Kalkulačka mateřská dovolená 2024 (výpočet PPM)

<span>Od 1. 1. 2024 se mírně zvyšují redukční hranice pro výpočet mateřské (peněžité pomoci v mateřství). Tím se zvyšuje i maximální možná mateřská na 53 910 Kč v roce 2024. Základní podmínky pro nárok na mateřskou, jsou v roce 2024 stejné, jako v předchozích letech.</span> Od 1. 1. 2024 se mírně zvyšují redukční hranice pro výpočet mateřské (peněžité pomoci v mateřství). Tím se zvyšuje i maximální možná mateřská na 53 910 Kč v roce 2024. Základní podmínky pro nárok na mateřskou, jsou v roce 2024 stejné, jako v předchozích letech.

Plánujete těhotenství, nebo jste již těhotná? A mělo by se vám narodit dítě v roce 2024? Pak se podívejte, jak na tom budete po finanční stránce, během mateřské dovolené, v roce 2024. Připravili jsme pro vás aktuální verzi kalkulačky pro výpočet výše „mateřské“ (tedy peněžité pomoci v mateřství, PPM).

Výpočet výše „mateřské“ v roce 2024

Pro výpočet mateřské (peněžité pomoci v mateřství), je rozhodující hrubá mzda v posledním zaměstnání. U OSVČ se výpočet mateřské provádí trochu jinak – viz kalkulačka mateřská pro OSVČ v roce 2024.

Kalkulačka mateřská 2024
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Jak se zvyšuje PPM v roce 2024

Od 1. 1. 2024 se při výpočtu výše „mateřské“ (peněžitá pomoc v mateřství, PPM) používají „nové“ redukční hranice. Tak, jako každý rok, i na začátku roku 2024 se tyto redukční hranice o něco málo zvyšují:

 • První redukční hranice je v roce 2024 částka 1466 Kč – při výpočtu výše PPM se do této částky započítá 100%
 • Druhá redukční hranice je v roce 2024 částka 2199 Kč – při výpočtu výše PPM se do této částky (od 1466 do 2199 Kč) započítá 60%
 • Třetí redukční hranice je v roce 2024 částka 4397 Kč – při výpočtu výše PPM se do této částky (od 2199 do 4397 Kč) započítá 30%
 • Cokoliv nad 4397 Kč již na výslednou výši PPM nemá vliv

Kdo má nárok na PPM v roce 2024?

Základní pravidla a podmínky pro nárok na PPM se v roce 2024 zatím nijak neliší od těch v předchozích letech. I nadále platí, že na tuto dávku má nárok žena (nebo případně muž), pokud v době zahájení PPM má alespoň 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění v předchozích dvou letech. Mezi další podmínky patří:

 • Minimální účast na nemocenském pojištění 270 kalendářních dní za poslední 2 roky
 • U OSVČ je dále požadována minimální účast na nemocenském pojištění 180 dní v posledním roce
 • V době zahájení PPM musíte být pojištění (zaměstnání nebo dobrovolná platba nemocenského pojištění)
 • V době zahájení PPM případně můžete být v ochranné lhůtě (až 180 dní) od skončení poslední pojištění činnosti (podnikání nebo zaměstnání)

Jaká je délka mateřské dovolené v roce 2024?

Mateřská dovolená a s ní související výplata PPM (peněžitá pomoc v mateřství) je v této délce:

 • 28 týdnů pokud se ženě narodí jedno dítě
 • 37 týdnů pokud se ženě narodí dvě děti (a více)
 • 22 týdnů pokud na mateřskou nastupuje otec dítěte (od 7 týdne po porodu), resp. 31 týdnů pokud by se muž staral o dvojčata
 • Minimálně 14 týdnů

Příklad výpočtu mateřské v roce 2024

Paní Nováková je zaměstnaná u svého zaměstnavatele již několik roků. Její průměrná hrubá měsíční mzda je 45000 Kč. Nyní je těhotná a očekává narození jednoho dítěte. Jaká bude výše PPM u této ženy?

