Formulář: Žádost o ošetřovné (OČR) říjen

<span>Na webu ČSSZ je k dispozici nový formulář žádosti o ošetřovné během podzimní epidemie koronaviru (COVID-19). Tento formulář musí vyplnit všichni rodiče, kteří byli doma s dítětem (dětmi) na OČR. Pozor na to, že v říjnu jsou dva dny podzimní prázdny, během kterých není na ošetřovné nárok.</span> Na webu ČSSZ je k dispozici nový formulář žádosti o ošetřovné během podzimní epidemie koronaviru (COVID-19). Tento formulář musí vyplnit všichni rodiče, kteří byli doma s dítětem (dětmi) na OČR. Pozor na to, že v říjnu jsou dva dny podzimní prázdny, během kterých není na ošetřovné nárok.

Na konci října (resp. od začátku listopadu), mohou rodiče dětí (o které se starali během uzavření školy), podávat žádosti o ošetřovné (OČR) za říjen 2020. Na webu ČSSZ je možné najít nový formulář žádosti o ošetřovné během podzimní epidemie koronaviru.

Pozor: v následujícím článku se řeší pouze ošetřovné pro zaměstnance. Během podzimní epidemie budou mít na ošetřovné nárok i OSVČ. Pro ně je ale postup podání žádosti jiný. OSVČ si o ošetřovné žádá u Ministerstva průmyslu a obchodu.

Jak je to se změnami u ošetřovného?

I když už se pomalu blíží konec října, nové podmínky pro ošetřovné (OČR) se zatím stále řeší. Tento týden (22. 10. 2020), byly změny schváleny v parlamentu. Tyto změny zahrnují:

 • Zvýšení ošetřovného na 70% (a minimálně 400 Kč na den)
 • Prodloužení doby OČR na celou dobu, co budou zavřené školy (po dobu platnosti mimořádných opatření)
 • Nárok na ošetřovné i pro dohodáře (DPP či DPČ)
 • Možnost, aby se rodiče při OČR neomezeně střídali

Nyní je potřeba ještě schválení těchto změn v senátu a podpis prezidenta. To už je ale víceméně jenom formalita. Už nyní je tedy k dispozici nový formulář pro žádost o ošetřovné, který reflektuje tyto nové podmínky.

Kolik je ošetřovné (OČR) za říjen?

Podle běžně platných podmínek je ošetřovné ve výši 60% z redukovaného vyměřovacího základu (počítá se z hrubé mzdy). Ošetřovné je tedy za běžných podmínek stejné, jako to, na co máte nárok během neschopenky (nemocenské dávky od 15 dne pracovní neschopnosti).

Podle nových podmínek, by ale ošetřovné mělo být zvýšeno na 70% z redukovaného vyměřovacího základu. A současně by měl být nárok na minimálně 400 Kč za jeden kalendářní den (platí pro zaměstnance s plným úvazkem, ti kdo mají kratší úvazek, dostanou méně).

Viz: Nová kalkulačka pro výpočet ošetřovného během podzimní epidemie

 • Ošetřovné se vyplácí za každý kalendářní den (i za víkendy, nebo státní svátky)
 • Na ošetřovné není nárok za prázdniny (podzimní prázdniny v říjnu jsou 29 a 30 října)
 • Na ošetřovné není nárok během dní, kdy je ve škole ředitelské volno
 • Na ošetřovné není nárok jenom za víkendy (není možné během týdne chodit do práce a následně za víkend požadovat ošetřovné)

Nárok na ošetřovné (OČR) během podzimních prázdnin

Vláda původně vyhlásila „prodloužené“ podzimní prázdniny. A to je poněkud matoucí. Za prázdniny totiž není nárok na ošetřovné. Ve finále je to ale fakticky trochu jinak.

Během posledního týdne v říjnu jsou prázdniny jen 29 a 30 října 2020. První dva dny – 26 a 27 října, jsou školy zavřené z rozhodnutí vlády (to, že se současně ve škole neučí ani online, je dáno opatřením Ministerstva školství).

S nárokem na ošetřovné v posledním týdnu v říjnu je to takto:

 • Pondělí 26. 10. 2020 = na OČR je nárok (školy jsou zavřené z rozhodnutí vlády)
 • Úterý 27. 10. 2020 = na OČR je nárok (školy jsou zavřené z rozhodnutí vlády)
 • Středa 28. 10. 2020 = na OČR je nárok (jedná se o státní svátek, kterému předchází dny, kdy je nárok na ošetřovné)
 • Čtvrtek 29. 10. 2020 = na OČR není nárok (jedná se o řádné podzimní prázdniny)
 • Pátek 30. 10. 2020 = na OČR není nárok (jedná se o řádné podzimní prázdniny)
 • Sobota 31. 10. 2020 = na OČR je nárok (jedná se o víkend, a v příslušném pracovním týdnu byl nárok na ošetřovné)
 • Neděle 1. 11. 2020 = na OČR je nárok (jedná se o víkend, a v příslušném pracovním týdnu byl nárok na ošetřovné)

Nový formulář: žádost o ošetřovné (OČR) za říjen (a další měsíce) během epidemie

Nový formulář je k dispozici v online podobě na webu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Tento formulář musí vyplnit každý rodič, který v průběhu října pečoval o dítě (nebo jinou osobu) z důvodu uzavřené školy (nebo jiného zařízení poskytujícího péči).

