Kalkulačka přídavky na dítě – kdo má nárok na příspěvek na dítě v roce 2024

<span>V následující kalkulačce si můžete snadno spočítat, jestli máte nárok na přídavky na dítě a v jaké výši. V minulém roce se přídavky zvýšili o 200 Kč. V roce 2024 se ale zatím nic nemění, příspěvek na dítě je stejný. V roce 2024 je možné nově vyřídit příspěvek i přes internet v nové online aplikaci JENDA.</span> V následující kalkulačce si můžete snadno spočítat, jestli máte nárok na přídavky na dítě a v jaké výši. V minulém roce se přídavky zvýšili o 200 Kč. V roce 2024 se ale zatím nic nemění, příspěvek na dítě je stejný. V roce 2024 je možné nově vyřídit příspěvek i přes internet v nové online aplikaci JENDA.

V následující kalkulačce si můžete snadno spočítat, jestli máte nárok na přídavky na dítě a v jaké výši. V roce 2024 se životní minimum nemění (viz informace ke zvýšení životního minima). Díky tomu, se podmínky pro nárok na přídavky nijak neliší od toho, co platilo i v minulém roce.

Přídavky na dítě v roce 2024 – kdo má nárok na kolik?

V minulém roce se přídavky zvýšily o 200 Kč. V roce 2024 se ale zatím nic nemění, příspěvek na dítě je stejný:

 • dítě do 6 roků = 1 330 Kč (popř. jenom 830 Kč)
 • dítě 6 – 15 roků = 1 470 Kč (popř. jenom 970 Kč)
 • dítě do 26 roků = 1 580 Kč (popř. jenom 1 080 Kč)

Na přídavky je nárok, do 3,4 násobku životního minima (průměrný příjem v rodině). V roce 2024 je možné nově vyřídit příspěvek i přes internet v nové online aplikaci JENDA.

Výpočet – kdo má nárok na přídavky na dítě v roce 2024

Kalkulačka přídavky na děti 2024
Děti do 6 roků
Děti od 6 do 15 roků roků
Děti od 15 do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní čtvrtletí. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Příjem dle § 18 pro zvýšené dávky?
Zadávejte ANO, pokud má alespoň jedna společně posuzovaná osoba, v každém kalendářním měsíci, příjem ve výši nejméně 4860 Kč, dle §18, odstavec 2, zákon číslo 117/1995. Tedy z výdělečné činnosti (zaměstnání, SVČ). Nebo nemocenské dávky, důchodové dávky, podpora v nezaměstnanosti či rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 roků, rodičovský příspěvek.
Výpočet

Kdo má nárok na přídavky na dítě v roce 2024?

Jednou z hlavních podmínek, pro nárok na přídavky na dítě, je výše vašeho příjmu. Nárok na dětské přídavky mají ty rodiny, jejichž příjmy jsou nižší, než 3,4 násobek životního minima.

Příjmy se posuzují za předchozí kalendářní čtvrtletí. Posuzuje se příjem všech členů rodiny (všech společně posuzovaných osob). Dokládá se výše příjmu (čistého příjmu). A příjem je takto nutné doložit čtyřikrát za rok. Vždy v lednu, v dubnu, v červenci a v říjnu.

Zvýšení životního minima a vliv na nárok na přídavky na dítě?

Díky zvýšení životního minima (zvýšilo se na začátku minulého roku) se posunula hranice maximálního měsíčního příjmu, při kterém je ještě nárok na přídavky na dítě. Zvláště u vícečlenných rodin, se tato hranice posunula o dost výše.

Pro rodinu s jedním dítětem do 6 roků se zvýšila hranice maximálního příjmu, při kterém je ještě nárok na přídavky na dítě o 1836 Kč měsíčně:

 • Nárok na přídavek na dítě 2024 = příjem do 37 366 Kč měsíčně

Pro rodinu se dvěma dětmi ve věku 5 a 8 roků se maximální průměrný měsíční příjem, při kterém je nárok na dětské přídavky, zvýšil dokonce o 2 346 Kč měsíčně.

