Minimální nemocenské pojištění v roce 2024 je 216 Kč. Za to OSVČ dostane jen velmi nízkou nemocenskou. Za první měsíc na neschopence, to vychází na 2288 Kč (následující měsíce je to o trochu více).
Pracujete jako OSVČ (nebo se snad chystáte začít)? A chtěli byste vědět, co s vámi bude v případě nějakého úrazu nebo nemoci? V tomto článku se podíváme na to, jak je to s placenou nemocenskou u OSVČ v roce 2024. V naší kalkulačce si také můžete rovnou spočítat, kolik peněz byste dostali při nemoci nebo úrazu.
OSVČ je sice „svým pánem“ a nikdo mu neříká co má nebo nemá dělat. Nikdo mu neurčuje pevnou pracovní dobu, ani ho „neotravuje“ nějaký protivný nadřízený. Tato svoboda je ale i něčím vykoupena. A patří sem i méně výhodné podmínky, co se týká nároku na placenou nemocenskou.
Zatímco zaměstnanec v pracovní neschopnosti dostává peníze již od 1 dne, OSVČ může peníze dostávat až od 15 dne. Za 1 až 14 den nedostane nic (zaměstnanci mají náhradu mzdy od zaměstnavatele, OSVČ mzdu jako takovou nedostává a ani nemá zaměstnavatele).
Zaměstnanec také může nastoupit do nové práce, tam být jen pár dní, a už má nárok na placenou nemocenskou. OSVČ si musí minimálně 3 měsíce platit nemocenské pojištění a teprve až pak má nárok na placenou nemocenskou.
Zaměstnanec může dostat placené volno v popřípadě ošetřování nemocného člena rodiny nebo dítěte. OSVČ má smůlu.
Zatímco placení záloh na sociální a zdravotní pojištění je povinné ze zákona, to nemocenské pojištění je dobrovolné. Je to tedy plně na rozhodnutí konkrétní OSVČ, zda si nemocenské pojištění platit bude nebo ne.
Minimální nemocenské pojištění v roce 2024 je 216 Kč. To není nijak velká částka (ve srovnání třeba s tím jaké je minimální zdravotní nebo sociální pojištění). Za toto minimální nemocenské pojištění toho ale v případě nemoci nebo úrazu OSVČ také moc nedostane.
Minimální nemocenské pojištění odpovídá vyměřovacímu základu 8000 Kč. Tedy v takovém případě má OSVČ nemocenskou stejnou, jako zaměstnanec s hrubou mzdou 8000 Kč (což mimochodem není ani polovina minimální mzdy, je tedy jasné se z toho nic moc nebude).
Placená nemocenská by v tomto případě vycházela na 143 Kč na den, tedy 2288 Kč za první měsíc (první měsíc je nárok na nemocenskou jen 16 kalendářních dní – až od 15 dne na neschopence dále). Ani při delší neschopence, to není „žádná sláva“.
Nemocenská, se sice postupně zvyšuje – od 15 do 30 dne je to 60%, od 31 do 60 dne je to 66% a od 61 dne je to 72%, ale pořád je to hodně málo. Za dalších 30 dní, by OSVČ dostal 4710 Kč (157 Kč za jeden kalendářní den). A za dalších 30 dní, by to bylo 5130 Kč (171 Kč za jeden kalendářní den).
Podívejte se na další užitečné informace:
Maximální nemocenské pojištění, jaké si OSVČ může platit (aby nemocenská nebo jiné nemocenské dávky nebyly jen takto zanedbatelně nízké), je navázáno na výši příjmů – resp. na vyměřovací základ, který se určuje na základě podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ.
Velmi zjednodušeně to je 55% z příjmů ze samostatně výdělečné činnosti. Pokud má tedy někdo příjem (po odečtení nákladů) třeba 500 000 CZK, pak je vyměřovací základ 275 000 Kč (roční) a měsíční pak 22 917 Kč. Nemocenské pojištění pak může být maximálně 2,7%, tj. 619 Kč měsíčně.
Pokud tedy OSVČ „přiznává“ jen nízký příjem (nebo vykazuje vysoké náklady – kdo by také chtěl platit daně, že?), pak nemůže mít ani vysokou nemocenskou.
OSVČ z také nemá nárok na všechny nemocenské dávky. Z těch, které se týkají i OSVČ jsou to:
Jiné nemocenské dávky, tedy především ošetřovné (péče nemocné dítě do 10 roků nebo o jiného nemocného člena domácnosti) nebo vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství (doplatek k platu pro těhotnou ženu, u které se kvůli těhotenství snížil příjem) se už OSVČ netýkají.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.