Žádost o Ošetřovné pro OSVČ během epidemie za duben

<span>OSVČ, kteří se i v dubnu starali doma alespoň o jedno dítě od 13 roků, si mohou požádat o ošetřovné za duben 2020. Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo informaci, že nový formulář, pro žádost za duben, bude k dispozici od 11. 5. 2020. </span> OSVČ, kteří se i v dubnu starali doma alespoň o jedno dítě od 13 roků, si mohou požádat o ošetřovné za duben 2020. Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo informaci, že nový formulář, pro žádost za duben, bude k dispozici od 11. 5. 2020.

K 30. 4. 2020 skončila možnost, požádat si o „ošetřovné“ pro OSVČ za měsíc březen. Za měsíc duben budou moci OSVČ žádat od 11. 5. 2020. OSVČ, kteří během epidemie mají doma alespoň jedno dítě do 13 roků, si budou moci požádat o částku 15 000 Kč (500 Kč za jeden den).

Aktuální žádost o ošetřovné pro OSVČ za květen 2020

Aktuálně (od 12.6.2020), je možné podat žádost o ošetřovné za květen 2020 (za období od 1.5.2020 do 31.5.2020). Více informací: Žádost o ošetřovné pro OSVČ za květen 2020.

Ošetřovné pro OSVČ během epidemie koronaviru

Ošetřovné (OČR) je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Na tuto dávku mají nárok pouze zaměstnanci. OSVČ na „klasické“ ošetřovné nárok nemá (ani když si platí nemocenské pojištění).

Během epidemie koronaviru, kdy došlo k plošnému uzavření všech škol a většiny mateřských školek, ale vláda schválila kompenzaci i pro OSVČ. Živnostníci, mají během epidemie nárok na dotaci od Ministerstva průmyslu a obchodu. Tato dotace, má srovnatelné podmínky, jako ošetřovné (OČR) pro zaměstnance:

 • Ošetřovné pro OSVČ je 500 Kč za jeden kalendářní den
 • Nárok je při péči o dítě do 13 roků
 • Nárok je i při péči o starší dítě (pokud je zdravotně hendikepované, I. stupeň postižení)
 • OSVČ musí být aktivní (nárok na ošetřovné je pouze za ty dny, kdy OSVČ podniká, po přerušení/ukončení podnikání nárok zaniká)

Podrobnější informace o ošetřovném pro OSVČ – viz. původní článek o ošetřovném za březen

Žádost o ošetřovné za březen 2020 pro OSVČ

Od začátku měsíce dubna, byla pro všechny OSVČ (kteří splňovali podmínky), možnost požádat o ošetřovné za březen. Jednalo se o období od 12. 3. 2020 do 30. 4. 2020. Za celou dobu bylo možné dostat částku 8480 Kč.

Možnost požádat o ošetřovné za březen 2020, byla ukončena k 30. 4. 2020.

Žádost o ošetřovné za duben 2020 pro OSVČ

OSVČ, kteří se i v dubnu starali doma alespoň o jedno dítě od 13 roků, si mohou požádat o ošetřovné za duben 2020.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo informaci, že nový formulář, pro žádost za duben, bude k dispozici od 11. 5. 2020. Formulář s žádostí o ošetřovné by měl být k dispozici zde.

https://www.mpo.cz/cz/podnikani/zivnostenske-podnikani/osetrovne-pro-osvc—vyzva-i–253750/

Kolik je ošetřovné pro OSVČ za duben 2020

Ošetřovné za duben, bude mít stejné podmínky, jako ošetřovné za březen 2020. Za každý kalendářní den, kdy jsou splněny podmínky, je nárok na částku 424 Kč.

 • Ošetřovné za duben 2020 = 15 000 Kč

OSVČ může žádat o ošetřovné jen za část měsíce.

Formulář: Žádost o ošetřovné pro OSVČ za duben 2020

Od 11. 5. 2020 bude možné vyplnit nový formulář, žádost o ošetřovné za duben 2020. Bude to stejné, jako v průběhu měsíce března 2020. I u žádosti za duben bude nutné znovu doložit potvrzení ze školy. Na to si určitě dejte pozor. Jedním z nejčastějších důvodů, pro vrácení žádosti o ošetřovné, je právě chybějící potvrzení ze školy.

Také pozor na to, jakou formou pošlete žádost o ošetřovné. Vláda sice umožnila, aby se kompenzační bonus 25 tisíc korun, žádalo jen přes obyčejný email, pro ošetřovné to ale neplatí. U ošetřovného je potřeba poslat žádost:

 • Přes datovou schránku
 • Emailem s elektronickým podpisem
 • Podepsaný originál poštou
 • Osobně na podatelnu MPO

Kdy dorazí ošetřovné pro OSVČ na účet?

Zpracování žádosti o ošetřovné trvá cca 7 – 14 dní (vycházíme ze zkušeností několika příjemců ošetřovného pro OSVČ v březnu 2020). Pokud si požádáte o ošetřovné za duben, ihned po zveřejnění příslušného formuláře (tj. od 11. 5. 2020), pak je pravděpodobné, že peníze vám dorazí na účet do konce května 2020.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá online půjčka bez doložení příjmů. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – První půjčka 9.000 Kč zdarma. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Žádost o Ošetřovné pro OSVČ během epidemie za duben

Diskuse: 1
 • Custom avatar vladimir

  kdy dorazí očr za duben.ještě nic

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Nezapočítá se to nijak = u nezabavitelné částky, se zohlední pouze manžel/man...
 • Marek Havlíček: Dobrý den,chtěl sem se zeptat,pokud žiji s přítelkyní se dvěmi dětmi,a přisp...
 • Silent Hill: Dobrý den, obávám se, že se to bude týkat jen insolvencí zahájených po 1.1.20...
 • Zdeňka: Dobrý den, od 4.5.2023 mám zažádáno o předčasný důchod bez výplaty, bude k ...
 • ROBERT LAKATOS: DOBRY DEN,CHTEL BYCH SE ZEPTAT JESTLI SE MNE TYKA NOVA MOMENTALNE NOVELA O SKRACENI...