Nárok na ošetřovné za prosinec – zavřená škola, vánoční prázdniny

<span>I v prosinci 2020, může být nárok na ošetřovné na dítě (OČR), v souvislosti s epidemií koronaviru COVID. A to za 21. a 22. prosince 2020, kdy budou uzavřené školy. Po zbytek prosince, ale na speciální ošetřovné nárok není, protože školy byly buď otevřené a probíhala výuka, nebo děti mají vánoční prázdniny.</span> I v prosinci 2020, může být nárok na ošetřovné na dítě (OČR), v souvislosti s epidemií koronaviru COVID. A to za 21. a 22. prosince 2020, kdy budou uzavřené školy. Po zbytek prosince, ale na speciální ošetřovné nárok není, protože školy byly buď otevřené a probíhala výuka, nebo děti mají vánoční prázdniny.

I během prosince 2020, mohou mít rodiče dětí nárok na ošetřovné (OČR) z důvodu zavřené školy. Jedná se ale jen o dva dny – 21. a 22. prosince 2020, kdy budou školy zavřené z rozhodnutí vlády.

Po zbytek prosince 2020, byly školy buď otevřené a probíhala běžná prezenční výuka, nebo mají děti řádné vánoční prázdniny.

Během prázdnin, nebo v době, kdy byly školy otevřené, není nárok na speciální ošetřovné.

Výpočet OČR – podmínky pro ošetřovné 2024

V roce 2024, platí pro nárok na ošetřovné pouze běžné podmínky (všechny výjimky, které platily během epidemie COVID již skončily):

 • Na OČR je nárok 9 nebo 16 dní
 • Ošetřovné je 60% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu)
 • Na ošetřovné je nárok jen u zaměstnanců (pracovní nebo služební poměr)
 • Nárok na OČR není u DPP, DPČ a OSVČ (plánuje se od 1. 1. 2025)

Aktuální informace, kdo má nárok na ošetřovné a kolik je za OČR, najdete zde:

Kdy je v prosinci nárok na ošetřovné z důvodu epidemie

Pokud dítě onemocní, stane se mu nějaký úraz nebo i z jiných důvodů, tak si mohou rodiče kdykoliv požádat o ošetřovné, podle běžných podmínek (tj. 60% a maximálně 9 nebo 16 dní).

V souvislosti s epidemií koronaviru, je nárok na speciální ošetřovné, pokud dojde k plošnému uzavření škol nebo školek. Pak je nárok na ošetřovné ve výši 70% a po celou dobu, co jsou zavřené školy a školy.

Zatímco v říjnu a v listopadu 2020, byl nárok na toto speciální ošetřovné po větší část měsíce, v prosinci to budou jenom dva dny. Jedná se o 21. a 22. prosince 2020, kdy dochází k uzavření škol z vládního rozhodnutí.

Za ostatní dny v prosinci, ale nárok na toto speciální ošetřovné není. Od 23. prosince 2020 začínají řádné vánoční prázdniny. A během nich, také není nárok na toto krizové ošetřovné.

Jak podat žádost o ošetřovné (OČR) za prosinec 2021?

Žádost o ošetřovné za 2 dny v prosinci, pokud bude muset rodič dětí zůstat doma, je možné podat prostřednictvím standardního formuláře. Ten je k dispozici na webu ČSSZ:

 • Online formulář, žádost o ošetřovné za prosinec 2020 najdete zde

Pokud jste si žádali o ošetřovné (OČR), již v říjnu nebo v listopadu, pak se jako číslo žádosti uvádí stejné, jako v předchozích měsících. U nové žádosti si v online formuláři, vytvoříte nové číslo žádosti.

Žádost o ošetřovné za prosinec 2020, můžete zaměstnavateli předat už 23. prosince 2020, není potřeba čekat až na konec měsíce, nebo na začátek ledna.

Zaměstnavatel do vaší žádosti doplní potřebné údaje a předá na ČSSZ. Ta má na výplatu ošetřovného až 30 dní. Čím dříve tedy podáte žádost, tím dříve dostanete peníze

Kolik je ošetřovné za prosinec 2020?

Pro ošetřovné v prosinci (při zavření školy 21. a 22. prosince 2020), platí stejné podmínky jako v říjnu a v listopadu (stejné podmínky, budou platit například i v lednu 2021).

Je nárok na ošetřovné ve výši 70% z redukovaného vyměřovacího základu, minimálně však 400 Kč za den (za dva dny, to tedy nebude nijak velká částka, minimálně ale 800 Kč).

Pro výpočet ošetřovného za prosinec (ve výši 70%), můžete použít tuto kalkulačku pro krizové ošetřovné.

Bude nárok na zvýhodněné ošetřovné i v roce 2021?

Vzhledem k tomu, že epidemie koronaviru COVID, ani zdaleka nekončí (před začátkem Vánoc, se ČR vrátila do 4 stupně PES, a aktuální údaje začínají odpovídat spíše 5 stupni PES), je možné, že k dalšímu uzavírání škol, dojde i v lednu 2021, nebo v dalších měsících roku 2021.

Pokud by k tomu došlo, tak bude automaticky nárok na speciální ošetřovné. Změna zákona o nemocenském pojištění (na základě které je nárok na „krizové“ ošetřovné), má platnost po celý školní rok 2020/2021, tj. až do 30. 6. 2021.

Pokud tedy v průběhu zimy či jara 2021, bude docházet k nějakým mimořádným opatřením, v souvislosti s epidemií koronaviru COVID, bude i nadále nárok na speciální ošetřovné.

Ošetřovné pro OSVČ za listopad 2021 – žádost od 21. Prosince 2021

Možnost požádat si o ošetřovné pro OSVČ, za měsíc listopad, se poněkud opozdila. OSVČ si mohou začít podávat žádosti o ošetřovné za listopad, až od pondělí 21. 12. 2020

Žádost je možné podávat od 9:00, prostřednictvím online aplikace na webu Ministerstva průmyslu a obchodu, kterou najdete zde.

OSVČ mají nárok na ošetřovné ve výši 400 Kč, za jeden kalendářní den:

 • Pokud se jejich děti vracely do školy od 18. listopadu 2020, pak mají nárok na 6 800 Kč
 • Pokud se děti vracely do školy až 30. listopadu 2020, pak mají nárok na 11 600 Kč

Nebo to může být i jiná částka, podle skutečného počtu dní, kdy bylo potřeba pečovat o dítě.

OSVČ mají nově nárok na ošetřovné i na kompenzační bonus, nebo podporu Antivirus

I když si mohou živnostníci ošetřovné žádat se zpožděním, je tu jedna dobrá zpráva. Zatímco za říjen měli OSVČ nárok, buď jen na ošetřovné, nebo jen na kompenzační bonus, za listopad mohou uplatnit nárok na obě tyto podpory.

V parlamentu i senátu byla schválena úprava zákona, která živnostníkům umožní kombinovat různé druhy podpory.

Nově je tak nárok na ošetřovné, kompenzační bonus, podporu z programu Antivirus pro zaměstnavatele nebo i na podporu z programu Antivirus na nájem.

Zatímco dříve měl OSVČ nárok jen na jednu podporu (na další pak jen výjimečně), nově je možné různé druhy podpory kombinovat a čerpat současně.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka zdarma bez příjmu a bez ručitele. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Opravdu půjčím peníze ihned. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Nárok na ošetřovné za prosinec – zavřená škola, vánoční prázdniny

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...