Kalkulačka rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek 2021

<span>Rodičovský příspěvek je v roce 2021 ve výši 300 000 Kč na jedno dítě nebo 450 000 Kč na dvojčata. Základní rodičovská je do 10 000 Kč. Maximálně můžete každý měsíc dostat 30 násobek mateřské na jeden den. V roce 2021 to je maximálně 43 470 Kč za měsíc.</span> Rodičovský příspěvek je v roce 2021 ve výši 300 000 Kč na jedno dítě nebo 450 000 Kč na dvojčata. Základní rodičovská je do 10 000 Kč. Maximálně můžete každý měsíc dostat 30 násobek mateřské na jeden den. V roce 2021 to je maximálně 43 470 Kč za měsíc.

Jak se změní podmínky pro rodičovský příspěvek v roce 2021?  V naší kalkulačce si pak můžete spočítat, na jak vysokou „rodičovskou“, máte nárok v roce 2021. U rodičovského příspěvku, máte možnost zvolit si, kolik a jak dlouho chcete dostávat.

Výpočet výše a délky rodičovského příspěvku v roce 2021

Kalkulačka rodičovská dovolená 2021
Průměrná hrubá měsíční mzda
(otce nebo matky, podle toho, která je vyšší)

Máte dvojčata (vícerčata)
Výpočet

Rodičovský příspěvek v roce 2021

Základní podmínky, pro rodičovský příspěvek, jsou v roce 2021 stejné, jako v předchozím roce. Výše rodičovské se naposledy zvyšovala v roce 2020 (od 1.1.2020). V roce 2021 se zatím žádná změna neplánuje:

 • Rodičovský příspěvek v roce 2021 na jedno dítě = 300 000 Kč
 • Rodičovský příspěvek v roce 2021 na dvojčata = 450 000 Kč

Na rodičovský příspěvek má nárok ten, kdo pečuje o nejmladší dítě v rodině do jeho maximálně 4 roků (nebo do doby, než je vyčerpána celá částka).

Na rozdíl od mateřské (peněžité pomoci v mateřství), u rodičovského příspěvku není žádná podmínka, že byste před porodem museli pracovat nějakou minimální dobu v zaměstnání.

Na rodičovský příspěvek tak má nárok i ten, kdo byl před porodem dlouhodobě nezaměstnaný. Nárok mají třeba i těhotné studentky, nebo ti kdo neměli nárok na mateřskou.

Kdo si může zvolit délku rodičovské a kolik to je v roce 2021?

Pokud jste neměli nárok na mateřskou (PPM), nebo pokud není v žádosti o RP doložen příjem druhého rodiče, pak je maximální rodičovská v roce 2021 ve výši 10 000 Kč měsíčně.

Pokud jste ale měli nárok na PPM, pak může být váš měsíční rodičovský příspěvek i vyšší. A to až do výše 30 násobku PPM na jeden den. V roce 2021 je tak možné dostat maximálně 43 470 Kč za jeden měsíc (to by znamenalo, že by byl celý rodičovský příspěvek vyplacen za cca 7 měsíců).

Pokud se vám narodí dvojčata, tak máte nárok na rodičovský příspěvek ve výši 1,5 násobku (tj. 450 000 Kč celkem, a 15 000 Kč měsíčně).

Rodičovská dovolená vs. rodičovský příspěvek

Rodičovská dovolená se řídí zákoníkem práce. Zaměstnavatel má povinnost poskytnou rodičovskou dovolenou matce nebo otci dítěte až do věku 3 let věku. Během této doby pak zaměstnavatel musí zaměstnanci „držet“ pracovní pozici a nesmí jej propustit. Samotná rodičovská dovolená ale neznamená žádný „příjem“.

Rodičovská dovolená tedy končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte, a pak byste měli od dalšího dne nastoupit zpět do zaměstnání.

Rodičovský příspěvek je sociální dávka vyplácena z důvodu péče o dítě. A to vždy jen na nejmladší dítě v rodině do jeho 4 roků věku. Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená spolu souvisí jen volně. Je tedy možné dostávat rodičovský příspěvek a přitom nadále chodit do zaměstnání. Nebo je možné být na rodičovské dovolené, a při tom již nedostávat rodičovský příspěvek.

