Kalkulačka: Výpočet rodičovského příspěvku 2023 (plánuje se zvýšení o 50 tisíc korun)

<span>Všechny rodiny, kterým se v roce 2023 narodí dítě, mohou mít nárok na 300 000 Kč. Pokud by se jim narodila dvojčata, pak mají nárok dokonce na 450 000 Kč. V roce 2023 se bude jednat o zvýšení rodičovské o 50 tisíc korun. Nejpozději od 1. 1. 2024, by měl být rodičovský příspěvek 350 000 Kč (na dvojčata 525 00 Kč).</span> Všechny rodiny, kterým se v roce 2023 narodí dítě, mohou mít nárok na 300 000 Kč. Pokud by se jim narodila dvojčata, pak mají nárok dokonce na 450 000 Kč. V roce 2023 se bude jednat o zvýšení rodičovské o 50 tisíc korun. Nejpozději od 1. 1. 2024, by měl být rodičovský příspěvek 350 000 Kč (na dvojčata 525 00 Kč).

Všechny rodiny, kterým se v roce 2023 narodí dítě, mohou mít nárok na 300 000 Kč. Pokud by se jim narodila dvojčata, pak mají nárok dokonce na 450 000 Kč. Na rodičovský příspěvek, je nárok do 13 000 Kč měsíčně (u dvojčat do 19 500 Kč). Případně to může být i vyšší částka (záleží na vyměřovacím základu pro PPM – stačí, když je možné doložit vyměřovací základ, alespoň od jednoho rodiče).

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2023

Během minulého roku a i na začátku roku 2023, je vysoká inflace. Rodičovský příspěvek, je často jedním z hlavních příjmů rodin s malými dětmi. Přesto se tato sociální dávka již nějakou dobu nezvyšovala. Kvůli vysoké inflaci, pak klesá jeho reálná hodnota.

O možném zvýšení rodičovského příspěvku se mluvili již v minulém roce. Tehdy ale zvýšení nebylo schváleno. Zvýšení by ale mělo být schváleno během roku 2023.

Podle aktuálních informací z Ministerstva práce a sociálních věcí, by mělo být zvýšení rodičovské schváleno do konce května 2023.

Rodičovský příspěvek by se měl zvýšit o 50 000 Kč. Pro jedno dítě by to nově bylo 350 000 Kč. U dvojčat (nebo vícerčat) bude rodičovská 525 000 Kč.

Vzhledem k tomu, že je ale následně nutná změna zákona, pak je poměrně pravděpodobné, že by zvýšení rodičovské platilo až od 1. ledna 2024.

Výpočet rodičovské dovolené – rodičovský příspěvek na 1 měsíc v roce 2023

Kalkulačka rodičovská dovolená 2023
Průměrná hrubá měsíční mzda
(otce nebo matky, podle toho, která je vyšší)

Máte dvojčata (vícerčata)
Výpočet

Kolik je rodičovská v roce 2023?

Od 1. 1. 2023 platí, že rodičovský příspěvek je:

 • Rodičovská na jedno dítě je 300 000 Kč.
 • Rodičovská na dvojčata je 450 000 Kč

Pokud se narodí trojčata (nebo dokonce více dětí), pak je rodičovský příspěvek také 450 000 Kč.

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek v roce 2023

Celková výše rodičovské je pro všechny stejná. Na 300 tisíc Kč (nebo 450 tisíc Kč na dvojčata) má nárok každý, kdo se stará o nejmladší dítě v rodině, maximálně do jeho 4 roků.

U rodičovského příspěvku není podmínka, aby byl žadatel zaměstnaný (to hraje případně roli při výpočtu měsíční částky, na celkovou výši RP to ale nemá vliv).

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek?

Základní podmínkou pro nárok na rodičovský příspěvek je péče o nejmladší dítě v rodině. Pokud se v rodině narodí mladší dítě, pak nárok na RP na starší dítě zaniká (nárok zaniká i při zahájení mateřské na nejmladší dítě).

V roce 2020 se změnila i podmínka, která omezuje maximální dobu ve školce. U dětí do 2 roků je nyní možné, aby byly ve školce až 92 hodin v průběhu měsíce.

Na rodičovský příspěvek mají nárok jak zaměstnanci, tak i OSVČ, nezaměstnaní nebo studenti. Případný příjem ze zaměstnání nebo z podnikání hraje roli jenom při výpočtu měsíční výše RP.

Samotný nárok na rodičovskou není podmíněn tím, že by příjemce musel před tím někde pracovat (u peněžité pomoci v mateřství je to jinak, tam bez příjmu ze zaměstnání nebo podnikání nárok není).

Výpočet maximální rodičovské v roce 2023

Rodičovský příspěvek se vyplácí v měsíčních platbách. Není možné čerpat rodičovskou jednorázově, celých 300 tisíc korun naráz. Výjimkou je situace, kdy je ukončena výplata rodičovské, z důvodu narození dalšího dítěte v rodině. V takovém případě, je možné požádat po narození dalšího dítěte, o vyplacení zbývající, nevyčerpané části RP.

Pokud příjemce rodičovského příspěvku před porodem nepracoval (neměl nárok na PPM), a pokud není možné doložit ani příjem druhého rodiče, pak je maximální rodičovský příspěvek limitovaný.

Pokud nebyl nárok na mateřskou (není možné doložit příjem druhého rodiče):

 • Maximální rodičovská na jedno dítě = 13 000 Kč měsíčně
 • Maximální rodičovská na dvojčata = 19 500 Kč měsíčně

Pokud byl před rodičovskou, nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), nebo pokud je možné doložit příjem druhého rodiče, pak je možné zvolit i jinou maximální měsíční částku.

Maximální výše rodičovského příspěvku je pak stejná, jako výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství, kterou žena dostávala:

 • Maximální možná výše rodičovského příspěvku je v roce 2023 částka 49 440 Kč měsíčně
 • Maximální rodičovská na dvojčata je v roce 2023 ve výši 74 160 Kč měsíčně

To je současně i maximální mateřská v roce 2023. Na takto vysokou rodičovskou, by ale dosáhl pouze zaměstnanec s měsíční hrubou mzdou cca 122 700 Kč.

Možnost změny rodičovského příspěvku

Během čerpání, je možné rodičovský příspěvek libovolně měnit. Vždy jednou za tři měsíce je možné rodičovskou zvýšit nebo snížit. Jste omezeni pouze tím, na jaký maximální rodičovský příspěvek máte nárok.

Délka rodičovské dovolené v roce 2023

Jsou zde dvě různé věci – délka rodičovské dovolené a délka doby, kdy je vyplácen rodičovský příspěvek. Tyto dvě věci mohou být různé.

Maximální délka rodičovské dovolené je do 3 roků dítěte. Rodičovská dovolená je pracovní volno, které poskytuje zaměstnavatel rodiči, který pečuje o dítě do 3 roků. Na rodičovskou dovolenou má nárok jak žena (matka dítěte), tak i muž (otec dítěte). Na rodičovské dovolené ale může být vždy jen jeden z nich (mohou se ale vystřídat).

Maximální doba, do kdy může být vyplácen rodičovský příspěvek je buď do 4 roků dítěte, nebo dokud není vyplacena celá částka 300 000 Kč (nebo 450 000 Kč)

Tím, že si každý může zvolit jinou výši měsíčního rodičovského příspěvku, se pak i liší doba, po kterou je vyplácen.

Někdo může mít nárok na vysoký rodičovský příspěvek a tak celou částku může vyčerpat už za 6 měsíců. Někdo si raději zvolí nižší platbu, a rodičovskou má na 3 nebo dokonce na 4 roky.

Je možné být doma na rodičovské dovolené a při tom nedostávat rodičovský příspěvek. Je to možné i opačně. Chodit do zaměstnání a současně brát rodičovský příspěvek.

Rodičovská na dvojčata v roce 2023

V případě narození dvojčat je nárok na zvýšený rodičovský příspěvek. Ten je na dvojčata 450 000 Kč. Stejný by ale byl i na trojčata nebo čtyřčata.

Rodiče, kterým se narodí dvojčata, mají také nárok na rychlejší čerpání rodičovského příspěvku.

Mohou si zvolit o polovinu vyšší měsíční částku než rodiče, kterým se narodí jedno dítě.

Maximální výše rodičovského příspěvku na dvojčata je tedy 19 500 Kč měsíčně, nebo 1,5 násobek mateřské (peněžité pomoci v mateřství), na kterou byl nárok při narození dětí.

Další kalkulačky:

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Nebankovní půjčky bez registru pro každého. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčky do 20.000 Kč bez příjmu. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet rodičovského příspěvku 2023 (plánuje se zvýšení o 50 tisíc korun)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • David Kocabek: Dobrý den,rád bych se zeptal na priplatky za víkendy noční,svátky odpracovane n...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Nezapočítá se to nijak = u nezabavitelné částky, se zohlední pouze manžel/man...
 • Marek Havlíček: Dobrý den,chtěl sem se zeptat,pokud žiji s přítelkyní se dvěmi dětmi,a přisp...
 • Silent Hill: Dobrý den, obávám se, že se to bude týkat jen insolvencí zahájených po 1.1.20...
 • Zdeňka: Dobrý den, od 4.5.2023 mám zažádáno o předčasný důchod bez výplaty, bude k ...