Kalkulačka porodné – na jedno dítě i na dvojčata

<span>Kdo má nárok na porodné? Spočítejte si to v naší kalkulačce - porodné 2014</span> Kdo má nárok na porodné? Spočítejte si to v naší kalkulačce - porodné 2014

Porodné je jednorázová sociální dávka, která je vyplácena při narození dítěte. Kalkulačka na této stránce, vám pomůže vypočítat, zda máte nárok na porodné, a jaká bude jeho výše. Pro nárok na porodné je rozhodující příjem jednoho nebo obou partnerů v uplynulém kalendářním čtvrtletí, před narozením dítěte. V případě, že byl čistý, průměrný příjem nižší než 2,4 násobek životního minima, vzniká nárok na výplatu sociální dávky porodné.

Nárok na porodné 2024

Na porodné je nárok jenom u prvního nebo druhého dítěte (porodné na třetí a další dítě není, a zatím se ani neplánuje).

Podle aktuálních podmínek, je nárok na porodné, až do příjmu 2,7 násobek životního minima. V roce 2024 zůstává životní minimum stejné, jako v minulém roce.

Viz nová kalkulačka – Výpočet: Budu mít nárok na porodné od 1. 1. 2024?

Výpočet nárok na porodné 2014

Kalkulačka porodné – zadejte počet žadatelů (tedy jestli o dávku žádá samotná matka, nebo oba rodiče). Dále pak kolik se má narodit dětí a v neposlední řadě pak i výši vašeho příjmu.

Kalkulačka nárok na porodné
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Počet očekávaných/narozených dětí?
Je to vaše první dítě (děti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Kolik je porodné v roce 2014

Částka, která se vyplácí, je stanovena takto:

 • Jedno dítě = 13 000 Kč
 • druhé dítě = 10 000 Kč

Kdo má nárok na porodné

Nárok na porodné má ten, kdo splní následující podmínky:

 • Jedná se o narození prvního dítěte (dětí)
 • Příjmy rodiny jsou nižší než 2,4 násobek životního minima (započítává se otec + matka + narozené dítě/děti)
 • Jedná se o občana ČR, nebo je nutný trvalý pobyt na území ČR či EU

O porodné mohou žádat jak oba partneři dohromady (oba rodiče), tak i samotná matka (v případě že s otcem dítěte nežije ve společné domácnosti a že otec dítěte nepřispívá na úhradu potřeb dítěte).

Jako příjem, se pro stanovení nároku na porodné, zohledňují především tyto příjmy:

 • Výplata či příjmy z podnikání
 • Náhrady mzdy, jako jsou nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti
 • Peněžitá pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek
 • Další příjmy

Jako příjem se naopak nezohledňují některé jiné sociální dávky – příspěvek na péči, přídavky na bydlení, doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí, jednorázové dávky, příjmy z charity, apod.

Nárok na porodné vznikne, pokud společný čistý příjem (při narození jednoho dítěte) bude nižší než:

 • 18 504 Kč pokud se jedná o otce a matku
 • 11 712 Kč pokud se jedná o samotnou matku

Příklad výpočtu – nárok na porodné u samotné matky

Paní Zelená čeká narození prvního dítěte. O dítě se bude starat sama, otec je „neznámý“. Dítě se má narodit 1 prosince. V tomto případě se tedy posuzují pouze příjmy paní Zelené – její průměrný příjem za období červenec – září byl 11 600 Kč čistého měsíčně:

 • Životní minimum = 4880 Kč (3140 Kč + 1740 Kč)
 • 2,4 násobek životního minima = 11 712 Kč
 • Příjem matky samoživitelky jsou než životní minimum =Nárok na porodné vzniká
 • Bude vyplacena částka 13 000 Kč

Současně je možné rovnou žádat o přídavek na dítě, ten bude ve výši 500 Kč měsíčně

Příklad výpočtu – nárok na porodné u rodiny s dvojčaty

Novákovým se narodila dvojčata. Děti se narodily 1. června. Společný příjem obou rodičů v období leden – březen byl 19 500 Kč čistého měsíčně. Nárok na porodné se tedy bude posuzovat takto:

 • Životní minimum rodiny = 9 450 Kč (3140 Kč + 2830 Kč + 1740 Kč + 1740 Kč)
 • 2,4 násobek životního minima = 22 680 Kč
 • Příjem rodiny je nižší než životní minimum = nárok na porodné vzniká
 • Bude vyplacena částka 19 500 Kč

Současně je možné rovnou žádat o přídavek na dítě, ten bude v celkové výši 1 000 Kč měsíčně.

