Jak požádat o ošetřovné na dítě a kdy ho dostanu?

<span>Zaměstnanci potřebují vyplnit formulář na ošetřovné od školy a následně se obrací na zaměstnavatele. OSVČ žádá o ošetřovné u Ministerstva průmyslu a obchodu.</span> Zaměstnanci potřebují vyplnit formulář na ošetřovné od školy a následně se obrací na zaměstnavatele. OSVČ žádá o ošetřovné u Ministerstva průmyslu a obchodu.

Během epidemie koronaviru mají zaměstnanci (nebo i OSVČ), kteří se musí starat o dítě kvůli zavřené škole (nebo i v jiných případech), nárok na ošetřovné. Zaměstnanec žádá o ošetřovné jiným způsobem než OSVČ.

Výpočet OČR – podmínky pro ošetřovné 2024

V roce 2024, platí pro nárok na ošetřovné pouze běžné podmínky (všechny výjimky, které platily během epidemie COVID již skončily):

 • Na OČR je nárok 9 nebo 16 dní
 • Ošetřovné je 60% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu)
 • Na ošetřovné je nárok jen u zaměstnanců (pracovní nebo služební poměr)
 • Nárok na OČR není u DPP, DPČ a OSVČ (plánuje se od 1. 1. 2025)

Aktuální informace, kdo má nárok na ošetřovné a kolik je za OČR, najdete zde:

Kdo má nárok na ošetřovné a jaké jsou podmínky?

Na ošetřovné mohou mít nárok zaměstnanci, kteří pracují v zaměstnání, kde za ně zaměstnavatel platí nemocenské pojištění. Ošetřovné na dítě totiž spadá pod nemocenské dávky. Na ošetřovné tedy není nárok třeba při práci na DPP (u dohody o provedení práce se do 10 000 Kč měsíčně ošetřovné neplatí).

Kalkulačka ošetřovné pro zaměstnance 2020

Na ošetřovné mají nárok i OSVČ – u  nich je to ale jiné „ošetřovné“. Nemají nárok na stejnou dávku jako zaměstnanci. OSVČ si během epidemie mohou požádat o dotaci od Ministerstva průmyslu a obchodu, která se jmenuje Ošetřovné. Není to ale nemocenská dávka ošetřovné, kterou dostávají zaměstnanci

Nárok na ošetřovné pro zaměstnance

Nárok má zaměstnanec, který splňuje podmínky

 • Péče o dítě do 13 roků, které je doma kvůli zavřené škole/školce
 • Péče o starší dítě do 26 roků, pokud je zdravotně hendikepované (I. stupeň závislosti), které je doma kvůli zavřené škole/školce
 • Péče o jinou osobu, která je zdravotně hendikepovaná (I. stupeň závislosti) a zařízení sociální péče bylo uzavřeno kvůli koronaviru

Další informace ohledně ošetřovného pro zaměstnance

Nárok na ošetřovné pro OSVČ

Na ošetřovné pro OSVČ mohou mít nárok ti OSVČ, kdo mají podnikání jako hlavní činnost a během epidemie pečují o dítě nebo jinou osobu:

 • Péče o dítě do 13 roků, které je doma kvůli zavřené škole/školce
 • Péče o starší dítě do 26 roků, pokud je zdravotně hendikepované (I. stupeň závislosti), které je doma kvůli zavřené škole/školce
 • Péče o jinou osobu, která je zdravotně hendikepovaná (I. stupeň závislosti) a zařízení sociální péče bylo uzavřeno kvůli koronaviru

Další informace ohledně ošetřovného pro OSVČ

Návod: Jak požádat o ošetřovné pro zaměstnance

Formulář pro ošetřovné vám během epidemie vystaví škola (normálně to dělá praktický lékař). Většina škol má na svých webových stránkách návod, jak postupovat, pokud potřebujete vystavit podklady pro ošetřovné.

