Nárok na ošetřovné za pololetní nebo jarní prázdniny

Nárok na ošetřovné za pololetní nebo jarní prázdniny

Během pololetních prázdnin v pátek 29. Ledna 2021 a i během následujících jarních prázdnin v únoru a březnu 2021, není nárok na ošetřovné. Za dny, kdy je škola plánovaně uzavřená z důvodu školních prázdnin, nevzniká nárok na OČR ani během epidemie COVID.

Na pátek 29. leden 2021, připadají pololetní prázdniny. Pro většinu dětí to letos neznamená žádnou velkou změnu. I v tento den budou doma, jen nebudou muset zapínat počítače kvůli online výuce.

Na pololetní prázdniny na konci ledna, by pak v únoru a v březnu, měly navázat pololetní prázdny. Ty budou probíhat následujících 6 týdnů, postupně v jednotlivých krajích (viz tabulka níže).

Výpočet OČR – podmínky pro ošetřovné 2024

V roce 2024, platí pro nárok na ošetřovné pouze běžné podmínky (všechny výjimky, které platily během epidemie COVID již skončily):

  • Na OČR je nárok 9 nebo 16 dní
  • Ošetřovné je 60% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu)
  • Na ošetřovné je nárok jen u zaměstnanců (pracovní nebo služební poměr)
  • Nárok na OČR není u DPP, DPČ a OSVČ (plánuje se od 1. 1. 2025)

Aktuální informace, kdo má nárok na ošetřovné a kolik je za OČR, najdete zde:

Je nárok na ošetřovné za pololetní prázdniny?

Pokud dítě chodí do školy, a nespadá do některé z kategorií, u kterých je povolena prezenční výuka (aktuálně jen první a druhé třídy, od února se možná změní), pak je již od začátku ledna 2021 doma a má distanční výuku. V takovém případě je za leden nárok na ošetřovné. Ale s jednou výjimkou.

I když je dítě celý leden doma, a vy jste celý měsíc na OČR, tak za pololetní prázdniny – tedy za pátek 29. 1. 2021, není nárok na ošetřovné.

To je dáno ustanovením paragrafu 3, zákona o krizovém ošetřovném (zákon číslo438/2020 Sb.), kde se přímo mluví o tom, že za dny prázdniny (nebo i dny ředitelského volna) nevzniká nárok na ošetřovné:

(4) Nárok na výplatu ošetřovného není v období školních prázdnin a volných dnů vyhlášených ředitelem školy v průběhu školního roku.

Za víkend 30. a 31. ledna je ale nárok na ošetřovné, protože v tomto kalendářním týdnu vznikal nárok na ošetřovné za jiné dny:

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

Je nárok na ošetřovné během jarních prázdniny?

Obdobná situace se bude týkat i jarních prázdnin, které budou v průběhu 6 týdnů v únoru a březnu 2021. Ani za tento týden, kdy jsou školy plánovaně uzavřené, nevzniká nárok na ošetřovné (OČR).

U jarních prázdnin to bude znamenat, že na ošetřovné nebude nárok za celých 7 dní (ne jenom za 5 pracovních dní), i když dítě před a po prázdninách bude doma.

Termíny jarních prázdnin v roce 2021 podle okresů a obvodů Prahy

Termíny jarních prázdnin jsou rozděleny do 6 týdnů, podle jednotlivých okresů, u Prahy pak podle jednotlivých městských částí (obvodů).

Obvykle je toto rozdělení z důvodu aby se děti stihly vystřídat na horách. To je ale letos poněkud bezpředmětné, vzhledem k tomu, že vláda zakázala jakýkoliv provoz lanovek a vleků, jakož i možnost ubytování na horách.

