Kalkulačka: Výpočet nemocenská OSVČ 2022

<span>I živnostník (OSVČ) má nárok na placenou neschopenku (nemocenské dávky při dočasné pracovní neschopnosti). Pro výpočet výše nemocenské u OSVČ je rozhodující vyměřovací základ, to kolik si OSVČ platí jako nemocenské pojištění. Minimum je v roce 2022 částka 147 Kč měsíčně.</span> I živnostník (OSVČ) má nárok na placenou neschopenku (nemocenské dávky při dočasné pracovní neschopnosti). Pro výpočet výše nemocenské u OSVČ je rozhodující vyměřovací základ, to kolik si OSVČ platí jako nemocenské pojištění. Minimum je v roce 2022 částka 147 Kč měsíčně.

Na nemocenské dávky, při dočasné pracovní neschopnosti, mají nárok jak zaměstnanci, tak i OSVČ. Aby měl živnostník nárok na placenou neschopenku, musí si platit nemocenské pojištění.

Na této stránce najdete kalkulačku, pro výpočet nemocenské u OSVČ v roce 2022. Podíváme se na to, jaké podmínky musí živnostník splnit, aby měl nárok na nemocenské dávky.

Epidemie COVID – karanténa, izolace a nemocenská pro OSVČ

Na začátku roku 2022, byl při karanténě nebo izolaci, nárok na zvýšenou nemocenskou, během prvních 14 dní na neschopence. Pokud byla nařízena karanténa nebo izolace (a nemuselo to být jen kvůli COVID), pak nárok na příplatek „izolačka“ – až 370 Kč za jeden kalendářní den.

Na tuto zvýšenou nemocenskou, ale měli nárok pouze zaměstnanci. OSVČ, během prvních 14 dní, nedostává nemocenskou (je nárok až na nemocenské dávky od 15 dne).

Podnikatelé (OSVČ, živnostníci), ale měli možnost, požádat si o kompenzační bonus až 500 Kč za jeden kalendářní den karantény nebo izolace. Aktuálně již ale nárok na kompenzační bonus není.

Kalkulačka: Výpočet nemocenských dávek u OSVČ v roce 2022

Kalkulačka nemocenská pro OSVČ 2022
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Délka pracovní neschopnosti
(celkem kalendářních dní)

Výpočet

Kdy má OSVČ nárok na placenou neschopenku?

Zaměstnanci mají nárok na placenou pracovní neschopnost, ihned od začátku zaměstnání. Účast na nemocenském pojištění u zaměstnanců, vzniká hned po začátku pracovního poměru. Je tak jedno, jestli zaměstnanec onemocní už po pár dnech (ještě ve zkušební době), nebo až za pár měsíců.

U OSVČ je to trochu složitější:

 • Aby měl živnostník nárok na nemocenské dávky (placenou neschopenku), musí si platit dobrovolné nemocenské pojištění
 • Minimální platba nemocenského pojištění je v roce 2022 ve výši 147 Kč měsíčně (nebo maximálně 2,1% z vyměřovacího základu)
 • OSVČ si musí platit nemocenské pojištění alespoň 3 měsíce před začátkem pracovní neschopnosti
 • Během pracovní neschopnosti nesmí OSVČ osobně vykonávat výdělečnou činnost (podnikání)
 • Nárok na nemocenské dávky u OSVČ vzniká až od 15 dne pracovní neschopnosti

Živnostník dostává nemocenské dávky až od 15 dne

Zatímco zaměstnanec dostává nemocenskou už od 1 dne dočasné pracovní neschopnosti (za prvních 14 dní má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele), OSVČ dostává nemocenské dávky až do 15 dne. Takže neschopenka kratší než 14 dní, nemá pro OSVČ žádný význam.

Kolik je nemocenská pro OSVČ v roce 2022?

Nemocenské dávky (od 15 dne pracovní neschopnosti), jsou vypláceny jako procentuální podíl z vyměřovacího základu a postupně se zvyšují. Nemocenské dávky se vyplácí za každý kalendářní den (včetně víkendů a státních svátků):

 • Nemocenské dávky od 15 do 30 dne = 60%
 • Nemocenské dávky od 31 do 60 dne = 66%
 • Nemocenské dávky od 61 dne = 72%

Výpočet nemocenské pro živnostníky (OSVČ) v roce 2022

To, jak vysoké nemocenské dávky bude OSVČ dostávat, se odvíjí od toho, jaký má vyměřovací základ (kolik si platí nemocenské pojištění).

