Ošetřovné pro OSVČ za říjen – podmínky, žádost, formuláře

Ošetřovné pro OSVČ za říjen – podmínky, žádost, formuláře

Vláda 16. 10. 2020 schválila obnovení ošetřovného pro OSVČ. Ti si budou moci v říjnu nebo i v listopadu požádat o ošetřovné (podobně, jako na jaře). Budou mít nárok na 400 Kč za jeden den. Nárok ale bude jen u dětí mladších než 10 roků.

V pátek 16. 10. 2020 vláda avizovala, že se rozhodla obnovit program „ošetřovné pro OSVČ“. Tedy podobně jako na jaře, kdy mohli OSVČ dostat 500 Kč za den, pokud nemohli podnikat kvůli péči o dítě (které mělo zavřené školu nebo školku).

Na ošetřovné by měl být nárok po celou dobu platnosti mimořádných opatření během podzimu 2020. Podmínky ale budou trochu jiné než na jaře. OSVČ také budou mít nárok na nižší částku, „jenom“ na 400 Kč za den.

Kdo bude mít nárok na ošetřovné na podzim 2020?

Zatímco na jaře měli na ošetřovné nárok všichni živnostníci (OSVČ), kteří doma pečovali alespoň o jedno dítě do 13 roků, na podzim jsou podmínky trochu jiné:

  • OSVČ bude mít nárok na ošetřovné, pokud se bude starat alespoň o 1 dítě mladší než 10 roků (pokud má dítě v době zavřené školy již 10 a více roků, pak nárok na ošetřovné není)
  • Nárok bude i u starších dětí, pokud chodí do školy a mají zdravotní hendikep (alespoň I. stupeň závislosti na péči)
  • Nárok bude i u starších osob (nad 10 roků), které využívají služby denních nebo týdenních stacionářů a podobných zařízení
  • Nárok na ošetřovné bude u dětí, které se nemohou účastnit výuk kvůli karanténě v rodině

Je pravděpodobné, že i na podzim budou platit další podmínky, jako na jaře. OSVČ by neměl mít nedoplatek na sociálním nebo zdravotním pojištění, na daních, nebo nějaké další pohledávky vůči státu.

Díky odlišným podmínkám si tak o ošetřovné může na podzim požádat méně OSVČ.

Kolik bude ošetřovné pro OSVČ během podzimu 2020?

Zatímco na jaře bylo ošetřovné pro OSVČ nejprve ve výši 424 Kč na den a od dubna 2020 pak ve výši 500 Kč na den, na podzim to bude o něco méně. Během října nebo případně i listopadu bude moci OSVČ dostat 400 Kč za jeden kalendářní den.

Ošetřovné je možné žádat za kalendářní dny, kdy dítě nemohlo chodit do školy (plošné uzavření škol je od 14. 10. 2020), nebo pokud byla v rodině nařízena karanténa.

Kdy a kde je možné požádat o ošetřovné pro OSVČ?

Stejně jako na jaře, i na podzim by mělo být ošetřovné pro OSVČ poskytováno, jako zvláštní dotace od Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Pokud bude vše probíhat stejně jako na jaře, tak by ministerstvo mělo na konci října 2020 (nebo na začátku listopadu 2020), zveřejnit příslušný formulář (online webovou aplikaci), ve které se zadají všechny potřebné údaje (osobní údaje OSVČ, dítěte/dětí, informace o navštěvované škole/školce a také uvedení rozsahu požadovaného ošetřovného – konkrétní dny nebo celé období).

U žádosti o ošetřovné za říjen, by nemělo být potřeba dokládat potvrzení ze školy. Mělo by stačit pouze čestné prohlášení o tom, že dítě nemohlo chodit do školy z důvodu jejího uzavření, nebo z důvodu karantény v rodině.

Bude ošetřovné i za podzimní prázdniny?

Poslední týden v říjnu (od 29. 10. 2020 do 30. 10. 2020) budou podzimní prázdniny. Za tyto dny nevzniká nárok na ošetřovné.

Pokud budou podmínky pro ošetřovné pro OSVČ nastaveny stejně, jako během jarní části epidemie, pak by nemělo být možné požadovat ošetřovné za dny, kdy mělo dítě prázdniny (nebo kdy má ve škole například ředitelské volno).

Na ošetřovné by měl být nárok od 14.10.2020 do 28.10.2020 a následně za 31.10.2020 (tj. 16 kalendářních dní, což by bylo 6 400 Kč za říjen 2020).

Formulář – žádost o ošetřovné pro OSVČ za říjen 2020

O ošetřovné pro OSVČ by mělo být možné požádat na začátku listopadu (po skončení října). Žádost se bude podávat stejně, jako během jarních měsíců.

  • Online žádost o ošetřovné bude na webu Ministerstva průmyslu a obchodu zde  (aktuálně je zde ale ještě stará žádost za červen)
  • Doporučený způsob podání vyplněné žádosti je elektronicky (datovou schránkou nebo emailem s elektronickým podpisem)
  • Žádost je případně možné poslat i poštou, nebo doručit osobně na podatelnu MPO, pak je ale vyřízení pomalejší
  • Výplata ošetřovné probíhá zpravidla do 2 – 4 týdnů od podání žádosti, na účet, který je uveden v žádosti

Kde najít aktuální informace o ošetřovném pro OSVČ?

Tento článek vychází z informací z páteční tiskové konference vlády (pátek 16. 10. 2020). Je možné, že podmínky pro ošetřovné za říjen se ještě změní nebo upřesní.

Aktuální informace by měly být k dispozici na webu Ministerstva průmyslu a obchodu viz např. zde.

Aktuální informace o ošetřovném pro zaměstnance

Informace o ošetřovném pro zaměstnance nebo ty kdo pracují na DPP či DPČ, je pak možné najít na webu Ministerstva práce a sociálních věci – viz Krizové ošetřovné zde.

3 kompenzační bonus pro živnostníky (podzim 2020)

Vláda také 16. 10. 2020 avizovala, že bude spuštěn i 3 kompenzační bonus pro OSVČ, kterých se dotkly aktuální opatření (uzavírání provozoven).

OSVČ by měli mít možnost získat (stejně jako na jaře) částku 500 Kč na den. A to v v období, kdy platí nouzový stav, tedy od 5. 10. 2020 do 3. 11. 2020 (tj. 30 dní). Pak by si OSVČ mohl požádat o 15 000 Kč.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka 20000 Kč i hotově na ruku už do 20 minut. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Rychlá půjčka před výplatou v hotovosti až 150 000 Kč. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.