Kalkulačka rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek 2017

<span>V roce 2016 totiž Ministerstvo práce a sociálních věcí slibovalo změny v podmínkách čerpání rodičovského příspěvku. Bohužel ale tyto změny nebyly schváleny tak, aby mohly začít platit již od 1. 1. 2017. </span> V roce 2016 totiž Ministerstvo práce a sociálních věcí slibovalo změny v podmínkách čerpání rodičovského příspěvku. Bohužel ale tyto změny nebyly schváleny tak, aby mohly začít platit již od 1. 1. 2017.

Jak se změní podmínky pro rodičovský příspěvek v roce 2017? V tomto roce je plánováno několik změn. Podíváme se na to, o jaké se jedná. V naší kalkulačce si pak můžete spočítat, na jak vysokou „rodičovskou“ máte nárok v roce 2017.

Výpočet výše a délky rodičovského příspěvku v roce 2017

Kalkulačka rodičovská dovolená 2017
Příjem matky
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Příjem otce
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Výpočet

Změny u rodičovského příspěvku v roce 2017

Začátek nového roku očekávala řada rodin a maminek s napětím. V roce 2016 totiž Ministerstvo práce a sociálních věcí slibovalo změny v podmínkách čerpání rodičovského příspěvku. Tyto změny pak měly být poměrně zajímavé. Má se jednat především o možnost mnohem rychlejšího čerpání rodičovského příspěvku, zavedení nové placené dovolené pro tatínky, a další změny.

Bohužel ale tyto změny nebyly schváleny tak, aby mohly začít platit již od 1. 1. 2017. Navrhovaná změn zákona je aktuálně zařazena na program jednání poslanecké sněmovny v lednu 2017. Pokud bude změna zákona schválena, mohly by tyto změny začít platit v průběhu roku 2017 (zřejmě nejdříve až od poloviny roku 2017 nebo i později). Zatím tedy není nic jisté.

Jak se má změnit rodičovský příspěvek v roce 2017

Maximální rodičovská 2017 – Mělo by dojít ke zrušení horní hranice rodičovského příspěvku. Zatímco nyní je maximální rodičovská ve výši 11500 Kč, nově by to mělo být až cca 32 000 Kč měsíčně (tím by se pak dal celý rodičovský příspěvek vyčerpat už jen za 6 měsíců). Nebo třeba 18 333 Kč měsíčně po dobu 1 roku (12 měsíců).

Vyšší rodičovská pro „nezaměstnané“ v roce 2017 – ti, kdo před rodičovskou nepracovali (nebo obecněji, u nich nebylo možné stanovit vyměřovací základ, jako třeba u OSVČ kteří se neplatí nemocenské pojištění), měli nyní automaticky jen „minimální“ rodičovskou (tj. na 4 roky, 7600 Kč prvních 9 měsíců a 3800 Kč do 4 roků). Nově by i tito lidé měli mít možnost volby výše RP až do 7600 Kč měsíčně

Docházka dětí do školky/jeslí – aktuálně nesmí dítě do 2 let chodit do školky/jeslí na dobu delší než 46 hodin měsíčně. Tato podmínka by měla být úplně zrušena. Děti by mělo být nově možné dávat do školky/jeslí bez omezení.

Nová placená dovolená pro tatínky v roce 2017 – úplnou novinkou pak má být nová „otcovská dovolená“. Otec dítěte by tak měl mít nárok na týden placeného volna (70% z vyměřovacího základu). Tento týden by si tatínek mohl vybrat během 1 – 6 týdne po narození dítěte.

Jak již bylo zmíněno výše, všechny tyto změny zatím (platí k 1. 1. 2017), existují pouze v rovině návrhu na změnu zákona. Zatím nebylo nic definitivně schváleno. Kdy k tomu dojde, a jaká bude finální podoba změn u rodičovské, je zatím nejisté.

Kolik je rodičovská v roce 2017

Od 1. 1. 2017 tedy stále platí stejné podmínky, jako i v předchozím roce. Základní výše a podmínky rodičovského příspěvku se nemění. Celková výše RP je 220 000 Kč. Tuto částku je pak možné čerpat v maximální výši 11500 Kč měsíčně (cca 19 měsíců) nebo v minimální výši  – tedy 7600 Kč prvních 9 měsíců a 3800 Kč zbytek doby do 4 roků věku dítěte.