Žádost o porodné

Žádost o porodné se vyřizuje (podobně jako i u ostatních sociálních dávek) na příslušném úřadu práce, v místě vašeho bydliště. K vyřízení této sociální dávky budete potřebovat následující dokumenty a doklady:

 • Doklad totožnosti (jeden nebo oba rodiče)
 • Pokud se již dítě (děti) narodilo tak jeho rodný list
 • Prohlášení o výši příjmu v předchozím kalendářním čtvrtletí

Vyřízení je pak možné i elektronicky – online na webových stránkách MPSV (Ministerstvo práce a sociálních věcí). Budete potřebovat navíc ještě platný podpisový certifikát (elektronický podpis).

Máte hluboko do kapsy a potřebujete peníze? Mohla by se vám hodit nebankovní půjčka bez doložení příjmu. Nebo můžete vyzkoušet rychlé řešení finanční situace, kterou nabízí SMS půjčka 5000 bez nahlížení do registrů.Vyzkoušejte a uvidíte, že budete spokojeni.

Diskuse: Kalkulačka porodné – na jedno dítě i na dvojčata

Diskuse: 108
 • Custom avatar Andrea

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jsem na úřadu práce, můj manžel je 1.měsíc též na úřadu práce, termín porodu máme zhruba za 14dní, máme nárok na porodné?
  Děkuji

 • Custom avatar Jitka

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jestli máme nárok na porodné,když já jsem na neschopence a beru 7 400 a přítel má příjem 17 000,čekáme druhé dítě.
  Děkuji

 • Custom avatar Tomáš

  Dobrý den,
  mám dotaz ohledně nároku na porodné. Účetní mě vyplnila formulář Doklad o výši čtvrtletního příjmu. Vypsala tam ale částku za poslední 3 měsíce čísté mzdy ale ne tu kterou jsem dostal na účet, ale celkovou čístou před odečtením srážek. Z výplaty se mi sráží částky na placení osobního bankrotu.
  Počítá se tedy nárok na porodné z čisté mzdy, kterou dostanu nebo z částky před odečtením nařízených srážek?
  Předem děkuji za odpověď

 • Custom avatar zuzana

  Dobrý den, už před narozením dítěte jsem věděla, ze zůstaneme samy, nikdy jsme spoecne nebydleli, ale otec je zapsany v r.l., bude platit i vyzivne…proč tedy musím dokládat jeho příjem pro přiznáni porodneho? Děkuji za odpoved

 • Custom avatar Andrea

  Dobrý den.
  Chci se zeptat, jestli chápu dobře, že když jsem své druhé dítě rodila v době, kdy vláda zrušila porodné a teďka čekám třetí dítě, ale nyní je porodné už i na druhé dítě, tak i když jsem na své druhé dítě nedostala ani korunu za porod, tak prostě na třetí už nárok nemám.
  Je to tedy tak, že ženy, co jsou ve stejném případě, jako já, mají prostě smůlu, že si naplánovaly špatný rok porodu? Takže některé ženy za druhý porod peníze dostanou a jiné nedostanou nic, ani když porodí třetí dítě, ale porodné nedostaly ani na druhé?
  Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den, v Lednu 2015 se my narodí první dítě, mám dotaz zdá budu mít nárok na porodné. Já marodím od Července 2014 pobíram 6000 – 7000, přítel má mzdu 13000 a pobírá důchod 12400. Zajímalo by mě zdá se počítá do příjmů i jeho důchod, moc děkuji za odpověď.

 • Custom avatar marketa

  Dobrý den, jsem studentka doktorského studia, kde dostávám 7000 měsíčně. to se také počítá do příjmů?prosím o vysvětlení, kolik je 50 procent průměrné mzdy, abychom si mohli vypočítat s přítelem, kolik tedy můžeme vydělávat, abychom dostali porodné.jsme oba osvč hlavní živnost. díky

 • Petra

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se do posuzovaných příjmů počítá také odstupné při výpovědi ze strany zaměstnavatele? Miminko se nám narodí v červnu, ale manžel dostal k prosinci výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou a nárokem na 2měsíční odstupné, které bude vyplaceno určitě v posuzovaném čtvrtletí. Mnohokrát děkuji za odpověď

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...