Mateřská dovolená 2023

Na mateřskou dovolenou je nárok po dobu 28 týdnů (nebo 37 týdnů u dvojčat). Výpočet peněžité pomoc v mateřství, se odvíjí od hrubé mzdy v zaměstnání. Mateřská je 70% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu).
Podnikáte jako OSVČ, a zajímalo by vás, zda budete mít v roce 2023 nárok na „mateřskou“ (tedy peněžitou pomoc v mateřství). A kolik peněz byste mohli dostat? Tato kalkulačka, pro výpočet výše PPM v roce 2023, vám to „spočítá“.
Během mateřské dovolené máte obvykle nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Ta je ve výši 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu. Mateřskou dostáváte za každý kalendářní den (tj. 196 dní nebo 259 dní).
Srovnání půjček a úvěrů
Aby OSVČ měla nárok na PPM, musí si nemocenské pojištění platit nejméně po dobu 270 kalendářních dní (tedy cca 9 měsíců).
Tím nejdůležitějším pro OSVČ, aby měla nárok na „mateřskou“ je to, aby si platila nemocenské pojištění. Minimální nemocenské pojištění je v roce 2023 ve výši 168 Kč (pak je ale mateřská pro OSVČ jen velmi nízká, vychází jen na 5 550 Kč měsíčně).
PPM neboli peněžitá pomoc mateřství se podobě, jako i jiné nemocenské dávky (nemocenská, ošetřovné), počítá z hrubé mzdy (u OSVČ je pak navázáno na vyměřovací základ).
Od 1. 1. 2023 se mírně zvyšují redukční hranice pro výpočet mateřské (peněžité pomoci v mateřství). Tím se zvyšuje i maximální možná mateřská na 49 440 Kč v roce 2023. Základní podmínky pro nárok na mateřskou, jsou v roce 2023 stejné, jako v předchozích letech.
Peněžitá pomoc v mateřství (PPM, nebo také „lidově“ mateřská) je dávka, kterou dostává žena před a po porodu dítěte.
Poradna a diskuze