Kalkulačka rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek 2024

<span>Od 1. 1. 2024, se rodičovský příspěvek zvýšil na 350 000 Kč u jednoho dítěte a 525 000 Kč u dvojčat (nebo vícerčat). Zvýšení ale platí jenom pro děti, narozené až od začátku roku 2024 (pro děti narozené do 31. 12. 2023 se nic nemění). Od roku 2024, je také zkrácena maximální délka rodičovské jenom na 3 roky.</span> Od 1. 1. 2024, se rodičovský příspěvek zvýšil na 350 000 Kč u jednoho dítěte a 525 000 Kč u dvojčat (nebo vícerčat). Zvýšení ale platí jenom pro děti, narozené až od začátku roku 2024 (pro děti narozené do 31. 12. 2023 se nic nemění). Od roku 2024, je také zkrácena maximální délka rodičovské jenom na 3 roky.

Jak se změní podmínky pro rodičovský příspěvek v roce 2024?  V naší kalkulačce si pak můžete spočítat, na jak vysokou „rodičovskou“, máte nárok v roce 2024. U rodičovského příspěvku, máte možnost zvolit si, kolik a jak dlouho chcete dostávat.

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024

Na konci listopadu 2023 bylo schváleno zvýšení rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek  bude od ledna 2024 ve výši 350 000 Kč. U dvojčat by to bylo 525 00 Kč.

Současně je schválené i zkrácení maximální doby rodičovské jen do 3 roků dítěte. Stejně jako zvýšení, i tato změna bude platit od začátku roku 2024, a bude se týkat jenom dětí narozených od 1. 1. 2024.

Viz nová kalkulačka rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek 2024

Výpočet výše a délky rodičovského příspěvku v roce 2024

Kalkulačka rodičovská dovolená 2024
Kdy se narodilo dítě?
Průměrná hrubá měsíční mzda
(otce nebo matky, podle toho, která je vyšší)

Máte dvojčata (vícerčata)
Výpočet

Rodičovský příspěvek v roce 2024

O možném zvýšení rodičovského příspěvku, se mluvilo již během posledních dvou roků (kdy byla velmi vysoká inflace, a vše velmi výrazně zdražovalo). Zvýšení ročovské nakonec bylo schváleno s platností od 1. 1. 2024.

Rodičovský příspěvek v roce 2024 pro děti narozené do konce roku 2023 (do 31. 12. 2023 včetně):

 • Rodičovský příspěvek na jedno dítě 2024 = 300 000 Kč
 • Rodičovský příspěvek na dvojčata 2024 = 450 000 Kč

Rodičovský příspěvek v roce 2024 pro děti narozené od začátku roku 2024 (od 1. 1. 2024 a dále):

 • Rodičovský příspěvek na jedno dítě 2024 = 350 000 Kč
 • Rodičovský příspěvek na dvojčata 2024 = 525 000 Kč

Na rodičovský příspěvek má nárok ten, kdo pečuje o nejmladší dítě v rodině do jeho maximálně 3 roků (nebo u dětí narozených do konce roku 2023 je to až do 4 roků), nebo do doby, než je vyčerpána celá částka).

Na rozdíl od mateřské (peněžité pomoci v mateřství), u rodičovského příspěvku není žádná podmínka, že byste před porodem museli pracovat nějakou minimální dobu v zaměstnání.

Na rodičovský příspěvek tak má nárok i ten, kdo byl před porodem dlouhodobě nezaměstnaný. Nárok mají třeba i těhotné studentky, nebo ti kdo neměli nárok na mateřskou.

Kdo si může zvolit délku rodičovské a kolik to je v roce 2024?

Pokud jste neměli nárok na mateřskou (PPM), nebo pokud není v žádosti o RP doložen příjem druhého rodiče, pak je maximální rodičovská v roce 2024 ve výši 13 000 Kč měsíčně.

Pokud jste ale měli nárok na PPM, pak může být váš měsíční rodičovský příspěvek i vyšší. A to až do výše 30 násobku PPM na jeden den. V roce 2024 je tak možné dostat maximálně 53 910 Kč za jeden měsíc (to by znamenalo, že by byl celý rodičovský příspěvek vyplacen za cca 6 měsíců).

Pokud se vám narodí dvojčata, tak máte nárok na rodičovský příspěvek ve výši 1,5 násobku (tj. 525 000 Kč celkem, a 19 500 Kč měsíčně).

Rodičovská dovolená vs. rodičovský příspěvek

Rodičovská dovolená se řídí zákoníkem práce. Zaměstnavatel má povinnost poskytnou rodičovskou dovolenou matce nebo otci dítěte až do věku 3 let věku. Během této doby pak zaměstnavatel musí zaměstnanci „držet“ pracovní pozici a nesmí jej propustit. Samotná rodičovská dovolená ale neznamená žádný „příjem“.

