, Praha 6, Praha 7, Praha 8, Praha 9, Praha 10, Přerov, Sokolov
8. 3. 2021 – 14. 3. 2021 Hradec Králové, Kroměříž, Mělník, Nový Jičín, Plzeň-město, Plzeň-jih, Plzeň-sever, Praha-východ, Praha-západ, Rakovník, Teplice, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín

Nárok na ošetřovné za leden 2021

Vzhledem k tomu, že už bude konec ledna, tak by rodiče, kteří se v lednu starali o dítě (a vzniká jim nárok na ošetřovné), neměli zapomenout na vyplnění příslušného formuláře – žádost o ošetřovné za kalendářní měsíc, ve kterém bylo uzavřeno zařízení z důvodu epidemie, který by pak na začátku února měly předat svému zaměstnavateli.

Formulář žádosti o ošetřovné za leden, je k dispozici na webu ČSSZ:

Vyplněný formulář se předává zaměstnavateli, který do něj doplní svoji část a předá jej na ČSSZ. K výplatě ošetřovného by mělo dojít do 30 dní.

Nepřišlo vám ošetřovné za leden nebo jiný měsíc?

ČSSZ má na výplatu ošetřovného (OČR), lhůtu 30 dní od předání podkladů. Pokud ani do 30 dnů nedostanete peníze za OČR, pak je možné vyplnit formulář s žádostí o prověření nevyplacené dávky:

Chyba může nastat jak v samotné žádosti (například chybné číslo účtu nebo jiné údaje), u zaměstnavatele, tak i na straně ČSSZ (chybějící podklady, zpoždění ve zpracování).

Ošetřovné se nově nepočítá do příjmu pro sociální dávky

Senát chválil novelu zákona, díky které se v lednu až září 2021, nebude ošetřovné započítávat do příjmů, které se posuzují pro sociální dávky.

Během epidemie COVID, nastávaly situace, kdy bylo ošetřovné vyplaceno zpětně, za dva měsíce, čím se lidem s nárokem na některou ze sociálních dávek (příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze apod.), v daném měsíci značně zvýšil příjem.

Dočasně se tedy ošetřovné nebude posuzovat jako příjem, který hraje roli u sociálních dávek.

Ošetřovné pro OSVČ za leden 2021

OSVČ také mají nárok na ošetřovné, pokud jsou uzavřené školy. Na ošetřovné za leden si ale budou muset počkat. Ošetřovné pro OSVČ má zpoždění. Od začátku února 2021, bude možné podávat žádost o ošetřovné teprve za prosinec 2020.

Za prosinec 2020 je nárok na ošetřovné jen za dva dny, kdy byly školy uzavřeny v souvislosti s epidemií COVID. Jednalo se o 21. a 22. prosinec 2020.

Ošetřovné za leden 2021, kdy by mohl být nárok za celý měsíc leden (resp. za dny od 4. 1. 2021 do 31. 1. 2021, s výjimkou pololetních prázdnin 29. 1. 2021), bude možné podat až později, až budou vyřešeny žádosti o ošetřovné za prosinec.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka 10000 ihned. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 20 000 Kč – ověřené půjčky na směnku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Nárok na ošetřovné za pololetní nebo jarní prázdniny

Diskuse: 17
 • Custom avatar Eva

  Dobrý den, omlouvám se za dotaz, který není k pololetním prázdninám… to chápu. 🙂
  Chtěla bych se spíš zeptat na to …synovi bude 6.února 2021 10let , to znamená, že od 7.2. nemám nárok na očr? Jsem samoživitelka a jsem dost ve stresu, protože syn tu bude muset zustat denne skoro 11hod sám.
  Bohužel nemám kdo by s ním byl když ja budu muset do práce.
  Děkuji za odpověd
  Eva

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Po dobu probíhajícího ošetrovného nevadí, že dítě bude mít 10 narozeniny. Tj. na ošetřovné máte nárok až do doby, než budou opět otevřené školy. Podstatné je to, že dítě bylo mladší než 10 roků při začátku OČR. Pokud ale otevřou školy, dítě bude nějakou dobu chodit do školy a pak je zase zavřou, tak příště už vám na ošetrovné nárok nevznikne.

  • Custom avatar lex.burdova@gmail.com

   Mluvíte mi z duše, syn oslavil 10 let 5.února, jsem samoživitelka a taky jsem řešila, jestli mám na OČR ještě nárok.

 • Custom avatar David

  Dobrý den,

  Chci se zeptat proč nevzniká nárok na ošetřovné ( péče ) o dítě ( 7 let ) během jarních prázdnin od 15.2. – 21.2. 2021. Přítelkyně tento termín byla v nemocnici, předtím v porodnici. Nemohl jsem tedy chodit do práce a nechat ditě doma, a ani nechci přijít o dovolenou. Děkuji za odpověd.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Je otázka, na základě čeho bylo o ošetřovné žádáno. Pokud by to bylo z důvodu nemoci, pak by nárok byl. Pokud by to bylo z důvodu toho, že je zavřená škola nebo škola, tak na ošetřovné za prázdniny nárok není. Pokud je dítě zdravé (není to z důvodu nemoci), tak na ošetřovné během prázdnin nárok není …viz příslušné zákony.

