I živnostník (OSVČ) má nárok na placenou neschopenku (nemocenské dávky při dočasné pracovní neschopnosti). Pro výpočet výše nemocenské u OSVČ je rozhodující vyměřovací základ, to kolik si OSVČ platí jako nemocenské pojištění. Minimum je v roce 2024 částka 216 Kč měsíčně.
Na nemocenské dávky, při dočasné pracovní neschopnosti, mají nárok jak zaměstnanci, tak i OSVČ. Aby měl živnostník nárok na placenou neschopenku, musí si platit nemocenské pojištění (v roce 2024 je minimální nemocenské pojištění 216 Kč).
Na této stránce najdete kalkulačku, pro výpočet nemocenské u OSVČ v roce 2024. Podíváme se na to, jaké podmínky musí živnostník splnit, aby měl nárok na nemocenské dávky.
Zaměstnanci mají nárok na placenou pracovní neschopnost, ihned od začátku zaměstnání. Účast na nemocenském pojištění u zaměstnanců, vzniká hned po začátku pracovního poměru. Je tak jedno, jestli zaměstnanec onemocní už po pár dnech (ještě ve zkušební době), nebo až za pár měsíců.
U OSVČ je to trochu složitější:
Zatímco zaměstnanec dostává nemocenskou už od 1 dne dočasné pracovní neschopnosti (za prvních 14 dní má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele), OSVČ dostává nemocenské dávky až do 15 dne. Takže neschopenka kratší než 14 dní, nemá pro OSVČ žádný význam.
Nemocenské dávky (od 15 dne pracovní neschopnosti), jsou vypláceny jako procentuální podíl z vyměřovacího základu a postupně se zvyšují. Nemocenské dávky se vyplácí za každý kalendářní den (včetně víkendů a státních svátků):
To, jak vysoké nemocenské dávky bude OSVČ dostávat, se odvíjí od toho, jaký má vyměřovací základ (kolik si platí nemocenské pojištění).
Minimální nemocenské pojištění je v roce 2024 ve výši 216 Kč. To odpovídá vyměřovacímu základu 8000 Kč. Při minimální platbě nemocenského pojištění tedy OSVČ dostane stejné nemocenské dávky, jako zaměstnanec s měsíční hrubou mzdou 8000 Kč:
Pokud by byl OSVČ v pracovní neschopnosti 3 měsíce (budeme počítat s ideální délkou měsíce 30 dní):
Pokud by dočasná pracovní neschopnost trvala dále (maximální délka neschopenky je 380 dní), pak by za 4 a další měsíc, OSVČ dostával 5 130 Kč.
Z příkladu výpočtu nemocenské pro OSVČ ,na základě minimálního nemocenského pojištění je vidět, že to není příliš mnoho. Jak tedy zvýšit nemocenskou pro OSVČ?
Pokud by si chtěl OSVČ zvýšit nemocenskou (nemocenské dávky), pak musí zvýšit platbu na nemocenské pojištění. To je vždy maximálně do 2,7% z vyměřovacího základu.
Pro OSVČ s minimálními zálohami na sociální pojištění (tj. 3852 Kč v roce 2024), je to maximálně 357 Kč. To odpovídá vyměřovacímu základu 13 191 Kč, tj. nemocenské dávky by byly stejné, jako u zaměstnance s touto hrubou mzdou.
Pokud by si chtěl OSVČ platit vyšší nemocenské pojištění, například 500 Kč měsíčně , tak by musel navýšit i platbu na sociální pojištění na cca 5400 Kč měsíčně. Pak by měl nemocenské dávky podobné, jako zaměstnanec s hrubou mzdou cca 18 500 Kč.
Pokud OSVČ platí nízké zálohy na sociální pojištění, pak nemůže mít vysokou nemocenskou. Pokud by si ale zvýšil zálohy na sociální pojištění a nemocenské pojištění, pak je otázka, nakolik se mu to vyplatí. Jestli by pak na zálohách na pojištění ve výsledku neplatil mnohem víc, než by následně dostal jako nemocenské dávky.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.