Příspěvek 5000 Kč na dítě byl schválen – peníze dostanete už v srpnu

<span>14. června 2022, byl v Parlamentu schválen mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě. Peníze se budou vyplácet už od srpna 2022. Nárok mají děti do 18 roků a ty které se narodí do konce roku 2022. Podmínkou je příjem v rodině do 1 miliónu korun hrubého (příjem za rok 2021).</span> 14. června 2022, byl v Parlamentu schválen mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě. Peníze se budou vyplácet už od srpna 2022. Nárok mají děti do 18 roků a ty které se narodí do konce roku 2022. Podmínkou je příjem v rodině do 1 miliónu korun hrubého (příjem za rok 2021).

V úterý 14. června 2022, byl v Parlamentu schválen ve zrychleném procesu nový zákon, díky kterému bude možné už od srpna vyplácet mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě.

Na příspěvek budou mít nárok všechny děti do 18 roků (ty, které mají 18 narozeniny 1. srpna 2022, nebo dříve, už ale 5000 Kč nedostanou). Nárok bude i u dětí, které se narodí až do konce roku 2022.

Termín pro žádost o mimořádný příspěvek končí v polovině roku 2023

Mimořádný příspěvek 5000 Kč, byl většině dětí (u kterých jsou splněny podmínky pro nárok), vyplacen již během minulého roku.

U dětí, které se narodily do konce roku 2022 (nejpozději do 31. 12. 2022), nebo i ty rodiny, které žádost nepodali vloni, je poslední možnost pro podání žádosti na začátku července 2023.

Žádost o mimořádný příspěvek 5 000 Kč na dítě, musí být podána nejpozději do 1. 7. 2023.

Online žádost je možné stále najít zde.

Příspěvek bude vyplacen automaticky těm dětem (rodinám), které již nyní dostávají přídavky na dítě (pokud mají nárok na výplatu příspěvku v srpnu). Děti (rodiny), které příspěvky neberou, si budou muset podat žádost – vyřídit to ale půjde i jen online, nebude s tím žádné velké papírování.

Podmínkou je příjem v rodině do 1 miliónu korun hrubého (budou se dokládat příjmy za rok 2021). O příspěvek půjde požádat po dobu 12 měsíců (tj. nejpozději do cca poloviny roku 2023.

Kdo bude mít nárok na mimořádných 5000 Kč na dítě?

Jednou z hlavních podmínek, je věk dítěte. Nárok bude u dětí do 18 roků:

 • Rozhodující je datum 1. srpen 2022
 • Pokud v tento den dítě ještě nemá 18 roků, nárok bude
 • Pokud má 1. srpna2022 svoje 18 narozeniny, nebo už je mělo, pak nárok nebude
 • Děti, které se narodí po tomto datu (do 31. 12. 2022), mohou mít také nárok na příspěvek

Další hlavní podmínkou, je příjem v rodině. Jsou zde dvě možnosti – některé děti dostanou příspěvek automaticky, i bez vyplňování žádosti, v jiných rodinách bude nutné dokládat příjmy a vyplňovat žádost.

Dítě má nárok na přídavky na dítě (pravidelně vyplácená sociální dávka),

 • v rodině je průměrný měsíční příjem do 3,4 násobku životního minima
 • příspěvek 5000 Kč bude vyplacen automaticky během měsíce srpna 2022
 • peníze přijdou na účet v bance, nebo složenkou na poštu – stejně jako chodí běžné přídavky na dítě

Dítě nyní nedostává běžné příspěvky na dítě, ale v rodině je příjem maximálně do 1 miliónu korun

 • bude nutné vyplnit online žádost (žádost zatím není k dispozici, bude až o prázdninách)
 • bude se dokládat příjem za rok 2021
 • celkový příjem v rodině (viz dále) musí být do 1 miliónu korun hrubého

Jaké příjmy se budou dokládat u mimořádného příspěvku 5000 Kč na dítě?

Oproti původnímu návrhu, došlo u posuzování příjmů ke zpřísnění. Původně se mluvilo o tom, že se budou posuzovat pouze příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání. Podle aktuálně schváleného zákona, to ale budou i další příjmy.

Co se počítá do příjmu 1 milión korun za rok 2021:

Co se nepočítá do příjmů:

 • Příjmy z kapitálového majetku (například příjem z prodeje cenných papírů)
 • Počítají se jen příjmy za rok 2021, příjmy v roce 2022, nebo i v předchozích letech nehrají roli
 • Nehodnotí se celková majetková situace v rodině (úspory, apod. nehrají roli)

Příjmy se v žádosti o příspěvek ale nemusí dokládat nějakými potvrzeními nebo výpisy z banky, apod.

Bude stačit jen čestné prohlášení. Úřad práce, si pak uvedenou výši příjmů sám ověří. Pokud by vznikly nějaké nejasnosti, pak může požadovat doložení nějakých dalších dokumentů

Počítají se příjmy rodičů nebo i dalších osob

 • Do celkového limitu 1 milión korun hrubého, se započítají příjmy rodičů, se kterými dítě žije
 • Budou se počítat i příjmy dalších osob, které nejsou přímo rodičem (manžel rodiče dítěte, registrovaný partner, vdovec nebo vdova po rodiči, pěstouni, druh nebo družka, pokud s dítětem žijí ve společné domácnosti alespoň 3 měsíce, atd.)
 • U střídavé péče, si může podat žádost jen jeden rodič

Jak požádat o příspěvek – kde najdu žádost o 5000 Kč?

Některé děti nemusí podávat žádost, a mimořádných 5000 Kč dostanou automaticky, během srpna 2022. Týká se to dětí, které již nyní dostávají příspěvek na dítě.

Ostatní děti (rodiny), budou muset vyplnit online žádost. Ta zatím není k dispozici. Na základě schválení zákona, nyní Úřad práce nechá připravit novou webovou aplikaci – online formulář.

Tato online žádost, bude k dispozici až během letních prázdnin – přesný termín teprve bude zveřejněn.

Na vyřízení žádosti, je v zákoně stanovena příslušná lhůta – Úřad práce, by vám měl příspěvek poslat na účet nebo složenkou na poštu, nejpozději do konce následujícího měsíce, po podání žádosti. Lhůta pro podání žádosti bude 12 měsíců (tedy až do poloviny roku 2023).

Příspěvek 5000 Kč i pro studenty do 26 roků?

Někteří poslanci prosazovali, aby se u mimořádného příspěvku 5000 Kč změnily podmínky tak, aby na něj měli nárok i všechny nezaopatřené děti do 26 roků. Tedy například i studenti na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole, až do 26 roků.

Tato změna podmínek ale nebyla schválena. Nárok tak budou mít jen děti do 18 roků.

Mimořádný příspěvek 5000 Kč a exekuce, insolvence nebo daně

Mimořádný přídavek 5000 Kč na dítě, nebude podléhat exekuci. Nebude se na něj vztahovat nařízení výkonu rozhodnutí, nebude moci být předmětem srážek.

Příspěvek 5000 Kč na dítě, se ani nebude danit. A nebude se počítat do celkových příjmů, které jsou rozhodující pro nárok na některé sociální dávky (přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze, apod.).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Krátkodobý úvěr pro OSVČ a podnikatele. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Okamžitá půjčka ihned na účet do 10 minut – úrok 0%. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Příspěvek 5000 Kč na dítě byl schválen – peníze dostanete už v srpnu

Diskuse: 8
 • Custom avatar MARIE MIČULKOVA

  DOBRY DEN PROSÍM KDE MAM VYPLNÍT Jak požádat o příspěvek – kde najdu žádost o 5000 Kč?
  DĚKUJI

 • Custom avatar Radek

  Dobrý den,

  zajímalo by mě, zda se do celkového součtu příjmů budou počítat příjmy všech osob žijících v domácnosti. Bydlíme s tchánem a tchýní v jedné bytové jednotce. Bude do toho zahrnut i jejich příjem? Děkuji Vaněk

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Viz zákon číslo 196/2022 Sb., o mimořádném příspěvku na dítě, paragraf 4:

   (1) Posuzovanou osobou pro účely tohoto zákona je

   a) rodič,

   b) osoba, které bylo dítě svěřeno do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu o svěření dítěte do péče nahrazující péči rodičů; co se rozumí rozhodnutím příslušného orgánu o svěření dítěte do péče nahrazující péči rodičů, stanoví zákon o státní sociální podpoře,

   c) manžel nebo partner rodiče nebo osoby podle písmene b),

   d) vdovec nebo vdova po rodiči nebo osobě podle písmene b),

   e) druh nebo družka rodiče nebo osoby podle písmene b), pokud s dítětem a rodičem nebo osobou podle písmene b) žijí alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících dni podání žádosti o příspěvek.

 • Custom avatar Radek

  Dobrý den,

  rozumím tomu tak, že se započítávají jen příjmy rodičů a ne ostatních členů domácnosti?
  Děkuji a přeji hezký den.
  Vaněk

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Záleží na tom, o jaké „ostatní členy domácnosti“ se jedná. Někdy se příjmy počítat mohou – pokud je tou další osobou někdo, kdo je v podobné „roli“ jako rodič dítěte. Počítá se například i příjem přítelkyně/přítele, se kterým rodič dítěte sdílí společnou domácnost alespoň 3 měsíce.

   Příjmy jiných osob (např. příjmy dítěte, nebo příjmy dalších příbuzných/osob ve společné domácnosti) se nepočítají

 • Custom avatar Jan Černý

  Dobrý den,
  v roce 2021 jsme byli s manželkou v insolvenci. Milion korun v hrubém jsme překročili, avšak pokud by se počítal hrubý příjem po odečtení srážek insolvenčnímu správci, tak jsme určitě milion v hrubém neměli. Můžeme také žádat o příspěvek 5.000,- na dítě?

  Děkuji za odpověď
  Jan Černý

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...