Kalkulačka otcovská dovolená 2020

<span>Při narození potomka má muž (otec dítěte), nárok na placené volno. Nárok je na 7 kalendářních dní, které je možné využít během prvních 6 týdnů po porodu. </span> Při narození potomka má muž (otec dítěte), nárok na placené volno. Nárok je na 7 kalendářních dní, které je možné využít během prvních 6 týdnů po porodu.

Při narození potomka má muž (otec dítěte), nárok na placené volno. Nárok je na 7 kalendářních dní, které je možné využít během prvních 6 týdnů po porodu. Nárok na otcovskou dovolenou mají zaměstnanci, nebo OSVČ (kteří si platí nemocenské pojištění). Výpočet výše otcovské, je obdobný, jako výpočet mateřské (peněžité pomoci v mateřství).

V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik byste dostali v roce 2020, pokud byste po narození potomka zůstali týden doma, na placené otcovské dovolené.

Výpočet otcovské dovolené v roce 2020

Kalkulačka otcovská dovolená 2020
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet dní na otcovské
Výpočet

Kdo má nárok na otcovskou dovolenou – jaké jsou podmínky?

Nárok na otcovskou dovolenou má muž (otec dítěte, kterému se narodí potomek. Mezi hlavní podmínky patří:

 • Muž (otec dítěte) musí být zapsán v rodném listě (nemusí být ale manžel)
 • Na otcovskou dovolenou je nárok pouze prvních 6 týdnů od porodu
 • Musí být zaměstnaný (v zaměstnání kde mu vzniká účast na nemocenském pojištění)
 • Nebo si musí jako podnikatel (živnostník, OSVČ), platit nemocenské pojištění (minimálně 3 měsíce před nárokem na otcovskou)

O otcovskou dovolenou si žádá muž (který je zaměstnaný), předem u svého zaměstnavatele. Nárok je maximálně na 7 dní. Je možné požádat i o kratší dobu. Otcovská dovolená se ale musí čerpat v jednom kuse.

OSVČ si otcovskou vyřizuje až zpětně, až po uplynutí oněch 7 dní. Proplacení otcovské dovolené si OSVČ vyřizuje na příslušné OSSZ (tam kde si OSVČ řeší věci okolo sociálního pojištění).

Kolik je placená otcovská dovolená v roce 2020?

Otcovská je ve výši 70% z redukovaného vyměřovacího základu a platí se za každý kalendářní den (tedy maximálně za 7 dní).

Výše otcovské za jeden den je tedy stejná, jako výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství). Pokud by se jednalo o zaměstnance s hrubou mzdou do cca 35 tisíc korun hrubého měsíčně, pak je otcovská cca 70% z hrubé mzdy.

Pokud má zaměstnanec vyšší mzdu, pak se projeví redukční hranice. Redukční hranice pro výpočet redukovaného vyměřovacího základu jsou pro rok 2020:

 • Do 1162 Kč se započítá 100%
 • Od 1162 Kč do 1742 Kč se započítá 60%
 • Od 1742 Kč do 3484 Kč se započítá 30%
 • Nad 3484 Kč se napočítá nic

Příklad výpočtu otcovské dovolené:

Při hrubé mzdě 45 tisíc korun měsíčně, by denní vyměřovací základ vycházel na 1479,45 Kč. Redukovaný denní vyměřovací základ by pak byl 1353 Kč (z částky nad 1162 se započítá jen 60%). Výsledná otcovská na jeden den je 70% z redukovaného vyměřovacího základu. Tedy 948 Kč za jeden den. Celkem za 7 dní by to bylo 6 636 Kč.

Kolik je otcovská dovolená u OSVČ

U OSVČ se podobně, jako i u jiných nemocenských dávek vychází z toho, jak vysoké nemocenské pojištění si OSVČ platí. Minimální nemocenské pojištění pro OSVČ je v roce 2020 částka 126 Kč měsíčně. Při minimální platbě nemocenského pojištění by ale otcovská byla jen velmi nízká. Odpovídala by hrubé mzdě 6000 Kč měsíčně. Tedy 139 Kč za jeden den, 973 Kč celkem za 7 dní.

Nárok na otcovskou pro studenty nebo nezaměstnané?

Na otcovskou dovolenou mají nárok jenom zaměstnanci nebo OSVČ. Resp. ti kdo jsou účastníky nemocenské pojištění. U nezaměstnaného by mohl vzniknout nárok na otcovskou pouze v případě, že by to bylo do 7 dní od skončení zaměstnání (7 dní je ochranná doba).

U studenta by na otcovskou dovolenou vznikal nárok pouze v případě, že by během studia pracoval nebo podnikal. Jinak nárok během studia vzniknout nemůže (za studenty stát platí pouze zdravotní pojištění, což je něco jiného než nemocenské pojištění).

Další kalkulačky

Otcovská dovolená není mateřská

Otcovská dovolená pro muže (otce dítěte), je něco jiného než mateřská (peněžitá pomoc v mateřství). Otcovská slouží primárně k tomu, aby otec dítěte mohl zůstat několik dní doma, v prvních týdnech po porodu.

Pokud by se muž chtěl starat o dítě delší dobu, pak má možnost požádat si standardní mateřskou dovolenou, a s ní související peněžitou pomoc v mateřství. Pokud by se dohodl s matkou dítěte (na mateřské může být jen jeden rodič, mohou se případně vystřídat), pak má možnost od začátku 7 týdne po porodu nastoupit na mateřskou dovolenou v délce 22 týdnů. V kombinaci s otcovskou by tedy mohl být doma 23 týdnů.

Výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství) pro muže je stejná jako u otcovské. I u PPM je to 70% z redukovaného vyměřovacího základu (z hrubé mzdy). Musí zde být ale splněny i další podmínky. Například minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka bez doložení příjmu a bez ručitele. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka v hotovosti na OP ihned. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka otcovská dovolená 2020

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Za práci přes čas, máte nárok na náhradní volno nebo na příplatek ve výši ...
 • Irena: Dobrý den, pracuji na úvazek 40hod/týd.a dovolenou za rok 20dnů. Za měsíc má...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Podobně, jako i u předchozího KB, by měla mít nárok i spolupracující osoba, p...
 • Jan Boháč: Je možné žádat o kompenzační bonus i za osobu spolupracující ? Děkuji Jan B...
 • Martina: ne nemate protoze vam to skončilo pred schvalenim...