Ošetřovné pro OSVČ (živnostníky) za květen

<span>Vláda schválila pokračování ošetřovné pro OSVČ (živnostníky). Za květen 2020 bude možné získat až 15 500 Kč (za 31 dní), nebo 500 Kč za jeden den (celková výše dotace pak závisí na počtu dní). Zda budou mít na ošetřovné OSVČ nárok i za dobu, kdy se již otevřou školy (od 25. 5. 2020), zatím není jasné.</span> Vláda schválila pokračování ošetřovné pro OSVČ (živnostníky). Za květen 2020 bude možné získat až 15 500 Kč (za 31 dní), nebo 500 Kč za jeden den (celková výše dotace pak závisí na počtu dní). Zda budou mít na ošetřovné OSVČ nárok i za dobu, kdy se již otevřou školy (od 25. 5. 2020), zatím není jasné.

Tento týden souhlasila vláda s prodloužením podpory pro OSVČ, kteří museli omezit podnikání, protože se starali o dítě (děti), z důvodu uzavřených škol (kvůli epidemii koronaviru). Na ošetřovné pro OSVČ vyčlenila vláda další 2,5 miliardy korun.

Poslední možnost požádat o ošetřovné za duben 2020

Aktuálně zbývá posledních pár dní, kdy je možné podat žádost o ošetřovné pro OSVČ za duben 2020. Žádost o ošetřovné za duben je možné podat do 7. 6. 2020, do 23:59.

Za duben, tedy za dobu od 1. 4. 2020 do 30. 4. 2020, může OSVČ dostat 500 Kč za jeden kalendářní den. Za celý měsíc duben je to dohromady 15 000 Kč.

Kdo má nárok na ošetřovné pro OSVČ?

Na ošetřovné pro živnostníky (OSVČ) mají nárok podnikatelé (OSVČ), kteří museli omezit své podnikání z důvodu péče o dítě (nebo případně i jinou osobu):

 • OSVČ se stará alespoň o jedno dítě do 13 roků, které nemůže chodit do školy/školy z důvodu jejího uzavření kvůli opatřením v souvislosti s epidemií koronaviru
 • OSVČ pečuje o starší dítě (do 26 roků), které má alespoň I. stupeň zdravotního postižení a nemůže chodit do školy z důvodu jejího uzavření
 • OSVČ pečuji o jinou osobu se zdravotním postižením (alespoň I. stupeň), která nemůže být v sociálním zařízení, které se o ni běžně stará, protože došlo k uzavření z důvodu epidemie koronaviru
 • OSVČ musí být v době nárokování ošetřovného aktivní podnikatel (po přerušení podnikání již není nárok na ošetřovné)
 • OSVČ nesmí mít dluhy vůči státu (hlavně sociální, zdravotní pojištění nebo daně, ale i jiné)
 • Na dítě nesmí být čerpáno jiné ošetřovné (například druhým rodičem, který pracuje v zaměstnání)

Nárok na ošetřovné pro OSVČ za květen 2020

Aktuální žádost o ošetřovné pro OSVČ za květen 2020

Aktuálně (od 12.6.2020), je možné podat žádost o ošetřovné za květen 2020 (za období od 1.5.2020 do 31.5.2020). Více informací: Žádost o ošetřovné pro OSVČ za květen 2020.

Vzhledem k tomu, že vláda schválila pokračování v ošetřovném pro OSVČ, bude možné na začátku června 2020 (od 12. června 2020, od 9:00), požádat o ošetřovné za květen 2020.

Podmínky pro ošetřovné za květen 2020, by měly být s největší pravděpodobností identické, jako u ošetřovného za duben. Za květen tedy bude možné získat 500 Kč za kalendářní den, za celý měsíc květen tedy 15 500 Kč (31 kalendářních dní).

Jak je to s nárokem na ošetřovné po otevření školy?

Zatímco u ošetřovného za duben, byla situace ohledně nároku na ošetřovné poměrně jasná (všechny školy/školky byly po celý duben plošně uzavřené), u ošetřovného za květen to může být složitější.

V průběhu května dochází k postupnému otevírání škol a školek. Hlavní skupina dětí začíná chodit do školy od 25. 5. 2020 (žáci 1 – 5 stupně základní školy). Mluví se i o tom, že od 8. 6. 2020 bude zahájena (omezená) výuka i pro starší děti.

Platí, že docházka do konce školního roku 2019/2020, je dobrovolná. Rodiče nemusí do konce června dítě posílat do školy a je možné i nadále pokračovat v domácí/online výuce.

Nárok na ošetřovné po 25. 5. 2020

Jak to bude s nárokem na ošetřovné za období od 25. 5. 2020 (tedy za děti, které už mohly nastoupit do školy, ale nenastoupily), bude jasné, až Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejní podmínky ošetřovného pro OSVČ za květen 2020 (na začátku června).

U ošetřovného pro zaměstnance (OČR), již vláda schválila změnu zákona. Pokud rodič, který jako zaměstnanec čerpá ošetřovné, doloží, že si dítě po otevření školy ponechal doma z nějakého oprávněného důvodu, bude mít nárok na ošetřovné dále (až do 30. 6. 2020).

Mezi oprávněné důvody (proč si nechat dítě doma a dál dostávat ošetřovné), patří:

 • Zdravotní důvody = docházka do školy by mohla znamenat zdravotní riziko pro dítě, nebo pro osobu, se kterou dítě sdílí společnou domácnost
 • Kapacitní důvody = v některých školách otevřeli 25. 5. 2020 třídy, jen pro část dětí z důvodu kapacity (pro všechny žáky 1 – 5 třídy by neměli dostatek volných učeben)
 • Provozní důvody = některé školy mají nastaveny podmínky tak, že by to rodičům neumožňovalo vodit dítě do školy/vyzvedávat ho a současně vykonávat zaměstnání.

Jestli budou stejné podmínky (jako pro zaměstnance), platit i pro ošetřovné pro OSVČ, zatím není zcela jasné. Změna zákona se týkala ošetřovného pro zaměstnance. Není tedy jasné, zda za květen bude nárok na ošetřovné za celý měsíc (od 1. 1. 2020 do 31. 5. 2020), nebo jen za tu část měsíce, kdy byly skutečně uzavřeny školy.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Spolehlivá půjčka – peníze do 24 hodin. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Nejlepší půjčka bez registru a ručení. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Ošetřovné pro OSVČ (živnostníky) za květen

Diskuse: 2
 • Custom avatar D.Brandlová

  Nelze stáhnout žádost o ošetřovné 05+06/2020.Program stuhne a nelze pokračovat,
  pokaždé.

  Měsíc 04/2020 šel hladce.

  Děkuji z spolupráci.
  Brandlová

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...