Rodičovská dovolená tedy končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte, a pak byste měli od dalšího dne nastoupit zpět do zaměstnání.

Rodičovský příspěvek je sociální dávka vyplácena z důvodu péče o dítě. A to vždy jen na nejmladší dítě v rodině do jeho 3 roků věku (u dětí narozených do 31. 12. 2023 je to až do 4 roků).

Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená spolu souvisí jen volně. Je tedy možné dostávat rodičovský příspěvek a přitom nadále chodit do zaměstnání. Nebo je možné být na rodičovské dovolené, a při tom již nedostávat rodičovský příspěvek.

Práce během rodičovské

Při posuzování nároku na rodičovský příspěvek se výše příjmu sleduje jen s ohledem na možnost volby výše RP. Samotná výše příjmu ale nemá vliv na nárok na rodičovský příspěvek.

Tím se rodičovský příspěvek liší od jiných sociálních dávek. U kterých naopak „velmi“ záleží na výši příjmů a jsou vypláceny jen do určité výše příjmu.

Proto je možné během čerpání rodičovského příspěvku „neomezeně“ podnikat nebo chodit do zaměstnání.

Pozn.: ono „neomezeně“ znamená, že si během rodičovské můžete vydělávat libovolně vysoký příjem. Je zde ale určité omezení. U dětí do 2 let se ale aktuálně sleduje to, že nesmí chodit do školky/jeslí na dobu delší než 92 hodin měsíčně. Pokud je ale zajištěna péče o dítě, pak můžete bez omezení pracovat nebo podnikat.

Přechod z rodičovské na mateřskou

Častý je případ, kdy žena čerpá rodičovský příspěvek na první dítě, a očekává narození druhého dítěte. Tady je dobré pamatovat na to, že ve chvíli, kdy se narodí druhé dítěte, nebo kdy začne být čerpána PPM (mateřská) na druhé dítě, tak zaniká nárok na rodičovský příspěvek

Souběh mateřské a rodičovského příspěvku je možný jen v případě, že mateřská na druhé dítě je nižší než rodičovský příspěvek. Pak se doplácí rozdíl mezi výší PPM na druhé dítě a rodičovským příspěvkem.

Není také možné, aby rodičovský příspěvek na první dítě dočerpal třeba otec dítěte, a žena už pobírala PPM na druhé dítě.

Pokud se vám tedy má narodit druhé dítě, je vhodné včas zvýšit rodičovský příspěvek na maximum (pokud tuto možnost máte), abyste vyčerpali maximum z možných 350 000 Kč.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti po skončení rodičovské

Častá je také situace, kdy se žena po skončení rodičovské dovolené (nebo po ukončení čerpání rodičovského příspěvku), nevrací zpět do zaměstnání. Třeba proto, že nedostala školku, nebo jí zaměstnavatel neumožní kratší úvazek (aby se mohla věnovat dětem).

V takovém případě má žena po skončení rodičovské nárok na podporu v nezaměstnanosti. A to i v případech, že před zahájením rodičovské nepracovala, nebo pokud její pracovní poměr zanikl během rodičovské (třeba z důvodu smlouvy na dobu určitou).

Pokud ale žena po skončení rodičovské vůbec nepracuje (nemá příjem, ze kterého by sedala výše podpory spočítat), pak je výsledná podpora v nezaměstnanosti jen velmi nízká. Odvíjí se od průměrné mzdy v ČR, a žena má nárok na 15% za první dva měsíce. 12% za druhé dva měsíce a 11% za zbytek doby.

Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské je v roce 2024:

 • 6 365 Kč za první dva měsíce,
 • 5 092 Kč za druhé dva měsíce
 • 4 667 Kč po zbytek doby

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Rychlá půjčka bez registru od soukromých osob. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka na exekuci. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek 2024

Diskuse: 1
 • Custom avatar miroslava novakova

  Mela bych dotaz jakmile nastoupim na materskou bude se mi ztrhavat exekuce?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Aleš Jan: Převod půjčky do 10 minut po schválení Potřebujete nutně peníze na realizaci ...
 • Josef: Dobrý den, pobírám podporu v nezaměstnanosti. Mohu si nějakým způsobem přivyd...
 • Alicja Skowroska: Nabídka půjčky @2% sazba!!! Naše společnost je právní organizací, která b...
 • Vaše jméno: aa...
 • L.pechar@seznam.cz: Dobrý den, uvádíte, že za každých 20 odpracovaných hodin je nárok na 1,54 ...