Kalkulačka dětské přídavky – sociální dávky na dítě

<span>Online kalkulačka - přídavky na děti v roce 2014. Kolik jsou dětské přídavky, a kdo na ně má nárok?</span> Online kalkulačka - přídavky na děti v roce 2014. Kolik jsou dětské přídavky, a kdo na ně má nárok?

Máte děti a zajímalo by vás, jestli máte nárok na přídavky na dítě? Následující šikovná kalkulačka pro výpočet nároku na tuto sociální dávku, vám pomůže vše rychle a jednoduše spočítat. Pro výpočet nároku na přídavky na děti je rozhodující výše příjmu, kterou jste měli v předchozím kalendářním roce (před podáním žádosti). Pokud byl příjem pod hranicí 2,4 násobek životního minima, nárok máte. V opačném případě, ale příspěvek na dítě nedostanete

Přídavky na dítě v roce 2024 – kdo má nárok na kolik?

V minulém roce se přídavky zvýšily o 200 Kč. V roce 2024 se ale zatím nic nemění, příspěvek na dítě je stejný:

 • dítě do 6 roků = 1 330 Kč (popř. jenom 830 Kč)
 • dítě 6 – 15 roků = 1 470 Kč (popř. jenom 970 Kč)
 • dítě do 26 roků = 1 580 Kč (popř. jenom 1 080 Kč)

Na přídavky nárok, do 3,4 násobku životního minima (průměrný příjem v rodině).

Viz aktuální Kalkulačka přídavky na dítě v roce 2024

Výpočet – přídavky na děti 2014

O přídavky na děti se žádá pouze jednou. Zpravidla hned po narození dítěte (nebo když v rodině dojde k nějakým výraznějším změnám ve výši příjmu). Není tedy nutné žádat opakovaně každý měsíc nebo rok.Pouze jednou za rok – vždy na začátku nového školního roku – je ale nutné dokládat oprávněnost nároku. Což znamená doložit příjem za předchozí kalendářní období.

Kalkulačka přídavky na děti
Děti do 6 roků
Děti 6 - 15 roků roků
Děti do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní rok. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Výpočet

Rozhodující jsou tedy celkové příjmy – zohledňují se příjmy všech členů rodiny (resp. osob ve společné domácnosti).

Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2014?

Výše přídavků na děti je stanovena v § 18 zákona č. 117/1995 Sb. Jsou určeny 3 různé částky, které jsou odstupňovány podle věku dítěte:

 • Dítě do 6 roků má nárok na 500 Kč
 • Dítě od 6 do 15 roků má nárok na 610 Kč
 • Dítě do 26 roků má nárok na 700 Kč

Kdo má nárok na přídavky na dítě?

Nárok na tuto dávku mají především občané ČR, a dále pak všichni, kdo zde mají trvalé bydliště (anebo se jedná o občany EU).  U dětí je dále rozhodující to, jestli se jedná o nezaopatřené dítě. Tedy dítě, které si není schopné samo zajistit dostatečné prostředky pro svou obživu – třeba z důvodu studia na střední nebo vysoké škole (ale jsou i jiné důvody, proč může být člověk do 26 roků považován za nezaopatřené dítě).

Při přiznání nároku na přídavky na dítě je dále zohledňován příjem rodiny. Jako příjem se započítává především příjem ze zaměstnání nebo z podnikání. Dále jsou to pak náhrady mzdy – jako je podpora v nezaměstnanosti, dávky nemocenské podpory, peněžitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek apod. Jako příjem se naopak nezohledňují sociální dávky –  jako doplatek na bydlení nebo příspěvek na bydlení, a  jednorázové sociální dávky – jako porodné nebo pohřebné, příspěvek na péči aj.

Příklad výpočtu – přídavky na dítě, rodina se 2 dětmi

Novákovi mají dvě děti. Jedno má 12 roků a to druhé má 16 roků. Pan i paní Nováková pracují. Jejich celkový čistý měsíční příjem byl průměrně 26 000 Kč čistého měsíčně:

 • Životní minimum rodiny je 10 560 Kč (3140 + 2830 + 2140 Kč + 2450 Kč)
 • 2,4 násobek životního minima = 25 344 Kč
 • Nárok na přídavky na děti tedy Novákovi nemají, jejich příjmy jsou vyšší než násobek životního minima

Příklad výpočtu – přídavky na děti, matka samoživitelka s jedním dítětem

Paní Svobodová žije sama se svým 17-ti letým synem. Příjem paní Svobodové byl průměrně 12 000 Kč:

 • Životní minimum rodiny je 5 590 Kč (3140 Kč + 2450 Kč)
 • 2,4 násobek životního minima = 13 416 Kč
 • Nárok na přídavek na dítě tedy vzniká (příjem je nižší než násobek životního minima)
 • Výše přídavku na dítě = 700 Kč

Žádost o přídavek na dítě

V kalkulačce si můžete spočítat, zda máte nárok na přídavek na dítě. V případě, že je výsledek výpočtu kladný, a vy dosud tuto sociální dávku nepobíráte, můžete si o ni požádat. Žádost o tyto dávky se vyřizuje na úřadu práce v místě vašeho bydliště.

