Jaké jsou podmínky pro nárok na PPM u OSVČ

Na mateřskou dovolenou je nárok po dobu 28 týdnů (nebo 37 týdnů u dvojčat). Výpočet peněžité pomoc v mateřství, se odvíjí od hrubé mzdy v zaměstnání. Mateřská je 70% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu).
V této kalkulačce si můžete spočítat peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v roce 2024, na kterou máte nárok během mateřské dovolené. Podívejte se na podmínky, nebo jak získat maximální mateřskou pro OSVČ.
Mateřská dovolená začíná v době 8 až 6 týdnů před porodem. Termín nástupu na mateřskou si může nastávající maminka zvolit sama. Společně se začátkem mateřské dovolené, je obvykle nárok i na peněžitou pomoc v mateřství. Rodičovská dovolená, začíná po skončení mateřské (nebo i jindy – viz informace v článku).
Aby OSVČ měla nárok na PPM, musí si nemocenské pojištění platit nejméně po dobu 270 kalendářních dní (tedy cca 9 měsíců). Minimální nemocenské pojištění je v roce 2024 zvýšeno na 216 Kč měsíčně.
Skupina poslanců (za ANO), navrhuje nový mateřský příspěvek od roku 2024. Jednalo by se o „náhradní mateřskou“ od Úřadu práce. Těhotné ženy, by mohly mít nárok na cca 12 – 13 tisíc korun měsíčně, pokud by nesplňovaly podmínky pro nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).
Poradna a diskuze
  • Martin Hanus: Dobrý den, moje pracovní smlouva skončí posledního září a už nebude obnoven...
  • Lenka: Díky za kalkulačku, aby si člověk mohl zkontrolovat výplatní pásku. U položky...
  • Urban: PROSÍM O ZDĚLENÍ KDYŽ ČLOVĚK NIKDY NEPRACOVAL A JE ZDRÁV JAKOU BERE PODPORU OD...
  • mihulova.osojbrno@seznam.cz: Ukončila jsem studium a zatím nemám práci. Jaká bude moje podpora v nezaměstnan...
  • Dana: Dobrý den, syn ukončil studium VŠ po prvním ročníku, respektive již studovat...