Kalkulačka alimenty: Kolik je výživné na dítě a kdo má povinnost platit?

<span>Povinnost platit alimenty nemají jenom rodiče vůči svým dětem, ale i děti vůči rodičům, nebo otec dítěte jeho matce. Jak se postupuje při určení výše výživného?</span> Povinnost platit alimenty nemají jenom rodiče vůči svým dětem, ale i děti vůči rodičům, nebo otec dítěte jeho matce. Jak se postupuje při určení výše výživného?

Výživné, nebo také alimenty jsou často velmi bolestné téma. U rozvedených bývá výše výživného předmětem častých sporů. Někdo má pocit, že platí hodně, druhý má zase pocit, že dostává málo. Kolik by mělo být výživné na dítě, a jak se tato částka určuje? A kdo má povinnost platit alimenty? A co dělat, když vám váš bývalý manžel/manželka výživné neplatí?

Nová kalkulačka – výpočet výživného 2024

Od roku 2022, existuje nová metodika Ministerstva spravedlnosti, pro výpočet alimentů na dítě.

Nová tabulka zohledňuje věk dítěte (a jeho životní fázi), počet dětí na které se platí alimenty, nebo i dobu, kterou dítě tráví se svým druhým rodičem.

Viz: Kalkulačka výživné (alimenty) na dítě 2024

Pro orientační výpočet doporučené výše výživného můžete použít tuto kalkulačku:

Kalkulačka výživné – jak se počítají alimenty?

Kalkulačka výživné (alimenty) 2022
Čistá mzda povinné osoby (*)

Jaký je věk dítěte
Výpočet
(*) Pro výpočet se zadává průměrný čistý měsíční výdělek povinné osoby. V případě že povinná osoba nedoloží svoje příjmy, počítá se jako průměrný čistý měsíční příjem částka, která odpovídá 25 násobku životního minima jednotlivce (tj. od 1. 7. 2022, je to 25 x 4620 = 115 500 Kč).

Kolik mají být alimenty – jak na určení výše výživného pro dítě?

Na úvod je nutné říci, že stanovení výše výživného je individuální záležitostí. Jsou dvě možnosti, jak se rodiče dítěte mohou dobrat výše výživného:

  • Dohoda = záleží jen na vzájemné ochotě komunikovat a domluvit se, pokud se oba rodiče dohodnou na výši alimentů, se kterou budou oba spokojeni, není nutné obracet se na soud. Výše výživného může být v tomto případě libovolně vysoká, za předpokladu, že s dohodou souhlasí oba partneři
  • Soud = poměrně časté však je, že dohoda o výši alimentů není možná a tak jsou alimenty stanoveny soudem, podle čeho o výši výživného rozhoduje soud je popsáno dále

Výživné (alimenty), jsou upraveny v Novém občanském zákoníku (až do konce roku 2013 bylo výživné upraveno zákonem o rodině – č. 94/1963 Sb., od 1. 1. 2014 byl ale tento zákon zrušen a nyní je výživné právně upraveno v občanském zákoníku). Výše výživného je popsána v § 913 – ale pouze velmi vágně:

(1) Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného a jeho majetkové poměry, jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného.

(2) Při hodnocení schopností, možností a majetkových poměrů povinného je třeba také zkoumat, zda se povinný nevzdal bez důležitého důvodu výhodnějšího zaměstnání či výdělečné činnosti nebo majetkového prospěchu, popřípadě zda nepodstupuje nepřiměřená majetková rizika. Dále je třeba přihlédnout k tomu, že povinný o oprávněného osobně pečuje, a k míře, v jaké tak činí; přihlédne se popřípadě i k péči o rodinnou domácnost.

Dále pak případně § 915

(1) Životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů. Toto hledisko předchází hledisku odůvodněných potřeb dítěte.

