Kalkulačka přídavky na dítě 2020

<span>d 1. 4. 2020 dochází ke zvýšení životního minima. Díky tomu, by od dubna 2020 mělo mít na dětské přídavky nárok více rodin.</span> d 1. 4. 2020 dochází ke zvýšení životního minima. Díky tomu, by od dubna 2020 mělo mít na dětské přídavky nárok více rodin.

V následující kalkulačce si můžete snadno spočítat, jestli máte nárok na přídavky na dítě a v jaké výši. Od 1. 4. 2020 dochází ke zvýšení životního minima (viz informace ke zvýšení životního minima). Díky tomu, by od dubna 2020 mělo mít na dětské přídavky nárok více rodin.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka přídavky na děti 2021.

Výpočet – kdo má nárok na přídavky na dítě

Nová kalkulačka přídavky na děti - od 1.4.2020
Děti do 6 roků
Děti 6 - 15 roků roků
Děti do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní čtvrtletí. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Příjem dle § 18 pro zvýšené dávky?
Zadávejte ANO, pokud má alespoň jedna společně posuzovaná osoba, v každém kalendářním měsíci, příjem ve výši nejméně 3860 Kč, dle §18, odstavec 2, zákon číslo 117/1995. Tedy z výdělečné činnosti (zaměstnání, SVČ). Nebo nemocenské dávky, důchodové dávky, podpora v nezaměstnanosti či rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 roků, rodičovský příspěvek.
Výpočet

Kdo má nárok na přídavky na dítě v roce 2020?

Jednou z hlavních podmínek, pro nárok na přídavky na dítě, je výše vašeho příjmu. Nárok na dětské přídavky mají ty rodiny, jejichž příjmy jsou nižší, než 2,7 násobek životního minima.

Příjmy se posuzují za předchozí kalendářní čtvrtletí. Posuzuje se příjem všech členů rodiny (všech společně posuzovaných osob). Dokládá se výše příjmu (čistého příjmu). A příjem je takto nutné doložit čtyřikrát za rok. Vždy v lednu, v dubnu, v červenci a v říjnu.

Zvýšení životního minima a vliv na nárok na přídavky na dítě?

Díky zvýšení životního minima se posunula hranice maximálního měsíčního příjmu, při kterém je ještě nárok na přídavky na dítě. Zvláště u vícečlenných rodin, se tato hranice posunula o dost výše.

Pro rodinu s jedním dítětem do 6 roků se zvýšila hranice maximálního příjmu, při kterém je ještě nárok na přídavky na dítě o 2727 Kč měsíčně:

 • Nárok na přídavek na dítě do 31. 3. 2020 = 20 817 Kč měsíčně
 • Nárok na přídavek na dítě od 1. 4. 2020 = 23 544 Kč měsíčně

Pro rodinu se dvěma dětmi ve věku 5 a 8 roků se maximální průměrný měsíční příjem, při kterém je nárok na dětské přídavky, zvýšil dokonce o 3483 Kč měsíčně.

 • Nárok na přídavky na děti do 31. 3. 2020 = 26 959 Kč
 • Nárok na přídavky na děti od 1. 4. 2020 = 30 078 Kč

Podobné je to i pro samoživitele/samoživitelky, kteří také mohou mít nárok na dětské přídavky i při vyšším měsíčním příjmu. Pro samoživitelku s jedním dítětem do 6 roků to znamená, že nově má nárok i při příjmu o 1 728 Kč vyšším:

 • Nárok na přídavek na dítě do 31. 3. 2020 = 13 176 Kč
 • Nárok na přídavek na dítě od 1. 4. 2020 = 14 904 Kč

Pokud by se jednalo o samoživitelku se dvěma dětmi ve věku 4 a 7 roků, pak je nárok na přídavky i při příjmu o 2 484 Kč vyšším:

 • Nárok na přídavky na dítě do 31. 3. 2020 = 18 954 Kč
 • Nárok na přídavky na děti od 1. 4. 2020 = 21 438 Kč

To, jestli máte nárok na sociální dávky na děti i u vaší rodiny, si pak můžete snadno spočítat v naší kalkulačce.

Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2020?

Výše sociální dávky přídavek na dítě se v roce 2020 nemění. Nadále tedy platí, že dětské přídavky jsou vypláceny ve dvou rozdílných výších. A to v základní výši a ve zvýšené výměře:

Základní vše přídavků na dítě:

 • Dítě do 6 roků = 500 Kč
 • Dítě 6 – 15 roků = 610 Kč
 • Dítě 15 – 26 roků = 700 Kč

Dítě nad 15 roků má na přídavky na dítě nárok v případě, že se jedná o nezaopatřené dítě. To je například student střední nebo vysoké školy.

Zvýšená výměra přídavků na dítě:

 • Dítě do 6 roků = 800 Kč
 • Dítě 6 – 15 roků = 910 Kč
 • Dítě 15 – 26 roků = 1000 Kč

Kdo má nárok na zvýšené přídavky na dítě?

Na vyšší přídavky na dítě mají nárok ty rodiny, kde alespoň jeden člen rodiny (jedna ze společně posuzovaných osob) dosahuje příjmu nejméně ve výši životního minima jednotlivce. Musí se jednat o příjem:

 • Ze zaměstnání nebo z podnikání
 • Z dávek nemocenského pojištění (například nemocenská během pracovní neschopnosti)
 • Z dávek důchodového pojištění (například starobní nebo invalidní důchod)
 • Z podpory v nezaměstnanosti nebo z podpory při rekvalifikaci
 • Z rodičovského příspěvku (pouze ale v případě, že je čerpán po peněžité pomoci v mateřství)

Obecně platí, že na zvýšené přídavky na dítě mají nárok především ty rodiny, u kterých je „vidět“ snaha o zajištění dostatečně vysokého příjmu, které nežijí jen z dávek státní sociální podpory.

Kde se vyřizují přídavky na dítě a co je k tomu potřeba?

O přídavky na dítě je možné požádat na místním Úřadu práce (podle místa trvalého bydliště žadatele o tuto sociální dávku). O přídavky stačí požádat pouze jednou. Následně se pak už jen dokládá, že nárok na tuto sociální dávku i nadále trvá.

K vyřízení žádosti na dětské dávky je nutné doložit osobní doklady všech osob uvedených v žádosti. Tedy občanský průkaz, nebo u mladších dětí rodný list. Dále je nutné doložit průměrný měsíční příjem. Dokládá se vždy předchozí kalendářní čtvrtletí. V dubnu 2020 by se tak dokládal příjem za předchozí tři měsíce (leden – březen 2020).

Dají se přídavky na dítě vyřídit i zpětně?

Zpětný nárok na přídavky na dítě je možný. Nárok je ale možné uplatnit pouze 3 měsíce zpětně. Zpětný nárok za delší časové období už není možné uplatnit.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka před výplatou v hotovosti až 150 000 Kč. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Nabízíme půjčky v hotovosti – peníze ihned na ruku a bez poplatků předem. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka přídavky na dítě 2020

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Pro zjištění poměrné délky dovolené zaměstnance (jelikož nepracoval po celý...
 • vaclava.skulinkova@vugtk.cz: dotaz: pracovník pracoval od 1.1.2021 do 31.3.2021 na úvazek 1. Od 1.4.2021 sníže...
 • Laura: Dobrý den, jak se počítá stravné, když pracovní cesta trvala od 6.10. od 9:00...
 • Karel: Dobrý den, notářka che po mě přinést peníze v hotovosti hned na nařízené je...
 • zdenka L: Dobrý den, zajímá mě jestli se počíta pro doložení k dávce na bydlení platb...