Poslední šance, jak získat příspěvek 5000 Kč na dítě – pouze do 1. července 2023

<span>Poslední možnost, požádat si o mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě, je jen do 1. července 2023. Žádost je možné stále vyplnit online, na webu MPSV.cz. Mimořádný příspěvek, už dostalo 1,4 miliónu dětí, celkem bylo vyplaceno 6,9 miliardy korun.</span> Poslední možnost, požádat si o mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě, je jen do 1. července 2023. Žádost je možné stále vyplnit online, na webu MPSV.cz. Mimořádný příspěvek, už dostalo 1,4 miliónu dětí, celkem bylo vyplaceno 6,9 miliardy korun.

V minulém roce, byl schválen mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě. Část dětí, příspěvek dostala automaticky, na konci letních prázdnin (týkalo se dětí, které měly nárok na běžné přídavky na dítě). Ostatní rodiny, si musely o příspěvek požádat.

Možnost podání žádosti o mimořádný příspěvek na dítě, byla stanovena na 1 rok, od začátku platnosti příslušného zákona. Poslední možnost, jak si požádat o mimořádný příspěvek na dítě, je tedy do 1. července 2023.

Kdo měl nárok na mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě

Na mimořádný příspěvek byl nárok u dětí do 18 roků:

 • Nárok byl u dětí, které se narodily od 2. srpna 2004 (tj. u dětí, kterým minulý rok ještě nebylo 18 roků)
 • Nárok je i u dětí, které se narodily až do konce minulého roku (do 31. prosince 2022)

Jednou z hlavních podmínek, pro nárok na mimořádný příspěvek, byla výše příjmu v rodině:

 • Na příspěvek měly nárok děti, které dostávaly běžné přídavky na dítě (příjem do 3,4 násobku životního minima)
 • Na příspěvek měly/mají nárok děti z rodin, které měly za rok 2021, příjem do 1 miliónu korun (celkový příjem všech osob v rodině za celý kalendářní rok)

Žádost o mimořádný příspěvek na dítě – jen do 1. 7. 2023

O mimořádný příspěvek 5 000 Kč na dítě, je možné požádat pouze do začátku letních prázdnin v roce 2023. Poslední možnost, je 1. července 2023. Později už nebude nárok, i kdyby byly splněny příslušné podmínky.

Pro vyřízení žádosti o příspěvek, je potřeba přihlášení prostřednictvím nějaké elektronické identity (bankovní identita, přihlášení přes datovou schránku, přihlášení přes MojeID, a další)

Podmínky pro nárok na mimořádný příspěvek pro dítě (5000 Kč)

Podmínky pro nárok na příspěvek se nezměnily. I nadále platí stejné podmínky, jako v roce 2022.

Nárok je jen u dětí, které se narodily před koncem roku 2022. Děti, které se narodily v roce 2023 (od 1. 1. 2023), na příspěvek nárok mít nemohou.

Pro nárok na příspěvek, se stále posuzuje výše příjmu za rok 2021 (celkový roční příjem do 1 miliónu korun). Příjmy ani není nutné dokládat – Úřad práce, který příspěvek vyřizuje, si výši příjmu ověří automaticky, od Finančního úřadu a ČSSZ.

V rodinách, kde rodiče žijí odděleně, si o mimořádný příspěvek, může požádat jen jeden z rodičů (na příspěvek má nárok dítě, rodiče se musí domluvit, kdo o něj bude žádat).

Dětské přídavky 2023 – přídavky se zvýšily o 200 Kč

Pro rodiny s dětmi, které mají nižší nebo středně vysoké příjmy, je i také možnost, požádat o běžné přídavky na dítě. Jedná se o sociální dávku, kterou vyplácí Úřad práce každý měsíc. Žádost je také možné vyřídit jen online.

Přídavky na dítě, se od začátku roku 2023 zvýšily o 200 Kč měsíčně. Od ledna 2023, se zvýšilo i životní minimum (které je podstatným údajem při posuzování nároku na dětské přídavky). Na přídavky, může mít v roce 2023 nárok více rodin, a budou dostávat i více peněz.