Z výše uvedeného vyplývá, že výživné není zákonem stanoveno „napevno“ ale soud by měl vždy přihlížet k individuálním majetkovým poměrům obou rodičů. V právní praxi však platí doporučení výše výživného, kterým se soudy zpravidla řídí. Toto doporučení je následující:

Věk dítěte Díl z čistého příjmu připadající na výživné
0 – 5 let 11 – 15 %
6 – 9 let 13 – 17 %
10 – 14 let 15 – 19 %
15 – 17 let 16 – 22 %
18 a více let 19 – 25 %

Kdo má povinnost platit alimenty

Alimenty (resp. výživné) nejsou záležitostí pouze rozvedených rodičů dítěte. Povinnost platit výživné – resp. vyživovací povinnost mají:

  • Rodiče nezletilých, resp. nezaopatřených dětí vůči těmto dětem
  • Děti vůči svým rodičům – i (zletilé, zaopatřené) dítě je povinné zajistit svým rodičům slušnou výživu
  • Otec dítěte má vyživovací povinnost vůči matce dítěte po dobu 2 let od porodu
  • Vzájemná vyživovací povinnost (povinnost přispívat na potřeby života rodiny a potřeby rodinné domácnosti) mezi manžely

Co když nejsou známy příjmy toho, kdo má platit výživné?

Pokud povinná osoba (ten kdo má platit výživné) nedoloží řádně své příjmy, počítá se výše výživného z 25 násobku životního minima jednotlivce. Životní minimum jednotlivce je od 1. 7. 2022 stanoveno na 4620 Kč. V tomto případě by tedy bylo výživné stanoveno z částky 115 500 Kč.

Maximální výše výživného (alimentů)

Žádná maximální hranice není. Pokud by měl jeden z rodičů vysoce nadprůměrné příjmy – může být výživné na dítě (popř. na matku dítěte) stanoveno i v řádu desítek tisíc korun. Soud přihlíží ke konkrétním majetkovým poměrům.

Stejně tak ale není omezena ani minimální výše výživného. V běžné praxi se ale minimální částka stanovuje okolo hranice 1000 – 1500 Kč.

Kde vyřídit výživné?

Jak již bylo uvedeno výše, pokud se povinná a oprávněná osoba (resp. její zákonný zástupce) vzájemně nedohodne, je nutné obrátit se na soud. Řešit alimenty soudní cestou se nevyplatí odkládat – především v případech že o výživné bude žádat matka dítěte – viz: paragraf § 922

(1) Výživné lze přiznat jen ode dne zahájení soudního řízení; u výživného pro děti i za dobu nejdéle tří let zpět od tohoto dne

Správný postup, jak řešit alimenty u soudu, je obrátit se na soud v místě trvalého bydliště oprávněné osoby (matka dítěte, dítě, apod.) a podat žalobu na soudní stanovení výše výživného. Platí se standardní soudní poplatek – v případě špatných majetkových poměrů je ale možné žádat o jeho prominutí. V žalobě je nutné popsat všechny skutečnosti, které mohou mít vliv na soudní stanovené výše alimentů.

Jakmile soud stanoví výši výživného a povinná osoba jej neplatí, je možné dlužné výživné vymáhat prostřednictvím exekuce. Nezaplacené alimenty patří mezi přednostní pohledávky – to znamená, že i když povinný má i jiné dluhy, je velká šance na jejich vymožení. Neplacení výživného je navíc trestný čin. V případě opakovaného nebo dlouhodobého neplacení výživného je možné podat trestní oznámení, a tomu, kdo dluží alimenty, pak hrozí i nepodmíněný trest odnětí svobody.

Diskuse: Kalkulačka alimenty: Kolik je výživné na dítě a kdo má povinnost platit?

Diskuse: 22
  • Custom avatar JANA

    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat jak je to s platbou výživného. Partnerův syn ukončil studium v červnu roku 2014. Od řijna nastoupil do zaměstnání. Partner nadále platí výživné.Musí požádat o zrušení soud nebo může ukončit platbu sám. Jak je to v případě, že by v roce 2015 nastoupil znovu na studia.

