Kalkulačka: Výpočet nemocenská OSVČ 2020

<span>I živnostník (OSVČ) má nárok na placenou neschopenku (nemocenské dávky při dočasné pracovní neschopnosti). Pro výpočet výše nemocenské u OSVČ je rozhodující vyměřovací základ, to kolik si OSVČ platí jako nemocenské pojištění. Minimum je v roce 2020 částka 126 Kč měsíčně.</span> I živnostník (OSVČ) má nárok na placenou neschopenku (nemocenské dávky při dočasné pracovní neschopnosti). Pro výpočet výše nemocenské u OSVČ je rozhodující vyměřovací základ, to kolik si OSVČ platí jako nemocenské pojištění. Minimum je v roce 2020 částka 126 Kč měsíčně.

Na nemocenské dávky, při dočasné pracovní neschopnosti, mají nárok jak zaměstnanci, tak i OSVČ. Aby měl živnostník nárok na placenou neschopenku, musí si platit nemocenské pojištění.

Na této stránce najdete kalkulačku, pro výpočet nemocenské u OSVČ v roce 2020. Podíváme se na to, jaké podmínky musí živnostník splnit, aby měl nárok na nemocenské dávky.

Kalkulačka: Výpočet nemocenských dávek u OSVČ v roce 2020

Kalkulačka nemocenská pro OSVČ 2020
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Délka pracovní neschopnosti
(celkem kalendářních dní)

Výpočet

Kdy má OSVČ nárok na placenou neschopenku?

Zaměstnanci mají nárok na placenou pracovní neschopnost, ihned od začátku zaměstnání. Účast na nemocenském pojištění u zaměstnanců, vzniká hned po začátku pracovního poměru. Je tak jedno, jestli zaměstnanec onemocní už po pár dnech (ještě ve zkušební době), nebo až za pár měsíců.

U OSVČ je to trochu složitější:

 • Aby měl živnostník nárok na nemocenské dávky (placenou neschopenku), musí si platit dobrovolné nemocenské pojištění
 • Minimální platba nemocenského pojištění je v roce 2020 ve výši 126 Kč měsíčně (nebo maximálně 2,1% z vyměřovacího základu)
 • OSVČ si musí platit nemocenské pojištění alespoň 3 měsíce před začátkem pracovní neschopnosti
 • Během pracovní neschopnosti nesmí OSVČ osobně vykonávat výdělečnou činnost (podnikání)
 • Nárok na nemocenské dávky u OSVČ vzniká až od 15 dne pracovní neschopnosti

Živnostník dostává nemocenské dávky až od 15 dne

Zatímco zaměstnanec dostává nemocenskou už od 1 dne dočasné pracovní neschopnosti (za prvních 14 dní má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele), OSVČ dostává nemocenské dávky až do 15 dne. Takže neschopenka kratší než 14 dní, nemá pro OSVČ žádný význam.

Kolik je nemocenská pro OSVČ v roce 2020?

Nemocenské dávky (od 15 dne pracovní neschopnosti), jsou vypláceny jako procentuální podíl z vyměřovacího základu a postupně se zvyšují. Nemocenské dávky se vyplácí za každý kalendářní den (včetně víkendů a státních svátků):

 • Nemocenské dávky od 15 do 30 dne = 60%
 • Nemocenské dávky od 31 do 60 dne = 66%
 • Nemocenské dávky od 61 dne = 72%

Výpočet nemocenské pro živnostníky (OSVČ) v roce 2020

To, jak vysoké nemocenské dávky bude OSVČ dostávat, se odvíjí od toho, jaký má vyměřovací základ (kolik si platí nemocenské pojištění).

Minimální nemocenské pojištění je v roce 2020 ve výši 126 Kč. To odpovídá vyměřovacímu základu 6000 Kč. Při minimální platbě nemocenského pojištění tedy OSVČ dostane stejné nemocenské dávky, jako zaměstnanec s měsíční hrubou mzdou 6000 Kč:

 • Nemocenské dávky od 15 do 30 dne = 107 Kč/den
 • Nemocenské dávky od 31 do 60 dne = 118 Kč/den
 • Nemocenské dávky od 61 dne = 129 Kč/den

Pokud by byl OSVČ v pracovní neschopnosti 3 měsíce (budeme počítat s ideální délkou měsíce 30 dní):

 • První měsíc dostane 1 712 Kč (má nárok na nemocenskou jen za 16 dní)
 • Druhý měsíc dostane 3 540 Kč
 • Třetí měsíc dostane 3870 Kč

Pokud by dočasná pracovní neschopnost trvala dále (maximální délka neschopenky je 380 dní), pak by za 4 a další měsíc, OSVČ dostával 3870 Kč.

Jak zvýšit nemocenskou pro OSVČ

Z příkladu výpočtu nemocenské pro OSVČ ,na základě minimálního nemocenského pojištění je vidět, že to není příliš mnoho. Jak tedy zvýšit nemocenskou pro OSVČ?

 • Pokud si OSVČ platí minimální zálohu na sociální pojištění (tj. 2544 Kč v roce 2020), pak si současně může platit nemocenské pojištění maximálně 183 Kč
 • Pokud OSVČ začíná podnikat (nemá vyměřovací základ na základě příjmu za předchozí rok), pak si může platit nemocenské pojištění v maximální výši 366 Kč
 • Vyšší nemocenské pojištění je možné platit pouze za předpokladu, že dojde k adekvátnímu navýšení i plateb na sociální pojištění

Pokud by si chtěl OSVČ zvýšit nemocenskou (nemocenské dávky), pak musí zvýšit platbu na nemocenské pojištění. To je vždy maximálně do 2,1% z vyměřovacího základu.

Pro OSVČ s minimálními zálohami na sociální pojištění (tj. 2544 Kč v roce 2020), je to maximálně 183 Kč. To odpovídá vyměřovacímu základu 8 709 Kč, tj. nemocenské dávky by byly stejné, jako u zaměstnance s touto hrubou mzdou.

OSVČ  nemůže mít vysokou nemocenskou, pokud současně neplatí vyšší sociální pojištění

Pokud by si chtěl OSVČ platit vyšší nemocenské dávky, například 250 Kč měsíčně, tak by musel navýšit i platbu na sociální pojištění na cca 3500 Kč měsíčně. Pak by měl nemocenské dávky podobné, jako zaměstnanec s hrubou mzdou 12 000 Kč

Pokud OSVČ platí nízké zálohy na sociální pojištění, pak nemůže mít vysokou nemocenskou. Pokud by si ale zvýšil zálohy na sociální pojištění a nemocenské pojištění, pak je otázka, nakolik se mu to vyplatí. Jestli by pak na zálohách na pojištění ve výsledku neplatil mnohem víc, než by následně dostal jako nemocenské dávky.

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet nemocenská OSVČ 2020

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Za práci přes čas, máte nárok na náhradní volno nebo na příplatek ve výši ...
 • Irena: Dobrý den, pracuji na úvazek 40hod/týd.a dovolenou za rok 20dnů. Za měsíc má...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Podobně, jako i u předchozího KB, by měla mít nárok i spolupracující osoba, p...
 • Jan Boháč: Je možné žádat o kompenzační bonus i za osobu spolupracující ? Děkuji Jan B...
 • Martina: ne nemate protoze vam to skončilo pred schvalenim...