Návod, jak vyplnit žádost o ošetřovné (OČR) za říjen 2020

Formulář musíte vyplnit v online aplikaci na webu ČSSZ (tím se vám i vygeneruje unikátní číslo žádosti). Vyplněný formulář je pak možné vytisknout nebo uložit v elektronické podobě (budete jej potřebovat předat svému zaměstnavateli).

Číslo žádosti se pak bude používat i v dalších měsících (v listopadu nebo popř. i dále), protože pak už se nebude jednat o novou žádost, ale o opakovanou, která bude mít stejné číslo.

Formulář žádosti o ošetřovné (za říjen 2020 a další měsíce) má 3 strany:

 • První dvě strany vyplňuje zaměstnanec
 • Třetí stranu vyplňuje zaměstnavatel

Do formuláře je nutné uvést všechny potřebné údaje (online aplikaci na webu ČSSZ vás upozorní na chybějící údaje) – jedná se především:

 • informace o dítěti (dětech, nebo jiné osobě) a o škole
 • vaše osobní informace
 • informace o další osobě, která případně pečovala o dítě (např. pokud se rodiče na OČR střídají
 • informace, kam budete chtít poslat peníze za ošetřovné.

Vyplněný formulář musíte následně předat svému zaměstnavateli. Ten vyplní třetí část formuláře žádosti o ošetřovné a kompletně vyplněnou žádost odešle na ČSSZ (resp. místně příslušnou OSSZ).

Pokud o jedno dítě v průběhu měsíce pečovali oba rodiče, tak si musí každý z nich vyplnit vlastní žádost a předat ji svému zaměstnavateli.

Na webu ČSSZ je také možné najít pokyny a rady, k tomu jak správně vyplnit celý formulář:

Výplatní termín ošetřovné- kdy dostanu peníze za OČR?

Během jarních měsíců docházelo u řady rodičů k poměrně velkému zpoždění ve výplatě ošetřovného. Vina ale obvykle byla v chybně vyplněných podkladech.

Obecně platí, že ČSSZ má na výplatu ošetřovného 30 dní. To znamená, že peníze za OČR, by vám měli přijít na zadaný bankovní účet do 30 dnů od chvíle, co ČSSZ obdržela všechny podklady.

Pokud správně vyplněnou žádost o OČR předáte zaměstnavateli na začátku listopadu (například 2. 11. 2020) a ten ji hned následující den (správně doplněnou) předá na ČSSZ (tj. 3. 11. 2020), pak byste měli peníze dostat nejpozději na začátku prosince. U většiny žadatelů o ošetřovné ale výplata proběhne dříve, již v průběhu listopadu.

Diskuse: Formulář: Žádost o ošetřovné (OČR) říjen

Diskuse: 4
 • Custom avatar Karla

  Dobrý den, lze už žádat o ošetřovné pro OSVČ za listopad?
  Předem děkuji Karla N.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Ne, do 9.12.2020, do 23:59 jsou ještě příjmány žádosti o ošetřovné pro OSVČ za říjen 2020. Žádosti o ošetřovné za listopad, začne MPO přijímat během 2 – 3 dní

 • Custom avatar Kristýna

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, pracuji na 3 DPČ, vše se týkají učení a doučování, každá je u jiného zaměstnavatele. Mám 8 letou dceru, kterou jsem po uzavření škol učila doma. Sama jsem dva dny v týdnu učila online (n dvě z těchto dohod), mám i přesto nárok na ošetřovné, alespoň za dny, kdy jsem online neučila? Podmínky o výši dohody i odvody dávek splňuji.
  Děkuji, Kristýna P.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Podle zákona 438/2020 (který řeší krizové ošetřovné po doby, kdy byly, nebo případně ještě budou zavřené školy), pargraf 2, odstavec 3:
   (3) Pro nárok na ošetřovné podle § 39 odst. 1 písm. b) bodu 1 zákona o nemocenském pojištění a pro nárok na ošetřovné podle tohoto zákona se po dobu platnosti mimořádného opatření při epidemii neuplatní § 39 odst. 5 písm. b) zákona o nemocenském pojištění, a jde-li o zaměstnance činné na základě dohody o pracovní činnosti, též § 39 odst. 5 písm. g) zákona o nemocenském pojištění.

   a dále platí paragraf 3, odstavec 2:

   (2) Zaměstnanec činný na základě dohody o provedení práce nebo zaměstnanec činný na základě dohody o pracovní činnosti, která je zaměstnáním malého rozsahu, kteří nejsou účastni nemocenského pojištění v kalendářním měsíci, v němž vznikla potřeba péče, mají nárok na ošetřovné též, pokud byli účastni nemocenského pojištění aspoň ve třech kalendářních měsících bezprostředně předcházejících kalendářnímu měsíci, v němž vznikla potřeba péče.

   Tj. po dobu, kdy byly zavřené školy, vám případně vznikal nárok na ošetřovné (na to klasické pro zaměstnance, ošetřovné pro OSVČ je něco jiného, to se vás netýká)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...