Nová kalkulačka OČR: Zvýšené ošetřovné na 70% během epidemie COVID

Nová kalkulačka OČR: Zvýšené ošetřovné na 70% během epidemie COVID

Nová kalkulačka pro výpočet ošetřovného – výpočet zvýšeného ošetřovného 70% (minimálně 400 Kč za den), během epidemie koronaviru COVID v roce 2021. Na ošetřovné je nárok u dětí do 10 roků, po celou dobu, co budou zavřené školy, s výjimkou prázdnin.

V souvislosti se zavřením škol od 14. 10. 2020, vláda navrhla nový zákon, který řeší „krizové“ ošetřovné během epidemie COVID 2020/2021. Tato novela zahrnuje změnu podmínek, aby byl na ošetřovné nárok po celou dobu, co budou zavřené školy nebo školky (omezena osobní přítomnost dětí ve školách). Tyto podmínky platí i v průběhu roku 2021 (případně až do 30. 6. 2021).

Krizové ošetřovné (OČR) v souvislosti s epidemií COVID je zvýšené na 70%. Pro zaměstnance v pracovním nebo služebním poměru je to minimálně 400 Kč za jeden kalendářní den (při zkráceném úvazku to může být méně).

Výpočet OČR – podmínky pro ošetřovné 2024

V roce 2024, platí pro nárok na ošetřovné pouze běžné podmínky (všechny výjimky, které platily během epidemie COVID již skončily):

  • Na OČR je nárok 9 nebo 16 dní
  • Ošetřovné je 60% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu)
  • Na ošetřovné je nárok jen u zaměstnanců (pracovní nebo služební poměr)
  • Nárok na OČR není u DPP, DPČ a OSVČ (plánuje se od 1. 1. 2025)

Aktuální informace, kdo má nárok na ošetřovné a kolik je za OČR, najdete zde:

Parlament 1. 4. 2021 schválil zvýšení ošetřovného na 80% (nyní je 70%). A to se zpětnou platností od začátku března (od 1.3.2021). Změnu ještě musí schválil Senát a podepsat prezident. Viz aktuální informace zde

Nová kalkulačka: Zvýšené ošetřovné 70% během epidemie COVID v roce 2021

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik je ošetřovné ve výši 70%. Pro výpočet zadejte svoji průměrnou hrubou mzdu (výpočet se provádí obvykle na základě hrubého příjmu za posledních 12 měsíců).

Kalkulačka ošetřovné 2021
Zvolte výši ošetřovného v %
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní, během kterých jste se starali o dítě nebo jiného člena rodiny.
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. průměrná hrubá mzda za posledních 12 měsíců)
Výpočet

Kdo bude mít nárok na ošetřovné (OČR) během epidemie 2021?

Během podzimu 2020, byl schválen nový zákon, který řeší „krizové“ ošetřovné, během epidemie koronaviru COVID. Jedná se o zákon číslo 438/2020 Sb. Nárok na ošetřovné, podle těchto změněných podmínek, může být až do konce školního roku (do 30. 6. 2021).

Podle nových podmínek je nárok na ošetřovné (OČR):

  • Nárok na OČR, z důvodu zavřené školy nebo školky, bude u dětí do 10 roků (v době zahájení ošetřovného musí mít dítě méně než 10 roků, to že má narozeniny v průběhu čerpání OČR, nevadí)
  • U starších dětí (nad 10 roků – až do 26 roků), bude nárok na ošetřovné jen v případě, že mají nějaké omezení (alespoň I. stupeň omezení)
  • Na ošetřovné bude nárok po celou dobu, co budou zavřené školy nebo školky (s výjimkou prázdnin – pololetních, jarních, velikonočních, apod., nebo dní kdy je vyhlášeno ředitelské volno)
  • Na ošetřovné budou mít nárok i ti, kdo pracují na DPP nebo DPČ (pokud platí sociální pojištění – jsou účastni na nemocenském pojištění)
  • Ošetřovné bude ve výši 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu (z hrubé mzdy)
  • U ošetřovného bude minimální částka 400 Kč na den (platí pro plný úvazek, při zkráceném úvazku, se to minimum adekvátně snižuje)
  • Na ošetřovné budou mít opět nárok i OSVČ (ti ale dostávají trochu jiné „ošetřovné“ – dotaci od Ministerstva průmyslu a obchodu)

Kde vyřídit ošetřovné během epidemie – nový formulář pro ošetřovné

Na webu ČSSZ je možné najít nový formulář pro žádost o ošetřovné. Tento formulář se vyplní vždy na konci měsíce a uvede se, za jaké dny je ošetřovné požadováno:

Rodiče mohou žádat ošetřovné za celý kalendářní měsíc (s výjimkou prázdnin) nebo jen za konkrétní dny. Rodiče se také v čerpání ošetřovného mohou vystřídat.

Tento nový formulář žádosti o ošetřovné, pak rodiče předají svému zaměstnavateli, který do něj doplní další údaje a předá jej na ČSSZ (resp. na místní OSSZ).

Kdy se vyplácí ošetřovné?

Žádost o ošetřovné se podává zpravidla na konci kalendářního měsíce (nebo ve chvíli, kdy končí potřeba pečovat o dítě). ČSSZ, která řeší výplatu nemocenských dávek (kam spadá i ošetřovné) má 30 dní na vyplacení příslušné dávky (od chvíle, kdy dostane podklady).

Výplata ošetřovného se tak dá očekávat až v průběhu/na konci následujícího kalendářního měsíce (záleží na tom, kdy byly předány podklady a zda neobsahovaly nějakou chybu).

Pokud není ošetřovné vyplaceno více než 30 dní, je možné vyplnit žádost o prověření na webu ČSSZ: Žádost o prověření nevyplacené dávky.

Nárok na ošetřovné pro dohodáře – práce na DPP a DPČ

Podle nových podmínek mohou mít na ošetřovné nárok i ti, kdo pracují na DPP (dohoda o provedení práce), nebo ti kdo pracují na DPČ (dohoda o pracovní činnosti).

Je zde ale podmínka, aby si platili sociální pojištění (resp. aby ho za ně platil zaměstnavatel a vznikla jim tak účast na nemocenském pojištění). U práce na DPP to znamená mít měsíční příjem vyšší než 10 000 Kč (min. 10001 Kč). U práce na DPČ to znamená mít měsíční příjem alespoň 3500 Kč (v roce 2020 to bylo 3000 Kč).

Pokud není splněna podmínka minimálního příjmu u DPP nebo DPČ  v aktuálním měsíci (kdy vznikla potřeba péče o dítě), pak musí být splněna v předchozích 3 kalendářních měsících.

Ošetřovné pro OSVČ během epidemie 2021

Během epidemie mají na ošetřovné nárok i OSVČ. Ti ale nedostávají klasické ošetřovné, ale speciální dotaci od Ministerstva průmyslu a obchodu. OSVČ  mají nárok na 400 Kč za den.

Podmínky pro ošetřovné pro OSVČ jsou podobné, jako u zaměstnanců. I zde to musí být alespoň jedno dítě do 10 roků (nebo případně i starší dítě).

OSVČ si aktuálně mohou požádat žádost o ošetřovné za prosinec 2020 a leden 2021 – viz příslušné informace na webu MPO.

 

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.