Částečně vyplněné formuláře následně předáte svému zaměstnavateli, který doplní zbytek informací a žádost předá na ČSSZ (ošetřovné pro zaměstnance řeší Česká správa sociálního zabezpečení)

Návod: Jak požádat o ošetřovné pro OSVČ

Žádost si musí vyplnit OSVČ sám. Formulář pro podání žádosti je možné najít online na webu Ministerstva obchodu a průmyslu zde

K žádosti musí OSVČ připojit potvrzení ze školy. Na to se často zapomíná

Žádost je následně nutné poslat přes datovou schránku nebo poštou. Je zde i možnost odeslání přes email s elektronickým podpisem.

POZOR ale na to, že u Ošetřovného to nefunguje jako v žádosti o podporu 25 tisíc korun. O podporu 25 tisíc pro OSVČ je možné požádat jen obyčejným emailem bez elektronického podpisu. U Ošetřovného to není možné.

Podrobnější informace o tom jak požádat o ošetřovné pro OSVČ.

Kdy dostanu ošetřovné – kdy bude vyplaceno

Zaměstnanci by měli dostat ošetřovné za předchozí měsíc společně s výplatou za předchozí měsíc. Záleží ale také na tom, kdy si o ošetřovné požádali. Běžně to funguje tak, že nemocenské dávky (kam spadá i ošetřovné pro zaměstnance), chodí na účet vždy za předchozí měsíc. V dubnu byste měli dostat peníze za březen.

Vzhledem k tomu, že mnoho zaměstnavatelů (i rodičů) v dokumentech pro ošetřovné hodně chybuje, může snadno dojít k tomu, že bude ošetřovné vyplaceno později, než je obvyklé. Je navíc nutné počítat s tím, že úřady jsou nyní zavaleny žádostmi o ošetřovné.

Kdy dostane ošetřovné OSVČ?

Ani OSVČ nemá jisté, kdy přesně dostane peníze. V polovině dubna 2020 zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu informaci, že už přijali přes 40 tisíc žádostí o ošetřovné pro OSVČ. Z nich ale zatím vyřídili jen asi 10 tisíc. A z toho bylo hodně s chybami, takže mohli zatím vyplatit jen část žádostí.

Hodně OSVČ zapomíná přiložit k žádosti potvrzení o dětech nebo pošlou žádost s nějakou jinou chybou. U ošetřovného pro OSVČ není stanoven pevný termín, kdy by vám měli přijít peníze na účet. Může to být ještě v průběhu dubna 2020 nebo i později. A podobné to bude i v dalších měsících.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Nebankovní půjčka do 20 000 Kč i o víkendu. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Online půjčka 100 tisíc – peníze ihned. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Jak požádat o ošetřovné na dítě a kdy ho dostanu?

Diskuse: 4
 • Custom avatar lucie

  Bylo již někomu vyplaceno ošetřovné (zaměstnanec) za měsíc březen? Děkuji.

  • Custom avatar Renata

   Ahoj, je téměř konec května a já stále nemám proplacený paragraf za březen, kdy mi kluk marodil. To nemluvím o tom, že se ani nikam nedovolám a když se mi povede někam dovolat, tak jen poslouchám, že na tom pracujou. Ale to je vše. Stát selhal úplně ve všem!!!!!!

   • Custom avatar Renata

    Asi si půjdu nakoupit a místo zaplacení u pokladny za zboží, slušně poděkuji a vzkážu, že zaplatím až mi stát pomůže.

  • Custom avatar Renata

   Ahoj, během pátku mi to přišlo na účet. Ale nic to nemění na mém názoru. Naštěstí nejsem svobodná matka, ale i tak si dal stát na čas. Chápu, že to vše přišlo v podstatě ráz na ráz, ale doufám, že tento systém a způsob, jakým se tu ukázalo, že to vůbec nefunguje, všem voličům otevře oči. Po gastronomiích atd… chtějí aby měli naplněné polštáře finanční rezervou a kde má stát ty rezervy?!!!!!!

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...