Žádost o ošetřovné za listopad a návrat dětí do školy

<span>18. listopadu 2020 se část dětí vrací zpět do školy. Jedná se o žáky prvních a druhých tříd (a některé další děti). Rodičům těchto dětí tak končí nárok na ošetřovné (OČR) za listopad k 17. 11. 2020. Žádost o ošetřovné za listopad si mohou rodiče vyřídit ihned po návratu do zaměstnání.</span> 18. listopadu 2020 se část dětí vrací zpět do školy. Jedná se o žáky prvních a druhých tříd (a některé další děti). Rodičům těchto dětí tak končí nárok na ošetřovné (OČR) za listopad k 17. 11. 2020. Žádost o ošetřovné za listopad si mohou rodiče vyřídit ihned po návratu do zaměstnání.

Ve středu 18. listopadu, se část dětí vrátila zpět do školy (k plošnému uzavření škol kvůli sílící epidemii koronaviru COVID, došlo od 14. října 2020). Pro rodiče žáků 1 a 2 tříd, to automaticky znamená, že jim od 18. 11. 2020 končí nárok na ošetřovné. A to, i kdyby si ponechali dítě dál doma.

Návrat dětí do školy během listopadu 2020 – kdy půjdou děti do školy?

Od středy 18. listopadu se menší část dětí vrací zpět do škol. Jedná se o žáky prvních a druhých tříd. Dále se obnovuje výuka na malých školách (malotřídkách), kde se mohou vracet do školy i děti ze starších ročníků.

Během listopadu by pak mohlo dojít k návratu do škol i u dalších dětí – od 25. 11. 2020 by do škol vrátily poslední ročníky středních škol a poslední ročníky vysokých škol.

Od 30. listopadu 2020 by se měly do škol vrátit i všechny děti z prvního stupně (třetí, čtvrté a páté třídy). Také část dětí z druhého stupně (u nich bude rotační výuka, ve škole bude vždy jen polovina žáků).

Nárok na ošetřovné (OČR) pro zaměstnance za listopad 2020

Za první část listopadu, mají na ošetřovné (OČR) nárok všichni rodiče dětí do 10 roků (dětí, které byly mladší než 10 roků v době uzavření škol 14. 10. 2020). Nebo v některých případech i rodiče starších dětí.

Od 18. 11. 2020 už ale budou mít nárok na ošetřovné jen rodiče dětí, u kterých zatím nebyla obnovena běžná výuka ve škole. Týká se to tedy především žáků třetího a čtvrtého stupně (s ohledem na věk už většina ostatních dětí – pátá třída a dále nebude splňovat podmínku věku – záleží ale na konkrétních případech).

Podmínky pro ošetřovné (OČR) pro zaměstnance za listopad, jsou stejné jako v říjnu. Platí podmínky pro „krizové“ ošetřovné z důvodu epidemie.

Nárok je na OČR ve výši 70%. V listopadu tak mají rodiče dětí v prvních a druhých třídách nárok na OČR za 17 dní (nárok je za víkendy i státní svátky, v listopadu ani nebyly žádné prázdniny jako v říjnu).

Rodiče dětí, u kterých zatím výuka nebyla obnovena, mají na OČR nárok i dále (u většiny do 29. 11. 2020).

Žádost o ošetřovné za listopad 2020

Rodiče dětí, které se 18. 11. 2020 vrátily do školy, mohou žádost o ošetřovné (OČR) za listopad vyplnit už nyní. Je nutné vyplnit příslušný formulář na webu ČSSZ. Pokud jste si o ošetřovné žádali i v říjnu, tak v listopadu používáte stejné číslo žádosti.

Tento vyplněný formulář můžete předat svému zaměstnavateli ihned po návratu do zaměstnání (tedy od 18. 11. 2020). Díky tomu pak dostanete peníze dříve na účet (pro výplatu ošetřovného na účet, je stanovena lhůta 30 dní, od předání podkladů na ČSSZ).

Rodiče dětí, které nadále zůstávají doma, vyplní příslušnou žádost o OČR za listopad, až na konci měsíce.

Nárok na ošetřovné za listopad u OSVČ

I OSVČ by měli mít za listopad 2020 nárok na ošetřovné. U nich je postup vyřízení žádosti jiný, OSVČ si budou moci o ošetřovné za listopad požádat až ve chvíli, kdy ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásí příslušný program.

Aktuálně je možné na webu ministerstva průmyslu a obchodu žádat o ošetřovné za říjen (až do 9. prosince 2020). Žádost o ošetřovné za listopad, tak pro OSVČ bude k dispozici až někdy na začátku prosince.

Ošetřovné pro OSVČ je ve výši 400 Kč za jeden den. Podmínky pro nárok jsou podobné, jako u zaměstnanců. Pokud má OSVČ dítě, které chodí do první nebo druhé třídy, pak bude mít za listopad nárok na ošetřovné za 17 dní, což je 6800 Kč.

Ostatní OSVČ mohou mít za listopad nárok až na 11 600 Kč (za 29 dní, za předpokladu, že se dítě vrací do školy 30. 11. 2020).

Je nárok na ošetřovné, kdy si nechám dítě doma?

Někteří rodiče se rozhodli, že dítě do školy zpátky nepošlou a nechají si ho doma. Školní výuka je sice povinná – není to jako na jaře, kdy byl návrat dětí do škol dobrovolný, rodiče ale mají možnost domluvit se s vedením příslušné školy, na pokračování distanční výuky.

