Kalkulačka porodné – výpočet nároku a jaké jsou podmínky?

<span>Od ledna 2015 vstoupí v platnost dvě změny, kterými se změní podmínky pro získání sociální dávky porodné. Na rozdíl od předchozího roku 2014, bude na porodné nárok i při narození druhého dítěte.</span> Od ledna 2015 vstoupí v platnost dvě změny, kterými se změní podmínky pro získání sociální dávky porodné. Na rozdíl od předchozího roku 2014, bude na porodné nárok i při narození druhého dítěte.

Připravili jsme pro vás aktualizovanou podobu kalkulačky pro výpočet porodného. V této kalkulačce jsou zohledněny změny, které začnou platit od začátku roku 2015. Pokud si chcete spočítat, kdo má nárok na porodné v roce 2014 – použijte tento výpočet: kalkulačka porodné 2014.

Nárok na porodné 2024

Na porodné je nárok jenom u prvního nebo druhého dítěte (porodné na třetí a další dítě není, a zatím se ani neplánuje).

Podle aktuálních podmínek, je nárok na porodné, až do příjmu 2,7 násobek životního minima. V roce 2024 zůstává životní minimum stejné, jako v minulém roce.

Viz nová kalkulačka – Výpočet: Budu mít nárok na porodné od 1. 1. 2024?

Jak se změní porodné od 1. 1. 2015?

Od ledna 2015 vstoupí v platnost dvě změny, kterými se změní podmínky pro získání sociální dávky porodné. Na rozdíl od předchozího roku 2014, bude na porodné nárok i při narození druhého dítěte. A také se zvyšuje hranice příjmů – na porodné tak dosáhne více rodin. Jak přesně se mění podmínky, je popsáno níže.

Online kalkulačka – výpočet porodného pro rok 2015

Kalkulačka porodné
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?
Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Od roku 2015 bude porodné i na druhé dítě

Jednou ze změn je porodné i na druhé dítě. Zatímco až dosud, se vyplácelo porodné pouze při narození (nebo převzetí do péče) prvního dítěte, od příštího roku to bude i na druhé dítě. Na druhé dítě se ale současně bude vyplácet o něco nižší částka. Na třetí a další dítě se pak už porodné nevyplácí

 • Porodné na první dítě v roce 2015 = 13.000 Kč
 • Porodné na druhé dítě v roce 2015 = 10.000 Kč

Na porodné bude nárok i při vyšším příjmu

V roce 2014 byla hranice maximálního příjmu stanovena na 2,4 násobek životního minima. To v praxi znamenalo, že samotná matka (matka samoživitelka) mohla mít maximální průměrný měsíční příjem ve výši 11 712 Kč. V případě že o porodné žádali oba rodiče, pak jejich společný průměrný měsíční příjem mohl být maximálně 18 504 Kč.

Od nového roku se tyto částky navyšují. Pokud budeme uvažovat stejné částky pro životní minimum jednotlivce či dětí, pak by hranice příjmů pro nárok na porodné byla v roce 2015 tato:

 • Samotná matka s jedním dítětem (do 6 roků) čeká druhého potomka = její průměrný měsíční příjem nesmí překročit 17 874 Kč
 • Samotná matka čeká první dítě = její průměrný měsíční příjem nesmí překročit 13 176 Kč
 • Matka a otec čekají narození prvního potomka = hranice příjmu pro nárok na porodné je 20 817 Kč
 • Matka a otec s jedním dítětem (do 6 roků) čekají narození druhého potomka = hranice příjmu pro nárok na porodné je 25 515 Kč

Kdo má nárok na porodné?

Na porodné má tedy nově nárok ten, komu se narodí první nebo druhé dítě (nebo převezme dítě do péče), a jehož příjmy v rozhodném období (poslední kalendářní čtvrtletí před porodem) jsou nižší než 2,7 násobek životního minima.

Další podmínky se pak již nijak dále nemění – žadatel musí být občanem ČR nebo zde mít trvalý pobyt, nebo mít trvalý pobyt na některém ze států EU.

K žádosti o porodné je pak nutné doložit osobní doklady všech osob uvedených v žádosti (u nově narozeného dítěte se dokládá rodný list), a dále pak také potvrzení o příjmech v rozhodném období. Porodné se i nadále vyřizuje na příslušném Úřadu práce, kde se řeší i ostatní sociální dávky.

Další změny pro rodiny s dětmi v roce 2015

Nová pravidla pro stanovení nároku na porodné není ta jediná příjemná změna, která na rodiny s dětmi v roce 2015 čeká. Od ledna 2015 je zavedena nová sazba DPH ve výši 10%, která se vztahuje mimo jiné i na kojeneckou výživu a potraviny pro děti. To by mělo rodinám s dětmi ušetřit pár stokorun. Další z novinek je zvýšení daňové slevy na dítě, kdy se částka, kterou je možné odečíst z daní, zvyšuje u druhého a třetího dítěte. A nakonec bude také nově možnost odečítat z daní i náklady spojené s docházkou dítěte do školky. Více viz tento podrobnější přehled daňových změn.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčky na směnku – peníze na ruku. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka, peníze na směnku. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Diskuse: Kalkulačka porodné – výpočet nároku a jaké jsou podmínky?

Diskuse: 39
 • Custom avatar jenni

  DObry den,

  Pokud spolu matka s otcem neziji ve spolecne domacnosti ale otec je uveden v rodnem liste, pocita se i prijem otce?