Možnost volby konkrétní výše (může být „libovolná“ mezi minimální a maximální variantou), je pak spojena s určením vyměřovacího základu. Stačí, pokud je možno vyměřovací základ určit alespoň u jednoho z rodičů (stačí jen u matky nebo jen u otce dítěte). Podle výše určeného vyměřovacího základu (k datu narození dítěte), se pak odvíjí maximální možná výše rodičovské.

Rodičovská dovolená vs. rodičovský příspěvek

Rodičovská dovolená se řídí zákoníkem práce. Zaměstnavatel má povinnost poskytnou rodičovskou dovolenou matce nebo otci dítěte až do věku 3 let věku. Během této doby pak zaměstnavatel musí zaměstnanci „držet“ pracovní pozici a nesmí jej propustit. Samotná rodičovská dovolená ale neznamená žádný „příjem“.

Rodičovský příspěvek je sociální dávka vyplácena z důvodu péče o dítě. A to vždy jen na nejmladší dítě v rodině do jeho 4 roků věku. Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená spolu souvisí jen volně. Je tedy možné dostávat rodičovský příspěvek a přitom nadále chodit do zaměstnání. Nebo je možné být na rodičovské dovolené, a při tom již nedostávat rodičovský příspěvek.

Práce během rodičovské

Při posuzování nároku na rodičovský příspěvek se výše příjmu sleduje jen s ohledem na možnost volby výše RP. Samotná výše příjmu ale nemá vliv na nárok na rodičovský příspěvek.

Tím se rodičovský příspěvek liší od jiných sociálních dávek. U kterých naopak „velmi“ záleží na výši příjmů a jsou vypláceny jen do určité výše příjmu.

Proto je možné během čerpání rodičovského příspěvku „neomezeně“ podnikat nebo chodit do zaměstnání.

Pozn.: ono „neomezeně“ znamená, že si během rodičovské můžete vydělávat libovolně vysoký příjem. Je zde ale určité omezení. U dětí do 2 let se ale aktuálně sleduje to, že nesmí chodit do školky/jeslí na dobu delší než 46 hodin měsíčně. Pokud je ale zajištěna péče o dítě, pak můžete bez omezení pracovat nebo podnikat.

Přechod z rodičovské na mateřskou

Častý je případ, kdy žena čerpá rodičovský příspěvek na první dítě, a očekává narození druhého dítěte. Tady je dobré pamatovat na to, že ve chvíli, kdy se narodí druhé dítěte, nebo kdy začne být čerpána PPM (mateřská) na druhé dítě, tak zaniká nárok na rodičovský příspěvek

Souběh mateřské a rodičovského příspěvku je možný jen v případě, že mateřská na druhé dítě je nižší než rodičovský příspěvek. Pak se doplácí rozdíl mezi výší PPM na druhé dítě a rodičovským příspěvkem.

Není také možné, aby rodičovský příspěvek na první dítě dočerpal třeba otec dítěte, a žena už pobírala PPM na druhé dítě.

Pokud se vám tedy má narodit druhé dítě, je vhodné včas zvýšit rodičovský příspěvek na maximum (pokud tuto možnost máte), abyste vyčerpali maximum z možných 220 000 Kč.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti po skončení rodičovské

Častá je také situace, kdy se žena po skončení rodičovské dovolené (nebo po ukončení čerpání rodičovského příspěvku), nevrací zpět do zaměstnání. Třeba proto, že nedostala školku, nebo jí zaměstnavatel neumožní kratší úvazek (aby se mohla věnovat dětem).

V takovém případě má žena po skončení rodičovské nárok na podporu v nezaměstnanosti. A to i v případech, že před zahájením rodičovské nepracovala, nebo pokud její pracovní poměr zanikl během rodičovské (třeba z důvodu smlouvy na dobu určitou).

Pokud ale žena po skončení rodičovské vůbec nepracuje (nemá příjem, ze kterého by sedala výše podpory spočítat), pak je výsledná podpora v nezaměstnanosti jen velmi nízká. Odvíjí se od průměrné mzdy v ČR, a žena má nárok na 15% za první dva měsíce. 12% za druhé dva měsíce a 11% za zbytek doby. V roce 2017 to je tedy 4050 za první dva měsíce, 3240 Kč za druhé dva měsíce a 2970 Kč po zbytek doby.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Rychla pujcka bez registru od soukromych osob. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Pujcka na exekuci. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek 2017

Diskuse: 1
  • Custom avatar miroslava novakova

    Mela bych dotaz jakmile nastoupim na materskou bude se mi ztrhavat exekuce?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze