Na porodné mají nárok pouze ty rodiny (resp. ženy samoživitelky), jejichž příjem ve sledovaném období nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.
Očekáváte narození potomka, a zajímalo by vás, jestli budete mít nárok na sociální dávku porodné? Na této stránce najdete kalkulačku pro výpočet výše porodného. Dozvídáte se, za jakých podmínek je nárok na porodné, a v jaké výši je vypláceno. Níže na stránce pak najdete podrobné vysvětlení všeho, co se týká nároku na porodné.
Velmi důležitým údajem, pro výpočet nároku na porodné, je aktuální životní minimum. To se naposledy zvýšilo od 1. 1. 2023, a od té doby zatím neproběhla žádná změna. Zatím se další zvýšení neplánuje ani pro rok 2024.
Kolik je životní minimum, si můžete spočítat v této kalkulačce: kalkulačka životního minima v roce 2024.
Pro výpočet nároku a výše porodného je nutné do kalkulačky zadat všechny požadované informace a následně kliknout na tlačítko „výpočet“. Mezi nejdůležitější vstupní informace patří především údaj o vašem příjmu (zohledňuje se příjem všech společně posuzovaných osob).
Neméně důležitá je pak informace, zda se jedná o první nebo druhé dítě. Nezapomeňte také uvést, kolik dospělých osob žije společně (může to být buď matka samoživitelka, nebo muž a žena), a jestli již mátě nějaké jiné děti.
Mezi základní podmínky pro nárok na porodné patří především to, že se jedná o první nebo druhé dítě. A rozhodující je i to, zda se jedná o první nebo druhé dítě, které porodila žena. Pokud má například otec očekávaného dítěte již jiné děti z předchozího manželství, pak to pro určení nároku na porodné nehraje roli.
Pokud se mají narodit dvojčata, pak na porodné může být nárok. A to v případě, že se opět jedná o první a druhé dítě. Pokud by již žena porodila jedno dítě před narozením dvojčat, pak se bude porodné vztahovat pouze na první narození dítě z dvojčat (tedy stejný případ jako by se jí narodilo druhé dítě).
Pokud se vám má narodit již třetí nebo dokonce čtvrté dítě, pak bohužel nebudete mít nárok na tuto sociální dávku. Ta je aktuálně (v roce 2024) vyplácena pouze v případě, že se jedná buď o první, nebo druhé narozené dítě ženy.
Výše porodného se již delší dobu nezaměnila. Platí tedy již několik roků stejná výše této sociální dávky. A to tato:
Na porodné mají nárok pouze ty rodiny (resp. ženy samoživitelky), jejichž příjem ve sledovaném období nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.
U sociální dávky porodné se sleduje období předchozího kalendářního čtvrtletí. Takže pokud se vám má dítě narodit třeba v červnu 2024, pak se budou posuzovat příjmy za leden 2024 až březen 2024 (do kalkulačky se zadává průměrná čistá měsíční mzda (resp. Souhrn všech příjmů). Pokud by se ale dítě mělo narodit až v červenci 2024, pak se již bude posuzovat období duben 2024 až červen 2024.
Mezi příjmy, které se posuzují pro nárok na porodné, se započítává především čistá mzda, nebo případně podpora v nezaměstnanosti či nemocenské dávky. Započítávají se ale i některé další příjmy – třeba z podnikání, nebo i další.
V následujících příkladech uvádíme tři nejčastější modelové situace, jakou hranici nesmí, přesáhnou průměrný čistý měsíční příjem, aby ještě byl nárok na porodné:
(*) Pozn.: v daném případě uvažujeme, že první narození dítě má věk do šesti roků, pokud by bylo starší, životní minimum bude o něco málo vyšší, životní minimum pro dítě se totiž liší podle jeho věku
Podívejte se na další užitečné informace:
Podobně jako i další sociální dávky, i porodné se vyřizuje na Úřadu práce. K vyřízení žádosti o porodné je nutné vyplnit příslušný formulář. Ten je možné získat buď v elektronické podobně, nebo i v papírové na příslušném Úřadu práce.
Kromě samotné žádosti je pak nutné doložit i osobní doklady obou (jednoho) rodičů a dále ještě rodný list dítěte.
Z toho důvodu má smysl vyřizovat žádost i porodné až po narození dítěte (kdy již máte vystavený rodný list). A nemusíte mít obavy z toho, že byste něco promeškali. Nárok na porodné je možné uplatit až do 1 roku od narození dítěte. Tedy i zpětně po jeho narození. Po uplynutí jednoho roku ale pak už nárok na porodné zaniká.
A nakonec také budete potřebovat doložit příjmy (resp. příjem se dokládá za všechny osoby, které jsou v žádosti uvedeny – tedy jak příjme otce, tak i matky dítěte).
Pokud si podáte žádost o porodné, a splňujete všechny podmínky pro přiznání nároku na porodné, pak by vám výsledná částka měla být vyplacena přibližně do jednoho měsíce. Úřad má na vyřízení vaší žádosti standardní lhůtu 30 dní. A konkrétní termín, kdy vám přijdou peníze na účet, se odvíjí od toho, jak ten který úřad odesílá peníze (různé Úřady mají jinak určené termín pro výplaty dávek).
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.