 • Custom avatar lali

  Požádat o porodné se může do jednoho roku po narození dítěte. Rodila jsem 1/2014 – první děti – dvojčata. Je možné uplatnit nárok dle výpočtů roku 2015?

 • Custom avatar dagmar piskurova

  chtela jsem se zeptat jetli jste pridali detem

 • Custom avatar anonym

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mohu požádat o porodné na druhé dítě když se miminko narodilo 30.12.2014 ?nebo musí být narozeno až 2015 abych měla nárok na porodné na druhé dítko?Děkuji

 • Custom avatar lenka

  dobry den.. sem docela zmatena ohlede porodneho.. jsme par, mame 8letyho klucika,a jsem tehotna, podle kalkulacky nam vychazi ze mame narok na porodne,mame prijmy 24000. ale pod tim je napsano dite do 6let veku.. to znamena ze porodne nedostanem a je to poze pro rodice co maji deti do 6et??

 • Custom avatar Světlana

  Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat. Jsem svobodná matka a čekám 1 dítě. Můj příjem je 7100,-
  Musím na porodné udávat i příjem přítele? Přítelův plat dělá 15700,- . Z předchozího manželství má 2 děti a platí na ně alimenty 4000,- . Odpočítávají se nebo nebudu mít nárok na porodné. Děkuji.

 • Custom avatar jana

  Mám dotaz skrz nároku na mateřskou.10.2. mám nastoupit,ale prý nárok nemám,protože jsem nastoupila do nové práce,během které jsem byla na PN a trvá do teď,jenže mě během zkušební doby propustili.Tak já nevím co a jak.Děkuji za rady Jana.

 • Custom avatar Jiri

  Dobry den,
  Ma snoubenka je z Jihoafricke Republiky, Ja jsem Cech,rad bych se zeptal jestli budeme mit take narok na porodne? Momentalne nepracujeme v Cechach, ale planujeme se tam usadit a zalozit rodinu.
  Dekuji Jiri

 • Custom avatar Anna

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, z čeho se vypočítává nárok na porodné, když miminko čekám v červnu a od poloviny ledna jsem na neschopence.

 • Custom avatar Jiří

  na třetí dítě není porodné vůbec nebo jak tomu tady mám rozumnět ?

 • Custom avatar Petr

  Dobry den,rád bych se zeptal jestli dostane porodné moje přítelkyně,když je vdova a má dvě děti a těd čekáme jedno naše společné dítě? Nejsme sezdaní,ale máme společné bydlení. Děkuji za odpověd,Petr

 • Custom avatar Vendula

  Dobrý den ,
  chci se zeptat otce mám uvedeného v RL ale nežijeme spolu a ani nemáme trvalé bydliště stejné.Samozřejmě dítě bude moc navštěvovat ale žít spolu bohužel nemůžeme budu mít nárok na porodné jako matka samoživitelka nebo musím když je zapsaný v Rl ještě dokazovat jeho příjem .

 • Custom avatar Danula

  Dobrý večer, dcera porodila 3.2. 2015 ale museli jsme dokládat i můj a manželův příjem, je jí 17 let a studuje, tudíž nemá ani příjem a studium nepřerušila, dostane vůbec porodné?

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den, mám 5 létá dvojčata a teď čekám miminko, zajímá mne zda mám nárok na porodné, jelikož je to druhý porod,ale 3dítě. Díky

 • Custom avatar Michaela

  Chtěla bych požádat o radu o své situaci.Je mi 22 let a jsem těhotná,svobodná a čekám dítě v září.V současnosti jsem i bez práce,nahlášená na ÚP. Když jsem se ptala na porodné a další příspěvky,bylo mi řečeno,že na nic nemám nárok. Můýe mi někdo poradit,jak na tom tedy jsem?
  děkuji – Míša

 • Custom avatar Jirka

  Jak se dívám, tak zjišťuji, že tyto změny jsou opět udělány jen pro naše romské spoluobčany. Pokud mladá rodina trošku vydělává a zaváže se hypotékou na bydlení tak už jim příliš nezbývá peněz na dítě. No a na to se samozřejmě stát nedívá.

 • Custom avatar Evinca

  Dobrý den,

  zohledňují se při vypočítávání příjmu na rodinu partnerovi děti z předchozích vztahů? Protože po odečtení alimentů je skutečná částka, která rodině zbyde pochopitelně nižší 🙁

  Mnohokrát děkuji za odpověď

 • marie palovcikova

  dobry den mam dva syny 11lety je v me peci,9lety je v peci otce,nyni cekam 3 potomka,mam nárok na porodne?

 • Custom avatar Andre

  Kdyz jsem prvni dite vyženil a ted cekame druhe, mame pravo na porodne prvniho nebo druheho ditete? Dekuji za odpoved.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Aleš Jan: Převod půjčky do 10 minut po schválení Potřebujete nutně peníze na realizaci ...
 • Josef: Dobrý den, pobírám podporu v nezaměstnanosti. Mohu si nějakým způsobem přivyd...
 • Alicja Skowroska: Nabídka půjčky @2% sazba!!! Naše společnost je právní organizací, která b...
 • Vaše jméno: aa...
 • L.pechar@seznam.cz: Dobrý den, uvádíte, že za každých 20 odpracovaných hodin je nárok na 1,54 ...