Termín jarních prázdnin 2021 Okres, obvod
1. 2. 2021 – 7. 2. 2021 Bruntál, Česká Lípa, Havlíčkův Brod, Jablonec nad Nisou, Jihlava, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Liberec, Náchod, Pelhřimov, Písek, Semily, Třebíč, Žďár nad Sázavou
8. 2. 2021 – 14. 2. 2021 Chomutov, Jeseník, Jičín, Mladá Boleslav, Most, Olomouc, Opava, Prachatice, Příbram, Rychnov nad Kněžnou, Strakonice, Šumperk, Tábor, Ústí nad Labem
15. 2. 2021 – 21. 2. 2021 Benešov, Beroun, České Budějovice, Český Krumlov, Chrudim, Klatovy, Ostrava-město, Pardubice, Prostějov, Rokycany, Svitavy, Trutnov, Ústí nad Orlicí
22. 2. 2021 – 28. 2. 2021 Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Domažlice, Hodonín, Karviná, Louny, Praha 1, Praha 2, Praha 3, Praha 4, Praha 5, Tachov, Vyškov, Znojmo
1. 3. 2021 – 7. 3. 2021 Děčín, Frýdek-Místek, Cheb, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Litoměřice, Nymburk, Praha 6, Praha 7, Praha 8, Praha 9, Praha 10, Přerov, Sokolov
8. 3. 2021 – 14. 3. 2021 Hradec Králové, Kroměříž, Mělník, Nový Jičín, Plzeň-město, Plzeň-jih, Plzeň-sever, Praha-východ, Praha-západ, Rakovník, Teplice, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín

Nárok na ošetřovné za leden 2021

Vzhledem k tomu, že už bude konec ledna, tak by rodiče, kteří se v lednu starali o dítě (a vzniká jim nárok na ošetřovné), neměli zapomenout na vyplnění příslušného formuláře – žádost o ošetřovné za kalendářní měsíc, ve kterém bylo uzavřeno zařízení z důvodu epidemie, který by pak na začátku února měly předat svému zaměstnavateli.

Formulář žádosti o ošetřovné za leden, je k dispozici na webu ČSSZ:

Vyplněný formulář se předává zaměstnavateli, který do něj doplní svoji část a předá jej na ČSSZ. K výplatě ošetřovného by mělo dojít do 30 dní.

Nepřišlo vám ošetřovné za leden nebo jiný měsíc?

ČSSZ má na výplatu ošetřovného (OČR), lhůtu 30 dní od předání podkladů. Pokud ani do 30 dnů nedostanete peníze za OČR, pak je možné vyplnit formulář s žádostí o prověření nevyplacené dávky:

Chyba může nastat jak v samotné žádosti (například chybné číslo účtu nebo jiné údaje), u zaměstnavatele, tak i na straně ČSSZ (chybějící podklady, zpoždění ve zpracování).

Ošetřovné se nově nepočítá do příjmu pro sociální dávky

Senát chválil novelu zákona, díky které se v lednu až září 2021, nebude ošetřovné započítávat do příjmů, které se posuzují pro sociální dávky.

Během epidemie COVID, nastávaly situace, kdy bylo ošetřovné vyplaceno zpětně, za dva měsíce, čím se lidem s nárokem na některou ze sociálních dávek (příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze apod.), v daném měsíci značně zvýšil příjem.

Dočasně se tedy ošetřovné nebude posuzovat jako příjem, který hraje roli u sociálních dávek.

Ošetřovné pro OSVČ za leden 2021

OSVČ také mají nárok na ošetřovné, pokud jsou uzavřené školy. Na ošetřovné za leden si ale budou muset počkat. Ošetřovné pro OSVČ má zpoždění. Od začátku února 2021, bude možné podávat žádost o ošetřovné teprve za prosinec 2020.

Za prosinec 2020 je nárok na ošetřovné jen za dva dny, kdy byly školy uzavřeny v souvislosti s epidemií COVID. Jednalo se o 21. a 22. prosinec 2020.

Ošetřovné za leden 2021, kdy by mohl být nárok za celý měsíc leden (resp. za dny od 4. 1. 2021 do 31. 1. 2021, s výjimkou pololetních prázdnin 29. 1. 2021), bude možné podat až později, až budou vyřešeny žádosti o ošetřovné za prosinec.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka 10000 ihned. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 20 000 Kč – ověřené půjčky na směnku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.