 • Custom avatar Michaela Vlachová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na ošetřovné za březen 2021 a následně DPČ. Momentálně jsem OSVČ na hlavní činnost, takže budu čerpat ošetřovné za březen 2021. Od 17.3., bych ale měla mít brigádu na DPČ a OSVČ jako vedlejší. Mohu do konce března čerpat ošetřovné jako OSVČ, když mám všechny zálohy na soc+zdrav. zaplacené do konce března jako OSVČ hlavní činnost?
  Děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Aktuálně je možné čerpat ošetřovné pro OSVČ za prosinec a leden 2021. Zda bude vyhlášeno další ošetřovné za únor, březen atd. vám pochopitelně neřeknu. Pokud vám na základě DPČ vznikne účast na nemocenském pojištění, tak je to bráno jako zaměstnání, a na ošetřovné pro OSVČ by již podle aktuálních podmínek nebyl nárok

 • Custom avatar Marcela

  Dobrý den,
  zajímá mě, zda pro OSVČ musím vystavit potvrzení o uzavření školy. Jsem účetní ZŠ a MŠ. Z instrukcí jasně vyplývá, že ne, ale volal mi tatínek žáka a tvrdí, že po něm potvrzení požadují. Jak je to správně? Děkuji

 • Custom avatar Monika

  Dobrý den,

  chci se zeptat, jestli ve dnech jarních prázdnin (8.3. – 14.3.) mohu čerpat ošetřovné na jiného člena domácnosti, který je nemocen (manžel) „Ošetřování nemocného člena rodiny a péče o dítě mladší 10 let, z důvodů taxativně vyjmenovaných v § 39 zákona o nemocenském pojištění, je důležitou osobní překážkou v práci (§ 191 zákoníku práce), kdy zaměstnanci při splnění stanovených podmínek náleží z nemocenského pojištění ošetřovné“ a poté zase pokračovat v čerpání krizového ošetřovného na syna, který chodí do 3. třídy?

  Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Nikola

  Dobrý den , jsem matka samoživitelka. Mám doma 4 letého syna . Chci se zeptat jak dlouho můžu čerpat ošetřovné na dítě. Popřípadě když školky zůstanou i déle zavřené například o dalších 3 týdnů. děkuji za odpověd. Hezký zbytek dne.

 • Custom avatar Šárka F.

  Dobrý den,
  předem se omlouvám, vím že bylo dané téma rozebíráno již výše..
  ..ale toto jsem četla na Vašem portálu, tak tomu tedy teď moc nerozumím.
  Ošetřovné během jarních prázdnin 2021
  Od začátku února 2021, probíhají postupně v jednotlivých okresech jarní prázdniny. Během jarních prázdnin není na ošetřovné nárok. A to ani, když jsou plošně uzavřeny všechny školy. Pro školky je to jinak, nárok na ošetřovné je i během jarních prázdnin (pro školky se jarní prázdniny nevyhlašují).

  Je nárok na ošetřovné v době jarních prázdnin při zavřené školce???

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   ne, jarní prázdniny se školek netýkají (ty jsou za běžných podmínek v provozu i v průběhu jarních prázdnin). U předškolních dětí (zavřená školka) je nárok na ošetřovné i během jarních prázdnin. U školních dětí (zavřená škola), nárok na ošetřovné za jarní prázdniny není.

 • Custom avatar Kačka

  Dobrý den,

  odkdy se prosím bude moct žádat ošetřovné při zavřené školce-karanténě za měsíc únor? A půjde žádat i za měsíc březen při celoplošném uzavření MŠ? Lze tedy žádat i za týden v němž byly v našem okrese jarní prázdniny? Školka jarní prázdniny nemá, pouze omezený provoz..

  Děkuji za odpovědi

 • Custom avatar Sabina

  Dobrý den, moc vás prosím, nevíte jak to bude s očr na Velikonoce? Během očr chodím i do zaměstnání 29. 30, 31.3. do práce jít můžu. 1.4. mají děti prázdniny na to se očr nevztahuje?
  V pátek a v pondělí je státní svátek můžu mít očr? A co ten víkend mezi tím?
  Nebylo by lepší na konci března zůstat ten jeden den v týdnu doma, aby nárok na očr trval, ale je to konec měsíce? Moc prosím o radu. Děkuji za odpověď.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...
 • milka58@seznam.cz: Manžel je odkázán na plnou péči zdravotníků v LDN.Má myotonickou disfunkci sv...
 • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
 • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...