 • Průměrná hrubá mzda = 45 000 Kč
 • Denní vyměřovací základ = 1479,45 Kč (tj. (12*45000/365))
 • Redukce vyměřovacího základu
  • Do 1466 Kč se započítává 100% = 1466 Kč
  • Do 2199 Kč se započítává 60%, zde tedy ze zbytku 13,45 = 8,07 Kč
  • Redukovaný vyměřovací základ = 1475 Kč
 • Výše PPM na 1 kalendářní den = 1033 Kč (70% z redukovaného základu)
 • Výše PPM na „měsíc“ = 30 990 Kč (30 kalendářních dní)
 • Výše PPM celkem = 202 468 Kč (196 dní)

Nárok na mateřskou a pracovní neschopnost

Pokud je žena před zahájením mateřské v pracovní neschopnosti (třeba z důvodu rizikového těhotenství nebo i z jiného důvodu), pak to na její nárok na PPM nemá vliv. Pokud i tak splňuje základní podmínky (viz výše), tak má na mateřskou nárok.

Je poměrně typická situace, kdy žena otěhotní a z důvodu nějakého rizikového faktoru, je několik týdnů nebo i měsíců před porodem, v pracovní neschopnosti. Pak, v době 6 – 8 týdnů před porodem, zahájí mateřskou dovolenou a s ní související PPM a nakonec je na rodičovské dovolené.

Doba, kdy je žena v pracovní neschopnosti, přičemž její pracovní poměr i nadále trvá, se zahrnuje do zmíněné lhůty 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění. Naopak nemocenské dávky, které žena dostává v pracovní neschopnosti, nemají na výslednou výši PPM žádný vliv. Ta se počítá jen z příjmů před začátkem pracovní neschopnosti

Nárok na mateřskou při studiu nebo po skončení studia

Nárok na mateřskou u studentky nebo po ukončení (či přerušení) studia, vzniká jen v některých specifických případech.

To je dáno tím, že studenti nejsou účastníky nemocenského pojištění (za ně platí stát jen zdravotní pojištění).

Aby žena měla nárok na mateřskou, pokud otěhotní v průběhu studia, nebo po jeho skočení, musí již během studia (nebo po jeho skončení) pracovat. Také, pokud je studium úspěšně ukončeno, pak může být poměrná část doby studia započítána do oněch 270 kalendářních dní.

Těhotná studentka, která nepracuje a ani nikdy nepracovala (v zaměstnání, kde by za ni zaměstnavatel hradil nemocenské pojištění), nárok na PPM mít nebude

Nárok na mateřskou u nezaměstnané ženy

Nezaměstnaná žena může mít na „mateřskou“ (tedy PPM), nárok pouze v případě, že by její zahájení spadalo ještě do ochranné lhůty, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti). V opačném případně na PPM mít nárok nebude a bude jí vznikat nárok až na rodičovský příspěvek k datu narození dítě

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka do 10 000 Kč bez registru. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Rychlá půjčka pro lidi bez zaměstnání. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka mateřská dovolená 2024 (výpočet PPM)

Diskuse: 3
 • Custom avatar muminek21

  Dobrý den zajímalo by mě když mám odpracováno 270 dni a jsem těhotná a nádále chodím do práce a termín mám až v srpnu na jak dlouho můžu jít na mateřskou dovolenou

 • veronika

  dobrý den chci se zeptat sem těhotná a v květnu si mam jit zažádat o pmm.sem na uřadě práce a před otěhotněním taky mám nárok na dávku děkuji

 • Custom avatar Martina

  By me zajimalo jak ten co tohle vymejsli …jak uvazuje.Za drobny ma byt zendka doma s ditetem??Mate dost….jedno dite ma 15 let druhe bych mela mit zacatkem roku….mzdu mam 20 tis.hrubeho…a pritel neni…nastaly zasadni zmrny ve vztahu.Takze pri 13500,-materske a vyzivnem na obe deti cca 7tis…budu mit pro mimino uplne minimum.Najem 8500 tis…internat a pptreby prvniho ditrze mesicne cca 4tis…a dalsi potreby bezne tehle doby…plus dojizdeni do mesta ktere mesicne vychazi na 2tis…by me zajimalo kfo z cca 5ti tis co zbydou uzivi …oblece dite…a to se nemohu ani bavit o nakladech na leky…ci si dovolim i podotknout ze ani matka by nemrla chofit naha a hladova!!!V te vlade sedi samej vyzranej dement….co bere 200tis.mesicne…a mamy s detma nechaji na zivotnim minimu.??!!! A narok od statu taky nemam na nic…protoze muj predchozi plat 16 00 se jim zda moc na pridavky pro deti…a na doplatek do zivotniho minima budi mit zas vysoke alimenty….at si to zkusi jeden trn zakonodarce vychovat deti sam….s tak smesnou materskou!!!

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...
 • milka58@seznam.cz: Manžel je odkázán na plnou péči zdravotníků v LDN.Má myotonickou disfunkci sv...
 • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
 • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...