Minimální nemocenské pojištění je v roce 2022 ve výši 147 Kč. To odpovídá vyměřovacímu základu 7000 Kč. Při minimální platbě nemocenského pojištění tedy OSVČ dostane stejné nemocenské dávky, jako zaměstnanec s měsíční hrubou mzdou 7000 Kč:

 • Nemocenské dávky od 15 do 30 dne = 125 Kč/den
 • Nemocenské dávky od 31 do 60 dne = 138 Kč/den
 • Nemocenské dávky od 61 dne = 150 Kč/den

Pokud by byl OSVČ v pracovní neschopnosti 3 měsíce (budeme počítat s ideální délkou měsíce 30 dní):

 • První měsíc dostane 2 000 Kč (má nárok na nemocenskou jen za 16 dní)
 • Druhý měsíc dostane 4 140 Kč
 • Třetí měsíc dostane 4 500 Kč

Pokud by dočasná pracovní neschopnost trvala dále (maximální délka neschopenky je 380 dní), pak by za 4 a další měsíc, OSVČ dostával 4500 Kč.

Jak zvýšit nemocenskou pro OSVČ

Z příkladu výpočtu nemocenské pro OSVČ ,na základě minimálního nemocenského pojištění je vidět, že to není příliš mnoho. Jak tedy zvýšit nemocenskou pro OSVČ?

 • Pokud si OSVČ platí minimální zálohu na sociální pojištění (tj. 2841 Kč v roce 2022), pak si současně může platit nemocenské pojištění maximálně 204 Kč
 • Pokud OSVČ začíná podnikat (nemá vyměřovací základ na základě příjmu za předchozí rok), pak si může platit nemocenské pojištění v maximální výši 409 Kč
 • Vyšší nemocenské pojištění je možné platit pouze za předpokladu, že dojde k adekvátnímu navýšení i plateb na sociální pojištění

Pokud by si chtěl OSVČ zvýšit nemocenskou (nemocenské dávky), pak musí zvýšit platbu na nemocenské pojištění. To je vždy maximálně do 2,1% z vyměřovacího základu.

Pro OSVČ s minimálními zálohami na sociální pojištění (tj. 2841 Kč v roce 2022), je to maximálně 204 Kč. To odpovídá vyměřovacímu základu 9 728 Kč, tj. nemocenské dávky by byly stejné, jako u zaměstnance s touto hrubou mzdou.

OSVČ  nemůže mít vysokou nemocenskou, pokud současně neplatí vyšší sociální pojištění

Pokud by si chtěl OSVČ platit vyšší nemocenské dávky, například 250 Kč měsíčně, tak by musel navýšit i platbu na sociální pojištění na cca 3500 Kč měsíčně. Pak by měl nemocenské dávky podobné, jako zaměstnanec s hrubou mzdou 12 000 Kč

Pokud OSVČ platí nízké zálohy na sociální pojištění, pak nemůže mít vysokou nemocenskou. Pokud by si ale zvýšil zálohy na sociální pojištění a nemocenské pojištění, pak je otázka, nakolik se mu to vyplatí. Jestli by pak na zálohách na pojištění ve výsledku neplatil mnohem víc, než by následně dostal jako nemocenské dávky.

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet nemocenská OSVČ 2022

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Michaela: Dobrý den, prosím o pomoc s výpočtem nároku na řádnou dovolenou čerpanou bezp...
 • Petr: Jsem invalida III. stupně 90% práce neschopný s poznámkou zákaz jakékoliv prác...
 • vlasta suchý: Zapojit do diskuse je sice dobré, ale když nikdo neodpoví je celá diskuse k hovnu...
 • Lenka: Nezdá se mi rozhodnutí vlády rozumné. Přece ten, kdo bydlí společně s Ukrajin...
 • Václav Staněk: Moc Vám děkuji za sdělení.Václav Staněk...