Kalkulačka: Výpočet nemocenská OSVČ 2024

<span>I živnostník (OSVČ) má nárok na placenou neschopenku (nemocenské dávky při dočasné pracovní neschopnosti). Pro výpočet výše nemocenské u OSVČ je rozhodující vyměřovací základ, to kolik si OSVČ platí jako nemocenské pojištění. Minimum je v roce 2024 částka 216 Kč měsíčně.</span> I živnostník (OSVČ) má nárok na placenou neschopenku (nemocenské dávky při dočasné pracovní neschopnosti). Pro výpočet výše nemocenské u OSVČ je rozhodující vyměřovací základ, to kolik si OSVČ platí jako nemocenské pojištění. Minimum je v roce 2024 částka 216 Kč měsíčně.

Na nemocenské dávky, při dočasné pracovní neschopnosti, mají nárok jak zaměstnanci, tak i OSVČ. Aby měl živnostník nárok na placenou neschopenku, musí si platit nemocenské pojištění (v roce 2024 je minimální nemocenské pojištění 216 Kč).

Na této stránce najdete kalkulačku, pro výpočet nemocenské u OSVČ v roce 2024. Podíváme se na to, jaké podmínky musí živnostník splnit, aby měl nárok na nemocenské dávky.

Kalkulačka: Výpočet nemocenských dávek u OSVČ v roce 2024

Kalkulačka nemocenská pro OSVČ 2024
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Délka pracovní neschopnosti
(celkem kalendářních dní)

Výpočet

Kdy má OSVČ nárok na placenou neschopenku?

Zaměstnanci mají nárok na placenou pracovní neschopnost, ihned od začátku zaměstnání. Účast na nemocenském pojištění u zaměstnanců, vzniká hned po začátku pracovního poměru. Je tak jedno, jestli zaměstnanec onemocní už po pár dnech (ještě ve zkušební době), nebo až za pár měsíců.

U OSVČ je to trochu složitější:

 • Aby měl živnostník nárok na nemocenské dávky (placenou neschopenku), musí si platit dobrovolné nemocenské pojištění
 • Minimální platba nemocenského pojištění je v roce 2024 ve výši 216 Kč měsíčně (nebo maximálně 2,7% z vyměřovacího základu)
 • OSVČ si musí platit nemocenské pojištění alespoň 3 měsíce před začátkem pracovní neschopnosti
 • Během pracovní neschopnosti nesmí OSVČ osobně vykonávat výdělečnou činnost (podnikání)
 • Nárok na nemocenské dávky u OSVČ vzniká až od 15 dne pracovní neschopnosti

Živnostník dostává nemocenské dávky až od 15 dne

Zatímco zaměstnanec dostává nemocenskou už od 1 dne dočasné pracovní neschopnosti (za prvních 14 dní má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele), OSVČ dostává nemocenské dávky až do 15 dne. Takže neschopenka kratší než 14 dní, nemá pro OSVČ žádný význam.

Kolik je nemocenská pro OSVČ v roce 2024?

Nemocenské dávky (od 15 dne pracovní neschopnosti), jsou vypláceny jako procentuální podíl z vyměřovacího základu a postupně se zvyšují. Nemocenské dávky se vyplácí za každý kalendářní den (včetně víkendů a státních svátků):

 • Nemocenské dávky od 15 do 30 dne = 60%
 • Nemocenské dávky od 31 do 60 dne = 66%
 • Nemocenské dávky od 61 dne = 72%

Výpočet nemocenské pro živnostníky (OSVČ) v roce 2024

To, jak vysoké nemocenské dávky bude OSVČ dostávat, se odvíjí od toho, jaký má vyměřovací základ (kolik si platí nemocenské pojištění).

Minimální nemocenské pojištění je v roce 2024 ve výši 216 Kč. To odpovídá vyměřovacímu základu 8000 Kč. Při minimální platbě nemocenského pojištění tedy OSVČ dostane stejné nemocenské dávky, jako zaměstnanec s měsíční hrubou mzdou 8000 Kč:

 • Nemocenské dávky od 15 do 30 dne = 143 Kč/den
 • Nemocenské dávky od 31 do 60 dne = 157 Kč/den
 • Nemocenské dávky od 61 dne = 171 Kč/den

Pokud by byl OSVČ v pracovní neschopnosti 3 měsíce (budeme počítat s ideální délkou měsíce 30 dní):

 • První měsíc dostane 2 288 Kč (má nárok na nemocenskou jen za 16 dní, za prvních 14 dní nic nedostane)
 • Druhý měsíc dostane 4 710 Kč
 • Třetí měsíc dostane 5 130 Kč

Pokud by dočasná pracovní neschopnost trvala dále (maximální délka neschopenky je 380 dní), pak by za 4 a další měsíc, OSVČ dostával 5 130 Kč.

Jak zvýšit nemocenskou pro OSVČ

Z příkladu výpočtu nemocenské pro OSVČ ,na základě minimálního nemocenského pojištění je vidět, že to není příliš mnoho. Jak tedy zvýšit nemocenskou pro OSVČ?

 • Pokud si OSVČ platí minimální zálohu na sociální pojištění (tj. 3852 Kč v roce 2024), pak si současně může platit nemocenské pojištění maximálně 357 Kč
 • Pokud OSVČ začíná podnikat (nemá vyměřovací základ na základě příjmu za předchozí rok), pak si může platit nemocenské pojištění v maximální výši 594 Kč
 • Vyšší nemocenské pojištění je možné platit pouze za předpokladu, že dojde k adekvátnímu navýšení i plateb na sociální pojištění

Pokud by si chtěl OSVČ zvýšit nemocenskou (nemocenské dávky), pak musí zvýšit platbu na nemocenské pojištění. To je vždy maximálně do 2,7% z vyměřovacího základu.

Pro OSVČ s minimálními zálohami na sociální pojištění (tj. 3852 Kč v roce 2024), je to maximálně 357 Kč. To odpovídá vyměřovacímu základu 13 191 Kč, tj. nemocenské dávky by byly stejné, jako u zaměstnance s touto hrubou mzdou.

OSVČ  nemůže mít vysokou nemocenskou, pokud současně neplatí vyšší sociální pojištění

Pokud by si chtěl OSVČ platit vyšší nemocenské pojištění, například 500 Kč měsíčně , tak by musel navýšit i platbu na sociální pojištění na cca 5400 Kč měsíčně. Pak by měl nemocenské dávky podobné, jako zaměstnanec s hrubou mzdou cca 18 500 Kč.

Pokud OSVČ platí nízké zálohy na sociální pojištění, pak nemůže mít vysokou nemocenskou. Pokud by si ale zvýšil zálohy na sociální pojištění a nemocenské pojištění, pak je otázka, nakolik se mu to vyplatí. Jestli by pak na zálohách na pojištění ve výsledku neplatil mnohem víc, než by následně dostal jako nemocenské dávky.

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet nemocenská OSVČ 2024

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • petr.vinohradsky@seznam.cz: Úkáčkům bych jako vláda nedal ani korunu, dobrovolně sem vtrhli, museli čekat,...
 • Jan: Jen se podívejte pokud by šel náš studen studovat, co by dostal a to nic, ještě...
 • Jan: A je to tady zase se přidává té Ukrajinské svoloči, je to opravdu neskutečné ...
 • Ing. Luděk Maier: Datum narození 8.11.1964. V květnu 1982 jsem odmaturoval a v září 1982 jsem nast...
 • Irena: Tak to je tedy pěkný podraz na důchodce. Můj důchod má nyní termín 19. den v...