Kalkulačka otcovská dovolená 2024 – nárok, podmínky, zvýšení, formulář

Kalkulačka otcovská dovolená 2024 – nárok, podmínky, zvýšení, formulář

Při narození potomka má muž (otec dítěte), nárok na placené volno. Nárok je na 14 kalendářních dní, během prvních 6 týdnů po porodu. Na otcovskou mají nárok zaměstnanci nebo i podnikatelé (OSVČ). Od začátku roku 2024 se zvyšují redukční hranice pro výpočet otcovské. Dochází ke zvýšení o 9%.

Při narození potomka má muž (otec dítěte), nárok na placené volno. Nárok je na 14 kalendářních dní, které je možné využít během prvních 6 týdnů po porodu. Nárok na otcovskou dovolenou mají zaměstnanci, nebo OSVČ (kteří si platí nemocenské pojištění).

Výpočet otcovské, je obdobný, jako výpočet mateřské (peněžité pomoci v mateřství). I otcovská je 70% z hrubé mzdy (resp. z redukovaného vyměřovacího základu.

V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik byste dostali v roce 2024, pokud byste po narození potomka zůstali týden doma, na placené otcovské dovolené.

Výpočet otcovské dovolené v roce 2024

Kalkulačka otcovská dovolená 2024
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet dní na otcovské
Výpočet

Kdo má nárok na otcovskou dovolenou – jaké jsou podmínky?

Nárok na otcovskou dovolenou má muž (otec dítěte, kterému se narodí potomek. Mezi hlavní podmínky patří:

  • Muž (otec dítěte) musí být zapsán v rodném listě (nemusí být ale manžel)
  • Na otcovskou dovolenou je nárok pouze prvních 6 týdnů od porodu
  • Musí být zaměstnaný (v zaměstnání kde mu vzniká účast na nemocenském pojištění)
  • Nebo si musí jako podnikatel (živnostník, OSVČ), platit nemocenské pojištění (minimálně 3 měsíce před nárokem na otcovskou)

O otcovskou dovolenou si žádá muž (který je zaměstnaný), předem u svého zaměstnavatele. Nárok je maximálně na 14 dní. Je možné požádat i o kratší dobu. Otcovská dovolená se ale musí čerpat v jednom kuse.

OSVČ si otcovskou vyřizuje až zpětně, až po uplynutí oněch 14 dní. Proplacení otcovské dovolené si OSVČ vyřizuje na příslušné OSSZ (tam kde si OSVČ řeší věci okolo sociálního pojištění).

Jak bude placená otcovská dovolená v roce 2024?

Otcovská je ve výši 70% z redukovaného vyměřovacího základu a platí se za každý kalendářní den (tedy maximálně za 14 dní).

Výše otcovské za jeden den je tedy stejná, jako výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství). Pokud by se jednalo o zaměstnance s hrubou mzdou do cca 44 tisíc korun hrubého měsíčně, pak je otcovská cca 70% z hrubé mzdy.

Pokud má zaměstnanec vyšší mzdu, pak se projeví redukční hranice. Redukční hranice pro výpočet redukovaného vyměřovacího základu jsou pro rok 2024:

  • Do 1 466 Kč se započítá 100%
  • Od 1 466 Kč do 2 199 Kč se započítá 60%
  • Od 2 199 Kč do 4397 Kč se započítá 30%
  • Nad 4033 Kč se napočítá nic

Příklad výpočtu otcovské dovolené:

Při hrubé mzdě 45 tisíc korun měsíčně, by denní vyměřovací základ vycházel na 1479,45 Kč. Redukovaný denní vyměřovací základ by pak byl 1475 Kč (z částky nad 1466 Kč se započítá jen 60%). Výsledná otcovská na jeden den je 70% z redukovaného vyměřovacího základu. Tedy 1033 Kč za jeden den. Celkem za 14 dní by to bylo 14 462 Kč.

Kolik je otcovská dovolená u OSVČ v roce 2024

U OSVČ se podobně, jako i u jiných nemocenských dávek vychází z toho, jak vysoké nemocenské pojištění si OSVČ platí. Minimální nemocenské pojištění pro OSVČ bude v roce 2024 částka 216 Kč měsíčně. Při minimální platbě nemocenského pojištění by ale otcovská byla jen velmi nízká. Odpovídala by hrubé mzdě 8000 Kč měsíčně. Tedy 185 Kč za jeden den, 2 590 Kč celkem za 14 dní.

Nárok na otcovskou pro studenty nebo nezaměstnané?

Na otcovskou dovolenou mají nárok jenom zaměstnanci nebo OSVČ. Resp. ti kdo jsou účastníky nemocenské pojištění. U nezaměstnaného by mohl vzniknout nárok na otcovskou pouze v případě, že by to bylo do 7 dní od skončení zaměstnání (7 dní je ochranná doba).

U studenta by na otcovskou dovolenou vznikal nárok pouze v případě, že by během studia pracoval nebo podnikal. Jinak nárok během studia vzniknout nemůže (za studenty stát platí pouze zdravotní pojištění, což je něco jiného než nemocenské pojištění).

Otcovská dovolená není mateřská

Otcovská dovolená pro muže (otce dítěte), je něco jiného než mateřská (peněžitá pomoc v mateřství). Otcovská slouží primárně k tomu, aby otec dítěte mohl zůstat několik dní doma, v prvních týdnech po porodu.

Pokud by se muž chtěl starat o dítě delší dobu, pak má možnost požádat si standardní mateřskou dovolenou, a s ní související peněžitou pomoc v mateřství.

Pokud by se dohodl s matkou dítěte (na mateřské může být jen jeden rodič, mohou se případně vystřídat), pak má možnost od začátku 7 týdne po porodu nastoupit na mateřskou dovolenou v délce 22 týdnů. V kombinaci s otcovskou by tedy mohl být doma 23 týdnů.

Výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství) pro muže je stejná jako u otcovské. I u PPM je to 70% z redukovaného vyměřovacího základu (z hrubé mzdy). Musí zde být ale splněny i další podmínky. Například minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní.

Žádost o otcovskou – formulář a kde vyřídit?

Žádost o dávku otcovské poporodní péče („otcovskou“), je možné najít přímo na webu ČSSZ.

Online formulář – žádost o otcovskou:

  • Online formulář – žádost o otcovskou (elektronická verze, k vyplnění online) je zde
  • PDF formulář – žádost o otcovskou (PDF formulář, ke stažení) je zde

Zaměstnanci, vyplní první část formuláře, a následně jej předají svému zaměstnavateli. Ten doplní druhou část formuláře (údaje o příjmech – resp. o vyměřovacím základu) a vyplněný formulář poté předá na ČSSZ.

OSVČ si vyplní celý formulář sami, a následně si jej sami řeší na místě příslušné OSSZ.

Zaměstnanci si otcovskou dovolenou vyřizují předem. OSVČ si žádost o otcovskou řeší až následně, po vyčerpání příslušné doby (14 dní).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka bez doložení příjmu a bez ručitele. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka v hotovosti na OP ihned. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.