K vyřízení budete muset předložit vyplnění formulář a dále pak doklad totožnosti – svůj i všech dětí, kterých se tato žádost bude týkat. U dětí nad 15 roků se předkládá občanský průkaz, u dětí do 15 roků pak rodný list.

Požadované doklady:

 • Formulář – žádost o přídavek na dítě
 • Doklad o výši ročního příjmu
 • Doklad o výživném (pokud je poskytováno)
 • Potvrzení o studiu nebo potvrzení o zdravotním stavu

Celou záležitost je možné vyřídit i elektronicky – v případě, že vlastníte certifikát pro elektronický podpis, je možné žádost odeslat prostřednictvím stránek MPSV (ministerstvo práce a sociálních věcí).

Máte hluboko do kapsy a potřebujete peníze? Mohly by se vám hodit krátkodobé online půjčky. Nebo můžete vyzkoušet rychlé řešení finanční situace, kterou nabízí půjčka na vyplacení exekuce.Vyzkoušejte a uvidíte, že budete spokojeni.

Diskuse: Kalkulačka dětské přídavky – sociální dávky na dítě

Diskuse: 80
 • Custom avatar Martina

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, byla jsem si dnes požádat o Příspěvek na živobytí, jelikož jsem minulý měsíc dostala poslední dávku v nezaměstnanosti a nyní už na ni nemám nárok, jelikož uplynulo 5 měs.Paní mi řekla, že musím požádat ještě o Přídavek na dítě, protože tato dávka předchází dávce na živobytí. Ráda bych se zeptala, už mi přiznali příspěvek na bydlení, ale tam se posuzovali pouze osoby, které žijí spolu v jedné domácnosti a mají společné trvalé bydliště. Tzn. že přítel, který je otec syna (3,5 roku), žije u rodičů, má tam i trvalý pobyt, ale stále jsme spolu, tak se do příspěvku na bydlení nepočítal. A když jsem byla žádat o příspevěk na živobytí, tak stačilo doložit čestné prohlášení, že mi přispívá pouze na syna částkou 1500 Kč, ale u přídavku na dítě, se bude nejspíš počítat jeho příjem, který je asi cca 20000 čistého. Ale já nechci být na něm závislá, ráda bych si všechny výdaje platila sama. Tak se chci zeptat, jak mám vyjmout přítele ze společně posuzovaných osob, abych dosáhla na přídavek na dítě? Moc děkuji a přeji hezký den.

 • Custom avatar Marcela

  Dobrý den, v září 2013 se mi narodila dvojčata. V červnu 2013 jsem se vdala. Pokud bych chtěla uplatnit nárok na přídavek na dítě, počítá se to za rok 2012? Část roku 2012 jsem ovšem byla vdaná s předchozím manželem. Nevím, jestli ho do toho započítávat nebo do toho započítávat současného manžela? Moc Vám děkuji za odpověď. Marcela

 • Custom avatar Dana

  Dobrý den,příteli vrací daně za děti.Když zažádáme o přídavky na které podle kalkulačky máme nárok.Vezmou příteli ty daně?Děkuji Dana

 • Custom avatar Jana M.

  Dobrý den, jsem na mateřské dovolené od 1.1.2014 která mi končí 15.7.2014, po té chci čerpat dovolenou. Na kolik dní dovolené mám nárok za rok 2014? Smlouvu mám na dobu neurčito, dovolená za rok je 25dní, zůstane mi i tak celá dovolená? Kdy si mám vyřizovat rodičovský příspěvek, jaký doklady potřebuji. Rodičovský příspěvek se počítá od dne dovolené tj.16.7.2014 nebo nejdříve se vyčerpá dovolená a po skončení se přechází na rodicovskou dovolenou? Může se upatnit sleva na dani za období, ve kterém náhradu za dovolenou budu dostávat.
  Děkuji za Vaši odpověď, Jana

