Kalkulačka dětské přídavky – sociální dávky na dítě

<span>Online kalkulačka - přídavky na děti v roce 2014. Kolik jsou dětské přídavky, a kdo na ně má nárok?</span> Online kalkulačka - přídavky na děti v roce 2014. Kolik jsou dětské přídavky, a kdo na ně má nárok?

Máte děti a zajímalo by vás, jestli máte nárok na přídavky na dítě? Následující šikovná kalkulačka pro výpočet nároku na tuto sociální dávku, vám pomůže vše rychle a jednoduše spočítat. Pro výpočet nároku na přídavky na děti je rozhodující výše příjmu, kterou jste měli v předchozím kalendářním roce (před podáním žádosti). Pokud byl příjem pod hranicí 2,4 násobek životního minima, nárok máte. V opačném případě, ale příspěvek na dítě nedostanete

Přídavky na dítě v roce 2024 – kdo má nárok na kolik?

V minulém roce se přídavky zvýšily o 200 Kč. V roce 2024 se ale zatím nic nemění, příspěvek na dítě je stejný:

 • dítě do 6 roků = 1 330 Kč (popř. jenom 830 Kč)
 • dítě 6 – 15 roků = 1 470 Kč (popř. jenom 970 Kč)
 • dítě do 26 roků = 1 580 Kč (popř. jenom 1 080 Kč)

Na přídavky nárok, do 3,4 násobku životního minima (průměrný příjem v rodině).

Viz aktuální Kalkulačka přídavky na dítě v roce 2024

Výpočet – přídavky na děti 2014

O přídavky na děti se žádá pouze jednou. Zpravidla hned po narození dítěte (nebo když v rodině dojde k nějakým výraznějším změnám ve výši příjmu). Není tedy nutné žádat opakovaně každý měsíc nebo rok.Pouze jednou za rok – vždy na začátku nového školního roku – je ale nutné dokládat oprávněnost nároku. Což znamená doložit příjem za předchozí kalendářní období.

Kalkulačka přídavky na děti
Děti do 6 roků
Děti 6 - 15 roků roků
Děti do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní rok. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Výpočet

Rozhodující jsou tedy celkové příjmy – zohledňují se příjmy všech členů rodiny (resp. osob ve společné domácnosti).

Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2014?

Výše přídavků na děti je stanovena v § 18 zákona č. 117/1995 Sb. Jsou určeny 3 různé částky, které jsou odstupňovány podle věku dítěte:

 • Dítě do 6 roků má nárok na 500 Kč
 • Dítě od 6 do 15 roků má nárok na 610 Kč
 • Dítě do 26 roků má nárok na 700 Kč

Kdo má nárok na přídavky na dítě?

Nárok na tuto dávku mají především občané ČR, a dále pak všichni, kdo zde mají trvalé bydliště (anebo se jedná o občany EU).  U dětí je dále rozhodující to, jestli se jedná o nezaopatřené dítě. Tedy dítě, které si není schopné samo zajistit dostatečné prostředky pro svou obživu – třeba z důvodu studia na střední nebo vysoké škole (ale jsou i jiné důvody, proč může být člověk do 26 roků považován za nezaopatřené dítě).

Při přiznání nároku na přídavky na dítě je dále zohledňován příjem rodiny. Jako příjem se započítává především příjem ze zaměstnání nebo z podnikání. Dále jsou to pak náhrady mzdy – jako je podpora v nezaměstnanosti, dávky nemocenské podpory, peněžitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek apod. Jako příjem se naopak nezohledňují sociální dávky –  jako doplatek na bydlení nebo příspěvek na bydlení, a  jednorázové sociální dávky – jako porodné nebo pohřebné, příspěvek na péči aj.

