Kalkulačka otcovská dovolená 2022 – prodloužení na 14 dní

Při narození potomka má muž (otec dítěte), nárok na placené volno. Nárok je na 14 kalendářních dní, které je možné využít během prvních 6 týdnů po porodu. Nárok na otcovskou dovolenou mají zaměstnanci, nebo OSVČ (kteří si platí nemocenské pojištění). Výpočet výše otcovské, je obdobný, jako výpočet mateřské (peněžité pomoci v mateřství).
V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik byste dostali v roce 2022, pokud byste po narození potomka zůstali týden doma, na placené otcovské dovolené.
Prodloužení otcovské dovolené v roce 2022
V předchozích letech, byla otcovská dovolená, pouze 7 kalendářních dní. To se ale od začátku roku 2022 mění. Od 1. 1. 2022, je nárok na 14 kalendářních dní, placené otcovské dovolené.
Změna se bude týkat jak dětí, které se narodí v roce 2022, tak i dětí, které se narodí ještě před koncem roku 2021. Pokud se dítě, narodí až během posledních 6 týdnů roku 2021, pak je už nárok na delší otcovskou dovolenou.
Ostatní podmínky, pro nárok na placenou otcovskou dovolenou se nemění – nárok mohou mít jak zaměstnanci, tak i OSVČ.
Výpočet otcovské dovolené v roce 2022
Kdo má nárok na otcovskou dovolenou – jaké jsou podmínky?
Nárok na otcovskou dovolenou má muž (otec dítěte, kterému se narodí potomek. Mezi hlavní podmínky patří:
- Muž (otec dítěte) musí být zapsán v rodném listě (nemusí být ale manžel)
- Na otcovskou dovolenou je nárok pouze prvních 6 týdnů od porodu
- Musí být zaměstnaný (v zaměstnání kde mu vzniká účast na nemocenském pojištění)
- Nebo si musí jako podnikatel (živnostník, OSVČ), platit nemocenské pojištění (minimálně 3 měsíce před nárokem na otcovskou)
O otcovskou dovolenou si žádá muž (který je zaměstnaný), předem u svého zaměstnavatele. Nárok je maximálně na 14 dní. Je možné požádat i o kratší dobu. Otcovská dovolená se ale musí čerpat v jednom kuse.
OSVČ si otcovskou vyřizuje až zpětně, až po uplynutí oněch 14 dní. Proplacení otcovské dovolené si OSVČ vyřizuje na příslušné OSSZ (tam kde si OSVČ řeší věci okolo sociálního pojištění).
Kolik je placená otcovská dovolená v roce 2022?
Otcovská je ve výši 70% z redukovaného vyměřovacího základu a platí se za každý kalendářní den (tedy maximálně za 14 dní).
Výše otcovské za jeden den je tedy stejná, jako výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství). Pokud by se jednalo o zaměstnance s hrubou mzdou do cca 39,5 tisíc korun hrubého měsíčně, pak je otcovská cca 70% z hrubé mzdy.
Pokud má zaměstnanec vyšší mzdu, pak se projeví redukční hranice. Redukční hranice pro výpočet redukovaného vyměřovacího základu jsou pro rok 2022:
- Do 1298 Kč se započítá 100%
- Od 1298 Kč do 1946 Kč se započítá 60%
- Od 1946 Kč do 3892 Kč se započítá 30%
- Nad 3892 Kč se napočítá nic
Příklad výpočtu otcovské dovolené:
Při hrubé mzdě 45 tisíc korun měsíčně, by denní vyměřovací základ vycházel na 1479,45 Kč. Redukovaný denní vyměřovací základ by pak byl 1407 Kč (z částky nad 1298 Kč se započítá jen 60%). Výsledná otcovská na jeden den je 70% z redukovaného vyměřovacího základu. Tedy 985 Kč za jeden den. Celkem za 14 dní by to bylo 13 790 Kč.
Kolik je otcovská dovolená u OSVČ v roce 2022
U OSVČ se podobně, jako i u jiných nemocenských dávek vychází z toho, jak vysoké nemocenské pojištění si OSVČ platí. Minimální nemocenské pojištění pro OSVČ je v roce 2022 částka 147 Kč měsíčně. Při minimální platbě nemocenského pojištění by ale otcovská byla jen velmi nízká. Odpovídala by hrubé mzdě 7000 Kč měsíčně. Tedy 162 Kč za jeden den, 2 268 Kč celkem za 14 dní.
Nárok na otcovskou pro studenty nebo nezaměstnané?
Na otcovskou dovolenou mají nárok jenom zaměstnanci nebo OSVČ. Resp. ti kdo jsou účastníky nemocenské pojištění. U nezaměstnaného by mohl vzniknout nárok na otcovskou pouze v případě, že by to bylo do 7 dní od skončení zaměstnání (7 dní je ochranná doba).
U studenta by na otcovskou dovolenou vznikal nárok pouze v případě, že by během studia pracoval nebo podnikal. Jinak nárok během studia vzniknout nemůže (za studenty stát platí pouze zdravotní pojištění, což je něco jiného než nemocenské pojištění).
Další kalkulačky 2022
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ v roce 2022
- Peněžitá pomoc v mateřství pro muže (otce dítěte)
- Kalkulačka otcovská dovolená 2022
Otcovská dovolená není mateřská
Otcovská dovolená pro muže (otce dítěte), je něco jiného než mateřská (peněžitá pomoc v mateřství). Otcovská slouží primárně k tomu, aby otec dítěte mohl zůstat několik dní doma, v prvních týdnech po porodu.
Pokud by se muž chtěl starat o dítě delší dobu, pak má možnost požádat si standardní mateřskou dovolenou, a s ní související peněžitou pomoc v mateřství. Pokud by se dohodl s matkou dítěte (na mateřské může být jen jeden rodič, mohou se případně vystřídat), pak má možnost od začátku 7 týdne po porodu nastoupit na mateřskou dovolenou v délce 22 týdnů. V kombinaci s otcovskou by tedy mohl být doma 23 týdnů.
Výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství) pro muže je stejná jako u otcovské. I u PPM je to 70% z redukovaného vyměřovacího základu (z hrubé mzdy). Musí zde být ale splněny i další podmínky. Například minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní.
Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka bez doložení příjmu a bez ručitele. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka v hotovosti na OP ihned. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Kdo má nárok na mateřskou?, Kdo má nárok na otcovskou dovolenou - jaké jsou podmínky?, Kdy má nárok na „mateřskou“ otec dítěte?, Kolik je „mateřská“ v roce 2023?, Kolik je otcovská dovolená u OSVČ, Kolik je placená otcovská dovolená v roce 2023?, Má na mateřskou nárok otec dítěte?, Nárok na mateřskou a pracovní neschopnost, Nárok na mateřskou dovolenou, Nárok na otcovskou pro studenty nebo nezaměstnané?, Peněžitá pomoc v mateřství 2023, Příklad výpočtu mateřské v roce 2023, Výpočet otcovské dovolené v roce 2023
Diskuse: Kalkulačka otcovská dovolená 2022 – prodloužení na 14 dní
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.