V následující kalkulačce si můžete snadno spočítat, jestli máte nárok na přídavky na dítě a v jaké výši. V minulém roce se přídavky zvýšili o 200 Kč. V roce 2024 se ale zatím nic nemění, příspěvek na dítě je stejný. V roce 2024 je možné nově vyřídit příspěvek i přes internet v nové online aplikaci JENDA.
V následující kalkulačce si můžete snadno spočítat, jestli máte nárok na přídavky na dítě a v jaké výši. V roce 2024 se životní minimum nemění (viz informace ke zvýšení životního minima). Díky tomu, se podmínky pro nárok na přídavky nijak neliší od toho, co platilo i v minulém roce.
V minulém roce se přídavky zvýšily o 200 Kč. V roce 2024 se ale zatím nic nemění, příspěvek na dítě je stejný:
Na přídavky je nárok, do 3,4 násobku životního minima (průměrný příjem v rodině). V roce 2024 je možné nově vyřídit příspěvek i přes internet v nové online aplikaci JENDA.
Jednou z hlavních podmínek, pro nárok na přídavky na dítě, je výše vašeho příjmu. Nárok na dětské přídavky mají ty rodiny, jejichž příjmy jsou nižší, než 3,4 násobek životního minima.
Příjmy se posuzují za předchozí kalendářní čtvrtletí. Posuzuje se příjem všech členů rodiny (všech společně posuzovaných osob). Dokládá se výše příjmu (čistého příjmu). A příjem je takto nutné doložit čtyřikrát za rok. Vždy v lednu, v dubnu, v červenci a v říjnu.
Díky zvýšení životního minima (zvýšilo se na začátku minulého roku) se posunula hranice maximálního měsíčního příjmu, při kterém je ještě nárok na přídavky na dítě. Zvláště u vícečlenných rodin, se tato hranice posunula o dost výše.
Pro rodinu s jedním dítětem do 6 roků se zvýšila hranice maximálního příjmu, při kterém je ještě nárok na přídavky na dítě o 1836 Kč měsíčně:
Pro rodinu se dvěma dětmi ve věku 5 a 8 roků se maximální průměrný měsíční příjem, při kterém je nárok na dětské přídavky, zvýšil dokonce o 2 346 Kč měsíčně.
Podobné je to i pro samoživitele/samoživitelky, kteří také mohou mít nárok na dětské přídavky i při vyšším měsíčním příjmu. Pro samoživitelku s jedním dítětem do 6 roků to znamená, že nově má nárok i při příjmu o 1 156 Kč vyšším:
Pokud by se jednalo o samoživitelku se dvěma dětmi ve věku 4 a 7 roků, pak je nárok na přídavky i při příjmu o 1 666 Kč vyšším:
To, jestli máte nárok na sociální dávky na děti i u vaší rodiny, si pak můžete snadno spočítat v naší kalkulačce.
V minulém roce se přídavky zvýšili o 200 Kč. V roce 2024 se ale zatím nic nemění, příspěvek na dítě je stejný. Nadále současně platí, že dětské přídavky jsou vypláceny ve dvou rozdílných výších. A to v základní výši a ve zvýšené výměře (o 500 Kč vyšší):
Základní vše přídavků na dítě:
Dítě nad 15 roků má na přídavky na dítě nárok v případě, že se jedná o nezaopatřené dítě. To je například student střední nebo vysoké školy.
Zvýšená výměra přídavků na dítě:
Na vyšší přídavky na dítě mají nárok ty rodiny, kde alespoň jeden člen rodiny (jedna ze společně posuzovaných osob) dosahuje příjmu nejméně ve výši životního minima jednotlivce (v roce 2024 je to 4860 Kč měsíčně). Musí se jednat o příjem:
Obecně platí, že na zvýšené přídavky na dítě mají nárok především ty rodiny, u kterých je „vidět“ snaha o zajištění dostatečně vysokého příjmu, které nežijí jen z dávek státní sociální podpory.
Příspěvek na dítě, je také možné vyřídit jenom online, přes internet. V minulém roce, spustilo MPSV nové online žádosti (pro přídavky na dítě, pro příspěvek na bydlení a pro rodičovský příspěvek):
O přídavky na dítě je možné požádat na místním Úřadu práce (podle místa trvalého bydliště žadatele o tuto sociální dávku). O přídavky stačí požádat pouze jednou. Následně se pak už jen dokládá, že nárok na tuto sociální dávku i nadále trvá.
K vyřízení žádosti na dětské dávky je nutné doložit osobní doklady všech osob uvedených v žádosti. Tedy občanský průkaz, nebo u mladších dětí rodný list. Dále je nutné doložit průměrný měsíční příjem. Dokládá se vždy předchozí kalendářní čtvrtletí. V dubnu 2024 by se tak dokládal příjem za předchozí tři měsíce (leden – březen 2024).
Zpětný nárok na přídavky na dítě je možný. Nárok je ale možné uplatnit pouze 3 měsíce zpětně. Zpětný nárok za delší časové období už není možné uplatnit.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.