Nová kalkulačka: Ošetřovné pro zaměstnance se zvýší na 80%

<span>Vláda nyní navrhuje, aby zaměstnanci dostávali ošetřovné ve výši 80%, a to se zpětnou platností od 1. 4. 2020. Pokud bude návrh zákona schválen, tak v květnu dostanou zaměstnanci na ošetřovném více peněz.</span> Vláda nyní navrhuje, aby zaměstnanci dostávali ošetřovné ve výši 80%, a to se zpětnou platností od 1. 4. 2020. Pokud bude návrh zákona schválen, tak v květnu dostanou zaměstnanci na ošetřovném více peněz.

Vláda přišla s návrhem zákona, aby se ošetřovné, které dostávají zaměstnanci během epidemie koronaviru, zvýšilo na 80%.

Aktuálně je to jenom 60% z platu (nebo přesněji z redukovaného vyměřovacího základu). Vzhledem k tomu, že školy budou ještě nějakou dobu uzavřené (minimálně pro část dětí až do konce školního roku), se má ošetřovné zvýšit na 80% se zpětnou platností od 1. 4. 2020. Návrh zvýšení ještě musí schválit parlament.

Výpočet OČR – podmínky pro ošetřovné 2024

V roce 2024, platí pro nárok na ošetřovné pouze běžné podmínky (všechny výjimky, které platily během epidemie COVID již skončily):

 • Na OČR je nárok 9 nebo 16 dní
 • Ošetřovné je 60% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu)
 • Na ošetřovné je nárok jen u zaměstnanců (pracovní nebo služební poměr)
 • Nárok na OČR není u DPP, DPČ a OSVČ (plánuje se od 1. 1. 2025)

Aktuální informace, kdo má nárok na ošetřovné a kolik je za OČR, najdete zde:

Nová kalkulačka – zvýšení ošetřovného za duben 2020

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik byste dostali na ošetřovném, pokud by parlament potvrdil návrh vlády na zvýšení.

Kalkulačka ošetřovné 2020 - zvýšení na 80%
Zvolte výši ošetřovného v %
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní epidemie, během kterých jste se starali o dítě do 13 roků
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. prměrná hrubá mzda za poslednáích 12 měsíců)
Výpočet

Výsledek výpočtu v této kalkulačce je zatím neoficiální. Zatím platí ošetřovné ve výši 60% – viz tato kalkulačka ošetřovného během epidemie. Výpočet v nové kalkulačce by platil až po schválení návrhu na zvýšení.

Zvýšení ošetřovného pro zaměstnance na 80% od dubna

V pátek 17. 4. 2020 vláda představila návrh zákona, kterým by se zpětnou platností zvýšila ošetřovné pro zaměstnance na 80%.

Na začátku epidemie koronavirus již proběhla jedna změna, která se týká ošetřovného pro zaměstnance.

Byly změněny podmínky, takže ošetřovné je vypláceno po celou dobu uzavření škol (a ne jenom 9 nebo 16 dní, jak tomu bylo u ošetřovného před začátkem epidemie).

Současně je ošetřovné možné dostat i na děti do 13 roků (za běžných podmínek je to na jen na dítě do 10 roků).

A nyní je tady další změna:

Vláda nyní navrhuje, aby zaměstnanci dostávali ošetřovné ve výši 80%, a to se zpětnou platností od 1. 4. 2020. Ošetřovné se vyplácí zpětně. V dubnu měli zaměstnanci dostávat ošetřovné za březen 2020. Pokud bude návrh zákona schválen, tak v květnu dostanou zaměstnanci na ošetřovném více peněz.

Zatím to ale není schváleno parlamentem. Ten by měl o zvýšení ošetřovného jednat v příštím týdnu. Pokud by zvýšení ošetřovného odsouhlasil i parlament, pak by v květnu měli lidé na ošetřovném o něco více peněz.

Jak se mění výpočet ošetřovného?

Navrhovaná změna znamená zvýšení ošetřovného z původních 60% z redukovaného vyměřovacího základu na 80%.

Ošetřovné se vypočítává na základě hrubé mzdy v zaměstnání. Po celou dobu se počítá ze stejného příjmu – tedy z doby před epidemií. Vyměřovací základ pro nemocenské dávky (kam spadá i ošetřovné) se počítá zpravidla z posledních 12 měsíců, před vznikem události.

Ošetřovné není přímo 80% platu. Z platu se nejprve spočítá vyměřovací základ a ten se dále redukuje (započítá se jen část mzdy). Když má někdo vyšší mzdu, tak je jeho výsledné ošetřovné nižší.

Prodloužení doby na ošetřovném

Vzhledem k tomu, že po Velikonocích vláda představila plán, který počítá s tím, že minimálně část dětí, se v tomto školním roce do školy už nepodívá, pak je zvýšení ošetřovného logickým krokem.

Pro řadu lidí to znamená, že budou muset být na ošetřovném až do prázdnin. Takže nárůst příjmu o 20% se určitě hodí.

Kdy se otevřou školy po skončení epidemie? Plnohodnotný návrat až v září?

Vláda po velikonocích představila svůj plán, který počítá s tím, že by se školy začala znovu otevírat postupně. Jako první by se do školy měli vrátit žáci posledních ročníků. Na konci května bude také možnost poslat do školy děti z prvního stupně. U nich to ale zřejmě bude dobrovolné.

Informace od vlády jsou v tomto ohledu dost protichůdné, nejpravděpodobnější varianta je ale ta, že od konce května by do školy mohly chodit děti z prvního stupně:

 • Pravděpodobně by mohly chodit do školy i bez roušky
 • Ve třídě by mělo být jenom 15 dětí
 • Zřejmě nebude školní družina nebo bude její provoz trochu jiný než běžně
 • Je možné, že nebude fungovat školní jídelna
 • Pokud budou děti chodit do školy, pak zaměstnanci ztratí nárok na ošetřovné
 • Chození do školy nebude povinné (rodič se bude moci rozhodnout)

U žáků druhého stupně se předpokládá, že zřejmě budou dokončovat školní rok jenom při domácí výuce. A do školy by „normálním“ způsobem začali chodit až v září.

Jak to bude s letními tábory o prázdninách?

Není ani jasné, jak to bude s letními tábory o prázdninách. U se zatím neví, zda budou nebo ne. A pokud ano, tak v jaké podobě. Rozhodnout by se mělo až v průběhu května.

Pokud by i o letních prázdninách byly zakázané dětské tábory, řadě rodičů by to komplikovalo situaci. Dávat děti k prarodičům se nedoporučuje. Pokud by nebyly tábory, a pokud by o prázdninách již nebyl nárok na ošetřovné, tak by to pro mnoho lidí byla v létě velká komplikace.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčím peníze na směnku – opravdová soukromá půjčka. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – První půjčka zadarmo – peníze i o víkendu. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Nová kalkulačka: Ošetřovné pro zaměstnance se zvýší na 80%

Diskuse: 1
 • Custom avatar Martin

  No tak,to bude nyní mazec.Zbytek lidí co pracují musí logicky tuto možnost využít,protože 80% z hrubé mzdy je defakto čistá mzda.Tak jsem zvědav, kdo bude do konce června dělat?To nevypadá,že vláda má zájem nakopnout oslabenou ekonomiku!

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...
 • milka58@seznam.cz: Manžel je odkázán na plnou péči zdravotníků v LDN.Má myotonickou disfunkci sv...
 • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
 • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...