Kalkulačka porodné od roku 2015

Kalkulačka porodné od roku 2015

Od ledna 2015 vstoupí v platnost dvě změny, kterými se změní podmínky pro získání sociální dávky porodné. Na rozdíl od předchozího roku 2014, bude na porodné nárok i při narození druhého dítěte.

Připravili jsme pro vás aktualizovanou podobu kalkulačky pro výpočet porodného. V této kalkulačce jsou zohledněny změny, které začnou platit od začátku roku 2015. Pokud si chcete spočítat, kdo má nárok na porodné v roce 2014 – použijte tento výpočet: kalkulačka porodné 2014.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka porodné v roce 2020.

Jak se změní porodné od 1. 1. 2015?

Od ledna 2015 vstoupí v platnost dvě změny, kterými se změní podmínky pro získání sociální dávky porodné. Na rozdíl od předchozího roku 2014, bude na porodné nárok i při narození druhého dítěte. A také se zvyšuje hranice příjmů – na porodné tak dosáhne více rodin. Jak přesně se mění podmínky, je popsáno níže.

Online kalkulačka – výpočet porodného pro rok 2015

Kalkulačka porodné
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?
Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Od roku 2015 bude porodné i na druhé dítě

Jednou ze změn je porodné i na druhé dítě. Zatímco až dosud, se vyplácelo porodné pouze při narození (nebo převzetí do péče) prvního dítěte, od příštího roku to bude i na druhé dítě. Na druhé dítě se ale současně bude vyplácet o něco nižší částka. Na třetí a další dítě se pak už porodné nevyplácí

  • Porodné na první dítě v roce 2015 = 13.000 Kč
  • Porodné na druhé dítě v roce 2015 = 10.000 Kč

Na porodné bude nárok i při vyšším příjmu

V roce 2014 byla hranice maximálního příjmu stanovena na 2,4 násobek životního minima. To v praxi znamenalo, že samotná matka (matka samoživitelka) mohla mít maximální průměrný měsíční příjem ve výši 11 712 Kč. V případě že o porodné žádali oba rodiče, pak jejich společný průměrný měsíční příjem mohl být maximálně 18 504 Kč.

Od nového roku se tyto částky navyšují. Pokud budeme uvažovat stejné částky pro životní minimum jednotlivce či dětí, pak by hranice příjmů pro nárok na porodné byla v roce 2015 tato:

  • Samotná matka s jedním dítětem (do 6 roků) čeká druhého potomka = její průměrný měsíční příjem nesmí překročit 17 874 Kč
  • Samotná matka čeká první dítě = její průměrný měsíční příjem nesmí překročit 13 176 Kč
  • Matka a otec čekají narození prvního potomka = hranice příjmu pro nárok na porodné je 20 817 Kč
  • Matka a otec s jedním dítětem (do 6 roků) čekají narození druhého potomka = hranice příjmu pro nárok na porodné je 25 515 Kč

Kdo má nárok na porodné?

Na porodné má tedy nově nárok ten, komu se narodí první nebo druhé dítě (nebo převezme dítě do péče), a jehož příjmy v rozhodném období (poslední kalendářní čtvrtletí před porodem) jsou nižší než 2,7 násobek životního minima.

Další podmínky se pak již nijak dále nemění – žadatel musí být občanem ČR nebo zde mít trvalý pobyt, nebo mít trvalý pobyt na některém ze států EU.

K žádosti o porodné je pak nutné doložit osobní doklady všech osob uvedených v žádosti (u nově narozeného dítěte se dokládá rodný list), a dále pak také potvrzení o příjmech v rozhodném období. Porodné se i nadále vyřizuje na příslušném Úřadu práce, kde se řeší i ostatní sociální dávky.

Další změny pro rodiny s dětmi v roce 2015

Nová pravidla pro stanovení nároku na porodné není ta jediná příjemná změna, která na rodiny s dětmi v roce 2015 čeká. Od ledna 2015 je zavedena nová sazba DPH ve výši 10%, která se vztahuje mimo jiné i na kojeneckou výživu a potraviny pro děti. To by mělo rodinám s dětmi ušetřit pár stokorun. Další z novinek je zvýšení daňové slevy na dítě, kdy se částka, kterou je možné odečíst z daní, zvyšuje u druhého a třetího dítěte. A nakonec bude také nově možnost odečítat z daní i náklady spojené s docházkou dítěte do školky. Více viz tento podrobnější přehled daňových změn.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčky na směnku – peníze na ruku. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka, peníze na směnku. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.