Příklad výpočtu – přídavky na dítě, rodina se 2 dětmi

Novákovi mají dvě děti. Jedno má 12 roků a to druhé má 16 roků. Pan i paní Nováková pracují. Jejich celkový čistý měsíční příjem byl průměrně 26 000 Kč čistého měsíčně:

 • Životní minimum rodiny je 10 560 Kč (3140 + 2830 + 2140 Kč + 2450 Kč)
 • 2,4 násobek životního minima = 25 344 Kč
 • Nárok na přídavky na děti tedy Novákovi nemají, jejich příjmy jsou vyšší než násobek životního minima

Příklad výpočtu – přídavky na děti, matka samoživitelka s jedním dítětem

Paní Svobodová žije sama se svým 17-ti letým synem. Příjem paní Svobodové byl průměrně 12 000 Kč:

 • Životní minimum rodiny je 5 590 Kč (3140 Kč + 2450 Kč)
 • 2,4 násobek životního minima = 13 416 Kč
 • Nárok na přídavek na dítě tedy vzniká (příjem je nižší než násobek životního minima)
 • Výše přídavku na dítě = 700 Kč

Žádost o přídavek na dítě

V kalkulačce si můžete spočítat, zda máte nárok na přídavek na dítě. V případě, že je výsledek výpočtu kladný, a vy dosud tuto sociální dávku nepobíráte, můžete si o ni požádat. Žádost o tyto dávky se vyřizuje na úřadu práce v místě vašeho bydliště.

K vyřízení budete muset předložit vyplnění formulář a dále pak doklad totožnosti – svůj i všech dětí, kterých se tato žádost bude týkat. U dětí nad 15 roků se předkládá občanský průkaz, u dětí do 15 roků pak rodný list.

Požadované doklady:

 • Formulář – žádost o přídavek na dítě
 • Doklad o výši ročního příjmu
 • Doklad o výživném (pokud je poskytováno)
 • Potvrzení o studiu nebo potvrzení o zdravotním stavu

Celou záležitost je možné vyřídit i elektronicky – v případě, že vlastníte certifikát pro elektronický podpis, je možné žádost odeslat prostřednictvím stránek MPSV (ministerstvo práce a sociálních věcí).

Máte hluboko do kapsy a potřebujete peníze? Mohly by se vám hodit krátkodobé online půjčky. Nebo můžete vyzkoušet rychlé řešení finanční situace, kterou nabízí půjčka na vyplacení exekuce.Vyzkoušejte a uvidíte, že budete spokojeni.

Diskuse: Kalkulačka dětské přídavky – sociální dávky na dítě

Diskuse: 80
 • Custom avatar Iveta

  Dobrý den,chci se zeptat budu si ted žádat o přídavek(malý bude mít tři roky) za jaké období potřebuju doklad o výši roční mzdy budu twedy žádat 11/2014 takže to budu potřebovat za rok 2013?a vrací zpětně přídavky,tedy za ty tři roky?děkuji za odpoved

 • Custom avatar Jana Košáková

  Dobrý den,
  jsem svobodná, mám 2 děti ( dvojčata 7 let ), s dětmi žiji sama, jejich otec se od nás před více jak půl rokem odstěhoval. Zatím má u mě hlášený trvalý pobyt, který budu rušit. Podařilo se mi s ním domluvit a spoluvlastnický podíl na bytě převedl do mého vlastnictví na základě darovací smlouvy.
  Mohu si zažádat o přídavky a o příspěvek na bydlení už těď nebo až po odhlášení jeho trvalého pobytu? Podle kalkulačky bych co se týká výše platu ( 10 800,-) nárok mít měla.

  Děkuji za odpověď , v těchto věcech se vůbec nevyznám a potřebuji pomoc.
  J.K.

 • Magdaléna

  Dobrý den, musím podávat žádost o přídavek na dítě, když vím že na něho nemám nárok. Mám tet chlapečka 6. měsičního chlapečka a vyřizuji porodné.

 • Custom avatar flégrová

  Dobrý den chci se zeptat jestly se do přijmu započítavá i příspěvek na péči děkuji

 • Custom avatar Bradáčová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli se do přídavku na děti započítává i sirotčí důchod dětí.
  Jsme 2 dospělí, 3 děti, z toho 2 berou sirotčí důchod. Předem děkuji

 • Custom avatar jan

  Dobrý den, mám dotaz. Má manželka je na mateřské a já jsem student. Celá rodina máme příjmy jen mateřskou mé manželky. Na co vše máme nárok. Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar michaela

  Dobrý de, chtěla bych se Vás poprosit o radu. V březnu se mi má narodit miminko mam nárok na pridavky když jsem samoživitelka a bude mit jen me napsanou v rodném liste? Otec od nás totiž odešel. Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar martina

  manžel odešel od rodiny,nepracuje,na děti nepřizpívá.mám 2 syny 16,18 let.
  zatím rozhodnutí o alimentech nenabylo právní moci ale až nabyde manžel stejně platit nebude.
  mám nárok na přídavky na dítě.když muj příjem je 19000.-. Vím, že starší syn si musí podat příspěvek sám.To mám taky dotaz, když chodí nepravidelně na brigádu,počítá se do příjmu syna.Dělá do 300h ročně.děkuji Martina

 • Custom avatar Jarka

  Dobrý den, manžel se v prosinci odstěhoval. Přídavky jsme pobírali, ale letos jsem nedoložila příjmy, jelikož mi je manžel nedodal, tudíž již nepobíráme. Mám šanci získat přídavky i bez manželova příjmu, když již s námi nežije? Máme děti 6 a 8 let. Předem děkuji a přeji pěkný den

 • Custom avatar Minichová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám syna (b reznu mu bude 5let) bohužel bydli s otcem. S manželem čekáme koncem unora společně první dítě. Jelikož jsem vedená pres rok a pul na UP nepobírám nic a manžel má invalidní důchod 3stupně 7600,-. Zajimalo by mě na co bysme měli eventuálně nárok. Po zaplaceni vseho i alimentu na maleho nam nezbyde skoro nic. kdyz jsme se ptali na uradech tak nam tvrdili ze na nic narok nemame. Tak me zajima kdyz se syn narodi o co si muzu zazadat. Dekuji

 • Marcela c.

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na přídavek na dítě u starší dcery. Mám 12 letou dceru z prvního manželství, (výživné činní 3000,- Kč měsíčně) ted se mi narodila druhá dcera, s otcem nežiji a nemám stanovené výživné. Na úřadě mi řekly, že nemám nárok ani na přídavky na dítě na starší dceru. Chtějí doložit příjmy otce druhého dítěte.

 • Custom avatar Monika

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat na co bych mohla mít nárok jako matka samoživitelka když mám tříleté dítě které navštěvuje školku,8let syna a v létě bude mít dcera 15 let a bude mít nástup na střední školu.Já jsem bohužel bez práce(zatím) a pobírám jen peníze z ÚP a alimenty na 3 děti -7000,-kč,do toho splácím insolvenci 2000,- a nájem 6400,- – a to mi zamítly příspěvek na bydlení jelikož majitelé si berou o 2000,-kč víc.Děkuji za odpověď nebo radu. S pozdravem Monika

 • Custom avatar petra

  dobry den chtela bych se zeptat jestli se do prijmu pocita i odpocet dani na deti. v letosnim roce je to na 2deti cca 2500

 • Radka Foldynová

  Dobrý den,chtěla bych požádat o dětské přídavky,jaký rok teď budu potřebovat potvrdit a jak je to u osvč,manžel je delší dobu na osvč.Děkuji Foldynová

 • Olena

  Dobry den. Prosim poradit, jestli mam narok na pridavek na dite, jestli manzel nema zadny pobyt v CR, s nami nebydli, a financne neprispeva. Ja a deti mame trvaly pobyt, manzel bydli na Ukrajine.
  Dekuji.

 • Custom avatar Karolina

  dobrý den, prosím o info přiznává se do přídavků na dítě nemocenská a invalidní důchod? dále pak prosím co je úhrn zúčtovaných příjmů? zda je to čistá nebo hrubá mzda? děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • repka@vesna.cz: Dobrý den, ptám se za řidiče, zda mají nárok od zaměstnavatele na zajištění...
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...