 • Custom avatar olga

  dobrý den
  jsem sama s dvěma dětmi 19 a 22 jedno z dětí nečekaně ukončilo studium a je hlášena na uřadu práce .. byly mi odebráne přídavky na děti které byly pro obě dvě dohromady1400kč…muj měsiční příjem je 12 700..takže ja ted musim živit sama jedno z dětí a druhé dále podporovat ve studium na vysoké škole ..je to správný postup sociálky?podporu na bydlení a jiné dávky nepobírám díky za odpověd

 • Custom avatar Ina

  dobry den,
  rada bych se zeptala zda mam narok na „Rodičovský příspěvek“?
  Cekam miminko s cizincem ktery neni z EU, ktery nezije a nepracuje v CR ani EU. Bude POUZE zapsan v rodnem liste ditete a dite bude mit prijmeni po nem. Jsem svobodna matka, nemam narok na „Peněžitou pomoc v mateřství“ jelikoz sem pracovala v zahranici mimo EU.
  Velice dekuji za odpoved.

 • zdenka

  dobrý den, chtěla bych se vás optat zda budu mít nárok na přídavky na děti. jsem rozvedená mám 1dítě 16let, 1dítě 11let a ted v září čekám s přítelem 3dítě. na dvě děti alimenty mám soudem 5000kč ale žádné stejně nedostávám. přítel u mě nemá trvalý pobyt ale bydlíme spolu bude se do toho počítat i jeho příjem díky

 • Lucie

  Dobrý den. Stěhuji se i s dětmi (3 a 7 let) od manžela do starého baráku mého otce a jsem hlášená po rodičovské na pracovním úřadu. Do této doby mě a naše děti živil manžel, ale pro nepřekonatelné rozdíly odcházím, zatím se nerozvádíme. Ale chci se zeptat, mám nárok na nějaké dávky když jsem papírově ještě vdaná, ale ve skutečnosti budu bydlet sama s dětmi. Pobírám od pracovního úřadu cca 3600,- a to vlastně jen první 2 měsíce, pak se podpora v nezaměstnanosti ještě snižuje. A teď už mám 2 týdny zlomenou nohu, nemohu si shánět ani zaměstnání. Mám nárok na nějaké dávky? (na bydlení – otec bude po mě chtít platit nájem, nežijeme v moc dobrých vztazích, že my mě tam nechal bydlet zadarmo, na energie…?) Moc děkuji za informace.

 • Custom avatar Zdenka

  Dobrý den, bydlím u přítele, mám tři děti z minulého vztahu (10,8,4) a pobírám měsíčně jen 3600 Kč z ÚP a 1720Kč přídavky na děti. Na chod domácnosti se snažím přispívat. Mám soudem určené výživné, ale bývalý manžel neplatí. Mám nárok na nějaké dávky?

 • Custom avatar andrea

  dobrý den.Chtěla bych se zeptat.Mám dceru má 8 let.Nežiji s přítelem v jedné domácnosti.Alimenty sice dostávám,ale nemáme to soudně.Alimenty dostávám a činní 1500kč.Pracuji a můj čistý příjem činní 11000kč.Chěla jsem se zeptat zda bych měla nárok na přídavky na dítě.Děkuji za odpověd.

 • Custom avatar IVA

  DObry den
  CHtěla jsme se zeptat jsme podnikatelka ktera ješte nevydělava začinam .Ale učetnictvi mi pani děla na styl 80% opravdu mam malou mzdu chtěla jsem se zeptat mam narok na děcke přidavky?? nevim jak se to bere podnikatelum. A možna budu i samoživitelka za par měsicu tak se raději chci informovat děkui moc

 • Custom avatar Ivana

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na přídavky na dítě když žiji s rodiči. Momentálně jsem bez zaměstnání a s přítelem spolu nežijeme. A popř. jaké doklady k tomu budu potřebovat. Dceři jsou 3 roky a půjde do školky někde jsem slyšela i o příspěvku na školku.
  Děkuji za odpověď

 • Custom avatar bian

  dobrý den.chtěla jsem se zeptat co je třeba na žádost příspěvek na péči.v bytě je hlášený syn,ale bydlí ve svém rpg bytě.od syna příjem nemám.jak to mám řešit?ještě jsme dva dospělí a dvě studující děti.dcera má 19 let a syn 17.dcera musí žádat o přídavky sama,nebo to mohu vyřídit.jsem matka.manžel má pouzedůchod 15500korun.děkuji za odpověd

 • Custom avatar Martina

  Dobrý den,
  jsem matka samoživitelka. Otec není zapsán v rodném listě dítěte. Bydlím u rodičů. Jaký je okruh společně započítávaných osob do výpočtu. Mám nárok na příspěvek na dítě?

