Nová kalkulačka OČR: Zvýšení ošetřovné na 70% během podzimu 2020

<span>Nová kalkulačka pro výpočet ošetřovného – výpočet zvýšeného ošetřovného 70% během podzimní epidemie koronaviru. Na ošetřovné je nárok u dětí do 10 roků, po celou dobu, co budou zavřené školy, s výjimkou podzimních prázdnin.</span> Nová kalkulačka pro výpočet ošetřovného – výpočet zvýšeného ošetřovného 70% během podzimní epidemie koronaviru. Na ošetřovné je nárok u dětí do 10 roků, po celou dobu, co budou zavřené školy, s výjimkou podzimních prázdnin.

V souvislosti se zavřením škol od 14. 10. 2020, vláda navrhla novelu zákona o nemocenském pojištění, který řeší ošetřovné. Tato novela zahrnuje změnu podmínek, aby byl na ošetřovné nárok po celou dobu, co budou zavřené školy a další změny.

Během schvalování změny zákona v parlamentu, došlo k další změně. Rozhodlo se o tom, že se ošetřovné (OČR) zvýší na 70%. To je více, než je běžných 60%, ale současně je to o něco méně, než kolik bylo ošetřovné na jaře (to bylo ošetřovné 80%).

Nová kalkulačka: zvýšení ošetřovného na 70% během podzimní epidemie koronavirus

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik je ošetřovné ve výši 70%. Pro výpočet zadejte svoji průměrnou hrubou mzdu (výpočet se provádí obvykle na základě hrubého příjmu za posledních 12 měsíců).

Kalkulačka ošetřovné 70% - podzim 2020
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní epidemie, během kterých jste se starali o dítě (obvykle je možné maximálně 9 nebo 16 dní)
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. prměrná hrubá mzda za posledních 12 měsíců)
Výpočet

Kdo bude mít nárok na ošetřovné (OČR) během podzimu 2020?

Během jarních měsíců, kdy začala epidemie koronaviru (COVID-19), se podmínky pro ošetřovné poměrně razantně změnily. Tyto změny ale měly jen omezenou platnost, jen do 30. 6. 2020.

Na začátku podzimu tak platily jen běžné podmínky pro ošetřovné, které nejsou nastaveny na mimořádné situace, jako je současná epidemie. Proto vláda navrhla novelu zákona, kterou aktuálně schvaluje parlament.

Podle nových podmínek by měl být na ošetřovné (OČR) nárok:

 • Nárok na OČR, z důvodu zavřené školy, bude u dětí do 10 roků (v době zahájení ošetřovného musí mít dítě méně než 10 roků, to že má narozeniny v průběhu čerpání OČR, nevadí)
 • U starších dětí bude nárok na ošetřovné jen v případě, že mají nějaký zdravotní hendikep (alespoň I. stupeň omezení)
 • Na ošetřovné bude nárok po celou dobu, co budou zavřené školy (s výjimkou podzimních prázdnin od 26. 10. 2020 do 1. 11. 2020)
 • Na ošetřovné budou mít nárok i ti kdo pracují na DPP nebo DPČ (pokud platí sociální pojištění)
 • Ošetřovné bude ve výši 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu
 • U ošetřovného bude minimální výše 400 Kč na den
 • Na ošetřovné budou mít opět nárok i OSVČ (ti ale dostávají trochu jiné „ošetřovné“)

Kde vyřídit ošetřovné za říjen – nový formulář pro ošetřovné

Jakmile bude schválena novela zákona v parlamentu i v senátu, tak Ministerstvo práce a sociálních věcí připraví nový formulář pro žádost o ošetřovné. V tomto formuláři (zatím není k dispozici) se vyplní, za jaké dny je ošetřovné požadováno.

Rodiče mohou žádat ošetřovné za celé období v říjnu (s výjimkou podzimních prázdnin) nebo jen za konkrétní dny. Rodiče se také v čerpání ošetřovného mohou vystřídat.

Tento nový formulář žádosti o ošetřovné pak rodiče předají svému zaměstnavateli, který do něj doplní další údaje a předá jej na ČSSZ (resp. na místní OSSZ).

Kdy se bude vyplácet ošetřovné za říjen?

Žádost o ošetřovné za říjen bude možné podat až po skončení kalendářního měsíce. Tj. nejdříve na začátku listopadu. ČSSZ, která řeší výplatu nemocenských dávek (kam spadá i ošetřovné) má 30 dní na vyplacení příslušné dávky (od chvíle co dostane podklady). Výplata ošetřovného za říjen se tak dá očekávat až na konci listopadu, nebo dokonce až na začátku prosince.

Nárok na ošetřovné pro dohodáře – práce na DPP a DPČ

Podle nových podmínek mohou mít na ošetřovné nárok i ti, kdo pracují na DPP (dohoda o provedení práce), nebo ti kdo pracují na DPČ (dohoda o pracovní činnosti).

Je zde ale podmínka, aby si platili sociální pojištění (resp. aby ho za ně platil zaměstnavatel). U práce na DPP to znamená mít měsíční příjem vyšší než 10 000 Kč (min. 10001 Kč). U práce na DPČ to znamená mít měsíční příjem alespoň 3000 Kč (od ledna 2021 pak 3500 Kč).

Pokud podmínka minimálního příjmu u DPP nebo DPČ není splněna v aktuálním měsíci (tedy v říjnu), pak musí být splněna v předchozích 3 kalendářních měsících (tj. v červenci až září 2020).

Ošetřovné pro OSVČ za říjen 2020

Za říjen 2020, by během podzimní epidemie koronaviru, měli mít nárok na ošetřovné i OSVČ. Ti ale nedostávají klasické ošetřovné, ale speciální dotaci od Ministerstva průmyslu a obchodu. OSVČ by měli mít nárok na 400 Kč za den.

Podmínky pro ošetřovné pro OSVČ budou podobné, jako u zaměstnanců. I zde to musí být alespoň jedno dítě do 10 roků (nebo starší dítě se zdravotním hendikepem).

OSVČ si také mohou požádat o ošetřovné za říjen až na začátku listopadu – až Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásí příslušnou výzvu.

Ošetřovné během podzimních prázdnin

Na ošetřovné je za běžných podmínek nárok za každý kalendářní den – včetně víkendů nebo státního svátku. Na ošetřovné ale není nárok během školních prázdnin, nebo když je ve škole ředitelské volno.

Poslední týden v říjnu tedy platí:

 • Pondělí 26. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, školy jsou uzavřené nařízením vlády
 • Úterý 27. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, školy jsou uzavřené nařízením vlády
 • Středa 28. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, jedná se o státní svátek (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)
 • Čtvrtek 29. 10. 2020na ošetřovné NENÍ nárok, jedná se o dlouhodobě avizované podzimní prázdniny – rodič musí řešit se zaměstnavatelem např. dovolenou
 • Pátek 29. 10. 2020na ošetřovné NENÍ nárok, jedná se o dlouhodobě avizované podzimní prázdniny – rodič musí řešit se zaměstnavatelem např. dovolenou
 • Sobota 31. 10. 2020na ošetřovné je nárok, jedná se o víkend (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)
 • Neděle 1. 1. 2020na ošetřovné je nárok, jedná se o víkend (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)

Viz Ministerstvo práce a sociálních věcí – sekce Krizové ošetřovné

 

Diskuse: Nová kalkulačka OČR: Zvýšení ošetřovné na 70% během podzimu 2020

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze