Kalkulačka: Výpočet rodičovského příspěvku 2022

<span>Všechny rodiny, kterým se v roce 2022 narodí dítě, mohou mít nárok na 300 000 Kč. Pokud by se jim narodila dvojčata, pak mají nárok dokonce na 450 000 Kč. V roce 2022, by mohlo dojít ke zvýšení rodičovské. Od 1. 7. 2022, by mohl být nárok až na 13 000 Kč měsíčně.</span> Všechny rodiny, kterým se v roce 2022 narodí dítě, mohou mít nárok na 300 000 Kč. Pokud by se jim narodila dvojčata, pak mají nárok dokonce na 450 000 Kč. V roce 2022, by mohlo dojít ke zvýšení rodičovské. Od 1. 7. 2022, by mohl být nárok až na 13 000 Kč měsíčně.

Všechny rodiny, kterým se v roce 2022 narodí dítě, mohou mít nárok na 300 000 Kč. Pokud by se jim narodila dvojčata, pak mají nárok dokonce na 450 000 Kč. Na rodičovský příspěvek, je nárok do 10 000 Kč měsíčně (u dvojčat do 15 000 Kč). Případně to může být i vyšší částka (záleží na vyměřovacím základu pro PPM – stačí, když je možné doložit vyměřovací základ, alespoň od jednoho rodiče).

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2022

V roce 2022, je velmi vysoká inflace (od začátku roku je 10 – 15%). I proto vláda zvažuje, že by mohlo dojít ke zvýšení rodičovského příspěvku. Jedním u návrhů bylo zvýšení celkové částky o 10 až 15%. To by znamenalo zvýšení rodičovské až na 345 000 Kč u jednoho dítěte, nebo na 517 500 Kč. Podobné zvýšení ale zatím nebylo schváleno.

Od července 2022, by ale mělo dojít ke zvýšení limitu pro čerpání rodičovského příspěvku. Současná částka 10 000 Kč by se od 1. 7. 2022, mohla zvýšit na 13 000 Kč. Viz aktuální informace zde.

Výpočet rodičovské dovolené – rodičovský příspěvek na 1 měsíc v roce 2022

Kalkulačka rodičovská dovolená 2022
Průměrná hrubá měsíční mzda
(otce nebo matky, podle toho, která je vyšší)

Máte dvojčata (vícerčata)
Výpočet

Kolik je rodičovská v roce 2022?

Od 1. 1. 2022 platí, že rodičovský příspěvek je:

 • Rodičovská na jedno dítě je 300 000 Kč.
 • Rodičovská na dvojčata je 450 000 Kč

Pokud se narodí trojčata (nebo dokonce více dětí), pak je rodičovský příspěvek také 450 000 Kč.

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek v roce 2022

Celková výše rodičovské je pro všechny stejná. Na 300 tisíc Kč (nebo 450 tisíc Kč na dvojčata) má nárok každý, kdo se stará o nejmladší dítě v rodině, maximálně do jeho 4 roků.

U rodičovského příspěvku není podmínka, aby byl žadatel zaměstnaný (to hraje případně roli při výpočtu měsíční částky, na celkovou výši RP to ale nemá vliv).

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek?

Základní podmínkou pro nárok na rodičovský příspěvek je péče o nejmladší dítě v rodině. Pokud se v rodině narodí mladší dítě, pak nárok na RP na starší dítě zaniká (nárok zaniká i při zahájení mateřské na nejmladší dítě).

V roce 2020 se změnila i podmínka, která omezuje maximální dobu ve školce. U dětí do 2 roků je nyní možné, aby byly ve školce až 92 hodin v průběhu měsíce. V roce 2022, by mohlo dojít k další změně – zřejmě od 1. 7. 2022, by se mohlo toto omezení úplně zrušit.

Na rodičovský příspěvek mají nárok jak zaměstnanci, tak i OSVČ, nezaměstnaní nebo studenti. Případný příjem ze zaměstnání nebo z podnikání hraje roli jenom při výpočtu měsíční výše RP.

Samotný nárok na rodičovskou není podmíněn tím, že by příjemce musel před tím někde pracovat (u peněžité pomoci v mateřství je to jinak, tam bez příjmu ze zaměstnání nebo podnikání nárok není).

Výpočet maximální rodičovské v roce 2022

Rodičovský příspěvek se vyplácí v měsíčních platbách. Není možné čerpat rodičovskou jednorázově, celých 300 tisíc korun naráz. Výjimkou je situace, kdy je ukončena výplata rodičovské, z důvodu narození dalšího dítěte v rodině. V takovém případě, je možné požádat po narození dalšího dítěte, o vyplacení zbývající, nevyčerpané části RP.

Pokud příjemce rodičovského příspěvku před porodem nepracoval (neměl nárok na PPM), a pokud není možné doložit ani příjem druhého rodiče, pak je maximální rodičovský příspěvek limitovaný.

Pokud nebyl nárok na mateřskou (není možné doložit příjem druhého rodiče):

 • Maximální rodičovská na jedno dítě = 10 000 Kč měsíčně
 • Maximální rodičovská na dvojčata = 15 000 Kč měsíčně

Pokud byl před rodičovskou, nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), nebo pokud je možné doložit příjem druhého rodiče, pak je možné zvolit i jinou maximální měsíční částku.

Maximální výše rodičovského příspěvku je pak stejná, jako výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství, kterou žena dostávala:

 • Maximální možná výše rodičovského příspěvku je v roce 2022 částka 47 700 Kč měsíčně
 • Maximální rodičovská na dvojčata je v roce 2022 ve výši 61 550 Kč měsíčně

To je současně i maximální mateřská v roce 2020. Na takto vysokou rodičovskou, by ale dosáhl pouze zaměstnanec s měsíční hrubou mzdou cca 118 000 Kč.

Možnost změny rodičovského příspěvku

Během čerpání, je možné rodičovský příspěvek libovolně měnit. Vždy jednou za tři měsíce je možné rodičovskou zvýšit nebo snížit. Jste omezeni pouze tím, na jaký maximální rodičovský příspěvek máte nárok.

Délka rodičovské dovolené v roce 2022

Jsou zde dvě různé věci – délka rodičovské dovolené a délka doby, kdy je vyplácen rodičovský příspěvek. Tyto dvě věci mohou být různé.

Maximální délka rodičovské dovolené je do 3 roků dítěte. Rodičovská dovolená je pracovní volno, které poskytuje zaměstnavatel rodiči, který pečuje o dítě do 3 roků. Na rodičovskou dovolenou má nárok jak žena (matka dítěte), tak i muž (otec dítěte). Na rodičovské dovolené ale může být vždy jen jeden z nich (mohou se ale vystřídat).

Maximální doba, do kdy může být vyplácen rodičovský příspěvek je buď do 4 roků dítěte, nebo dokud není vyplacena celá částka 300 000 Kč (nebo 450 000 Kč)

Tím, že si každý může zvolit jinou výši měsíčního rodičovského příspěvku, se pak i liší doba, po kterou je vyplácen.

Někdo může mít nárok na vysoký rodičovský příspěvek a tak celou částku může vyčerpat už za 6 měsíců. Někdo si raději zvolí nižší platbu, a rodičovskou má na 3 nebo dokonce na 4 roky.

Je možné být doma na rodičovské dovolené a při tom nedostávat rodičovský příspěvek. Je to možné i opačně. Chodit do zaměstnání a současně brát rodičovský příspěvek.

Rodičovská na dvojčata v roce 2022

V případě narození dvojčat je nárok na zvýšený rodičovský příspěvek. Ten je na dvojčata 450 000 Kč. Stejný by ale byl i na trojčata nebo čtyřčata.

Rodiče, kterým se narodí dvojčata, mají také nárok na rychlejší čerpání rodičovského příspěvku.

Mohou si zvolit o polovinu vyšší měsíční částku než rodiče, kterým se narodí jedno dítě.

Maximální výše rodičovského příspěvku na dvojčata je tedy 15 000 Kč měsíčně, nebo 1,5 násobek mateřské (peněžité pomoci v mateřství), na kterou byl nárok při narození dětí.

Další kalkulačky:

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Nebankovní půjčky bez registru pro každého. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčky do 20.000 Kč bez příjmu. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet rodičovského příspěvku 2022

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Petr: Jsem invalida III. stupně 90% práce neschopný s poznámkou zákaz jakékoliv prác...
 • vlasta suchý: Zapojit do diskuse je sice dobré, ale když nikdo neodpoví je celá diskuse k hovnu...
 • Lenka: Nezdá se mi rozhodnutí vlády rozumné. Přece ten, kdo bydlí společně s Ukrajin...
 • Václav Staněk: Moc Vám děkuji za sdělení.Václav Staněk...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Při exekuci a insolvenci, je nárok na nezabavitelné minimum (což něco jiného ne...