Gen, který určuje krevní skupinu, je na dlouhém rameni 9 chromozomu jedná se o gen 9q34.
Mnoho nastávajících rodičů, nebo těhotných žen, se zajímá, jakou krevní skupinu by mohlo mít jejich dítě. Na této stránce najdete kalkulačku, která vám umožní spočítat, jakou krevní skupinu by mohlo mít vaše dítě. V některých případech může mít dítě pouze jednu konkrétní skupinu. V jiných je možné, aby mělo dvě nebo i více krevních skupin, přičemž pravděpodobnost je pro všechny stejná. Také se podíváme na to, jak se dědí krevní skupina.
Asi víte, že všechny vlastnosti lidského organismu určují geny. Každý člověk má 21 párů chromozomů (nyní pomíjíme abnormality, kdy je některý z chromozomů zdvojen nebo dokonce ztrojen apod.). Dítě pak dostává jednu polovinu chromozomů od otce a druhou pak od matky dítěte. Tedy 21 chromozomů od otce a 21 od matky.
Gen, který určuje krevní skupinu, je na dlouhém rameni 9 chromozomu jedná se o gen 9q34. Tento gen může mít tři různé podoby (alely):
Od každého z rodičů pak dítě získává jednu alelu, a záleží na tom, jaká je jejich kombinace
Rodič poskytuje dítěti pouze jednu polovinu genů. Takže i když rodič má dva geny pro krevní skupinu (které pak určuj krevní skupinu rodiče) dítěti předává jen jednu polovinu. Takže je pak možné, že i když má otec krevní skupinu A a matka krevní skupina B, dítě může mít krevní skupinu 0 (nebo i A, nebo B nebo AB – v tomto případě záleží, jakou kombinaci genů mají rodiče, a které z nich pak poskytnou dítěti).
V případech, kdy otec dítěte své otcovství popírá, je možné provést jednoduchý test, kdy se porovná krevní skupina otce, matky a dítěte. Vyloučit otcovství na základě krevního testu je ale možné jen v malé části případů. Tedy v těch, kdy je jednoznačně jasné jakou krevní skupinu dítě mít nemůže.
Podívejte se na další užitečné informace:
Jak ale již bylo zmíněno výše, jsou případy, kdy dítě může od rodičů získat libovolnou krevní skupinu – typicky se jedná o situaci kdy matka má krevní skupinu A (a je nositelkou genu pro A i pro 0) a otec má krevní skupinu B (a je nositelem genu pro krevní skupinu B i 0), pak dítě může mít se stejnou pravděpodobností jak všechny 4 krevní skupiny (0, A, B, AB).
V takovém případě je pak pro určení otcovství nutné provést jedině podrobnější genetické vyšetření. Tyto genetické testy jsou pak podobné, jaké se v současné době používají třeba i v kriminalistice k určování pachatelů trestných činů. K provedení genetického vyšetření je ale nutný souhlas dané osoby (otce dítěte) a také obou rodičů (testuje se i dítě).
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.