Výpočet PPM pro OSVČ v roce 2020

<span>Aby OSVČ měla nárok na PPM, musí si nemocenské pojištění platit nejméně po dobu 270 kalendářních dní (tedy cca 9 měsíců).</span> Aby OSVČ měla nárok na PPM, musí si nemocenské pojištění platit nejméně po dobu 270 kalendářních dní (tedy cca 9 měsíců).

Jak je to s nárokem na mateřskou (PPM, peněžitou pomoc v mateřství), u OSVČ v roce 2020? Za jakých podmínek má OSVČ nárok na mateřskou, a kolik je PPM v roce 2020? Připravili jsme pro vás online kalkulačku pro výpočet výše PPM pro OSVČ, která počítá podle aktualizovaných údajů k 1. 1. 2020. V doprovodném článku se pak podíváme na to, při splnění jakých podmínek má OSVČ nárok na mateřskou.

Výpočet výše PPM pro OSVČ od 1. 1. 2020

Kalkulačka mateřská pro OSVČ v roce 2020
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Kdy má OSVČ nárok na mateřskou (PPM)

Na úvod upozorníme na to, že je nutné nezaměňovat mateřskou (dovolenou) a PPM (peněžitou pomoc v mateřství). Mateřská (dovolená), tak jak ji chápe zákon, je omluvené volno v zaměstnání, které ženám poskytuje zaměstnavatel v souvislosti s porodem a následnou péčí o dítě. Z logiky věci, že OSVČ nemá zaměstnavatele, tak nemá kdo poskytnout mateřskou dovolenou.

Něco jiného je ale peněžitá pomoc v mateřství (PPM). To je dávka, která se vyplácí ženám v době před porodem a po porodu. Podle počtu narozených dětí se PPM vyplácí buď 28 týdnů, nebo 37 týdnů.

OSVČ pak může mít nárok na PPM za předpokladu, že si platí nemocenské pojištění.

Nemocenské pojištění OSVČ

Asi každý ví, že OSVČ si musí platit sociální a zdravotní pojištění. To je povinnost, kterou ukládá zákon. Za zaměstnance platí pojištění zaměstnavatel (resp. část se zaměstnancům strhává z hrubé mzdy, část platí zaměstnavatel ze svého). Kromě sociálního a zdravotního pojištění ale zaměstnavatel platí ještě nemocenské pojištění.

Placení nemocenského pojištění není pro OSVČ povinné. Nemocenské pojištění OSVČ je dobrovolné. Pokud chce OSVČ čerpat nemocenské dávky – pak si musí platit nemocenské pojištění.

U klasické nemocenské se to asi příliš nevyplatí (prvních 14 dní v neschopnosti je u OSVČ vždy neplacené). Něco jiného ale může být právě peněžitá pomoc v mateřství, která také spadá pod nemocenské dávky.

Jaké jsou podmínky pro nárok na PPM u OSVČ

Aby OSVČ měla nárok na PPM, musí si nemocenské pojištění platit nejméně po dobu 270 kalendářních dní (tedy cca 9 měsíců), v posledních dvou letech před tím, než by podával/a žádost o PPM. To ale není vše.

Kromě výše uvedených 270 dní za poslední dva roky, si musí OSVČ platit nemocenské pojištění ještě nejméně 180 dní (z celkového počtu 270) v posledním roce.

A nakonec také musí být OSVČ aktivním účastníkem nemocenského pojištění v době, kdy si vyřizuje žádost o PPM.

Dá se nemocenské pojištění doplatit zpětně?

Ve chvíli, kdy OSVČ zjistí, že je těhotná, tak už je obvykle pozdě na to, aby si začínala platit nemocenské pojištění. Těhotenství trvá přibližně 9 měsíců a minimální požadovaná doba pojištění je 270 dní (také 9 měsíců). Pokud žena zjistí, že je těhotná, tak už je zpravidla v prvním nebo druhém měsíci těhotenství. A to už je pozdě.

