Nová kalkulačka: Ošetřovné pro zaměstnance se zvýší na 80%

Nová kalkulačka: Ošetřovné pro zaměstnance se zvýší na 80%

Vláda nyní navrhuje, aby zaměstnanci dostávali ošetřovné ve výši 80%, a to se zpětnou platností od 1. 4. 2020. Pokud bude návrh zákona schválen, tak v květnu dostanou zaměstnanci na ošetřovném více peněz.

Vláda přišla s návrhem zákona, aby se ošetřovné, které dostávají zaměstnanci během epidemie koronaviru, zvýšilo na 80%.

Aktuálně je to jenom 60% z platu (nebo přesněji z redukovaného vyměřovacího základu). Vzhledem k tomu, že školy budou ještě nějakou dobu uzavřené (minimálně pro část dětí až do konce školního roku), se má ošetřovné zvýšit na 80% se zpětnou platností od 1. 4. 2020. Návrh zvýšení ještě musí schválit parlament.

Výpočet OČR – podmínky pro ošetřovné 2024

V roce 2024, platí pro nárok na ošetřovné pouze běžné podmínky (všechny výjimky, které platily během epidemie COVID již skončily):

  • Na OČR je nárok 9 nebo 16 dní
  • Ošetřovné je 60% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu)
  • Na ošetřovné je nárok jen u zaměstnanců (pracovní nebo služební poměr)
  • Nárok na OČR není u DPP, DPČ a OSVČ (plánuje se od 1. 1. 2025)

Aktuální informace, kdo má nárok na ošetřovné a kolik je za OČR, najdete zde:

Nová kalkulačka – zvýšení ošetřovného za duben 2020

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik byste dostali na ošetřovném, pokud by parlament potvrdil návrh vlády na zvýšení.

Kalkulačka ošetřovné 2020 - zvýšení na 80%
Zvolte výši ošetřovného v %
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní epidemie, během kterých jste se starali o dítě do 13 roků
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. prměrná hrubá mzda za poslednáích 12 měsíců)
Výpočet

Výsledek výpočtu v této kalkulačce je zatím neoficiální. Zatím platí ošetřovné ve výši 60% – viz tato kalkulačka ošetřovného během epidemie. Výpočet v nové kalkulačce by platil až po schválení návrhu na zvýšení.

Zvýšení ošetřovného pro zaměstnance na 80% od dubna

V pátek 17. 4. 2020 vláda představila návrh zákona, kterým by se zpětnou platností zvýšila ošetřovné pro zaměstnance na 80%.

Na začátku epidemie koronavirus již proběhla jedna změna, která se týká ošetřovného pro zaměstnance.

Byly změněny podmínky, takže ošetřovné je vypláceno po celou dobu uzavření škol (a ne jenom 9 nebo 16 dní, jak tomu bylo u ošetřovného před začátkem epidemie).

Současně je ošetřovné možné dostat i na děti do 13 roků (za běžných podmínek je to na jen na dítě do 10 roků).

A nyní je tady další změna:

Vláda nyní navrhuje, aby zaměstnanci dostávali ošetřovné ve výši 80%, a to se zpětnou platností od 1. 4. 2020. Ošetřovné se vyplácí zpětně. V dubnu měli zaměstnanci dostávat ošetřovné za březen 2020. Pokud bude návrh zákona schválen, tak v květnu dostanou zaměstnanci na ošetřovném více peněz.

Zatím to ale není schváleno parlamentem. Ten by měl o zvýšení ošetřovného jednat v příštím týdnu. Pokud by zvýšení ošetřovného odsouhlasil i parlament, pak by v květnu měli lidé na ošetřovném o něco více peněz.

Jak se mění výpočet ošetřovného?

Navrhovaná změna znamená zvýšení ošetřovného z původních 60% z redukovaného vyměřovacího základu na 80%.

Ošetřovné se vypočítává na základě hrubé mzdy v zaměstnání. Po celou dobu se počítá ze stejného příjmu – tedy z doby před epidemií. Vyměřovací základ pro nemocenské dávky (kam spadá i ošetřovné) se počítá zpravidla z posledních 12 měsíců, před vznikem události.

Ošetřovné není přímo 80% platu. Z platu se nejprve spočítá vyměřovací základ a ten se dále redukuje (započítá se jen část mzdy). Když má někdo vyšší mzdu, tak je jeho výsledné ošetřovné nižší.

Prodloužení doby na ošetřovném

Vzhledem k tomu, že po Velikonocích vláda představila plán, který počítá s tím, že minimálně část dětí, se v tomto školním roce do školy už nepodívá, pak je zvýšení ošetřovného logickým krokem.

Pro řadu lidí to znamená, že budou muset být na ošetřovném až do prázdnin. Takže nárůst příjmu o 20% se určitě hodí.

Kdy se otevřou školy po skončení epidemie? Plnohodnotný návrat až v září?

Vláda po velikonocích představila svůj plán, který počítá s tím, že by se školy začala znovu otevírat postupně. Jako první by se do školy měli vrátit žáci posledních ročníků. Na konci května bude také možnost poslat do školy děti z prvního stupně. U nich to ale zřejmě bude dobrovolné.

Informace od vlády jsou v tomto ohledu dost protichůdné, nejpravděpodobnější varianta je ale ta, že od konce května by do školy mohly chodit děti z prvního stupně:

  • Pravděpodobně by mohly chodit do školy i bez roušky
  • Ve třídě by mělo být jenom 15 dětí
  • Zřejmě nebude školní družina nebo bude její provoz trochu jiný než běžně
  • Je možné, že nebude fungovat školní jídelna
  • Pokud budou děti chodit do školy, pak zaměstnanci ztratí nárok na ošetřovné
  • Chození do školy nebude povinné (rodič se bude moci rozhodnout)

U žáků druhého stupně se předpokládá, že zřejmě budou dokončovat školní rok jenom při domácí výuce. A do školy by „normálním“ způsobem začali chodit až v září.

Jak to bude s letními tábory o prázdninách?

Není ani jasné, jak to bude s letními tábory o prázdninách. U se zatím neví, zda budou nebo ne. A pokud ano, tak v jaké podobě. Rozhodnout by se mělo až v průběhu května.

Pokud by i o letních prázdninách byly zakázané dětské tábory, řadě rodičů by to komplikovalo situaci. Dávat děti k prarodičům se nedoporučuje. Pokud by nebyly tábory, a pokud by o prázdninách již nebyl nárok na ošetřovné, tak by to pro mnoho lidí byla v létě velká komplikace.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčím peníze na směnku – opravdová soukromá půjčka. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – První půjčka zadarmo – peníze i o víkendu. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.