Práce během rodičovské

Při posuzování nároku na rodičovský příspěvek se výše příjmu sleduje jen s ohledem na možnost volby výše RP. Samotná výše příjmu ale nemá vliv na nárok na rodičovský příspěvek.

Tím se rodičovský příspěvek liší od jiných sociálních dávek. U kterých naopak „velmi“ záleží na výši příjmů a jsou vypláceny jen do určité výše příjmu.

Proto je možné během čerpání rodičovského příspěvku „neomezeně“ podnikat nebo chodit do zaměstnání.

Pozn.: ono „neomezeně“ znamená, že si během rodičovské můžete vydělávat libovolně vysoký příjem. Je zde ale určité omezení. U dětí do 2 let se ale aktuálně sleduje to, že nesmí chodit do školky/jeslí na dobu delší než 92 hodin měsíčně. Pokud je ale zajištěna péče o dítě, pak můžete bez omezení pracovat nebo podnikat.

Přechod z rodičovské na mateřskou

Častý je případ, kdy žena čerpá rodičovský příspěvek na první dítě, a očekává narození druhého dítěte. Tady je dobré pamatovat na to, že ve chvíli, kdy se narodí druhé dítěte, nebo kdy začne být čerpána PPM (mateřská) na druhé dítě, tak zaniká nárok na rodičovský příspěvek

Souběh mateřské a rodičovského příspěvku je možný jen v případě, že mateřská na druhé dítě je nižší než rodičovský příspěvek. Pak se doplácí rozdíl mezi výší PPM na druhé dítě a rodičovským příspěvkem.

Není také možné, aby rodičovský příspěvek na první dítě dočerpal třeba otec dítěte, a žena už pobírala PPM na druhé dítě.

Pokud se vám tedy má narodit druhé dítě, je vhodné včas zvýšit rodičovský příspěvek na maximum (pokud tuto možnost máte), abyste vyčerpali maximum z možných 300 000 Kč.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti po skončení rodičovské

Častá je také situace, kdy se žena po skončení rodičovské dovolené (nebo po ukončení čerpání rodičovského příspěvku), nevrací zpět do zaměstnání. Třeba proto, že nedostala školku, nebo jí zaměstnavatel neumožní kratší úvazek (aby se mohla věnovat dětem).

V takovém případě má žena po skončení rodičovské nárok na podporu v nezaměstnanosti. A to i v případech, že před zahájením rodičovské nepracovala, nebo pokud její pracovní poměr zanikl během rodičovské (třeba z důvodu smlouvy na dobu určitou).

Pokud ale žena po skončení rodičovské vůbec nepracuje (nemá příjem, ze kterého by sedala výše podpory spočítat), pak je výsledná podpora v nezaměstnanosti jen velmi nízká. Odvíjí se od průměrné mzdy v ČR, a žena má nárok na 15% za první dva měsíce. 12% za druhé dva měsíce a 11% za zbytek doby.

Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské je v roce 2021:

 • 5 192 Kč za první dva měsíce,
 • 4 154 Kč za druhé dva měsíce
 • 3 808 Kč po zbytek doby

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Rychlá půjčka bez registru od soukromých osob. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka na exekuci. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek 2021

Diskuse: 1
 • Custom avatar miroslava novakova

  Mela bych dotaz jakmile nastoupim na materskou bude se mi ztrhavat exekuce?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Za práci přes čas, máte nárok na náhradní volno nebo na příplatek ve výši ...
 • Irena: Dobrý den, pracuji na úvazek 40hod/týd.a dovolenou za rok 20dnů. Za měsíc má...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Podobně, jako i u předchozího KB, by měla mít nárok i spolupracující osoba, p...
 • Jan Boháč: Je možné žádat o kompenzační bonus i za osobu spolupracující ? Děkuji Jan B...
 • Martina: ne nemate protoze vam to skončilo pred schvalenim...