    Děkuji předem za odpověď

    Jana Gogolová

  • Custom avatar MIlada

    Mám 3,5 dceru, s přítelem už nežiji přes 2 roky, s přes rok mi neplatí,bohužel po celou tu dobu byl na pracovním úřadě, pracoval načerno, vyjma půl roku, kdy byl zaměstnán oficiálně, jakou mám vůbec šanci dostat nějaké alimenty? Alimenty nemáme určené soudem, spoléhala jsem na dohodu

  • Markéta

    Dobry den muj syn 16let je v peci tety,teta ma prijem 25000kc a jeste sirotci k tomu 6300kc,ja jsem na rodicovskem prispevku 8862kc,mam jeste 2 nezletile deti,ktere jsou v me peci.Soud mi stanovl alimenty 1000kc.Byla jsem zadat o snizeni,bylo mi to zamitnuto.Nechapu proc.Myslim si ,ze teta ma dost vysoky prijem,ze nemusi ani vyzivne dostavat.A ja bohuzel nemam z ceho platit,musim zivit dalsi dve deti.

  • Custom avatar Katka

    Dobrý den, prosím o radu. Čekám dítě s kamarádem,žít spolu nechceme,ale o miminko se chce postarat, tudíž jsme se na nějakém přispívaní dohodli,potřebuji na to nějaký papír nebo jak to mám řešit, když si chci zažádat o přídavky na bydlení, na nic jiného zatím nebudu mít nárok.Děkuji za odpověď

  • Custom avatar Kateřina

    otázka: výživné na zletilé dítě rozvedených rodičů, dítě je ve střídavé péči, bydlí ve společné domácnosti měsíc s otcem, měsíc s matkou; je několikanásobný rozdíl příjmů otce a matky, otec nyní sdělil zletilému dítěti, že matce už nic posílat nebude, vyčíslil různé platby, které předtím platil zvlášť, tj. nebyly součástí výživného placeného matce, nutí dítě podepsat „smlouvu“, podle které by mu navýšil kapesné, ale na platby, které by byly potřeba na základní potřeby u matky nezbylo nic. Jde zřejmě více o pomstu matce, resp.bývalé manželce, i po letech…
    Když se dítě ohradilo, otec vyhrožoval, že ho vydědí.
    Ale: jak vyčíslit, kolik by mělo dítě přispívat na byt a stravu každému rodiči v měsíci, kdy u něj žije a co všechno se má hradit z výživného?
    Touto otázkou se snad nikdo nezabývá….většinou jsou asi příjmy rozvedených rodičů s dětmi ve střídavé péči přibližně stejné a pak si výživné (ve střídavé péči) navzájem neplatí. Ale co když má otec 80000,- až 100000,- a matka sotva 20000,-, otec platí výživné 8500,-, matka 2500,-;
    Pokud otec stopne celou částku,kterou dosud posílal matce a dítěti nechá jen cca 1500 Kč, jako „kapesné“, matka platby ze svého příjmu neutáhne.
    Jak má matka postupovat, když s tím nesouhlasí ani ona, ani dítě, ale dítě se nechce obracet na soud. ¨
    Vztahy dítěte ke každému z rodičů nejsou narušené, ale s otcem nelze racionálně jednat. Otci se příjmy nesnížily a jsou doložitelné, protože je zaměstnanec.
    Dítě končí SŠ a mělo by nastoupit na VŠ, takže naopak výdaje stoupnou.
    Matka z výživného dítěti pokud to lze, tak spoří. Nepoužívá nic pro vlastní potřebu.
    Za konkrétní a podloženou odpověď děkuji.

  • Custom avatar Eva Dvořáková

    Dobrý den,
    po přečtení výše uvedených článků, jsem se rozhodla připojit do diskuse. Zajímalo by mě , zda soud přihlíží taky na to, kdo rozvod zavinul ? Pokud rozvod zavinila manželka, stýká se s problémovým mužem ( trestaný, exekuce, neplatí alimenty na své děti apod.), matka dala výpověď ve své práci, což znamená, že je nezaměstnaná, vzala děti a odešla s nimi bydlet 160 km od trvalého bydliště do volného bytu jejich rodičů. Otec v tomto případě podle sociálních pracovnic nemůže vůbec nic dělat, Manželka už předem vykládá, jak ho očeše o peníze a majetek. Proč by měl otec platit vysoké výživné 14 000,00 Kč – 2 děti 7 a 9 let, když už předem ví, že tyto peníze matka použije pro žití se svým druhem, Manžel platí hypotéku a ještě ji bude muset vyplatit z domu. Nakonec matka s dětmi bude mít vyšší životní úroveň ?Je možné, že slušný člověk – otec, který se staral o rodinu a udělal pro ni vše / v době manželství postavil dům apod./ nakonec skončí jako člověk, který něco provedl ? Protože ho manželka oškube a směje se mu do obličeje a dělá vše pro to, aby ona byla ta chudinka ? Připadá mi to jak zlý sen.

    • Custom avatar Jan

      Vrátil jsem se z vězení, jsem bez práce. Byly mě odebrány všechny živnostenské listy, čelím několika exekucím. Přestože jsem bez práce, nevyžaduji žádné sociální dávky, platím si však minimální zdravotní pojištění. Manželka se se mnou rozvedla a žádá výživné, žije s přítelem. Přesto vyžaduje původní výživné na čtrnáctiletého syna. Zkrátka nemám z čeho platit. Jan

  • Custom avatar Otec72

    Bývalá manželka odešla asi před čtyřmi roky 2011 rozvedený jsme v polovině roku 2013 . prokazatelně s jsme nežili ve společné domácnosti a děti jsem měl v péči tedy soudně od začátku roku 2013 . Dodnes soud neurčil výživné pokud ho určí od kdy se počítají ty tři roky diky

  • Custom avatar Jarmila

    Zajímalo by mne, jak má postupovat dcera, když má syna 5a půl roku a dostává od bývalého partnera celé roky 1500 kč, s tím, že on více nehodlá dát, naopak ohání se snižováním výživného s tím, že není veden na úřadě práce, trvalý pobyt má v Karviné, ale žije v Praze s další ženou, se kterou má 4 leté dítě další, pracuje nelegálně a asi dobře vyděláva, jelikož platí byt a žijí si slušně..o syna nejevil několik let zájem, až nyní si ho vzal do Prahy na týden…dcera je sama, má další malé dítě, 10 ti měsíční…a je ve finanční nouzi

    • Custom avatar Pavlina

      dcera by si mela poridit antikoncepci.. nebo aspon kondom.. nemusela by byt v takovehle situaci..

  • Custom avatar Pavel

    Dobrý den,bere se při výpočtu alimentů v potaz ,pokud se nemůžeme dohodnout,situace plátce?Můj čistý příjem je 25 000 a platím na dvě děti z 1.manželství 5000 Kč, s nimi jsem v kontaktu.Po rozvodu 2.manželství, což je mi líto, děti žijí v dobrém finančním prostředí, děti nesmím vidět.Pavel

  • Custom avatar david

    Dobry den chci se zeptat mužou byt alimenty strhavany z minimalní mzdy

  • Custom avatar Eva Kuka

    Jak si mám spočítat správně alimenty pro dvojčata /13 let / .
    Otec má plat 40 000 Kč, já mám pouze práci na dohodu 3 500 Kč.
    Otec ještě platí starší dceři / 25 let / 7 000 Kč a ještě platí další dceři /19 let / 6 000 Kč.
    Opatrovnice navrhovala v roce 2015 dětem 1 500 Kč na jednu.
    Dostaly jsme 3 000 Kč a druhá má 4 000 Kč /má srdeční vadu/. Je to vpořádku?
    dík Eva

  • Custom avatar Vaše jméno

    Dobrý den.
    Tak si tady čtu ty vaše rady, ale je to jen jak oškubat chlapa. Kdo poradí chlapovi který chce platit ,ale nemá dostačující mzdu aby uspokojil její potřebu. Pořad to chce navyšovat ale že platí dluhy co udělali společně to už nikoho nezajímá. Přijde mi že jde vše proti chlapům a nahrávají ženským aby nemuseli dělat a měli se krásně. Vím že není moc možností ale co kdyby. To aby jsme se za chvilku báli mít své děti. Děkuji

  • Custom avatar Kateřina

    Dobrý den, můj bývalý přítel, otec mých dětí (dcera 9let, syn 7 let) podniká. Má 2 prodejny už cca 6let. Dle daňového přiznání je v mínusu nebo s minimálním ziskem a není plátce DPH. Z čeho se bude vycházet při výpočtu alimentů?
    Děkuji za odpověď.

