Výpočet: Budu mít nárok na porodné 2024?

<span>Porodné je jednorázová sociální dávka, kterou můžete dostat při narození prvního dítěte (13000 Kč) nebo při narození druhého dítěte (10000 Kč). Podmínkou je to, aby příjem nebyl vyšší než 2,7 násobek životního minima. V roce 2024, se životní minimum nemění, a je stejné jako v minulém roce.</span> Porodné je jednorázová sociální dávka, kterou můžete dostat při narození prvního dítěte (13000 Kč) nebo při narození druhého dítěte (10000 Kč). Podmínkou je to, aby příjem nebyl vyšší než 2,7 násobek životního minima. V roce 2024, se životní minimum nemění, a je stejné jako v minulém roce.

Porodné je jednorázová sociální dávka, kterou můžete dostat při narození prvního dítěte (13000 Kč) nebo při narození druhého dítěte (10000 Kč). Podmínkou je to, aby příjem nebyl vyšší než 2,7 násobek životního minima.

V roce 2024, se životní minimum zatím nemění. V této kalkulačce, si můžete spočítat, jestli máte nárok na porodné , a kolik byste mohli dostat.

Kalkulačka: Kolik je porodné v roce 2024

Kalkulačka porodné 2024
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Kolik je porodné v roce 2024?

Porodné je jednorázová sociální dávka, na kterou mají nárok ženy, které porodily své první nebo své druhé dítě. Nárok na porodné vzniká i při převzetí dítěte do péče (pokud se jedná o první nebo druhé dítě v rodině).

Porodné se vyplácí jako jednorázová částka:

 • Porodné na první dítě = 13 000 Kč
 • Porodné na druhé dítě = 10 000 Kč

Pokud se narodí dvojčata, pak je nárok na porodné 23 000 Kč (pokud jsou dvojčata zároveň první a druhé dítě ženy), nebo může být nárok jen na porodné 10 000 Kč (pokud jsou dvojčata druhé a třetí dítě ženy).

Kdo má nárok na porodné – jaké jsou podmínky?

Nárok na porodné má žena, které se narodí první nebo druhé dítě. Nebo ten, kdo převzal dítě do péče. Nutnou podmínkou je pak výše příjmu.

Průměrná výše čistého měsíčního příjmu rodiny (všech společně posuzovaných osob, nebo samotné ženy, pokud je pro porodné posuzována samostatně), nesmí překročit výši 2,7 násobku životního minima.

Příjem se počítá za poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud se dítě narodí v květnu 2024, pak by se počítalo období leden – březen 2024. V tomto období pak nesmí celkový průměrný příjem všech osob (samotná žena, nebo žena + otec dítěte), překročit 2,7 násobek životního minima.

Kolik je životní minimum v roce 2024?

Velmi důležitým údajem, pro výpočet nároku na porodné, je aktuální životní minimum. To se naposledy zvýšilo od 1. 1. 2023, a od té doby zatím neproběhla žádná změna. Zatím se další zvýšení neplánuje ani pro rok 2024.

Kolik je  životní minimum, si můžete spočítat v této kalkulačce: kalkulačka životního minima v roce 2024.

Nárok na porodné pro rodinu od 1. 1. 2024

Pokud by se jednalo o rodinu, které se narodí první dítě, kde se pro účely porodného posuzuje pouze příjem matky a otce:

Porodné na první dítě (13 000 Kč):

 • Bude nárok na porodné na první dítě do příjmu 29 673 Kč

Porodné na druhé dítě (100000 Kč), za předpokladu, že první dítě má do 6 roků:

 • Bude nárok na porodné na druhé dítě do příjmu 36 369 Kč

Nárok na porodné pro samoživitelku od 1. 1. 2024

Porodné na první dítě (13 000 Kč):

 • Bude nárok na porodné na první dítě do příjmu 18 765 Kč

Porodné na druhé dítě (100000 Kč), za předpokladu, že první dítě má do 6 roků:

 • Bude nárok na porodné na druhé dítě do příjmu 25 461 Kč

Kde se vyřizuje porodné

Porodné je možné vyřídit na Úřadu práce. Buď osobně na místní pobočce Úřadu práce, nebo také elektronicky na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Online formuláře na porodné je možné najít zde.

K vyřízení žádosti o porodné potřebujete osobní doklady, doklad o výši čtvrtletního příjmu nebo prohlášení, že nemáte příjmy, které by měly vliv na výpočet dávky. Případně mohou být vyžadovány i další doklady.

Je možné uplatnit nárok na porodné zpětně?

Ano, na porodné je možné uplatnit nárok zpětně. Žádost je možné podat až do 1 roku dítěte (do 365 dní od narození). Pak nárok na porodné zaniká.

Kdy dostanu porodné –  kdy se vyplácí?

O porodné je možné požádat po narození dítěte (dokládá se rodný list). Nárok na tuto sociální dávku vzniká dnem podání žádosti. Jako u jiných sociálních dávek, i zde má Úřad práce lhůtu 30 dní na vyřízení žádosti. Porodné se pak vyplácí bezprostředně po schválení žádosti. Peníze dostanete na účet v příslušném termínu (každý úřad má jiné termíny pro výplatu sociálních dávek).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka 20000 Kč do hodiny ihned i na ruku. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Nebankovní americká hypotéka online. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Výpočet: Budu mít nárok na porodné 2024?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • repka@vesna.cz: Dobrý den, ptám se za řidiče, zda mají nárok od zaměstnavatele na zajištění...
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...