Může se to týkat například dětí, které sdílí společnou domácnost s nějakou osobou spadající do velmi rizikové skupiny (s ohledem na epidemii koronaviru COVID) – starší lidé, onkologičtí pacienti, lidé se sníženou imunitou, apod.

Pokud se rodič rozhodne ponechat si dítě doma, a pokračovat v domácí výuce, tak už ale na ošetřovné není dále nárok.

Nárok na ošetřovné (OČR) po otevření školy v listopadu 2020

I po otevření školy a návratu dětí k běžné prezenční výuce, mohou mít rodiče dětí nárok na ošetřovné (OČR). Pouze už ale podle běžných podmínek.

Tedy například pokud dítě onemocní. Na ošetřovné po otevření školy je pak nárok jen po dobu 9 nebo 16 dní (16 dní se týká jen samoživitelů/samoživitelek).

Na další prodloužené ošetřovné by vznikl nárok až ve chvíli, kdy by došlo k nějakému plošnému omezení, z důchodu epidemie koronaviru.

Nárok na ošetřovné pro OSVČ po otevření školy

Po otevření školy a návratu dětí k běžné prezenční výuce, mají na běžné ošetřovné nárok už jenom zaměstnanci (je nárok na klasické OČR).

OSVČ mohou mít nárok jen na speciální ošetřovné (dotaci od MPO), pokud je škola zavřená kvůli epidemii. Na běžné ošetřovné nemají OSVČ nárok.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Solidní půjčka bez podvodů s nízkými poplatky. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – První půjčka zdarma – bez úroků i bez poplatků. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Žádost o ošetřovné za listopad a návrat dětí do školy

Diskuse: 13
 • Custom avatar Tichá Radka

  Dobrý den
  v říjnu jsem čerpala OČR z důvodů uzavření školy od 17 (so) – 25.10 (ne) – 9 dnů
  Proplaceno mi bylo ale pouze 7 dnů.
  Jak je to s víkendy ??

  Děkuji
  Tichá R.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   U OČR tu funguje tak, že pokud v daném týdnu máte nárok na ošetřovné alespoň za jeden pracovní den, pak máte nárok na OČR i za víkend. Tj. pokud byste žádala o ošetřovné už od pátku 16.10.2020, pak by vám zaplatili i následný víkend (17. a 18.10.). Takto – tím že to bylo až od soboty, je to počítáno až od pondělí.

 • Custom avatar Markéta

  Dobrý den,

  jsme OSVČ, dítě mám v mateřské škole. V listopadu měl nařízenou karanténu. Mohu žádat o ošetřovné?

  Děkuji,
  Markéta L.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Ano, na ošetřovné por OSVČ by měl být nárok, i když nebyla přímo zavřená škola/školka, ale dítěti jen nařízena karanténa:

   Viz podmínky pro ošetřovné za říjen (za listopad zatím nebyly zveřejněny, ale zřejmě budou identické):

   Podpora ve formě dotace bude vyplacena OSVČ, která pečuje o dítě mladší 10 let, které jinak navštěvuje školu či jiné dětské zařízení v současné situaci uzavřené zdůvodu šíření infekce COVID-19,nebo pro účely péče o dítě, které se nemůže účastnit výuky z důvodu nařízení karantény, obo jí za předpokladu, že na stejné dítě nečerpá tuto dotaci nebo jiný příspěvek sloužící ke stejnému účelu žádná jiná osoba.

   • Custom avatar Markéta

    mockrát Vám děkuji za odpověď, paní Králová

 • Custom avatar Andrea

  Dobrý den,
  kdy bude možné žádat ošetřovné za listopad pro OSVČ?
  Děkuji.
  Kostelecká

 • Custom avatar Ilona

  Dobrý den, jsem OSVČ od ledna, budu čerpat ošetřovné za listopad – dcery jsem měla doma do 30.11. musím platit zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Ano, během podzimní epidemie není pro OSVČ žádná úleva v placení pojištění.
   Ošetřovné pro OSVČ je dotace od Ministerstva průmyslu a obchodu. Nespadá pod nemocenské dávky (jako ošetřovné pro zaměstnance). Je to něco jiného, než pokud byste jako OSVČ byla v pracovní neschopnosti a dostávala nemocenské dávky …

 • Custom avatar Michaela

  Dobrý den,
  nemohu najít formulář na řijen.Mohu poprosit o radu?

 • Custom avatar Marie

  Dobrý den,
  je již 16.12. a stále není nikde formulář oro osvč za listopad, ačkoliv jste psala, že bude k dispozici již 14.12. Jak to tedy je? Možná jen špatně hledám? Ovšem na webu mpo.cz, jako říjen, není. Děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Nehledáte špatně, původně MPO avizovalo spuštění příjmu žádostí od 14.12.2020. Vzhledem k tomu, že následně vznikl návrh, že by OSVČ mohli mít nárok jak na ošetřovné, tak i na kompenzační bonus (v říjnu to nebylo možné), tak MPO odložilo spuštění příjmu žádostí, dokud se tento souběh nevyjasní.

   Novelu zákona včera (15.12.2020) schválil parlament a nyní je potřeba ještě podpis prezidenta.

   Nyní tak bude možné za listopad čerpat jak ošetřovné pro OSVČ, tak třeba i kompenzanční bonus, nebo jiný program z podpory Antivirus.

   Předpokládám, že MPO spustí přijímání nových žádostí během několika dní (přesnější informaci momentálně nemám)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...