Kalkulačka přídavky na děti: Kdo má nárok na dětské přídavky?

<span>Sociální dávka přídavky na dítě jsou určeny především pro rodiny (s dětmi), které mají nižší příjmy. </span> Sociální dávka přídavky na dítě jsou určeny především pro rodiny (s dětmi), které mají nižší příjmy.

V této kalkulačce pro výpočet, zda máte nárok na přídavky na dítě, a o jakou částku by se mohlo jednat, si můžete velmi snadno sami spočítat, zda v roce 2016 dosáhnete na příspěvek na dítě.

V doprovodném textu pak najdete všechny podstatné informace, které se týkají této sociální dávky v roce 2016, toho kde vyřídit žádost o dětské přídavky, a co vše k tomu budete potřebovat.

Přídavky na dítě v roce 2024 – kdo má nárok na kolik?

V minulém roce se přídavky zvýšily o 200 Kč. V roce 2024 se ale zatím nic nemění, příspěvek na dítě je stejný:

 • dítě do 6 roků = 1 330 Kč (popř. jenom 830 Kč)
 • dítě 6 – 15 roků = 1 470 Kč (popř. jenom 970 Kč)
 • dítě do 26 roků = 1 580 Kč (popř. jenom 1 080 Kč)

Na přídavky nárok, do 3,4 násobku životního minima (průměrný příjem v rodině).

Viz aktuální Kalkulačka přídavky na dítě v roce 2024

Výpočet – přídavky na dítě 2016

Kalkulačka přídavky na děti
Děti do 6 roků
Děti 6 - 15 roků roků
Děti do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní rok. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Výpočet

Kdo má nárok na dětské přídavky?

Sociální dávka přídavky na dítě jsou určeny především pro rodiny (s dětmi), které mají nižší příjmy. Jako hranice pro nárok na přídavky na dítě je stanoveno, že příjem rodiny (resp. společně posuzovaných osob) v rozhodném období (vysvětlení najdete níže) nesmí přesáhnout hranici 2,4 násobek životního minima (kalkulačku pro výpočet životního minima najdete zde)

U dětských přídavků to funguje tak, že se o ně zpravidla žádá pouze jednou za rok a to nejčastěji na začátku nového školního roku. V takovém případě je pak nutné dokládat příjmy za předchozí kalendářní rok. Konkrétně tedy:

 • Do září 2015 do září 2016 se dokládají příjmy za kalendářní rok 2014
 • Od září 2016 do září 2017 se dokládají příjmy za kalendářní rok 2016

Může tedy velmi snadno nastat situace, že zatímco aktuálně vám značně poklesly příjmy a přídavky na dítě by se vám hodily, tak „díky“ vysokému příjmu v předchozích letech na ně nebudete mít nárok. Platí to ale i naopak. I kdybyste nyní měli vyšší příjem, ale v předchozích letech jen nízký, pak nárok na dávky mít budete.

Příklady výpočtu – přídavky na dítě

Typickými žadateli o přídavky na dítě je buď rodina s dětmi, nebo rodič samoživitel s dítětem (dětmi). Následně uvádíme dva příklady, jak by to mohlo vypadat.

Příklad výpočtu 1:

Rodina Novákova má dvě děti, jedno ve věku 5 roků a druhé ve věku 12 roků. V rozhodném období, byla paní Nováková nezaměstnaná bez nároku na podporu v nezaměstnanosti, a pan Novák měl průměrný měsíční příjem 13000 Kč čistého

 • Životní minimum rodiny je 9850 Kč měsíčně (3140+2830+1740+2140 Kč)
 • Příjem rodiny v rozhodném období byl 13 000 Kč měsíčně
 • Je tedy splněna podmínka, že jejich příjem není vyšší než 2,4 násobek životního minima, nárok na přídavky na dítě tedy mít budou
 • Přídavek za mladší dítě bude 500 Kč měsíčně
 • Přídavek za starší dítě bude 610 Kč měsíčně
 • Celkem tedy Novákovi na přídavcích na děti dostanou 1110 Kč měsíčně

Příklad výpočtu 2:

Paní Dvořáková je samoživitelka, je momentálně na rodičovské dovolené s jedním dítětem ve věku 2,5 roku. V rozhodném období paní Dvořáková pobírala rodičovský příspěvek ve výši 7600 Kč, a dále měla nárok i na příspěvek na bydlení ve výši 6300 Kč.

 • Životní minimum matky s dítětem bude 4880 Kč měsíčně (3140+1740)
 • Příjem p. Dvořákové bude počítán pouze 7600 Kč (příspěvek na bydlení se v tomto případě nezapočítává jako příjem)
 • Je splněna podmínka, že příjem není vyšší než 2,4 násobek životního minima
 • Paní Dvořáková tedy bude dostávat příspěvek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně

Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2016?

Výše této sociální dávky se již několik roků nezměnila, stále tedy platí stejná výše a to v závislosti na věku dítěte:

 • Dítě do 6 roků má nárok na 500 Kč
 • Dítě od 6 do 15 roků má nárok na 610 Kč
 • Dítě do 26 roků má nárok na 700 Kč

Co je potřeba k vyřízení přídavků na dítě?

Přídavky na dítě – podobně, jako i skoro všechny ostatní sociální dávky – se vyřizují na místním Úřadu práce (navázáno na trvalé bydliště žadatele).

K vyřízení přídavků je nutné vyplnit žádost (na příslušném formuláři), a dále je pak nutné doložit osobní doklady všech osob uvedených v žádosti (u dospělých nebo starších dětí je to občanský průkaz, u mladších dětí pak rodný list). Dále – pokud již děti navštěvují školu – se dokládá potvrzení o studiu (proto se o dávky zpravidla žádá až na začátku nového roku). A nakonec se také dokládají i příjmy všech osob uvedených v žádosti.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčky do 50 000 Kč bez příjmu na ruku ihned. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčky na směnku – peníze na ruku. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Diskuse: Kalkulačka přídavky na děti: Kdo má nárok na dětské přídavky?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • repka@vesna.cz: Dobrý den, ptám se za řidiče, zda mají nárok od zaměstnavatele na zajištění...
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...