Kalkulačka: Kolik je porodné v roce 2024?

Kalkulačka: Kolik je porodné v roce 2024?

Zajímalo by vás, jestli máte nárok na porodné v roce 2024? Naše kalkulačka pro výpočet nároku na porodné, a jeho výše, vám poradí. Sami si můžete spočítat, jestli splňujete podmínky pro porodné.

Zajímalo by vás, jestli máte nárok na porodné v roce 2024? Naše kalkulačka pro výpočet nároku na porodné, a jeho výše, vám poradí. Sami si můžete spočítat, jestli splňujete podmínky pro porodné a kolik peněz byste při narození dítěte mohli dostat. Navíc se podíváme na všechny otázky, které se sociální dávkou porodné souvisí.

Zvýšení životního a existenčního minima v roce 2024

Od začátku roku 2023, došlo k zatím poslednímu zvýšení životního a existenčního minima. Jednotlivé částky, se zvýšily v průměru o 5,2%.

Pro rok 2024, ale zatím nebylo schváleno žádné další zvýšení. Minimálně na začátku roku, bude životní minimum stejné, jako v předchozím roce.

Životní minimum pro jednotlivce, je v roce 2024 ve výši 4 860 Kč. Výpočet částky pro jednotlivé členy rodiny (osoby ve společné domácnosti), najdete zde: Kalkulačka: výpočet  životního a existenčního minima v roce 2024

Životní minimum (a průměrný čistý příjem) má přímý vliv pro posuzování nároku na porodné. Podle aktuálních podmínek, je nárok na porodné, až do příjmu 2,7 násobek životního minima.

Na tuto sociální dávku, je nárok jenom u prvního nebo u druhého dítěte. Porodné na třetí (a další) dítě není, a zatím se ani neplánuje.

Online kalkulačka – výpočet porodné v roce 2024

Kalkulačka porodné 2024
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Kdo má nárok na porodné v roce 2024

Na porodné má tedy nárok žena, která porodila dítě (resp., případně i osoba, která převzala dítě do péče). Nárok vzniká tehdy, pokud příjmy rodiny (typicky otec + matka dítěte) jsou nižší než 2,7 násobek životního minima. Na porodné je nárok jak při narození prvního dítěte, tak i při narození druhého dítěte.

Jak se počítá nárok na porodné

Jak již bylo zmíněno výše, nárok na porodné mají především rodiny s nižšími příjmy. Základem je tedy určení životního minima – to se v roce 2024 nezměnilo (viz: kalkulačka životní minimum 2024). Mezi typické situace patří především tyto

  • Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je 10 990 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 29 673 Kč
  • Rodina, které se narodí druhé dítě = životní minimum je 13 470 Kč, hranice nároku na porodné je 36 369 Kč (*)
  • Matka samoživitelka, které se narodí první dítě = životní minimum je 6 950 Kč, hranice nároku je 18 765 Kč

(*) Pozn.: v daném případě uvažujeme, že první narození dítě má věk do šesti roků, pokud by bylo starší, životní minimum bude o něco málo vyšší, životní minimum pro dítě se totiž liší podle jeho věku

Dané příklady jsou pouze ilustrační, v reálných situacích mohou nastávat i jiné situace, konkrétní výpočty je možné provést v naší kalkulačce

Kolik je porodné v roce 2024?

Výše porodného v roce 2024 je stanovena takto:

  • Porodné na první dítě  = 13.000 Kč
  • Porodní při narození dvojčat = 23.000 Kč
  • Porodné na druhé dítě  = 10.000 Kč

Z čeho se počítá porodné?

Pro stanovení nároku na porodné jsou rozhodující příjmy v tzv. „rozhodném období“. Rozhodné období pro porodné je předchozí kalendářní čtvrtletí. Tedy, pokud se dítě narodí třeba v dubnu 2024, pak se budou započítávat příjmy z období leden 2024 – březen 2024. Pokud se dítě narodí v červnu, pak se stále posuzuje leden – březen. Pokud se ale narodí až v červenci 2024, pak se započítává už duben 2024 – červen 2024.

Jaké příjmy se započítávají pro porodné

Obecně platí, že se započítávají téměř všechny příjmy:

  • Příjmy ze zaměstnání, brigád, z podnikání (obecně, všechny zdanitelné příjmy dle příslušného zákona o daních)
  • Podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, peněžitá pomoc v mateřství, atd.
  • Některé sociální dávky jako třeba přídavky na dítě nebo rodičovský příspěvek, apod.

Některé příjmy se ale naopak nezapočítávají

  • Například příspěvek na bydlení se nepovažuje za příjem, a jsou i další výjimky (opět viz příslušný zákon o státní sociální podpoře)

Nárok na porodné u OSVČ

U zaměstnanců je určení nároku na porodné poměrně jednoduché – započítá se jim příjem ze zaměstnání (plat) nebo pokud je žena na rizikovém těhotenství, tak nemocenské dávky.

Pokud je žena nebo otec dítěte OSVČ, pak by se měli započítat jejich příjmy stanovené na základě podnikatelské činnosti. Pokud tyto příjmy není možné doložit – třeba z důvodu toho, že podnikatelská činnost byla zahájena v roce narození dítěte, pak se u OSVČ jako příjem započítá minimálně 50% z průměrné mzdy v ČR.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.