  • miroslava

    na 2 děti 3000.kč je dost málo ,když vezmu v potaz škola pro 14 holčinu 2500,bez batohu ,kroužky2 15OOkč ,tábor 3800,příměstský tábor 1200kč ,dojířdění do školy 2400 za rok a léky 2OOOkč ročně

  • Custom avatar Kristýna z Prahy

    Dobrý den.

    Prosím o zodpovězení dotazu ohledně alimentů pro vysokoškoláka, 24 let. Syn bude od září, při denním studiu zaměstnán na úvazek 0,8.
    Má i otec v tomto případu vyživovací povinnost?

    Děkuji za odpověď.

    S pozdravem a přáním pěkného dne

    Kristýna V.

  • Custom avatar Vlada

    Zdravím, chci se zeptat mám dvě děti 13 a 16 let, ČM je 25000, ted platím 8000, ale ex chce víc , kolik mohu dostat u soudu? děkuji

    • Custom avatar josef

      Dobrý den.Chtěl jsem se zeptat kolik budu platit výživné na dítě.Děcku 8roku je postiženo 4stupěn a pobírá na něho13200kč.Manželka je se synem doma.Muj výdělek24000kč

  • Custom avatar Lida

    Dobry den,prosim chci se optat.Opustil nás manžel pro jinou ženu.Mam 3 deti 7,5,2 roky.manzel ma plat 45000,- kc mescnePozaduji 20000,- kc měsíčně.Mohu jeste požadovat přispívat na lyžařský výcvik,plavání a různé kroužky .dekuji za odpoved

  • Martin

    Dobrý den. Alimenty soud vypočítá z měsíční mzdy, nebo průměru za celý rok ?
    Děkuji

  • Custom avatar Marek

    Strašně se mi líbí tyto srandovní komentáře.Bohužel zákon týkající se rodiny je takový paskvil, který jednoznačně nahrává matkám.Jediný recept jak se vyhnout takovým problémům je ženskou pořádně ošukat,otočit kapsy a máte klid. Tímto heslem se totiž řídily feministky, které sepisovali část zákona o rodině.Jich se totiž to pravidlo klidu nějak vyhýbalo,tak ty chlapy k tomu chtějí donutit. Nebojte,mě se takové problémy týkají taky. Chodím každý rok k soudu na zvyšování vyživného a soudkyně si to nadmíru užívá.Nachystám vždycky k jednání kapesníčky pro matku,ona si pobrečí před sodcem a já jsem chudší o další tisíce..Vždyť je to přece pro děti…Ujišťuji se tím,že to budu muset vydržet ještě pouhých 15let.Srandovní je,že matka nemusí dokládat nic (ani výdaje na děti),otec své příjmy a majetek, výdaje otce nikoho nezajímají.Pak vám to soudce mrskne podle doporučených tabulek,vetšinou do středu rozmezí pro každé dítě a jdete domů.Orientačně si to může spočítat každý.A když se zeptáte za co to utratila,to už nikoho nezajímá.TAKŽE MĚ POBAVIL KOMENTÁŘ „KATEŘINY“,ŽE ZBYTEK VÝŽIVNÉHO DOSPĚLÉMU DÍTĚTI SPOŘÍ.Fakt dobrý…

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • marcela: je my 60let,odesla sem do duchodu v zari2024 a prihlasila sem se na urade prace.kdy ...
  • Petr Havránek: Dobrý den. Dostal jsem výpověď k 31.3.2025 z důvodu konce firmy. Můžete mi ...
  • Martina: Dobrý den, je mi 49 let a výpověď z mé strany končí v prosinci. 50 let mi bud...
  • Radek: Jen pro ilustraci jednu skutečnost. Bratr mi daroval svůj čtvrtinový podíl na R...
  • Věra: Dobrý den. Prosím Vás, chci se zeptat, do konce insolvence mně zbývají čtyři ...