Koronavirus: Nové ošetřovné a podpora pro OSVČ (odpuštěno sociální a zdravotní pojištění)

<span>24. 3. 2020 schválil parlament několik změn, které se týkají OSVČ v době epidemie koronaviru. Jedná se hlavně o ošetřovné pro OSVČ, odpuštění záloh na sociálním a zdravotním pojištění, změny EET.</span> 24. 3. 2020 schválil parlament několik změn, které se týkají OSVČ v době epidemie koronaviru. Jedná se hlavně o ošetřovné pro OSVČ, odpuštění záloh na sociálním a zdravotním pojištění, změny EET.

24. 3. 2020 schválil parlament několik změn, které se týkají OSVČ v době epidemie koronaviru. Přinášíme stručný přehled všech těchto změn. Jedná se hlavně o ošetřovné pro OSVČ, odpuštění záloh na sociálním a zdravotním pojištění, změny EET.

Nově bude ošetřovné i pro OSVČ

Parlament schválil, že během epidemie koronavirus 2020 bude ošetřovné i pro OSVČ. Za běžných podmínek totiž na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci (viz. Kalkulačka ošetřovné 2020 pro zaměstnance).

OSVČ si budou moci požádat o ošetřovné na živnostenském úřadu. Mohou o něj žádat i zpětně (například pokud jsou doma s dětmi již od uzavření škol 11. března 2020).

Jaké jsou podmínky pro ošetřovné pro OSVČ

Pro ošetřovné pro OSVČ během epidemie koronavirus budou podobné podmínky jako pro zaměstnance:

 • Ošetřovné se může čerpat na děti do 13 roků po celou dobu, co nechodí do školy, z důvodu epidemie
 • Ošetřovné je možné čerpat i na starší, zdravotně hendikepované děti
 • Ošetřovné bude ve výši 424 Kč denně
 • Rodiče se mohou během ošetřovného střídat

Kolik je ošetřovné pro OSVČ a kde o něj žádat?

Pro OSVČ bylo ošetřovné stanovena na 424 Kč měsíčně:

 • Za březen 2020 (od 11. 3. 2020 do 31. 3. 2020) tak živnostník (OSVČ) dostane 8 904 Kč
 • Za duben 2020 OSVČ dostanete 12 720 Kč
 • Za květen 2020 (pokud budou stále uzavřené školy celý měsíc) = 13 144 Kč

Ošetřovné pro OSVČ se bude vyřizovat na živnostenském úřadu. Potvrzení o dětech obvykle vydávají příslušné základní školy. Přesné informace o postupu, jak si má OSVČ vyřídit ošetřovné zatím nejsou k dispozici (stav k 25. 3. 2020).

Podpora pro OSVČ během epidemie

Parlament dále schválil podporu pro OSVČ během epidemie. Ta představuje cca 30 000 Kč. OSVČ ji získá formou odpuštění sociálního a zdravotního pojištění za 6 měsíců v roce 2020 (březen až srpen). Pojištění se odpouští ve výši minimálních záloh:

 • Zdravotní pojištění = 2 352 Kč měsíčně
 • Sociální pojištění = 2 544 Kč měsíčně

Celkem tedy jde o 29 376 Kč.

Odpuštění záloh na sociální a zdravotní pojištění

OSVČ tedy nemusí až do srpna 2020 platit sociální nebo zdravotní pojištění. A až si bude v roce 2021 sestavovat daňové přiznání a vyřizovat přehledy pro ČSSZ nebo zdravotní pojišťovnu, tak si za tyto měsíce započítá zaplacené zálohy v uvedené výši minimálních sazeb (jakoby tyto zálohy skutečně zaplatil).

Jedná se tak o nepřímou podporu OSVČ. Zmíněných cca 30 000 Kč není vyplaceno přímo, ale je živnostníkům odpuštěno a oni tyto peníze reálně ušetří. Nemusí tak během epidemie přerušovat svou živnost.

Jak se změní EET během epidemie COVID

Další změnou, která se týká převážně OSVČ, jsou změny u EET. Tam se odkládá náběh 3 a 4 vlny spouštění EET. Dále se všem podnikatelům na 3 měsíce pozastavuje povinnost evidovat tržby. To znamená, že podnikatelé nebudou ani nijak kontrolováni. Nově evidující podnikatelé tak dočasně nemusí na finanční úřad pro registraci, stávající nemusí řešit povinnou aktualizaci certifikátu.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Nejvýhodnější půjčka bez poplatků a bez ručitele. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčím peníze na ruku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Koronavirus: Nové ošetřovné a podpora pro OSVČ (odpuštěno sociální a zdravotní pojištění)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...