Nabízí se tedy logická otázka – dá se nemocenské pojištění doplatit zpětně? Tak aby žena splnila minimální požadovanou dobu nemocenského pojištění? Bohužel nedá. K placení nemocenského pojištění se dá přihlásit jen k datu, kdy je žádost podána (nebo do budoucna). Zpětné přihlášení nebo doplacení předchozích měsíců, možné není.

Kolik je „mateřská“ pro OSVČ?

Výše „mateřské“ (peněžité pomoci v mateřství) pro OSVČ se počítá podle podobných pravidel jako PPM pro zaměstnance. I u OSVČ se vychází z vyměřovacího základu (pro sociální pojištění).

Vyměřovací základ pro sociální pojištění se dá jednoduše spočítat, jako jedna polovina rozdílu mezi příjmy (obratem) a náklady. Pokud má OSVČ za rok celkový příjem např. 1 000 000 Kč a současně uplatní náklady ve výši 60% (tj. 600 000 Kč), pak je vyměřovací základ 200 tisíc korun. Přepočteno na kalendářní měsíc je to tedy 16 667 Kč.

Výše PPM pro OSVČ s tímto vyměřovacím základem (za předpokladu že by si platila nemocenské pojištění ve výši 350 Kč měsíčně) by byla 384 Kč za každý kalendářní den (neboli 11 520 Kč za měsíc, resp. 75 264 Kč).

Při vyměřovacím základu 16 667 Kč je minimální nemocenské pojištění 126 Kč měsíčně (v takovém případě je PPM opravdu minimální). Maximální nemocenské pojištění je pak 350 Kč. Výše maximální platby na nemocenské pojištění je limitována tím, jaké příjmy a náklady má OSVČ.

Pokud OSVČ plánuje narození miminka, pak by si s dostatečným předstihem měla začít platit nemocenské pojištění. Pokud by si například začala platit nemocenské pojištění 12 měsíců před začátkem „mateřské“, tak na pojištění zaplatí 4200 Kč (při měsíční platbě 384 Kč), ale za 28 týdnů získá celkem 75 264 Kč. Takže se to více než vyplatí.

Horší je situace, kdy OSVČ těhotenství neplánuje, a nemocenské pojištění si neplatí. To už se pak nedá nic dělat.

Rodičovská a rodičovský příspěvek pro OSVČ

Zatímco nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), je podmíněn právě placením nemocenského pojištění, u rodičovského příspěvku je to jiné.

Rodičovský příspěvek spadá mezi sociální dávky. Vyplácí se buď po narození dítěte, nebo po ukončení výplaty PPM. Celková výše rodičovského příspěvku je od 1.1.2020 300 000 Kč (na jedno dítě) nebo 450 000 Kč (na dvojčata).

Na rodičovský příspěvek má OSVČ nárok, i když nebude mít nárok na PPM. A to bez ohledu na výši příjmů. Je jedno jestli má OSVČ příjem pár desítek nebo stovek tisíc korun, nebo jestli má příjem několik miliónů korun. To je stejné jako u zaměstnanců. Na RP je nárok už jen z titulu péče o narozené dítě.

Může si OSVČ zvolit délku a výši rodičovského příspěvku

Od 1. 1. 2020 ale platí nové podmínky. I když OSVČ nemá nárok na „mateřskou“ může si zvolit délku rodičovské. A to až do výše maximálně 10 000 Kč měsíčně, tj. cca na 30 měsíců (2,5 roku). Pokud si OSVČ platí nemocenské pojištění (a má nárok na PPM), pak je případě možné zvolit i vyšší rodičovský příspěvek a dostávat jej kratší dobu.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka do 30 tisíc korun i pro matky na mateřské dovolené. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 50000 Kč bez zbytečného papírování. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Výpočet PPM pro OSVČ v roce 2020

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Za práci přes čas, máte nárok na náhradní volno nebo na příplatek ve výši ...
  • Irena: Dobrý den, pracuji na úvazek 40hod/týd.a dovolenou za rok 20dnů. Za měsíc má...
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Podobně, jako i u předchozího KB, by měla mít nárok i spolupracující osoba, p...
  • Jan Boháč: Je možné žádat o kompenzační bonus i za osobu spolupracující ? Děkuji Jan B...
  • Martina: ne nemate protoze vam to skončilo pred schvalenim...