 • Vendy

  Dobrý den.Mám syna a jsem na rodičovské.Jeho biologický otec není uveden v rodném listě ani nemá žádný zájem být v kontaktu.Žiji s přítelem a chci se zeptat zda se započitává jeho příjem do žádosti o přídavky na dítě.Když sem volala na sociálku v době kdy jsem se k příteli stěhovala,tak mi bylo řečeno,že když neměním trvalé bydliště,tak je vše v pořádku.To jsem oznámila,že se stěhuji k příteli.A když jsem byla podat žádost o přídavky,tak jsem byla překvapená,že podle nich se započítává i když není uvedem v rl dítěte,ale stačí,že spolu žijem. Hádat se o tom co mi téhdy bylo řečeno do telefonu nemělo smysl.Cítila jsem opravdu špatně.Chci se zeptat jak to tedy je?A pokud je to tak může přítel uplatňovat slevu na dani?Děkuji

 • Eva Strnadová

  Dobrý den,
  jsem OSVČ a dostala jsem se loni do velmi svízelné situace. Chci letos poprvé požádat o přídavky na děti, protože loni jsme s manželem oba zakusili ekonomickou krizi. Manžel naštěstí po propuštění z práce našel nové zaměstnání, já bojuji dodnes. Máme čtyři děti: dvacetiletá je na VŠ, osmnáctiletá na gymnáziu, desetiletý na ZŠ a pětiletý školkáč. Manželův příjem byl loni cca 25 000 Kč. Já jsem jako OSVČ vloni po čtnáctileté praxi zjistila, že díky krizi můžu jít v některých měsících i do mínusu. Takže jsem v roce 2013 neplatila zdravotní pojištění. Nicméně jsem ho i se všemi úroky zaplatila v roce tomto, tedy 2014. Při žádosti o přídavky jsem ale zjistila, že mám doložit výpis ze zdravotního pojištění za rok 2013. Mám vše zaplaceno, evidentně máme nízký příjem a snažíme se všechny děti držet na školách a podporovat je v mimoškolních činnostech. Bude to, že jsem zaplatila zdravotní pojištění až po roce, překážkou v přídavcích?
  Mgr. Eva Strnadová

 • Custom avatar kristýna

  Dobrý den,
  v září 2014 jsem žádala o přídavky na děti. Mám 3 děti (17let, 13let a 4 měsíce). Jsem s dětmi sama, na starší dvě mám určené soudem výživné, ale u nejmladšíhoi dítěte ještě nemám požádáno o úpravu výchovy a výživy. Na ÚP mi pracovnice sdělila, že dokud nebudu mít u soudu požádáno o úpravu výchovy a výživy na toto dítě, nemohu žádat o přídavky ani na starší děti, proto se ptám, jestli je to opravdu tak. V žádosti jsem žádala o přídavky na starší děti, na nejmladší ne, právě vzhledem k uvedeným skutečnostem a bylo mi sděleno, že když mám děti 3, tak nemohu žádat o přídavky pouze na dvě z nich. Děkuji za odpověď

 • Custom avatar bara c.

  dobrý den, studuji Vš, žiji s matkou a bratrem. bratr je také do 26 let. minulý rok jsem nepracovala a a ani rok před tím (čili 2012,2013). nyní bych chtěla od listopadu 2014 nastoupit na zkrácený úvazek 20 hodin týdně (plat kolem 8000). chtěla bych vědět zda to nějak ovlivňuje nárok na přídavky…děkuji

 • Helena A.

  Dobrý den,ráda bych se optala jestli se mi do přídavků na dítě započítává i syn,který je plnoletý,ale nepracuje a ja jsem prý povina ho živit.Děkuji Helena A.

 • Custom avatar IVA

  Dobrý den,mám dotaz ohledně příjmů prokazujících se k přídavkům na děti a příspěvku na bydlení.Zajímalo by mě,zda se do prokazatelných příjmů započítává letní brigáda dětí-studentů v červenci a srpnu.Děkuji za info

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Aleš Jan: Převod půjčky do 10 minut po schválení Potřebujete nutně peníze na realizaci ...
 • Josef: Dobrý den, pobírám podporu v nezaměstnanosti. Mohu si nějakým způsobem přivyd...
 • Alicja Skowroska: Nabídka půjčky @2% sazba!!! Naše společnost je právní organizací, která b...
 • Vaše jméno: aa...
 • L.pechar@seznam.cz: Dobrý den, uvádíte, že za každých 20 odpracovaných hodin je nárok na 1,54 ...