Kalkulačka: Kolik je porodné v roce 2023?

<span>Na porodné je nárok jak při narození prvního dítěte, tak i při narození druhého dítěte.</span> Na porodné je nárok jak při narození prvního dítěte, tak i při narození druhého dítěte.

Zajímalo by vás, jestli máte nárok na porodné v roce 2023? Naše kalkulačka pro výpočet nároku na porodné, a jeho výše, vám poradí. Sami si můžete spočítat, jestli splňujete podmínky pro porodné a kolik peněz byste při narození dítěte mohli dostat. Navíc se podíváme na všechny otázky, které se sociální dávkou porodné souvisí.

Zvýšení životního a existenčního minima od 1. 1. 2023

Od začátku ledna 2023, dochází k dalšímu zvýšení životního a existenčního minima. Jednotlivé částky, se zvyšují v průměru o 5,2%. Životní minimum pro jednotlivce, je od 1. 1. 2023 ve výši 4 860 Kč, zvýšení částky pro jednotlivé členy rodiny (osoby ve společné domácnosti), najdete zde: Kalkulačka: Zvýšení životního a existenčního minima od 1. 1. 2023 – zvýší se o 5,2%

Životní minimum (a průměrný čistý příjem) má přímý vliv pro posuzování nároku na porodné. Aktuální zvýšení znamená, že od ledna 2023, může mít na porodné nárok více maminek, kterým se narodí jejich první nebo druhé dítě.

Online kalkulačka – výpočet porodné v roce 2023

Kalkulačka porodné 2023
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Kdo má nárok na porodné v roce 2023

Na porodné má tedy nárok žena, která porodila dítě (resp., případně i osoba, která převzala dítě do péče). Nárok vzniká tehdy, pokud příjmy rodiny (typicky otec + matka dítěte) jsou nižší než 2,7 násobek životního minima. Na porodné je nárok jak při narození prvního dítěte, tak i při narození druhého dítěte.

Jak se počítá nárok na porodné

Jak již bylo zmíněno výše, nárok na porodné mají především rodiny s nižšími příjmy. Základem je tedy určení životního minima – to se od 1. 1. 2023 zvýšilo (viz: kalkulačka životní minimum 2023). Mezi typické situace patří především tyto

 • Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je 10 990 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 29 673 Kč
 • Rodina, které se narodí druhé dítě = životní minimum je 13 470 Kč, hranice nároku na porodné je 36 369 Kč (*)
 • Matka samoživitelka, které se narodí první dítě = životní minimum je 6 950 Kč, hranice nároku je 18 765 Kč

(*) Pozn.: v daném případě uvažujeme, že první narození dítě má věk do šesti roků, pokud by bylo starší, životní minimum bude o něco málo vyšší, životní minimum pro dítě se totiž liší podle jeho věku

Dané příklady jsou pouze ilustrační, v reálných situacích mohou nastávat i jiné situace, konkrétní výpočty je možné provést v naší kalkulačce

Kolik je porodné v roce 2023?

Výše porodného v roce 2023 je stanovena takto:

 • Porodné na první dítě v roce 2023 = 13.000 Kč
 • Porodní při narození dvojčat v roce 2023 = 23.000 Kč
 • Porodné na druhé dítě v roce 2023 = 10.000 Kč

Z čeho se počítá porodné?

Pro stanovení nároku na porodné jsou rozhodující příjmy v tzv. „rozhodném období“. Rozhodné období pro porodné je předchozí kalendářní čtvrtletí. Tedy, pokud se dítě narodí třeba v dubnu 2023, pak se budou započítávat příjmy z období leden 2023 – březen 2023. Pokud se dítě narodí v červnu, pak se stále posuzuje leden – březen. Pokud se ale narodí až v červenci, pak se započítává už duben 2023 – červen 2023.

Jaké příjmy se započítávají pro porodné

Obecně platí, že se započítávají téměř všechny příjmy:

 • Příjmy ze zaměstnání, brigád, z podnikání (obecně, všechny zdanitelné příjmy dle příslušného zákona o daních)
 • Podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, peněžitá pomoc v mateřství, atd.
 • Některé sociální dávky jako třeba přídavky na dítě nebo rodičovský příspěvek, apod.

Některé příjmy se ale naopak nezapočítávají

 • Například příspěvek na bydlení se nepovažuje za příjem, a jsou i další výjimky (opět viz příslušný zákon o státní sociální podpoře)

Nárok na porodné u OSVČ

U zaměstnanců je určení nároku na porodné poměrně jednoduché – započítá se jim příjem ze zaměstnání (plat) nebo pokud je žena na rizikovém těhotenství, tak nemocenské dávky.

Pokud je žena nebo otec dítěte OSVČ, pak by se měli započítat jejich příjmy stanovené na základě podnikatelské činnosti. Pokud tyto příjmy není možné doložit – třeba z důvodu toho, že podnikatelská činnost byla zahájena v roce narození dítěte, pak se u OSVČ jako příjem započítá minimálně 50% z průměrné mzdy v ČR.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčky bez registru a bez poplatku předem. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – SMS půjčka ihned na bankovním účtě. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Diskuse: Kalkulačka: Kolik je porodné v roce 2023?

Diskuse: 2
 • Custom avatar Vieruš

  Dobrý den,

  Chci se zeptat, jestli mám taky nárok na „porodné“ nebo jiné dávky, z čeho se mi bude vypočítavat, nebo co budu potřebovat doložit na úřady a na jaké úřay se mám obrátit?

  Jsem v 5. měsíci těhotěnství ( bude to mé 2. dítě ) – zaměstnaná, momentálně na PN ( z důvodú rizikového prostředí v zaměstnání ) a jsem slovenka, ale mám tady přechodný pobyt.

  Pracuji tady na řádnou pracovní smlouvu od 03. 11. 2014, kterou mám na dobu určitou a to do konce roku 2017 s výměrem 15 500,- Kč v hrubem. Žádne jiné příjmy nemám.
  Jsem vdaná, ale s manželem máme rozdelené BZM ( bezpodílové spoluvlastníctví manželů ) žijeme v společné domácnosti.
  Manžel je momentálně nezaměstnaný – příležitostně pracuje na „dohodu“.
  Syn tady navštěvuje ZŠ – 7. ročník ( v llistopadu mu bude 13 let ) – přídavky ve víši 25€ na něj poberám na Slovensku, nakolik je stále slovenským študentem, študujúcim v zahraničí.
  Úlevu na danich na dítě mi zaměstnavatel neuplatnuje – uplatnovala jsem si ji ja spětně za celej kalendární rok při podaní daňového přiznání.

  Děkuji moc za radu.

 • Custom avatar zuzana

  dobrý den.počítá se prosím vás do mateřské i paragraf?rok jsem oddělala,ale co měsíc jsem byla doma na paragrafu se synem.tak jak se mi mateřská bude počítat?děkuji za odpověd.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Zuzka: Navýšeni důchodu o 360 kč to je pouze výsměch všem důchodcum, ale že jste si...
 • Marie: Pěkný den, pobírala jsem letos podporu 2 měsíce (od 5-7/2023) a následně jsem ...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Vzhledem k tomu, že pracovní poměr bude v době ukončení trvat již déle než d...
 • Iveta: Dobrý den. Prosím o radu. Zaměstnanec dostane výpověď pro nadbytečnost 10.11....
 • Vlasta: Byl mi přiznán příspěvek ve výši 880,,-Kč a to nezvládnu vaření,úklid,ko...