 • Nárok na přídavky na děti 2024 = příjem do 47 736 Kč měsíčně

Podobné je to i pro samoživitele/samoživitelky, kteří také mohou mít nárok na dětské přídavky i při vyšším měsíčním příjmu. Pro samoživitelku s jedním dítětem do 6 roků to znamená, že nově má nárok i při příjmu o 1 156 Kč vyšším:

 • Nárok na přídavek na dítě 2024 = příjem do 23 630 Kč měsíčně

Pokud by se jednalo o samoživitelku se dvěma dětmi ve věku 4 a 7 roků, pak je nárok na přídavky i při příjmu o 1 666 Kč vyšším:

 • Nárok na přídavky na děti 2024 = příjem do 34 000 Kč měsíčně

To, jestli máte nárok na sociální dávky na děti i u vaší rodiny, si pak můžete snadno spočítat v naší kalkulačce.

Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2024?

V minulém roce se přídavky zvýšili o 200 Kč. V roce 2024 se ale zatím nic nemění, příspěvek na dítě je stejný. Nadále současně platí, že dětské přídavky jsou vypláceny ve dvou rozdílných výších. A to v základní výši a ve zvýšené výměře (o 500 Kč vyšší):

Základní vše přídavků na dítě:

 • Dítě do 6 roků = 830 Kč
 • Dítě 6 – 15 roků = 970 Kč
 • Dítě 15 – 26 roků = 1080 Kč

Dítě nad 15 roků má na přídavky na dítě nárok v případě, že se jedná o nezaopatřené dítě. To je například student střední nebo vysoké školy.

Zvýšená výměra přídavků na dítě:

 • Dítě do 6 roků = 1330 Kč
 • Dítě 6 – 15 roků = 1470 Kč
 • Dítě 15 – 26 roků = 1580 Kč

Kdo má nárok na zvýšené přídavky na dítě?

Na vyšší přídavky na dítě mají nárok ty rodiny, kde alespoň jeden člen rodiny (jedna ze společně posuzovaných osob) dosahuje příjmu nejméně ve výši životního minima jednotlivce (v roce 2024 je to 4860 Kč měsíčně). Musí se jednat o příjem:

 • Ze zaměstnání nebo z podnikání
 • Z dávek nemocenského pojištění (například nemocenská během pracovní neschopnosti)
 • Z dávek důchodového pojištění (například starobní nebo invalidní důchod)
 • Z podpory v nezaměstnanosti nebo z podpory při rekvalifikaci
 • Z rodičovského příspěvku (pouze ale v případě, že je čerpán po peněžité pomoci v mateřství)

Obecně platí, že na zvýšené přídavky na dítě mají nárok především ty rodiny, u kterých je „vidět“ snaha o zajištění dostatečně vysokého příjmu, které nežijí jen z dávek státní sociální podpory.

Kde se vyřizují přídavky na dítě a co je k tomu potřeba?

Příspěvek na dítě, je také možné vyřídit jenom online, přes internet. V minulém roce, spustilo MPSV nové online žádosti (pro přídavky na dítě, pro příspěvek na bydlení a pro rodičovský příspěvek):

O přídavky na dítě je možné požádat na místním Úřadu práce (podle místa trvalého bydliště žadatele o tuto sociální dávku). O přídavky stačí požádat pouze jednou. Následně se pak už jen dokládá, že nárok na tuto sociální dávku i nadále trvá.

K vyřízení žádosti na dětské dávky je nutné doložit osobní doklady všech osob uvedených v žádosti. Tedy občanský průkaz, nebo u mladších dětí rodný list. Dále je nutné doložit průměrný měsíční příjem. Dokládá se vždy předchozí kalendářní čtvrtletí. V dubnu 2024 by se tak dokládal příjem za předchozí tři měsíce (leden – březen 2024).

Dají se přídavky na dítě vyřídit i zpětně?

Zpětný nárok na přídavky na dítě je možný. Nárok je ale možné uplatnit pouze 3 měsíce zpětně. Zpětný nárok za delší časové období už není možné uplatnit.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka před výplatou v hotovosti až 150 000 Kč. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Nabízíme půjčky v hotovosti – peníze ihned na ruku a bez poplatků předem. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka přídavky na dítě – kdo má nárok na příspěvek na dítě v roce 2024

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • repka@vesna.cz: Dobrý den, ptám se za řidiče, zda mají nárok od zaměstnavatele na zajištění...
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...