Formulář: Žádost o ošetřovné pro OSVČ za květen (až 15 500 Kč)

<span>Od 12. Června 2020, od 9:00 je možné podat žádost o dotaci „Ošetřovné“ pro OSVČ za měsíc květen 2020 (za období od 1.5.2020 do 31.5.2020). Za celý měsíc může mít OSVČ nárok na 15,5tisíce korun. Nárok na ošetřovné může být i za dobu, co již byly otevřené školy.</span> Od 12. Června 2020, od 9:00 je možné podat žádost o dotaci „Ošetřovné“ pro OSVČ za měsíc květen 2020 (za období od 1.5.2020 do 31.5.2020). Za celý měsíc může mít OSVČ nárok na 15,5tisíce korun. Nárok na ošetřovné může být i za dobu, co již byly otevřené školy.

V souvislosti s opatřeními proti epidemii koronaviru, získali OSVČ (živnostníci) možnost žádat o dotaci „ošetřovné“ v době, kdy se museli starat o dítě z důvodu uzavřené školy. Aktuálně je možné podávat žádost o ošetřovné za měsíc květen (tj. za dobu od 1. 5. 2020 do 31. 5. 2020).

Ošetřovné pro OSVČ za měsíc květen 2020

Podobně jako i za předchozí měsíce (za březen 2020 a za duben 2020) si i nyní na začátku června, mohou OSVČ požádat o ošetřovné za květen:

 • Celý měsíc květen od 1. 5. 2020 do 31. 5. 2020 = 31 dní = 15 500 Kč
 • Jenom za část měsíce (např. do 25. 5. 2020) = 24 dní = 12 000 Kč
 • Jiné období v květnu = 500 Kč za jeden kalendářní den

Ošetřovné je vypláceno ve výši 500 Kč za jeden kalendářní den. Pokud by si OSVČ žádal o ošetřovné za celý květen, pak můžete dostat 15,5 tisíc korun. Pokud by si žádal jen do doby, než se otevřely školy (od 25. 5. 2020), pak dostane 12 tisíc korun. Nebo je možné požádat i za kratší dobu – za každý den je nárok na 500 Kč.

Formulář – žádost o ošetřovné za květen 2020

Podobně jako u ošetřovného za březen a duben, i za květen je možné formulář vyplnit přímo na webu Ministerstva průmyslu a obchodu. Podrobné informace k žádosti o ošetřovné za květen, je možné najít zde.

 • Žádost o ošetřovné za červen 2020, je možné podat od 12.6.2020 9:00
 • Žádost musí být podána nejpozději do 10. 7. 2020 do 23:59.

V červenci by pak mělo být možné podat ještě jednu žádost o ošetřovné a to za měsíc červen.

Jak vyplnit formulář – žádost o ošetřovné pro OSVČ za květen 2020

Postup pro vyplnění formuláře, s žádostí o ošetřovné pro OSVČ za květen 2020, bude zahrnovat jednu změnu.

Kromě toho, co se zde vyplňovalo i v předchozích měsících (základní informace o OSVČ a dětech), bude nově nutné uvést informace, do jaké školy dítě chodí:

 • Do žádosti se musí nově doplnit název a adresa školy (nebo jiného dětského zařízení nebo sociálního zařízení), kam by mělo dítě chodit
 • Za květen už není potřeba potvrzení o tom, že je škola zavřená

Nárok na ošetřovné pro OSVČ i po otevření školy (od 25. 5. 2020)

V květnu, již docházelo k postupnému otevírání škol. Nejvíce dětí do školy mohlo nastoupit od 25. 5. 2020. Vláda ale současně schválila změnu u ošetřovného pro zaměstnance. Pokud se rodiče z nějakého oprávněného důvodu rozhodnou dítě do školy neposlat, pak mají i nadále nárok na ošetřovné.

Pro OSVČ platí podobné podmínky. Pokud dítě v květnu nechodilo do školy v době, kdy již byla škola otevřená, pak může být také nárok na ošetřovné za celý měsíc květen. Důvodem, proč dítě nechodilo do školy/školky/jiného zařízení, musí být některý z těchto důvodů:

 • Školní docházka by znamenala ohrožení zdraví dítěte nebo jiné osoby
 • Školní docházka dítě do školy, by znamenala ohrožení zdraví osoby, se kterou dítě sdílí společnou domácnost
 • Škola, kam dítě chodí, má omezenou kapacitu (některé základní školy nemohly přijmout všechny žáky prvního stupně)
 • Škola kam dítě chodí má omezenou provozní dobu (v některých školách je možné chodit jen na část dne, třeba jen dopoledne a o dítě by se tak zbytek dne musel někdo starat)
 • Z důvodu omezujících režimových opatření

Každý OSVČ, který se rozhodl v květnu děti neposílat do školy, tedy musí zvážit, zda splňuje podmínky pro nárok na ošetřovné za celý měsíc květen, nebo jen za jeho část.

Jak podat žádost o ošetřovné pro OSVČ za květen 2020?

Způsob podání žádosti o ošetřovné je stejný jako za březen a duben 2020. V aplikaci na webu MPO si vytvoříte příslušný formulář. A ten pak odešlete datovou schránkou nebo v originální (podepsané) podobě poštou:

 • Odeslání žádosti přes datovou schránku: wnswemb, do předmětu uvést fpkvet
 • Odeslání žádosti poštou: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Na Františku 32, 110 15 Praha 1,  obálka musí být označena „fpkvet“

Kdy chodí ošetřovné pro OSVČ na účet?

Vyřízení žádosti o ošetřovné pro OSVČ je poměrně rychlé. Pokud OSVČ neudělá při vyplňování žádosti nějakou chybu, pak mu do cca 2 týdnů dorazí vyrozumění o schválení/zamítnutí žádosti. A peníze za ošetřovné na účet OSVČ dorazí během několika následujících dní. Obvyklá doba je tedy 2 – 3 týdny.

Užitečné odkazy 2024:

Diskuse: Formulář: Žádost o ošetřovné pro OSVČ za květen (až 15 500 Kč)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
 • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...
 • Simča: Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnankyně nastoupila na nemocenskou 12.6.2023, nas...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Obávám se, že nikoho nenapadlo, že Úřad práce bude mít více pravomocí zkoum...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Tam kde budete uplatňovat daňové slevy (je možné jenom u jedné firmy v jednom m...