Dětské přídavky v roce 2023:

 • 1 330 Kč pro dítě do 6 roků
 • 1 470 Kč pro dítě 6 – 15 roků
 • 1 580 Kč pro dítě do 26 roků

Poznámka: u rodiny, kde ani jeden z rodičů nemá příjem ze zaměstnání (nebo z podnikání, z podpory v nezaměstnanosti, z mateřské, z rodičovské, z důchodu, z nemocenské, apod.), je to o 500 Kč méně (minimální příjem, alespoň u jednoho z rodičů, musí být 4 860 Kč měsíčně)

Na přídavky pro dítě, je nárok u rodin, které mají příjem do 3,4 násobku životního minima:

 • pro rodinu, kde jsou dva dospělí a dvě děti (5 a 7 roků), je to příjem do 47 736 Kč (průměrný čistý měsíční příjem)
 • pro samoživitelku s jedním dítětem do 6 roků, je to příjem do 23 630 Kč měsíčně (průměrný čistý měsíční příjem)

Viz: kalkulačka pro výpočet, zda máte nárok na přídavky na dítě v roce 2023

Mimořádný příspěvek na dítě za 6,9 miliardy korun

Podle informací z Ministerstva práce a sociálních věcí, byl tento mimořádný příspěvek vyplacen u 1,4 miliónu dětí. Celkem se takto vyplatilo asi 6,9 miliardy korun.

Původně vláda tvrdila, že mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě, má sloužit jako podpora pro rodiny s nižšími příjmy, v situaci, kdy je vysoká inflace.

V minulém roce, byla celková inflace 16,2%. Na začátku roku 2023, to bylo dokonce i více. Zlepšení pomalu nastává až ve druhém čtvrtletí, s výhledem že inflace snad bude i nadále postupně klesat.

Vzhledem k tomu, že vysoká inflace, stála většinu domácnosti minimálně desítky tisíc korun (zvýšené náklady na bydlení, na energie, zdražení potravin, atd.), tak je diskutabilní, nakolik jim pomohl tento mimořádný příspěvek 5000 Kč.

Aby vláda nějak významněji pomohla lidem s inflací, musela by podobný příspěvek vyplácet každý měsíc, nebo alespoň jednou za čtvrtletí. Pak by to možná hrálo nějakou roli. Takto to byla jen kapka, v moři zvýšených výdajů.

Je otázkou, i vzhledem k načasování, zda se spíše nejednalo o „mimořádný úplatek“ pro voliče, před podzimními volbami v roce 2022.

Celá situace je lehce ironická i s ohledem na to, jak usilovně se vláda nyní snaží šetřit. Plánuje se velká konsolidace veřejných výdajů (daňové změny, důchodová reforma, úsporná opatření). Nebylo by lepší, si těchto cca 7 miliard korun odpustit, a nezvyšovat daně?

Vláda sice tvrdí, že podle jejich průzkumů, posloužil mimořádný příspěvek svému účelu:

Podle průzkumu, který jsme si loni nechali zpracovat, příspěvek posloužil ke svému účelu. Kromě nákupu školních potřeb či zaplacení kroužků využily některé rodiny příspěvek také na zaplacení nutných výdajů. To také bylo naším záměrem, chtěli jsme hlavně podpořit rodiny v krizi,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Co asi tak pan ministr čekal? Že mu lidé v dotazníku uvedou, že těch 5 tisíc použili na nějaké zbytečnosti? V aktuální situaci, se v mnoha rodinách hodí každá koruna navíc.

Takto rozdané peníze, ale bude muset někdo zaplatit. To by si měli uvědomit všichni, i ti kdo nyní protestují proti vládním úsporným opatřením. Na to, že vláda rozdává mimořádné přídavky, si nestěžoval nikdo.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Solidní půjčka do výplaty – první půjčka jen s minimálním navýšením. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka do hodiny v hotovosti na ruku – první je zdarma. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Poslední šance, jak získat příspěvek 5000 Kč na dítě – pouze do 1. července 2023

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Aleš Jan: Převod půjčky do 10 minut po schválení Potřebujete nutně peníze na realizaci ...
 • Josef: Dobrý den, pobírám podporu v nezaměstnanosti. Mohu si nějakým způsobem přivyd...
 • Alicja Skowroska: Nabídka půjčky @2% sazba!!! Naše společnost je právní organizací, která b...
 • Vaše jméno: aa...
 • L.pechar@seznam.cz: Dobrý den, uvádíte, že za každých 20 odpracovaných hodin je nárok na 1,54 ...